1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de parcare fata-spate si camera marche-arriere la A4 B8 - montaj - inlocuire

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de sab197, 25 Oct 2008.

  1. Iulian86

    Iulian86 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Apr 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4, 136 cp, 2012
    Cei de la reprezentantele Audi m-au refuzat din start, mi-au zis ca nu e posibil, :)

    Am obtinut un pret de 450 euro (150 manopera, 300 piesele originale) de la un membru de pe forum din Bucuresti.

    Spor, seara buna!
     
    xrivan apreciază asta.
  2. DjKello

    DjKello 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2016
    Locație:
    Targu Jiu
    Masina:
    A4 B8 2.0 TDI 88KW/2011
    audi66 am MMI 3G Basic,am schimbat calculatorul de senzori cu unul care suporta camera marsalier si MMI-ul suporta DVD.Pot sa pun camera fara sa cumpar modulul pentru ea?
     
  3. tommy lee

    tommy lee 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2012
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B8 avant, 2.0 TDI (CAGA) 143CP, 2010
    Salutare dragilor! Am un "pitic pe creier" de cand am montat senzorii de parcare spate. E vorba de afisajul grafic care arata asa: downloadfile.jpg

    Aceeasi grafica am vazut-o la toti care au montat senzorii, doar pe spate, pe masinile fara aceasta optiune din fabrica.
    Pe de alta parte am activat afisarea la cateva masini, cu senzori din fabrica, doar pe spate, si afisajul arata asa (exemplu luat de pe net):
    820635357_2_1080x720_rev052.jpg

    Nemultumirea mea este legata de prezenta acelor linii rosii de pe grafica in dreptul senzorilor care practic nu exista. Am incercat sa vad de unde vine diferenta: din MMI sau din centrala senzorilor? Inca nu stiu :(.
    Aveti vre-o idee?
     
  4. sandumbogdan

    sandumbogdan Gold Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI multitronic CAGA 105kW 2011
    Ca in poza de sus se vede si la mine, adica pe fata din cauza ca nu am senzori apar linii rosii la limita minima.
     
    Ultima editare: 21 Iun 2017
    Alex_WeS apreciază asta.
  5. tommy lee

    tommy lee 5th Gear Member

    Înscris:
    18 Mar 2012
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B8 avant, 2.0 TDI (CAGA) 143CP, 2010
    @sandumbogdan multumesc de raspuns. Dupa cum am scris mai sus, am activat afisajul grafic la cateva masini cu senzori doar pe spate si nu apar acele dungi rosii ca si la noi. Pe mine ma roade cauza acestei diferente.
     
    sandumbogdan apreciază asta.
  6. sandumbogdan

    sandumbogdan Gold Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI multitronic CAGA 105kW 2011
    Daca afli cum scapam de liniile rosii ar fi minunat. Insa eu asa am vazut la mai multi inclusiv la mine asa s-a activat afisajul vizual. Posibil sa tina de calculatorul de PDC, unele sa afiseze asa si altele sa afiseze fara liniute.
     
  7. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Daca o sa montezi senzori si pe fata, cu siguranta scapi de liniile rosii :)
     
    tommy lee și sandumbogdan apreciază asta.
  8. sandumbogdan

    sandumbogdan Gold Member

    Înscris:
    26 Mai 2015
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI multitronic CAGA 105kW 2011
    Daca ar fi numai de senzori ar fi simplu dar din ce am citit trebuie si alt calculator de PDC si deja e prea complicat/scump.
     
  9. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Trebuie inlocuit si calculatorul senzorilor de parcare, asta la pre-Facelift. Adica investitia este de cel putin 200-250 Euro.La FL modulul este integrat in BCM 1.
     
    cata181 apreciază asta.
  10. cata181

    cata181 Audi Expert

    Înscris:
    24 Sep 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0 TDI Quattro 190 kW (254 PS)
    Era vorba exclusiv de prefacelift. La facelift nu se activeaza optical illustration active.
     
    paulkf apreciază asta.
  11. Steplica

    Steplica 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Apr 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4, 2.0 TDI, 2017
    Exista vre-o posibilitate sa se activeze automat senzorii de parcare daca viteza scade sub 20 km/k fara sa mai apesi pe buton? Nu neaparat sa si apara pe display distanta.
    Multumesc.
     
  12. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Raspuns simplu ... NU se poate coda ce-ti doresti tu..
     
    Ultima editare: 19 Iul 2017
  13. Steplica

    Steplica 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Apr 2015
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4, 2.0 TDI, 2017
    Mmm, era dragut sa se poata, am vazut la alte masini ca senzorii sunt activi (nu stiu daca raman in permanenta sau doar la viteze mici) chiar si cant mergi cu fata si cand te apropii de ceva fac scandal, fara sa apesi vre-un buton.

    Multumesc
     
  14. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Nu cred ca se activeaza singur sistemul de asistenta la parcare (PDC). S-ar putea sa faci confuzie intre sistemul de asistenta la parcare cu senzori ultrasonici si sistemele de siguranta activa care franeaza si semnaleza prezenta obstacolelor cu radare. Timpul de raspuns al senzorilor ultrasonici este mult mai mic decat al radarelor. Sistemul de asistenta la parcare te ajuta semnalandu-ti prezenta obstacolelor in fata/spatele masinii in momentul executarii manevrelor de parcare, la viteza mica.
     
  15. Iulian321

    Iulian321 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Iul 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 1.8TFSI CJEB 2013
    Am modelul A4 facelift doar cu senzori parcare acustici pe spate. Sa inteleg ca nu pot nici macar sa activez imaginea pe mmi?
    Mentionez ca nu am buton pt senzori...

    Ms
     
  16. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Da, ai inteles corect din pacate...
     
  17. al3x82 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2010
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A4 B8
    Salut, am cumparat de curant sotiei un A4 2009 8k facut facelift si am bara fata cu senzori dar nu merg, am si pe spate dar doar bipaie, exista vre-o posibilitate sa ii fac sa mearga si pe cei din fata??Va multumesc
     
  18. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Depinde daca senzorii au fost pusi de fabrica sau de vanzator si daca a facut sau nu legaturile/cablajele corect.
    Incepe cu o verificare cu VCDS.
     
  19. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Pentru a merge si senzorii pe fata ai nevoie de o centrala PDC care sa suporte senzori fata + spate. Daca tie iti functioneaza doar senzorii pe spate, cel mai probabil senzorii de pe fata au doar un rol decorativ, nefiind conectati la centrala PDC, care mai mult ca sigur este doar pentru senzori spate. Daca aveai sistemul PDC fata + spate complet, aveai si butonul de activare pentru senzorii fata.
     
  20. al3x82 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mar 2010
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A4 B8
    A fost pusa bara de cel care a vandut masina si nu sunt legati cred, oricum cand ii schimb distributia o sa vad.Acum mai am o intrebare, am gasit un modul de a5 de parcare 8K0919475 dar nu are terminatie si cel care il vinde zice ca avea parktronic, credeti ca merge schimbat?
     

Distribuie pagina asta