1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfat si consiliere achizitie Audi A4 B9 cu motor BENZINA

Discuție în 'Audi A4 B9 (2015 - prezent)' creată de vibeup, 15 Iul 2017.

  1. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    @bugscata luand locatia de la profil ca fiind cea curenta cred ca masina va fi OK si cred ca te va ajuta inclusiv cu taxele. Incearca sa mergi la un drive test.
     
    bugscata apreciază asta.
  2. Bunea Sebastian Alexandru

    Bunea Sebastian Alexandru 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2018
    Locație:
    TUSNAD
    Masina:
    A4 TFSI S-Line
    Salutare ! Peste cateva zile posibil sa fiu posesor al unui Audi A4 1.4 benzina. Doresc sa cumpar aceasta masina dar am o intrebare pentru cei care detin un Audi acest model dar de NOU.
    Masina pe care doresc sa o achizitonez este an fabricatie 2016, a stat in reprezentanta din mai 2016 pana in februarie 2018. Masina are din 05 februarie pana la 29 noiembrie 2019, 11.000 de km. Proprietarul spune ca prima revizie se face la 2 ani sau la 30.000 km. El a facut aceasta prima revizie acum o saptamana. Asa cum se stie eu nu pot obtine informatii despre acest auto decat daca vin cu Certificatul de inmatriculare in original, fapt care nu se poate deoarece proprietarul este la 400 km de mine. Fiind vorba de Romania trebuie sa fii suspicios pana la proba contrarie.

    Intrebarile mele "1 milion de dolari sunt":
    1.Acesta este intervalul corect? 2 ani sau 30.000 km la benzina?
    2.Masina mai este in garantie in conditiile prezentate mai sus?

    As aprecia daca mi s-a raspunde cat mai repede caci ma pregatesc de cumparare. Fac cuvenita precizarea ca detin copie dupa talon, cartea masinii, nota de comanda, proces verbal predare primire etc.

    Va salut si sper sa imi oferiti sprijin in aceasta problema.
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Da si da.
     
  4. Bunea Sebastian Alexandru

    Bunea Sebastian Alexandru 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2018
    Locație:
    TUSNAD
    Masina:
    A4 TFSI S-Line
    Audi66 sper sa fie asa. Sper sa aflu si daca masina s-a pastrat in garantie desi ea a facut 2 ani in luna mai 2018 si s-a depasit cu aproape 6 luni perioada maxima de schimbare a proprietatilor uleiului. Sper sa nu fi cauzat ceva motorului. Iti multumesc pentru promptitudine. Daca ai si alte specificatii te rog nu ezita sa le scrii. Danke !
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Asta o afli cel mai sigur de la proprietar si/sau o reprezentanta.

    Cat despre intervalul de schimb, din pacate este adevarat.
    Oficial 30.000, personal 10, maxim 12.000.
     
  6. Bunea Sebastian Alexandru

    Bunea Sebastian Alexandru 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2018
    Locație:
    TUSNAD
    Masina:
    A4 TFSI S-Line
    Masina are 11.000km( deci se incadreaza din pctdvd al km) dar aceste 30 luni imi dau de gandit. Ideea este ca preiau leasing-ul si nu pot afla prea multe pana nu bat 400 km pana la proprietar. Pana in aprilie 2018 puteam verifica cu usurinta aceste detalii. Acesta pare serios, mi-a pus la dispozitie toate documentele posibile.
     
  7. Flo1980

    Flo1980 Bronze Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Franta
    Masina:
    A4 avant 2016
    Poti depasi 30000 km in longlife dar nu 2 ani, poate audi da garantie de la data primei inmatriculari (posibil oct, nov 2016);
     
  8. Bunea Sebastian Alexandru

    Bunea Sebastian Alexandru 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Oct 2018
    Locație:
    TUSNAD
    Masina:
    A4 TFSI S-Line
    Prima inmatriculare a fost in 05.05.2018 anul acesta. Cei 2 ani s-au facut in luna mai 2018. Practic masina a fost folosita din februarie 2018 pana astazi noiembrie 2018. Revizia a fost facuta pe 19.10.2018. A depasit cu putin dar am in fata factura reprezentantei prin care se vede ca a facut revizia. Acum toata treaba sta in garantia ramasa din cei 4 ani (respectiv pana in luna mai 2020 ).
     
