1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de parcare fata-spate si camera marche-arriere la A4 B8 - montaj - inlocuire

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de sab197, 25 Oct 2008.

  1. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Mersi si eu. Deocamdata cred ca mi-e de-ajuns ceea ce mi-ai zis. Daca nu o sa se rezolve cu setarile astea, o sa vorbim dupa.
     
  2. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Nu am reusit nici cu codarile facute in meniul verde. Dar am inteles ca daca nu sunt montati senzorii de parcare spate si buzzer-ul nu functioneaza sistemul, eu credeam ca daca instalez modulul si-l codez corespunzator, se va vedea o imagine neagra macar pe display atunci cand cuplez marsariere, dar nu se schimba nimic. Mi-a aparut in MMI optiunea "Audi parking systems", dar cu gri, nu-l pot accesa. Cand iau contactul, se face rosu ca celelalte optiuni, dar imi zice sa pun contactul sa-l configurez, iar cand pun contactul devine din nou gri, inutilizabil...Nu stiu deocamdata ce sa mai fac.
     
  3. Upgradeaudi 4th Gear Member

    Înscris:
    20 Apr 2014
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi
    Salut Nucu!
    E adevarat. Daca nu ai intalatia PDC completa, calculatorul PDC "sesizeaza" acest lucru ca un defect in instalatie (senzori defecti, buzzer defect, etc.) si blocheaza aparitia imaginii in MMI. Deci, va trebui sa montezi macar instalatia PDC spate, OEM, bineinteles, activand afisajul grafic.
     
  4. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Mersi de confirmare.
     
  5. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Intr-adevar daca una din componentele sistemului lipseste/este defecta APS nu functioneaza. Da un bip si atat. Pana nu ai sistemul sensorilor de parcare complet si functional nu are rost sa treci mai departe la partea de camera.
     
  6. Andrei_m

    Andrei_m 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Mai 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B8/ 2011/ 2.0 TDI/ 120 CP
    Salutare!
    Ma poate ajuta cineva cu niste lamuriri despre cum trebuie sa procedez ca sa montez doar senzori spate? Am scormonit tot netul si toate indicatiile/tutorialele sunt despre update de la spate la spate+fata.
    Am reusit sa gasesc cateva informatii in ELSA, insa nu mi-e clar daca alimentarea si legaturile la CAN H/L se fac din mufa T16e (cea cu 16 pini din modulul PDC), sau exista alte legaturi in mufa care leaga senzorii (T12g, in cazul celor din spate)? Ma induce in eroare modul in care sunt prezentate in ELSA:
    - mufa T12g - senzorii spate
    - mufa T12e - senzori fata + buzzer fata
    - mufa T16e - buton PDC + legaturi CAN + buzzer spate + alimentare

    In plus, nu ar strica si niste indrumari pt codarea corespunzatoare.
    Mentionez ca am radio Concert, fara navi, in schimb am butonul PDC, de la un retrefit de ADS (care, BTW, e genial, il recomand!)

    Va foarte multumesc!

    LE: Am uitat sa mentionez ca am achizitionat modulul cu terminatia Q, senzorii, suport & izolatii pt senzori, cablaj intre modul si senzori (verificat sa corespunda cu schema din ELSA). Ramane de achizitionat buzzer si de confectionat cablaj pt restul de conexiuni.
     
  7. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    E destul de clar explicat in Elsa. Pentru CAN, ai mufa T16e (pinul 6 si 15) care duc in T17f (pin 1, 2) si respectiv mai departe in T46s(2H, 2L).
    Pentru alimentare ai chiar prima pagina, tot din T16e, pinul 1, care duce la panoul de sigurante si ai T16e pin 8 pentru earch connection.
     
  8. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Andrei, acum m-am lamurit si eu dupa 4 ore de stat in masina si codat babeste cum e cu senzorii astia la un B8 care nu a avut de fabrica.
    Daca vrei doar spate, ai nevoie de cablaj + senzori, modul senzori spate si buzzer. Legaturile la alimentare , CAN si buzzer se fac din mufa neagra T16e iar cablajul senzorilor se face prin mufa neagra T12g. Daca deja ai materialele, te poti apuca de treaba. Se rezolva si cu codarile pana la urma.
    Din pacate eu nu te pot ajuta cu ele, mi-am "mancat nervii" pe un MMI 3GH si nu stiu cum e pe Concert.
     
  9. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Din ce stiu pe concert nu mai ai nevoie de codari in MMI, ca nu exista. ;) Se codeaza doar in parking.
    Piesele necesare sunt aceleasi, legaturile in mufe pot diferi.
     
