1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Semnalizare - Releu semnalizari si avarii la A3 8L - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A3 8L (1996 – 2003)' creată de CIPRIOTTU, 28 Oct 2007.

  1. gigies 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Mar 2008
    Locație:
    C/17 SEPTIEMBRE NR 6 VALL D ALBA CASTELLON ESPA
    Masina:
    AUDI A6 QUATRO TRIPTONIC 2.8 193 cc
    semnalizatoarele imi raman aprinse dar fara sa palpaie

    ma puteti ajuta nu imi mai merge semnalizatoarele imi raman aprinse dar fara sa palpaie avarile imi merg cand le pun dar la semnalizare ramane blocata pliz help me urgent ca am un drum de 3500 de km pana in romania sper sa nu se supere nimeni pe mine ca intreb aici sunt nou si nu le prea am cu forurile:crying:
     
  2. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    O fi releu de semnalizare.
     
  3. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Du-te la un electrician, dar sigur e de la blocul de lumini, e impreuna cu maneta de la semnalizator.
    Releul de semnalizare e impreuna cu butonul de avarii, sunt una si aceeasi piesa, daca iti merg avariile nu cred ca releul are ceva.
     
    Ultima editare: 9 Apr 2008
  4. X Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    -
    Sunt sigur aproape 100% ca e releul de vina-ai grija ca atunci cand raman aprinse din cate stiu eu inseamna scurtcircuit si e posibil sa se aprinda!!!Nu vreau sa te sperii,dar ar fi bine sa vb cu un electrician inainte de drumul ala
     
  5. blizzard

    blizzard Bronze Member

    Înscris:
    3 Feb 2008
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A6, 2003, 1,9 TDI 131 CP
    Sal,
    Daca nu ma insel, releul de semnalizare e incorporat in butonul de avarii. Acum, acest releu are doua bobine care indeplinesc rolul de a intrerupe circuitul electric si asa se obtine intermitenta luminii. Una bucata bobina este pentru luminile de avarii iar a doua bucata bobina este pentru semnalizare. Din ceea ce ai descris, rezulta simptoma a lamela blocata pe bobina de semnalizare rezltand faptul ca tie nu-ti mai clipesc luminile de semnalizare. Solutie :
    1. Desfaci releul si poate ai sanse sa-l cureti.
    2. Cumperi alt releu si il schimbi.
    Multa bafta!:icon_thumright:
     
  6. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Da, este adevarat ca acelas releu este si pentru avarii si pentru semnalizare, dar cum a spus si blizzard, are doua bobine si faptul ca avariile merg, nu inseamna ca problema nu este releul.
     
  7. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Oricum, cel mai bine e sa mearga la un electrician, ca si eu am patit la fel si am cumparat releul degeaba. L-am schimbat si tot asa facea, inca la mine mai si "bazaia" cand semnalizam si cand puneam avariile mergea perfect. Cand m-am dus la electrician mi-a zis ca e de la blocul de lumini, ala care e in capatul manetei de la semnalizator, l-am schimbat si acuma totul merge perfect, insa am ramas cu un releu de rezerva.
     
  8. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    :sign_ot:Poate ai noroc si-l vinzi la gigies:)
     
  9. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Nu cred ca merge pe A6 ... :)
     
  10. SANDU 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2007
    Locație:
    Deva
    Masina:
    Audi A2 1.4i
    Ceau La Toti!
    Am O Problema De Cand Am Cumparat Masina:nu Imi Functioneaza Avariile.semnalizarile Merg Pe Ambele Parti Dar Avariile Nu.nu Am Nici O Siguranta Arsa.
    Sa Fie De Vina Butonul? Daca Se Pricepe Cineva La Electrica Si Ma Poate Lamuri I-as Ramane Dator... :anbet:
     
  11. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Poate sa fie devina butonul.:yes: Pentru ca butonul acela are in spatele lui doua relee care fomeaza un singur corp, unul de semnalizare si unul pentru avarii, deci e posibil ca releul pentru avarii sa fie ars.
    Piesa (butonul+cele doua relee) se vinde cu tot am cumparat eu una cu ceva timp in urma si a costat 170 Ron, insa ar fi indicat sa mergi la un electrician inainte sa fii sigur ca asta e cauza.
     
  12. clorin

    clorin 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    VW passat variant Comfortline 2.0 TDI 2007
    exact aceeasi problema am avut-o si eu ... a trebuit schimbat un releu la blocul de lumini ... a costat in jur de 80 E cu tot cu manopera
     
  13. robocopu

    robocopu 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Mai 2008
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A3 Sportback S-Line 1,9 TDI-PD 170CP
    Problema la semnalizare !

