1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Schimbare ulei + filtru cutie automata - sfaturi diverse - cum procedam ?

Discuție în 'How-to / Operatiuni de intretinere' creată de paulspp, 26 Noi 2008.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. haryhary

    haryhary Bronze Member

    Înscris:
    8 Oct 2010
    Locație:
    Buftea
    Masina:
    Audi 6 3.0 tdi 2005, Motor BMK
    merci astept un semn....
     
  2. haryhary

    haryhary Bronze Member

    Înscris:
    8 Oct 2010
    Locație:
    Buftea
    Masina:
    Audi 6 3.0 tdi 2005, Motor BMK
    am aflat ca in cutia tiptronic intra sigur 8,5l sau chiar 9l de ulei..DAR cu siguranta vor intra daca exista scula speciala ptr. golirea convertizorului si daca meseriasul stie lucru asta. acum problema e ca nu stiu decat de cei de la Arad sa faca asta. in Bucuresti sau macar prin imprejurimi unde gasesc un MESERIAS...
     
  3. criss43

    criss43 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Feb 2011
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    a6,3.0 tdi,2005
    Uleiul din cutia tiptronic la motoarele de 3.0l, se schimba periodic la 60.000 km,plus filtru si garnitura.Daca masina are soft,se schimba chiar mai repede,undeva la 40.000km.Eu am schimbat in Brasov,Tess-Audi.Nu recomand aceasta operatie la orice service
     
  4. haryhary

    haryhary Bronze Member

    Înscris:
    8 Oct 2010
    Locație:
    Buftea
    Masina:
    Audi 6 3.0 tdi 2005, Motor BMK
    wow Tess ....fug de reprezentante ca de dracu si mai ales de Tess...tocmai am primit oferta de la Nurvill, ia ghici 24 mil... nici daca uleiul ar fi de Camila si n-ar costa o caruta de bani.
     
  5. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Pai pana mai "ieri" intervalul asta era pentru multitronic, din ce mai citeam pe aici (vezi postul #4 si nu numai).
    Ce facem ?
    O sa ajungem sa schimbam uleiul din cutie odata cu cel pentru motor. :)
     
  6. tucudean87

    tucudean87 Platinum Member

    Înscris:
    3 Mai 2009
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A6, C7 avant, 2012, 3.0 tdi quattro 245 cp+++ CDUC
    .

    ,,criss43,, are dreptate, daca ti la masina ta si vrei sa o pastrezi. La o masina resoftata viata uleiului din cutie scade dramatic. Va zic din proprie experienta.
     
  7. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    A, da, bine, daca e sa ma intrebi ce-as face ca s-o intretin cat mai bine...mai mai ca as face-o asa cum am spus, la fiecare schimbare de ulei de motor. Asta pana o greseste unul odata cu schimbatul din cutie si ai zbarcito definitiv. :)
    Ca daca e softata, da, normal. La Ferrari intervalul oficial de service-are e la 5000 de km. Mde, acolo sunt turatii, putere dementiala, bla-bla-bla.
    Dar asta inseamna ca un fan inrait, ar schimba uleiul dupa 1000 de km. ? Poate ca da, daca tine la masina, ca de permis isi permite. :)
    Eu as fi vrut sa stiu un interval adevarat, ala corect dar ascuns de reprezentante, asa, ca un punct de reper.
    Sunt foarte multi de pe aici care schimba un ulei de motor LL la 8000km, cand intervalul oficial e de 15.000.
    Fiecare e liber sa schimbe ce, cand si cum vrea. Repet, partea oficiala ma interezeaza. Daca tii masina mai mult prin oras sau daca faci doar drumuri lungi, iti poti face o idee cam cand ar fi bine sa intervii.
    Oricum, am observat ca sunt putini care schimba uleiul din cutie inainte de 200.000 km. Da, e treaba lor, masinile lor,...pana intr-o zi, cand o sa treaca la "tine":)
     
    Ultima editare: 5 Iun 2012
  8. haryhary

    haryhary Bronze Member

    Înscris:
    8 Oct 2010
    Locație:
    Buftea
    Masina:
    Audi 6 3.0 tdi 2005, Motor BMK
    Gabryel...inteleg ca tu ti-ai facut schimbul de ulei la cutie. zi-mi si mie fratioare unde sa merg ca stau cu frica cat casa poporului sa nu dau de un fraier si sa patesc nepatite
     
  9. tucudean87

    tucudean87 Platinum Member

    Înscris:
    3 Mai 2009
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A6, C7 avant, 2012, 3.0 tdi quattro 245 cp+++ CDUC
    .

