1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Senzori presiune roti - TPMS (Tyre Pressure Monitoring System) la Audi A6 C5

Discuție în 'Audi A6 C5 (1997 - 2004)' creată de Dr. Gabriel, 10 Oct 2010.

  1. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    Daca masina nu are nici MMI si nici RNSE pot sa-mi montez TPMS (tyre pressure monitoring system ?
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da dar este ceva mai complicat. Adica trebuie sa pui sistemul care citeste presiunea din anvelopa si implicit iti trebuie 4 senzori care se pun in locul valvei de la anvelopa. Mai este un sistem de TMPS care citeste prin senzorii de ABS dar acesta daca nu l-ai comandat din prima ca optiune trebuie sa schimbi tot sistemul de ABS al masinii. Mai multe detalii gasesti in topicul daca nu ma insel TMPS. Am postat acolo care este diferenta dintre cele doua sisteme de TMPS care vin puse pe Audi.


    O seara buna
     
  3. micul_pitic Guest

    Salut, am si eu nevoie de un sfat in legatura cu TPMS. Masina este cea de la profil, are senzori in in fiecare roata de vara, modul in portbagaj, dar nu imi apare nici o setare in bord. Nu am in meniu nici o optiune legata de senzorii de presiune. Cand am avut jentile de iarna(care nu au senzori de presiune) nu mi-a aparut nici un mesaj in bord, dar cand a fost pusa pe vag-com, indica niste erori legate de lipsa senzorilor din roti. Ma gandesc sa fac o "pana controlata" cu rotile de vara(care au senzori) sa vad daca totusi afiseaza ceva. A mai patit cineva asa ceva sau ar trebui facuta o alta codare cu vag-com? Multumesc anticipat!!!
     
  4. draganuta 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Ian 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    B6, BMP, 2007
    Cred ca e inutil sa faci o pana controlata. Nu o sa-ti indice nimic in bord. Trebuie verificata configuratia setarilor in Cluster, TPMS etc. Se poate rezolva.
     
  5. micul_pitic Guest

    Multumesc de promtitudine, si eu ma gandeam ca sunt mici sansele cu "pana controlata" iar acum sunt si mai convins. O sa incerc sa merg la un tester si sa vad daca mai este si alta eroare in sistem. Dupa ce reusesc sa fac ceva, o sa va anunt. Multumesc si weekend placut.
     
  6. micul_pitic Guest

    Salut, am revenit cu solutia in cazul meu. A fost nevoie doar de o recodare a bordului. Acum vestea proasta, se pare ca un senzor are bateria pe 0 si din cate am citit, nu se poate schimba. Intrebare, are cineva un senzor cu bateria moarta pe care ar vrea sa il vanda :D ? De preferat ar fi sa mearga pe masina mea. Multumesc!
     
  7. wug

    wug Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C6 Avant 2.0 Tdi BRE 2007
    Nu stiu daca chiar merita atata bataie de cap. 100 euro 4 senzori second si aia e. Oricum cand pun rotile de iarna sta iar aprins TMPS.
     
  8. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Un document interesant:
     

Distribuie pagina asta