  10. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Rog colegii care si-au facut singuri gauri pentru montajul senzorilor de parcare in bara spate sa detalieze putin pasii operatiunii si materialele/sculele folosite.
    Sunt semne pe interiorul barii unde trebuie facute gaurile/orificiile senzorilor sau nu ?
    Cum/cu ce se lipeste "carcasa" senzorilor de bara pe interior? Sau trebuie prin incalzire ? :uhm:
    Nu gasesc in oras pe cineva priceput sa faca asta, asa ca decat sa-si bata cineva joc de lucrare si sa nu-mi placa cum iese, mai bine o fac eu.
    Multumesc.
     
  11. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Da, toate barile au semne pe interior unde trebuia sa fie gaura. Eu am dat gauri cu o carota ce a venit intr-un kit PDC aftermarket, nu a fost ok deloc, gaurile fiind prea mici si a trebuit sa le largesc cu un Dremmel. Din pacate nu stiu sa iti zic dimensiunea exacta. Cel mai bine masori cu sublerul pe un B8, si cumperi o carota pentru bormasina aceeasi marime.
    Suportii ii lipesti ori prin incalzire (sa fii atent), ori cu poxilina (varianta folosita de mine).
     
  12. tommy lee

    tommy lee 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2012
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B8 avant, 2.0 TDI (CAGA) 143CP, 2010
    @nucugheri sa ai grija la gaurit. Gaura se da de la exterior spre interior. Daca faci invers exista riscul sa sara vopseaua in momentul in care "scula" de gaurit iese din bara. Actiunea asta o am si eu pe lista :)
    Spor sa ai!
     
  13. Andrei_m

    Andrei_m 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Mai 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B8/ 2011/ 2.0 TDI/ 120 CP
    Multumesc mult de raspunsuri.
    Citeam ceva mai in urma in thread-ul asta, ca afisajul grafic e disponibil pt toate variantele, asadar imi fac sperante. Si daca tot am butonul de PDC, cred ca il voi cabla si pe ala, asa ca bonus :)
    Nucu, eu am achizitionat niste suporti care au deja pe ei obanda dublu-adeziva. Ramane de vazut daca sunt ceea ce trebuie, sau mai trebuie "ajustata" grosimea, cat sa iasa la linie cu bara.
    Revin cu detalii si rezultate, imediat ce imi fac timp sa le crosetez.

    Spor la instalari!
     
  14. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Pentru o precize mare de centrare a gauririi la exteriorul barii va sfatuiesc sa dati o gaura in centrul cerclui marcat pe spatelle acesteia din interior.
    Acea gaura va fi ghidaj perfect pentru freza potrivita. Freza este bine sa fie din aceea cu burghiu pe mijloc si carota la dimensiunea gaurii de senzor.

    71087414_1_1000x700_burghiu-freza-senzori-de-parcare-22mm-bucuresti.jpg
     
    Ultima editare: 21 Oct 2016
  15. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Eu am folosit o gaura de ghidaj de 3mm data dinspre interiorul barei, apoi un burgiu in trepte, dinspre exterior, pana am ajuns la dimensiunea de 16mm. Gaurile au iesit aproape ca cele de fabrica.
    Asa ceva am folosit, fara a aplica o forta prea mare pe burghiu .
    burghiu_in_trepte_7.jpg
     
  16. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    nucugheri eu am folosit exact aceeasi scula ca si rotitza, ca o chestie de protectie, incearca sa lipesti niste banda adeziva pe partea exterioara ca sa eviti potentiale probleme cu vopseaua. Daca nu ma gresesc, freza are 18mm diametru.
     
    telim4lulu apreciază asta.
  17. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Multumesc tuturor pentru raspunsuri :hi:
    Asa ma gandeam si eu, sa dau o gaura mica dinspre interior, sa am ghidajul pentru gaura mare a senzorului.
    Ce mai vreau sa intreb este acea garnitura cauciucata care este pe senzor trebuie sa ramana in interiorul barii si senzorul prin presare in carcasa iese singur in bara la vedere, sau iese si cauciucul ala prin gaura? Ca atunci gaura are alta dimensiune. Ce-i drept, vreun mm, dar suficient sa nu arate bine.
     
  18. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Garnitura iese cu senzor cu tot prin bara. Dimetrul gaurii trebuie sa fie cat diametrul exterior al garniturii.

    Capture.JPG
     
    Ultima editare: 21 Oct 2016
    nucugheri apreciază asta.
  19. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Stie cineva, exista fire de CAN orange/albastru si orange/maro in compartimentul din partea dreapta a portbagajului ?
    Am vazut in Elsa ca ar fi la modulul de frana de mana, J540. A folosit cineva, se poate lua de acolo ?
    Sa nu fie nevoie de tras fire pana in T46 in partea din fata.
     
  20. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Da. Dar tu ai separator de CAN acolo in spate. De ce nu folosesti?

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
     

Distribuie pagina asta