Sfat achizitie A3 8L (1996 - 2003)

Discuție în 'Audi A3 8L (1996 – 2003)' creată de andrei0241, 2 Aug 2008.

1. marcel201 1st Gear Member

Locație:
    Botosani
    Masina:
    -
    Multumesc de mesaj.
    Nu e mult deloc daca luam in calcul tot ce-ai scris tu. Am insa o nelamurire, daca va puteti uita pe anunt in partea dreapta acolo unde e atinsa portiera din fata nu e pe aceeasi linie cu cea din spate , sa fie oare o problema ? schimbata portiera dupa ce-a fost implicata intr-un accident ? sau poate sa fie doar de la atingerea aia de care mentioneaza si el in anunt.

2. MariusSCM

MariusSCM Silver Member

Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    Audi A3 - 1.6 (BFQ) 102 CP
    Verifica ceasurile de bord, foarte multe A3-uri au probleme cu ceasurile.

3. alle_ares

alle_ares 5th Gear Member

Locație:
    Medias
    Masina:
    Audi A3,1.6 8l AVU 2001
    1900oiro inscrisa,nu e asa de mult.Ce se vede in poza,se poate repara,ce mai conteaza de unde si ce a a fost.omu o da mai ieftina din aceasta cauza.tu te interesezi si vezi unde poti sa o faci mai ieftin.Cine stie ce o agatat repesctivul cu masina sau cine lo acrosat,dar sincer nu mi se pare ca cea din spate e inlocuita si apoi lovita cam in acelasi fel.
    Sau cauti alta nelovita,da va trebuie sa mai scoti ceva bani din buzunar.Tu oricum tre sa iti faci RAR ca nu sunteti din acelasi judet si acolo se declara ca e masina lovita,deci nu o sa ai problem cu politia.
    Eu sunt fan audi si mai ales benzina si sincer iti recomand sa iti iei audi si mai ales a3 ca piesele sunt ieftine si cele pe benzina dupa 2000 nu sunt asa de pagubooase ca alte marci.eu unu nu mi-as lua ford sau ce ai mai zis tu acolo.
    Dar trebuie sa intelegi ca iti iei masina ptr tine,sa iti placa tie,sa te simti bine in ea si etc...Daca iti place ceva,ce mai conteaza ce si cum...go for it!
    Iti iei altceva si traiesti cu regerete.

4. Torres95 1st Gear Member

Locație:
    Bihor
    Masina:
    Audi a4 1.8 benzina aspirat automat 1997
    Salut tuturor!Vreau sa achizitionez un audi a3 dilema 1.6 sau 1.8!Momentan detin un audi a4 1.8 automat consum 14 oras 8-9 afara....vreau sa trec pe un a3 din 2002-2003 insa nu stiu ce motorizare e mai buna 1.6 sau 1.8 cat de fiabil este acest model etc consumul dorit este de 10-10.5 oras(arad) si 6-6.5afara...am auzit o gramada de variante de consum la aceste doua variante de motor dar niciuna nu semana cu alta!Astept pareri si sfaturi de la cei care detin asemenea autoturism(1.6 sau 1.8) iar cei cu consumuri sf gen 7-8 oras 5 afara sa se abtina!Stima!

5. capricosti

capricosti 3rd Gear Member

Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A3, 1,6-75kw, 2001
    Motorizarea 1.6 sau 1.8 conteaza mai putin cand este vorba de masina sh. Depinde mai mult cat de bine a fost exploatata si ingrijita de fostii proprietari, asa ca e posibil ca un motor 1.8 ingrijit si sanatos sa consume mai putin decat unul 1.6 exploatat prost in trecut.

Consumul depinde mult de starea tehnica a masinii, de conditiile de trafic si de modul de sofat al 'pilotilor', asa ca:
    -aceiasi masina condusa pe acelasi traseu poate avea consum diferit in functie de cat de diferit 'piloteaza' fiecare sofer;
    -aceiasi masina condusa de acelasi sofer poate avea consum bun in general, dar s-o ia razna consumul cand apar unele defectiuni;
    -acelasi model de masina, cu aceiasi motorizare, in acelasi oras, in aceiasi stare tehnica poate avea consum diferit in functie de traseu (mai mult sau mai putin aglomerat) si de orele de trafic (trafic de varf sau trafic lejer).

In principiu, motorul 1.6 este mai economic decat cel de 1.8, vezi mai jos informatii oferite de fabricant:
    http://www.auto-data.net/ro/?f=showCar&car_id=26885
    http://www.auto-data.net/ro/?f=showCar&car_id=26885.

6. Cristi Moderator Staff Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Torres95 acum nu iti sterg mesajul dar pe viitor tine minte asta: precum vezi pe acest forum nu exista arie Versus si/sau topicuri Versus si in consecinta pe acest forum sunt interzise cu desavarsire comparatiile / versus si implicit discutiile de tip Versus / Comparative intre marca Audi si alte marci Auto sau chiar intre aceleasi modele de Audi sau modele diferite de Audi dar cu motorizari diferite si/sau motoare Benzina versus motoare Diesel montate pe Audi. Aceste topicuri si discutii sunt interzise din mai multe motive. Intai te hotarasti ce motorizare vrei si pe urma atasezi aici link-uri concrete. Pentru restul dilemelor exista topicuri dedicate pe care te rog sa le citesti integral. Si mai tine minte ca nu se cumpara un Audi pentru cat consuma pentru ca asta inseamna ca ai ales gresit marca de masina.

7. alle_ares

alle_ares 5th Gear Member

Locație:
    Medias
    Masina:
    Audi A3,1.6 8l AVU 2001
    Torres,nu iti lua 1.8 fara turbo,mai bine ia-ti 1.6.
    Daca vrei 1.8,atunci sa fie cu turbo
    ia-ti un S3

Distribuie pagina asta