  9. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Alexandru lasa naibi garantia asta si cumpara masina daca este totul in regula. Revizia nu se face la 30.000 km decat daca vrei sa iti bati joc de masina in general si de motor in special. O sa afli despre marca Audi citind acest forum fara sa pui intrebari. Deja despici firul in patru aiurea si inutil.
    O sa descoperi ca aceasta garantie nu iti foloseste la nimic. Crede-ma pentru ca stiu bine ce spun eu avand masina cumparata de noua = 0 km.
    Daca o sa citesti acest forum o sa afli tot ce te intereseaza. Cand te inscrii pe un forum (care are zeci de ani vechime) nu incepi cu intrebarile care se repeta ci incepi sa citesti, fara sa intrebi nimic, luni de zile pentru ca sa inveti.
     
  10. bmdbmw

    bmdbmw Bronze Member

    Înscris:
    29 Apr 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9 DEUA 110kw, 2015 / Q3 8U CUVC 110kw, 2016
    Garantia incepe la data primei inmatriculari, la mine asa a fost. Masina produsa in noiembrie 2015, a stat in showroom pana in iulie 2016 cand a fost inmatriculata si are garantie pana in iulie 2019.
     
    Flo1980 apreciază asta.
  11. Cristi S

    Cristi S 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Ian 2019
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, 2.0TDI 190, 2016
  12. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    99% mașina SUA. ai fffffff mare grijă
     
  13. Cristi S

    Cristi S 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Ian 2019
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, 2.0TDI 190, 2016
    Ce probleme ar putea aparea din cauza asta?
     
  14. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    1. dacă aș vrea o mașină SUA aș aduce-o direct de acolo
    2. de obicei mașinile aduse din SUA sunt lovite (mai rău sau mai ușor).
    3. asta are altă bară față
    4. nu ai garanție la ea
    5. uneori sunt diferențe la nivel de suruburi/prinderi, diferite piese etc

    Dacă vei căuta această motorizare, vei vedea că e cu 5-10k mai mic prețul decât la una europeană.

    Repet, eu aș aduce fără nicio grijă una lovită din state, dar pe barba mea.
     
    stefan550 apreciază asta.
  15. Cristi S

    Cristi S 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Ian 2019
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, 2.0TDI 190, 2016
    Am inteles, thanks for the heads up!
     
  16. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    @Cristi S in completare la ce a spus colegul @bobalex18 iti spun ca mai rău decât lovită poate fi o mașina inundata de care chiar trebuie sa te ferești fiindca nu este posibil sa Cunoști nivelul real ale daunelor suferite și ai putea avea probleme pe toată durata de exploatare a autoturismului.
    Merita cumparate mașinile de SUA cu condiția sa știi pe ce dai banii (ie daunele concrete) ca sa poți controla calitatea reparațiilor, a pieselor folosite, a vopsirii șamd, astfel prețul va fi optim și calitatea imbatabila.
     
    Cristi S apreciază asta.
  17. Cristi S

    Cristi S 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Ian 2019
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4, 2.0TDI 190, 2016
    Mai sunt si alte secrete ca sa iti dai seama daca masina e SUA sau nu?
     
  18. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Si eu sunt curios cum iti dai seama daca este din SUA. Scaunele sunt un indiciu, dar nu este o regula.
     
    MDU apreciază asta.
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Dupa seria de sasiu iti dai seama imediat.
     
  20. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    @Cristi asta stiam si eu, dar in anuntul de sus nu este prezenta. Sunt curios pe ce se bazeaza @bobalex18 cand afirma ca este din SUA. Ce detali fac diferenta!?
     

Distribuie pagina asta