1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzor temperatura Exterioara la A4 B5 - montare ulterioara - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B5 (1994 – 2001)' creată de adisan, 21 Sep 2007.

  1. thunder 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2014
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    2003 Allroad
    Am si eu o problema asemanatoare. Eu nu stau mult sa apara gradele dar de fiecare data cand pun contactul imi arata 13.5 grade C. Apoi dupa cateva secunde incepe sa urce si afiseaza temperatura reala din exterior. Dupa ce se stabilizeaza, iau si pun contactul si imi arata din nou 13.5. Am si filmat treaba asta ca mi se pare haioasa. A decedat senzorul sau mai are 1% viata?

    Am filmat :


    https://www.youtube.com/watch?v=zc-1lTuqlrE
     
  2. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Din start vad o anormalitate, imediat ce pui contactul sta sa se gandeasca cate grade sa afiseze. Apoi urcarea brusca de la 13.5 la 21.5 grade e anormala.
    Schimba senzorul ca e pe campii.
     
  3. thunder 4th Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2014
    Locație:
    Focșani
    Masina:
    2003 Allroad
    Mulțumesc
     
  4. alinush

    alinush 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Aug 2014
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 2.0 an fab.2005 cod motor bpw
    Salutare,
    Ce e defect de nu imi arata gradele in bord, ma poate ajuta cineva ?

    audi_n.jpg
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    alinus in primul rand ti-am mutat mesajul in topicul pe care trebui sa-l citesti initial fara sa scrii nimic. In al doilea rand crezi ca suntem la ghicitoare ? Diagnoza ai facut ? Poza este de la ceasul tau ? pentru ca eu vad ca iti arata o temperatura exterioara in bord. Daca nu este de la ceasul tau de bord de ce nu spui ca este o imagine generica luata de pe net ? Citeste acest topic integral. Mutumesc.
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    In poza vad ca iti arata, daca poza este recenta si vazand ca esti din Brasov, cred ca te-ai referit la faptul ca nu iti arata CORECT temperatura in bord, adevarat ?
     
  7. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Bordul nu e al lui pentru ca e de diesel si Alin are benzinar.
    Doar ca in loc sa ne intrebe ce vrea sa stie si sa ne dea detalii referitor la poza, ne-a lasat pe noi sa ghicim la ce se refera. Si eu m-am gandit initial ca intreaba de ce nu are maxidot.
    Raspunsul pentru Alin e: pentru ca nu ai dispay-ul aditional - era o optiune. Cu 100 ron poti sa adaugi acel display la ceasurile tale.



    [​IMG] [​IMG][​IMG]
     
  8. angelo26gr

    angelo26gr 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2016
    Locație:
    Giurgiu
    Masina:
    Audi a4 b5 1.9 1z 101 cp și Audi a6 c5 2.5 AFB 150 cp quattro
    Salut.Mi-a trimis cineva schema asta.Daca se intelege...e bine.
     
  9. angelo26gr

    angelo26gr 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2016
    Locație:
    Giurgiu
    Masina:
    Audi a4 b5 1.9 1z 101 cp și Audi a6 c5 2.5 AFB 150 cp quattro
    Va salut domnilor. M-am uitat prin post, în mare, dar nu am dat de acea treabă de a monta display-ul de temperatura exterioara. Am totul necesar : mașina, climă, display, etc. Și voință.
    Am cele 4 fire, + și - , iar celelalte doua trebuie să le "agăț" pe la climă. Unde, ce și cum?! Se poate un ajutor?
     
