1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori de ploaie si lumina - Coming Home / Leaving Home la A4 B8 Allroad - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 allroad quattro' creată de drangarazvan, 5 Ian 2018.

  1. drangarazvan

    drangarazvan 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Noi 2015
    Locație:
    belgia
    Masina:
    Audi A6 Allroad c7 2016 270 CP S TRONIC
    Salutare baieti
    Tot caut pe forum si nu gasesc un raspsuns. Am un a4 b4 allroad si am senzori de ploaie si lumina dar am o mica problema pe care vreau sa va o adresez.
    Mi-am montat folie pe geamuri si incluziv luneta cele mai inchise si am impresia ca de atunci nu se mai inchid (adica nu se intuneca la fel de tare ) ca inainte sa fie montata folia. Acum va intreb se poate mari senzivitatea senzorului , in asa fel incat sa se intunece oglinzile mai tare.
    Multumesc mult si o seara faina
     
  2. paulkf

    paulkf Audi Expert

    Înscris:
    7 Aug 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B8 AVANT, 2.0TDI CAGA 105KW, 2011, Manual
    Problema ta nu are legatura cu senzorul de lumina si ploaie ci este legata de senzorul de lumina din oglinda retrovizoare interioara, care inteleg ca este heliomata. Faptul ca ai pus folii prea inchise, probabil 5% au cauzat functionarea pe care ai observat-o. Eu am folii cu 15% transparenta si nu am niciun fel de problema cu functia de antiorbire. Sensibilitatea senzorului din interiorul oglinzii centrale nu poate fi reglata. Poate doar prin demontarea ei oglinzii si intreventia pe circuitul fotocelulei responsabila de comanda functiei de antiorbire.
     
  3. drangarazvan

    drangarazvan 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Noi 2015
    Locație:
    belgia
    Masina:
    Audi A6 Allroad c7 2016 270 CP S TRONIC
    Multumesc mult
     

Distribuie pagina asta