1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Servodirectie - pompa servo - lichid servo si/sau caseta directie la A4 B8 - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de sab197, 25 Mar 2010.

  1. glumaretzuu Gold Member

    Înscris:
    16 Mar 2008
    Locație:
    Bacău / Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI
    Problema cu schimbarea furtunului de la servo se face si pt Romania. Vineri ma duc sa schimb furtunul respectiv. Noroc lui Sabin ca el a descoperit TSB-ul din America.Le voi spune la cei de la Audi sa ne dea si noua un ban fiindca contribuim la dezvoltarea faceliftului pt A4.;) Shakal, ar trebui sa te duci si sa semnalezi problema si cred ca te vor programa pt remediere. Chiar au fost ff prompti cei de la Audi cu aceasta problema.
    Va tin la curent cu ce am rezolvat.
     
  2. punkkid 3rd Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2009
    Locație:
    Câmpina
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDI MT 2008
    Se mai schimba in baza TSB-urilor daca masina nu mai este in garantie?
     
  3. glumaretzuu Gold Member

    Înscris:
    16 Mar 2008
    Locație:
    Bacău / Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI
    Daca ai facut sesizarea inainte sa iti iasa din garantie atunci se schimba sigur. In rest normal mi se pare sa iti schimbe, dar cel mai bine intrebi, poti incerca sa te informezi si la alt dealer in caz ca nu te ai prea bine cu cei de la PBV; nu intotdeauna ce e logic si normal pt noi e la fel si in viziunea fabricantului.:think:
     
  4. Dr.Silviu

    Dr.Silviu Gold Member

    Înscris:
    13 Mar 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A3 2007
    TSB-urile (intr-o tara civilizata si cu bun simt) se fac gratuit! Oricand si chiar daca masina a iesit din garantie!
     
  5. sab197

    sab197 Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 tdi multitronic, MY 2009
    mi-au comandat si mie conducta respectiva. Audi s-a miscat mai repede decat ma asteptam.
     
  6. Valush

    Valush 3rd Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 2008, 2.0 TDI
    sal. pai si cum ai facut? te-ai dus pana la ei si s-au convins ca asa e sau ai dat telefon si au fost f "saritori"? Stau cam prost cu timpul si mi-ar fi extrem de utila informatia asta. ms
     
  7. glumaretzuu Gold Member

    Înscris:
    16 Mar 2008
    Locație:
    Bacău / Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI
    Atat eu cat si Sabin am fost sa ne inregistreze zgomotul respectiv si sa faca o testare cu VAS-ul(asa sunt protocoalele);asta a trebuit facuta fiindca nu aparea tsb-ul respectiv la noi-mi se pare ca doar in SUA. Oricum toate fac asa si ar trebui sa-ti comande conducta/furtunul si sa te programeze.
     
  8. Valush

    Valush 3rd Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 2008, 2.0 TDI
    ms pt informatie. Mi-am facut o programare pt joia viitoare pt service si sper sa rezolv atunci.
     
  9. sab197

    sab197 Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 tdi multitronic, MY 2009
    pasii completi pe care i-am facut atat eu cat si glumaretzu au fost:
    1. mail la Audi AG
    2. primit mail predefinit de la Audi AG
    3. primit mail predefinit Porsche Romania serviciul after sale
    4. trimis mail la PoRo after sale
    5. primit raspuns (de data asta nu era predefinit) de la PoRo
    6. Programare service
    7. am mers la service....au facut teste si poze
    8. au sunat ca au comandat piesa.
    9. urmeaza sa merg sa-mi schimbe piesa

    Asta a fost posibil pentru ca nu am mai acceptat textul clasic cu "asa face toate", si binenteles cu bunavointa celor de la PBV2 de care pana acum nu am decat cuvinte de lauda, tinand cont ca am facut la ei update soft cutie viteze, codare stopuri cu led (nu multi stiu sa faca asta) si aceasta problema.
     
  10. Valush

    Valush 3rd Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 2008, 2.0 TDI
    ms din nou. Eu voi merge direct la service pt test cu VAS, le-am spus deja si mi-au zis ca nu e nici o probl, nu cred ca e necesar sa mai dau mailuri. La mine se simte si un mic huruit daca iau curba putin mai stransa la viteza mica, e posibil sa fie de la cauciurile de iarna pe care trebuie sa le schimb, sau Nu. O sa-l iau la un testdrive pe nenea de la Midocar sa nu spuna ca sunt eu paranoic.
     