    ,,criss43,, a dat niste valori reale de schimbat uleiul in cutie.
     
  10. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Welcome in the club, my friend... :beerchug:
    Vara asta ma gandesc si eu s-o fac si tot la fel ca tine ma intreb, UNDE ???!!!
    Adica mai aproape, ca daca e sa ma duc pentru asta la Timisoara, imi iau familia si imi fac vacanta in Croatia. :)
    Pana una alta, fac o Turcie si apoi o sa ma dedic chestiei.
    Multumesc Domnului, merge brici, inca. Schimba de zici ca e multitronic.
    Poate ca de asta stau in dilema...
    Daca nu iese treaba cum trebuie si ma trezesc smuncituri, zgomote si alte alea ?:faint:
    O sa vad...

    @Tucudean, inseamna ca la multitronic intervalul oficial e undeva pe la 40.000 (desi prin primele impresii intervalul era la jumatate fata de tiptronic), iar daca e softat motorul, la 20.000.
    Wow... Inseamna ca daca esti in Germania (desi mai sunt si unii de pe aici) si mergi cu uleiul de motor LL,...schimbi uleiul din cutie mai repede, sau in cazul nesoftarii, pe-aproape. E des fratie,..parca e prea des, nu ? In fine,...sa trecem mai departe.
     
    Ultima editare: 5 Iun 2012
  11. haryhary

    haryhary Bronze Member

    Înscris:
    8 Oct 2010
    Locație:
    Buftea
    Masina:
    Audi 6 3.0 tdi 2005, Motor BMK
    da...mai sunt cei de la Arad si astia prea deaparte de noi...dar fac treaba sigura. acum studiez problema sa merg la Scorpion la Focsani. azi am vorbit cu ei si mi-au zis ca scot tot uleiul 9l sau marog 8,5. Dar nici pe mana astora n-as merge cu toate ca am ceva cunostine la ei. Nu stiu, mi-e frica de mor sa nu o dau in barci. in Bucuresti n-am auzit un mesteras da zica ca scoate tot uleiul...de ce ptr. ca n-au scula de scos uleiul din convertizor
     
  12. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Ma rog, stii cum e cu chestiunile astea si cu meseriasii...
    Eu la prima masina, i-am intrebat pe unii daca au mai schimbat uleiul, daca stiu pe unde vine filtru de ulei si...."Daaaa sefu, pai cum sa nu stim, ca doar nu e prima masina...la care schimbam uleiul". La asta la fel, cu filtru de aer. Concluzia ? Se uitau la motor, pe sub motor, ca vaca la inghetata. Se simteau si ei prost din cauza faptului ca ma uitam la ei, cu fata aia de "haideti fraierilor, ca v-am prins ca va invatati pe masina mea".
    Stiam unde trebuiau sa umble, dar nu le spuneam nimic. In final,...le-am zis, pas cu pas, dar nici ei nu mi-au mai cerut cat auzisem ca cer... :)
    Ce vreau sa zic ?
    Sunt putini care sa spuna ca nu pot sa faca o operatie. Asta e "scoala" lor.
    In fata faptului implinit....se vede adevarul. Trebuia sa incerci sa le spui daca pot scoate toti cei....15 litri de ulei. Crezi ca nu era posibil sa zica ca da ?
    Vedeau ei de unde luau, de prin ce bidoane, sa-ti arate cat ai zis...
    Dar cine Dumnezeu nu sta langa ei ?
    Focsani-ul e aproape si de mine. Daca te hotarasti si mergi la ei, da un feedback pe aici, sa stim cu cine avem de-a face.
    Poate au ce le trebuie si avem noroc...
     