    Salutare si La Multi Ani ! tuturor membrilor, am si eu o problema la semnalizare, la cea din partea stanga spate, merge cand vrea ea, si stiu sigur ca nu e de la frig ca asa facea si cand era mai cald afara, ce se intampla , cand o apuca toanele , becul din spate de la semnalizare nu se mai aprinde , iar ticaitul din bord cat si semnalizarea din fata si de pe aripa lumineaza foarte repede adica in loc de (tic...tac...tic...tac) face (tic.tac.tic.tac.tic.tac), nu imi dau seama ce nu face contact, am verificat , becul e bine pus , face contact ok ! Sa fie de la vreo siguranta care nu sta bine ? :huh:

    Dati-mi si mie un sfat ! Va multumesc anticipat ![/B]
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Ian 2009
  14. cristi231077

    cristi231077 Audi Expert

    Înscris:
    5 Sep 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    <<<<===
    Cel mai bine e sa mergi la un electrician asta ca sa nu cumperi vreo piese degeaba. In cazul in care nu ai vreun bec ars la semnalizare pe partea stanga(poate sa fie ars si becul de pe fata), cred ca de vina este blocul de semnalizare(maneta).
     
  15. flo_tiesto

    flo_tiesto 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3 , 1.9 TDI
    Daca era maneta cu probleme crede-ma ca nu facea (tic tac tic tac tic tac) :) cum zice colegul
    facea......pauza cand semnalizai stanga:)
    Releul nici asa nu e dus (in cazul asta iarasi nu-mi mergea deloc, Eu zic sa insisti asupa contactelor de la semnalizare pe partea stanga spate daca zici ca acolo e problema si sunt convins 100% ca acolo e problema. Siguranta nici asa (are doar sigurante pentru semnalizare stanga sau dreapta (cred) oricum contactele sunt problema.
    E lipsa de contact ori la firul de masa care ajunge la bec ori celalalt , sau poate fii chear becul (pune altul nou)
     
  16. cipri@n

    cipri@n Bronze Member

    Înscris:
    4 Iul 2008
    Locație:
    Iași / Catania
    Masina:
    A4 Avant 2002, 1.9 TDI, 131 CP, AVF
    eu din cate stiu din experienta mea mica, atunci cand acel tic-tac cand semnalizezi se aude mai repede ai ori un bec ars, ori nu iti face bine contact. pe scurt nu ti se aprinde un bec. uitate sa vezi daca nu e cumva oxidat pe acolo, dar pune un bec nou pentru ca poate avea si acesta un defect din fabrica ceva si sa functioneze cand vrea el. si nu in ultimul rand e pozibil sa ai vreun fir intrerupt. sa ne dai de veste cum ai remediat
     
  17. Dracku

    Dracku Bronze Member

    Înscris:
    21 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Fosta mea, Audi A4 2,5TDI V6 Quattro 2001,180CP
    Si eu am patit-o si becul a fost de vina,dupa ce l-am schimbat nu au mai fost probleme!
     
  18. tina

    tina 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Ian 2009
    Locație:
    Campina
    Masina:
    Audi A3 1.9 TDI
    Tare sunt curioasa sa afli cauza pt ca am aceeasi problema.Becuri noi, contacte ok si merge bine...daca vrea. Daca nu, "tic-tac-ul" ala atat de stresant parca ma scoate din minti...am crezut ca e de la frig, dar si la cald e la fel.De semnalizat semnalizeaza, ceea ce e un lucru bun, luminile se aprind, dar in acelasi ritm cu acel tic-tac, adica normal....sau nu. Pana una-alta..merge.In doua-trei saptamani trebuie sa-i fac schimbul de ulei si odata ajunsa la service aflam si cauza...sper.Pana atunci..tic-tac..:rolleyes:
     
  19. flo_tiesto

    flo_tiesto 5th Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    Audi A3 , 1.9 TDI
    Deci sa inteleg ca tie iti merge si din cand in acnd iti face figuri?:) asta doar cand semnalizezi stanga sau iti face si pe dreapta
    Pai in primul rand trebuie verificate becurile , contactele sa fie bune dupa care vine partea costisitoare :( maneta poate fii defecta (cea de care se comanda semnalizarea) dupa care partea mai proasta ... releul de semnalizare care ma gandesc ca e ceva banuti
    Eu zic ca mergi la un electrician sa vada mai exact problema , cine stie poate e o nimica toata . Numa bine:)
     
  20. Dracku

    Dracku Bronze Member

    Înscris:
    21 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Fosta mea, Audi A4 2,5TDI V6 Quattro 2001,180CP
    Incearca sa dai becul afara,cumpara un bec mai serios(exclus turcesc)si schimba-l,vezi ca piciorusele de pe soclul becului,cel putin la mine asa este,nu sunt dispuse la jumatatea lui,ci intr-o parte,cel mai sigur ia becul la tine cand te duci sa cumperi altul,si ai sa vezi ca asta e cauza.Spune-ne cum ai rezolvat-o.
     

Distribuie pagina asta