  10. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Din 15 IULIE tu tot vointa ai...
    SA ITI FIE RUSINE CA NU AI RIDICAT COLETUL. Schema era in colet insa tu nu ai binevoit sa ridici coletul.
    APOI SA ITI FIE RUSINE CA NU RASPUNZI NICI LA TELEFON, pentru ca explicatiile erau de prisos, nu crezi?
    Desi nu meriti, uite schema:

    * - Only models with automatic air conditioner
    ** - Only models with four-speed automatic gearbox
    *** - Only models with five-speed automatic gearbox
    **** - Does not apply to models with automatic air conditioner
     
    angelo26gr apreciază asta.
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @ovidiutm Nu stiu de ce iti mai pierzi timpul sa ajuti astfel de oameni, nu merita !
    Oricum 70% din forum posteaza doar cand dau de greu. Si culmea, daca o rezolva in alta parte nu au macar buna-vointa de a scrie in 2 randuri cum si in ce fel au rezolvat problema.
     
    angelo26gr și coco_catalin apreciază asta.
  12. angelo26gr

    angelo26gr 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2016
    Locație:
    Giurgiu
    Masina:
    Audi a4 b5 1.9 1z 101 cp și Audi a6 c5 2.5 AFB 150 cp quattro
    Va multumesc domnilor.În primul rând,miiiii de scuze @ovidiutm .În al doilea caz, domnul @audi66 ,încă nu am montat acel dispozitiv pe masina.Dar va promit ca ,după ce-l montez,revin cu un tutorial ,dedicat dumneavoastrei persoane....Va multumesc
     
  13. ADY1209 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Aug 2010
    Locație:
    Giurgiu
    Masina:
    a4 1.8 1995
    Buna ziua. Am cumparat si eu un modul de afisare temperatura audi A4 B5. L-am cumparat fara conectorul extern. Am studiat toate informatiile date de dumneavoastra pe forum si nu am gasit nici aici si nici in alta parte numerotarea pinilor pentru modulul cu 8 pini. Modulul are privit din spate 8 pini. Ma intereseaza ordinea lor vazuta din spate, care este 1, 2, etc. De montat il montez, dar care este pinul 1 de exemplu privit din spate ? Nu am conector si as vrea sa lipesc firele cu un pistol de lipit. Daca ma puteti ajuta si pe mine v-as ramane recunoscator.
     
  14. Ionut lucian

    Ionut lucian Gold Member

    Înscris:
    6 Apr 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 1,6 BENZINA "97
    Ce vrei tu e cam complicat si oarecum tiganie era mai simplu daca aveai mufa lui. Senzorul de langa bara il ai ? Eu am montat afisaj si senzor dar am avut masina intreaga de la care am luat toata instalatia de la senzor pana la afisaj si a fost simplu de montat.
     
  15. ADY1209 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Aug 2010
    Locație:
    Giurgiu
    Masina:
    a4 1.8 1995
    M-am lamurit. Cred ca indicatorul de temperatura este defect. Are cineva de pe forum unul de vanzare? Eu am cumparat un IC cu tot cu indicatorul de temperatura. IC -ul meu s-a ars, becurile de la climatronic palpiau si abia se vedeau cand aprindeam lumina de pozitie.Vanzatorul a zis ca indicatorul de temperatura functioneaza dar din pacate......
     
    Ultima editare: 11 Dec 2016
  16. ADY1209 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Aug 2010
    Locație:
    Giurgiu
    Masina:
    a4 1.8 1995
    Am o intrebare pentru cine a montat acest dispozitiv: daca se.alimenteaza doar cu +, - fara senzor, doar pentru proba, acesta se aprinde ?
     
  17. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Nu se aprinde.
     
  18. MarinGiurka90 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2017
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    A 4 B5
    E posibil că ceasurile sa fie schimbate
     
  19. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Sau nu mai ai displayul auxiliar, care e separat de ceasuri.
     
  20. Robert_Moreanu

    Robert_Moreanu 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mar 2015
    Locație:
    Targoviste
    Masina:
    A4, 1.8 ADR, 1996
    Ma poate ajuta si pe mine cineva cu explicatii concrete cum se leaga firele pe acest display care indica temperatura exterioara?
    Am afisajul si instalatia electrica aferenta luata de pe alta masina care a avut asa ceva. Al meu audi are senzorul de temperatura de sub bara fata dar nu are acest afisaj in bord si as vrea sa il montez eu. Mufa care vine la afisaj are 5 fire si as vrea sa le identific unde trebuie legat fiecare fir.
    maro = masa
    gri/albastru = ?
    alb/albastru = ?
    negru/rosu = ?
    maro/galben = ?
     

Distribuie pagina asta