1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfaturi achizitie Audi A8 D3

Discuție în 'Audi A8 D3 (2003 - 2010)' creată de razvan215, 12 Iul 2008.

  1. raom 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Ian 2009
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    audi 80 b4
  2. Naie Nicolae

    Naie Nicolae 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Noi 2019
    Locație:
    Ramnicu Valcea
    Masina:
    Audi A8 d3 2004 3.0tdi
    Salut,
    Vreau sa cumpar un audi A8 3.0 tdi din 2004-2005. Ceva sfaturi si pareri, la ce sa ma uit la masina cand o cumpar ? Ceva probleme mai des intalnite ?
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    De ce nu citesti aria dedicata A8-ului si te lamuresti singur, in loc sa tot pui intrebari ?
    Trebuie sa fii atent la pernele de aer, cutia/convertizor, distributia, injectoarele. Cam astea sunt cele mai scumpe probleme ale acestui model.
    Acum sper ca nu intrebi cum sa verifici toate astea.
     
    lucian190 apreciază asta.
  4. Venuph 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2019
    Locație:
    Uk
    Masina:
    Audi a4 2003 2.5 v6
    Salutare, imi puteti spune si mie cateva pareri despre acest model, am vazut ma majoritatea aveti diesel ... despre benzinar ce parere aveti ? In cateva zile merg sa o vad si as vrea sa vad parerea unor detinatori,la ce sa fiu atent, ce probleme as putea sa am pe viitor... intr'un cuvant orice sfat/parere e bine venit !multumesc
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Vezi ca 4.2 benzina este o masina scumpa de intretinut (si aici nu ma refer la consumul de combustibil).
    Sunt motoare unde fise, bujii, schimb ulei (motor + cutie), rezolvarea problemei distributiei (si 4.2 benzina au avut probleme cu intinzatoarele) te vor face sa scoti o suma impresionanta din buzunar.
    Sa nu mai vorbim de clasica problema a oricarui A8, compresor + perne.
     
  6. Venuph 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2019
    Locație:
    Uk
    Masina:
    Audi a4 2003 2.5 v6
    Si ce motor pe benzina ai recomanda ptr un a8 ?....
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Oricare, atata timp cat isi asumi eventualele reparatii si intretinerea acestuia.

    Sunt masini relativ ieftine si lumea le cumpara fara a gandi ce inseamna reparatii, intretinere, taxe, etc. pe viitor.
     
  8. Venuph 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2019
    Locație:
    Uk
    Masina:
    Audi a4 2003 2.5 v6
    10 000£ nu e chiar ieftin :) ...
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pentru 70.000 mile si carte service/istoric verificabil pana in ianuaria 2018, trebuie sa platesti.
     
  10. Venuph 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2019
    Locație:
    Uk
    Masina:
    Audi a4 2003 2.5 v6
    Adica te referi ca e un pret bun ? Tinand cont de masina, optiuni si etc. De intretinut, e clar ca nu e Logan sa scapi cu 100 £ire pentru un schimb de ulei.
     
  11. Cain

    Cain 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Apr 2018
    Locație:
    UK
    Masina:
    Audi A8 D5 55 TFSI 2020 ( CZSE )
    Numai road tax-ul e £570 pe an :) eu mai tare ti-as sugera sa cauti un 4.2 diesel, generatie mai noua decat ce vrei tu si costuri mai mici de intretinere. Spre exemplu, cu £200 mai ieftin road tax, intretinere si ai aceleasi senzatii daca te uiti la caii putere. Iti trimit in mesaj privat un link cu un a8 4.2 diesel la aceasi bani
     
    stefan550 apreciază asta.
  12. Venuph 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Apr 2019
    Locație:
    Uk
    Masina:
    Audi a4 2003 2.5 v6
    Da merci dar nu mai vreau diesel. Merg foarte putin cu ea munca acasa ai nu se merita diesel. Il stric, practic, degeaba. De asemenea imi place mai mult modelul vechi decat cel nou. La cel nou nu imi place botul cu grila aia imensa sub nici o forma . :) Nu poti sa te c...i in gustul omului. :)
     
  13. lospaa 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Feb 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    passat 2.0 bgw
    Salutare,
    Chiar dacă a trecut ceva timp, am rămas cu gândul la A8.

    https://www.olx.ro/d/oferta/audi-a8-3-0-tdi-an-2009-IDg6xaB.html

    Ceva păreri dacă se poate.Trebuie sa ma aștept la probleme mari chiar dacă mentenanța a fost corespunzătoare ? Prețul este corect?

    Ma gândeam poate are cineva un A8 cu peste 400.000 km și poate sa îmi spună dacă a avut probleme majore.
     
  14. djxme200

    djxme200 Silver Member

    Înscris:
    31 Ian 2011
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4 B9 avant, 2.0tdi, quattro, 2016 Ex A8, 3.0TDI, 2006, B&O
    Mergi la reprezentanta si fa o diagnoza completa pentru vanzare. Acolo vei vedea cu adevarat cum se prezinta masina cu adevarat. Problemele care pot aparea sunt foarte multe de enumerat si chiar daca a fost intretinuta corespunzator, la varsta si km respectivi nu iti poate garanta nimeni ca nu ti se va intampla tie.
    Asa la prima vedere masina arata bine, dar trebuie sa fi pregatit in orice moment pentru cheltuieli majore pentru ca unele piese nu se gasesc (nu se gaseau) pe aftermarket la A8 D3.
     
  15. lospaa 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Feb 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    passat 2.0 bgw
    Mulțumesc de sfat, am o nostalgie cu A8. Cred ca am fost prea liniștit ultimii ani cu masina pe care o am in prezent și mi s-a urat cu binele ... :)
     

Distribuie pagina asta