  11. glumaretzuu Gold Member

    Înscris:
    16 Mar 2008
    Locație:
    Bacău / Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI
    Am fost si am schimbat conducta si pe gresia din service se mai simte vibratia. Am mai incercat si pe alta suprafata pe care imi facea inainte si nu mai face. Nu stiu daca sa spun ca a fost rezolvata 100% problema. Voi posta daca va mai face pe vreo suprafata. Cu ocazia asta am schimbat si uleiul de servo.;)
     
  12. Valush

    Valush 3rd Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 2008, 2.0 TDI
    sabin, poti sa-mi spui te rog cam ce ai scris in mailul catre Audi, in afara de datele masinii si descrierea vibratiei ai mai scris/solicitat ceva anume? te intreb pt. ca vreau sa dau si eu un mail sa se adune mai multe :) , poate avem si noi un TSB.
     
  13. sab197

    sab197 Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 tdi multitronic, MY 2009
    Nu am cerut nimic in mod special...decat analizarea si gasirea unei solutii. Dar cred ca deja exista un tsb si pt europa...nu-ti pot confirma asta....insa din moment ce am primit raspuns in 3 zile de la constatare nu pot trage decat concluzia ca aceasta problema este super cunoscuta de cei de la Audi AG si stiu care sunt simptomele si ce trebuie inlocuit. Practic daca masina ta prezinta simptomele amintite in acest thread te poti duce linistit la reprezentanta si sa reclami acest lucru. E musai sa nu accepti partea cu asa facE toate si trebuie sa insisti ca nu e in regula.
     
  14. glumaretzuu Gold Member

    Înscris:
    16 Mar 2008
    Locație:
    Bacău / Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI
    Problema trebuie sa ti-o rezolve fara alte mailuri si discutii. Solutia se cunoaste, se constata problema si apoi se comanda conducta. Altfel inseamna neseriozitate. Codul la conducta: 8K11422893CT.
     
    Ultima editare: 18 Apr 2010
  15. Valush

    Valush 3rd Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 2008, 2.0 TDI
    ok, pai atunci nu mai merita sa dau mail. Am vb telefonic cu Midocar si nu au fost prea surpinsi de solicitarea mea, joi am programare. Iar la partea cu "asa face ele" cei de acolo ma stiu bine dupa problema cu ambreiajul :), nu cred ca voi primi o replica de genul asta. va tin la curent. weekend placut (ce-a mai ramas din el).
     
  16. punkkid 3rd Gear Member

    Înscris:
    11 Mar 2009
    Locație:
    Câmpina
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDI MT 2008
    @ Valush: Cu huruitul la curbe la viteza mica, la fel auzeam si eu cu cauciucuri Nokian de iarna. Cu astea de vara nu se mai aude..
     
  17. sab197

    sab197 Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 tdi multitronic, MY 2009
    Am schimbat si eu conducta miercurea trecuta....problema a fost rezolvata in proportie de 95%...restul de 5% reprezinta o foarte mica vibratie care o simt cand bag in R si am piciorul pe frana. Per total sunt extra multumit de schimbare si de proptitudinea celor de la Audi. Parca simt o imbunatatire a directiei....raspunde mult mai bine la viraje....posibil sa fie doar o impresie...oricum feelingul este mult mai placut acum.
     
  18. drid

    drid Silver Member

    Înscris:
    17 Oct 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi A8 3.0 Tdi 2012**Audi A3 Sportback 2.0 Tdi 2011**Vw Touareg 2.5 Tdi 2006
    aud si eu cateodata la a6-le meu, imi puteti arata unde este aceasta conducta
     
  19. glumaretzuu Gold Member

    Înscris:
    16 Mar 2008
    Locație:
    Bacău / Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI
    E o conducta de vreun metru jumatate, nu stiu exact sa spun unde e situata; cu codul scris mai sus poate fi localizata exact de dealer. Nu stiu daca la A6 prin schimbarea acelei conducte se rezolva ceva, fiindca aceasta de pe A4 a fost reproiectata.
     
  20. drid

    drid Silver Member

    Înscris:
    17 Oct 2008
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi A8 3.0 Tdi 2012**Audi A3 Sportback 2.0 Tdi 2011**Vw Touareg 2.5 Tdi 2006
    am inteles, la mine se simte cand sunt pe drum cu denivelari, pe loc nu se simte nimic
     

Distribuie pagina asta