1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de parcare fata-spate si camera marche-arriere la A4 B8 - montaj - inlocuire

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de sab197, 25 Oct 2008.

  1. Ovidiu Luk

    Ovidiu Luk 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2016
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    A4 , 2.0 , 2012
    Multumesc pentru raspuns
     
  2. DjKello

    DjKello 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2016
    Locație:
    Targu Jiu
    Masina:
    A4 B8 2.0 TDI 88KW/2011
  3. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    @DjKello, acel kit este bun, dar daca tot faci investitia contacteaza-i pe cei de la casystems.pl si intreaba-i ce cod are calculatorul senzorilor de parcare. Eu iti recomand sa iei un kit cu un calculator care suporta si camera de marsarier, in ideea de a putea face pe viitor retrofitul la APS + (reverse camera), ceea ce bineinteles nu este obligatoriu. Daca te vei hotari sa-ti pui si camera candva sa nu ai surpriza ca acel calculator din kit sa nu suporte si camera si sa fi nevoit sa dai banii pe altul.
     
    Ultima editare: 17 Iul 2016
  4. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    8K0919475AA este cel mai avansat modul. Numai ca e cam mult, zic eu, Cu 350 de euro scapi cu montaj cu tot pe plan local. Este vorba de senzori, unitate, holdere, buzzer, buton, cablaje, montaj.
     
  5. DjKello

    DjKello 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2016
    Locație:
    Targu Jiu
    Masina:
    A4 B8 2.0 TDI 88KW/2011
    Pai si unde gasesc sa montez sistemul cu 350 €uro ?
     
  6. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Iei legatura cu al nostru coleg, care ti-a raspuns si el mai sus si poate te rezolva el la 350 Euro cu tot cu montaj.

    Eu am gasit calculatorul senzorilor cod 8K0 919 475 AA la 350 RON la dezmebrari si senzorii la 100 RON bucata, noi cu garantie 1 an. Cablajul mi l-am facut singur, suportii senzorilor si conectorii i-am cumparat de la Cardinal Motors, butonul il aveam, iar buzzer am gasit la 10 Euro. Toata afacerea m-a costat in jur de 250 euro, in conditiile in care mi-am facut singur retrofitul si nu am platit manopera.
     
  7. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC - 2016 - sedan)
    Mie mi-a activat cineva, dar nu am senzori decât pe spate si îmi apare fata narată cu roșu. Am văzut pe aici pe forum ca sunt colegi care au făcut sa dispară partea roșie din fata, cum se procedează?
     
  8. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Mergi pe 76 sau pe 10 (care raspunde la masina ta), apoi dai coding, apoi longcoding helper si apoi te duci la bitul pe care scrie graphic display. Bifezi si aia e.
     
  9. stefan b 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Apr 2016
    Locație:
    craiova
    Masina:
    Audi A4
    Salut colegii,

    Tot caut si nu reusesc sa activez functia Audi parking system (Sa arate grafic cand dau cu spatele) . Ma puteti indruma va rog?

    Multumesc
     
  10. Sticea Paul

    Sticea Paul 1st Gear Member

    Înscris:
    20 Mai 2016
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    Audi A4 B8
    Salut,

    Eu am activat aceasta functie dupa screenshot-ul atasat.

    [​IMG]

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
     
    eyu04, stefan b și Alex_WeS apreciază asta.
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    stefan b si restul care tot scrieti aiurea in topicuri care nu au absolut nici o legatura cu subiectul care va intereseaza in loc sa cititi de exemplu topicul asta unde v-a fost mutat mesajul si unde trebuia sa scrieti pe viitor va anunt ca mesajele nu se vor mai muta ci vor fi sterse direct si fara alte explicatii. Va rog sa cititi macar titlurile topicurilor din aceast arie daca va este lene sa le cititi integral. Ne repetam inutil cu aceleasi raspunsuri.
     
  12. ionut32

    ionut32 3rd Gear Member

    Înscris:
    7 Noi 2014
    Locație:
    Germania
    Masina:
    Audi A4 B8, 2011, 2.0 TDI,143 cp
    Salutare,
    Acum 5 zile m-a lovit unu din spate si mi-a zgariat bine bara, mi-a infundat si usa la portbagaj un pic si mi-au sarit si 2 senzori de parcare. Senzorii inca mai sunt, atarna in spate la bara. As dori sa stiu cum pot lipi cei doi senzori la loc fara sa demontez toata bara ?


    [​IMG]
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Nu ai cum fara sa demontezi bara. Suporti in care intra senzorii sunt lipiti de bara. In mod normal suportii pentru senzori la Audi nu vin separat de bara spate. Cauta pe site-urile de vanzari doar suporti pentru senzori pentru ca se gasesc separat dar provin de la alte modele din grupul VAG (de la Skoda de exemplu). Bafta.
     
    cata181 apreciază asta.
  14. xxxxxxx 6th Gear Member

    Înscris:
    23 Sep 2010
    Locație:
    Baia-Mare
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI CAGA E4+ 2009
    Mi-a fost demontata bara fata pentru vopsire, iar acum nu imi mai functioneaza senzorii.
    Cine a montat bara confirma ca a facut toate conexiunile necesare. Am senzori fata spate cu afisaj la a4 b8.
    Se poate sa fie doar din calculator, adica sa trebuiasca doar ceva resetat sau e o problema de montaj???
     
  15. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Cel mai probabil ai o problema fizica (de montaj). Sistemul nu functioneaza daca una din componente (senzor, buzzer) nu este vazuta de calculatorul senzorilor de parcare. Poti face o scanare sa vezi exact ce problema ai, pentru a nu demonta tot sistemul. Probabil ai o problema de cablaj, o mufa uitata neconectata, sau contact imperfect.
     
  16. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Diagnoza trebuie sa vezi ce erori sunt. Mufa de senzori fata este accesibila, se da jos doar capacul de plastic ce vine in prelungirea grilei centrale, cum ridici capota....acel plastic unde e stickerul acela cu informatii despre ulei, etc. Ori nu e mufa asta bagata, ori vreo mufa de senzor.
     
  17. xxxxxxx 6th Gear Member

    Înscris:
    23 Sep 2010
    Locație:
    Baia-Mare
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI CAGA E4+ 2009
    Deci cel mai bine inainte sa merg la mecanic sa ma uit sa vad daca sunt bagate mufele si nu a vorbit aiurea tinichigiul ?
    Ma gandeam ca poate e doar din calculator dupa demontare/montare sa trebuiasca reset din vcds ???
     
  18. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Nu e nevoie de resetare, daca totul e mufat si functional, trebuie sa mearga.
     
  19. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Eroarea ramane stocata dar sistemul redevine functional daca are conectate toate componentele.
     
  20. xxxxxxx 6th Gear Member

    Înscris:
    23 Sep 2010
    Locație:
    Baia-Mare
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI CAGA E4+ 2009
    Multumesc frumos de ajutor, este foarte enervant, pentru ca acum palpaie butonul de pe consola centrala, nu mai merge afisajul si face scandal mereu cand dau cu spatele.
     

Distribuie pagina asta