  13. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    Si eu trebuie sa schimb uleiul ca am trecut de 180k, si nu ma iau dupa prostii, fac cum a fost schimbat pana acum in germania la 60k, 120k si acum eu la 180k.
    De meseriasi nu mai vorbim, genul....: ce mergi la Samer ala sa te arda, stiu eu altii care fac acelasi lucru la juma pret... Dupa care tipul face experimente pe masina mea la schimbat doi suporti de motor banali (si asa nu ia pus bine)..

    Cica la 200k la multritonic se schimba nu stiu ce piesa in cutie care costa o groaza de bani, dar asta e...decat sa o stric mai bine schimb :)
     
  14. G@bryel

    G@bryel Audi Expert

    Înscris:
    18 Oct 2010
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI Quattro, BMK, DPF, 2005.
    Mai nou de unde mai luati ulei pentru cutie ?
    Dar nu Valvoline sau variante, ci original. Numai de la reprezentanta ?
    Ma gandesc ca se codesc doar sa ti-l vanda.
    As vrea si eu, pe PM, ca sa nu fie cumva incalcata vreo regula cu reclama, un magazin, fie si online, dar de care sa stiti ca are marfa originala.
    Merci.
     
  15. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    De la reprezentanta (asa mi-au zis toti cu care am vb). Chiar daca mergi la Samer in TM, sa aduci tu uleiul...ca ce vinde el la butoaie nu e original cica...
    Eu zic sa vb cu Tucudean87 sau altii ce vind aici pe forum piese...sa vezi ce aduc.
     
    Ultima editare: 6 Iun 2012
  16. cdx_21 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Iul 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    audi a4,2500,2006
    Va rog ajutati-ma cu un sfat
    Am un A4, 2,5 TDI, Multitronic cu 7 trepte an 2006, 182.000 km. Am schimbat uleiul din cutie, dar filtrul cica e foarte greu de schimbat, ca trebuie ''franta'' cutia in doua deoarece filtrul se afla in interior si manopera e foarte mare. Intrebarea mea este: trebuie schimbat neaparat si filtrul daca am schimbat uleiul ? Risc daca nu schimb si filtru l? Va multumesc si sper ca cineva sa ma ajute.
     
  17. Hilfiger

    Hilfiger Platinum Member

    Înscris:
    27 Oct 2011
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Nissan QQ J12
    Nu trebuie schimbat decat daca iti sar banii din buzunar sau daca trebuie sa desfaci cutia din anumite motive.
    Daca era dus filtrul din inauntru se strica ceva pana acum. Acum depinde cum a fost facut schimbul de ulei, complet sau cum fac majoritatea...
    Stai linistit si dai talpa inca 60k...
     
  18. raul 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2012
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    a6 2,7 tdi, 2007
    Intreaba la o reprezentanta daca , le da si schimbul de filtru cand schimbi uleiul, pentru ca ei au in program asta si iti pot spune dupa searia de sasiu, dar, eu te cam asigur ca 99% nu trebuie schimbat filtrul.la fel e la mine la A6 2,7 TDI MULTITRONIC 2008.aceeasi chestie. filtrul se schimba daca cumva umbli la cutie sau sunt probleme, si cu ocazia asta schimbi si filtrul, dar cum ti-am zis, nu va trebui schimbat...Bafta!!
     
  19. cocan07 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Aug 2009
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    audi a6 3.0 tdi / mercedes ml320 cdi
    Salut.

    ai grija sunt 2 tipuri de multitronic 01j si OAW pe 01j nu trebuie neaparat sa schimbi filtri mai ales daca faci schimbul de ulei regulat. insa pe OAW trebuoe neaparat sa schimbi si filtru de ulei fiind o cutie foarte pretentioasa. uitate ce tip de cutie ai intai. OAW are filtru intr-o parte, si se pioate schimba fara sa desfaci cutia. ca si tip de ulei e unu special pentru cutiile cvt, nu merge ulei de cutie automata normala.

    sper sa iti fie de ajitor. salut
     
  20. para6

    para6 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2011
    Locație:
    constanta
    Masina:
    audi a6 2.5tdi quattro 2002
    vreau sa schimb uleiu la cutia de viteze automata P R N D 4 3 2 (5trepte) 2.5 ake 180 cp quattro! ce ulei trebuie sa cumpar si ce filtru? cati litri? multumesc
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta