1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfaturi - Consiliere achizitie Audi A5 / S5

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de sammuray, 18 Iul 2007.

  1. Alexandru Iamandi 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mai 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A5 2013, 2.0 TDI, 177cp, Quattro, S Tronic
    Este, intr-adevar, foarte frumos!
    Dar a existat optiune la cumparare "BODY KIT RS5 DESIGN EXTERIOR/INTERIOR DE FABRICA"?
     
  2. 0218cristian

    0218cristian 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 Facelift 3.0 TDI-Quattro/S-tronic Coupé
    Daca chiar aia sunt km nu sunt multi deloc. De kit ul de RS5 nu stiu ce sa zic, poate ne ajuta altcineva de aici, incearca sa decodezi Vin ul in topicul dedicat.

    Ce este drept masina este foarte dotata, chiar putine sunt cu camera spate si distronic.
    Totusi exagereaza putin, nu exista pe a5 distronic plus, ci doar distronic. Line assist iar este de la distronic.
    Senzorul de oboseala e doar un timer de cand ai plecat cu masina, nu e chiar un senzor, banuiesc doar ca sunt pe majoritatea modelelor.
    Mmi ul pare sa fie cel de top cu hdd, adica 3g plus hdd.
    Are cutie s tronic sigur, fiind model quattro, ceea ce e bine. Pacat ca nu are padele.
    Spune ceva de sunet, daca era B&O cred ca o scria clar avand in vedere cat a detaliat celelalte optiuni, deci ce zice el de boxe sunt balarii, este optiune standard. Dar in schimb daca are B&O este un mare plus!

    Ah, si masina clar are un detailing facut, dar oricum, este doata foarte bine dar si pretul pe masura.
    Mergi sa vezi masina daca te incadrezi in buget, noi aici doar ne dam cu parerea. Numai bine!
     
  3. Alexandru Iamandi 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mai 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A5 2013, 2.0 TDI, 177cp, Quattro, S Tronic
    Km ii interpreteaza fiecare dupa nevoile lui.
    Cand faci 30k km pe an, 150k km sunt multi. Daca faci 10k e in regula :)
     
  4. snipe 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    S5 Sportback 3.0 TFSI CREC 2015
    "BODY KIT RS5 DESIGN EXTERIOR/INTERIOR DE FABRICA" nu exista, e interior si exterior S-line cu grila centrala schimbata (originala sau aftermarket, nu stiu daca e compatibila grila de RS5 cu bara S-line, dar grilele centrale de la bara normala si S-line sunt intre ele), sunetul nu e B&O (s-ar fi vazut grile difuzoarelor) probabil e un Audi Sound System care e ok. Exprimare de samsar... Dar masina e destul de dotata oricum, cel putin aparent. Trebuie decodat VIN-ul si vazuta daca te-a convins.
     
  5. Antz 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Iun 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A5, 2014, 2.0 TDI, S line, Quattro.
    Salut,
    Ma puteti ajuta cu o parere despre https://www.autovit.ro/anunt/audi-a5-ID7GlBAC.html#75d3c6eb7c ?
    As vrea sa aflu in special daca acel drive select include si sistemul de transmisie/amortizoare dinamica sau nu.
    Dar din cate am citit, nu prea pot sa-mi dau seama de asta din poze, right? Si simpla prezenta a ASD-ului nu garanteaza si transmisia/amortizoare dinamica.
    Am nevoie de vin si eventual de lista codurilor dotarilor?
     
    smurff apreciază asta.
  6. Alexandru Iamandi 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mai 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A5 2013, 2.0 TDI, 177cp, Quattro, S Tronic
    Spune ca are S Tronic 8+1. Din cunostintele mele nu exista S Tronic cu 8 trepte.
    Si da, ai nevoie de VIN pt a afla lista codurilor dotarilor. Eu am platit ~5$(parca) pe un site pt lista dotarilor masinii pe baza vin-ului.
     
  7. Antz 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Iun 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A5, 2014, 2.0 TDI, S line, Quattro.
    Intr-adevar dar, stiu din acest thread ca nu exista quattro + cutie automata alta fata de S Tronic.
    So... tind sa cred ca proprietarul nu prea stie ce si cum si a dat cu copy-paste cu ce a gasit sau nu are quattro :).
    Sa vad daca imi comunica seria la telefon...
     
  8. CostinP 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Iun 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5, 2.0, 2013
    Salut,

    Sunt nou pe forum deoarece planuiesc sa achizitionez un Audi A5 2013 pe benzina de preferat pana in 20K. Caut de ceva timp pe Mobile si Autovit iar recent am observat un anunt interesant, daca puteti arunca o privire as aprecia foarte mult. Masina a fost adusa din SUA (curios) dar tinand cont de nr de KM si interiorul pare a fii ceva bun, dar sper ca unii dintre voi sa poata arunca o privire si sa revina cu niste sfaturi pentru un cumparator neexperimentat ce sunt eu.
    https://www.autovit.ro/anunt/audi-a5-ID7GjRvL.html

    Multam,
    Costin
     
    smurff apreciază asta.
  9. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Masina din SUA si Constanta = o combinatie proasta.
    Nu este "tiptronic", este s-tronic.
    Nu este interior "s-line", doar sport.
    Nu este "MMI 4G", ci 3G Plus.

    Cere numarul VIN al masinii si fa o verificare online. Nu ma surprinde sa o gasesti cu o dauna totala sau cel putin dublu kilometri.

    Mai sunt si alte minciuni. Eu as sta foarte atent la astfel de anunturi.
     
    CostinP apreciază asta.
  10. CostinP 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Iun 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5, 2.0, 2013
    Multumesc, imi parea si mie suspect, acum doar ce am facut un test pentru verificarea unu sasiu cu autodna pentru alt anunt. Ce parere aveti despre cei de la autodna cand vine vorba de informare istoric (v-ati folosit de ei?). Am facut testul pentru un alt anunt gasit recent.
    Imi cer scuze daca par stresant, incerc sa cer parerea unor cunoscatori inainte de a ma aventura in achizitie:

    https://www.autovit.ro/anunt/audi-a5-ID7GloNf.html#031bdb05f0

    PS: Incerc sa gasesc sub 150K KM, dupa parerea voastra, cu o masina intretinuta OK (revizii la timp, etc) 150k KM pare rezonabil la 20K?
     
  11. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Si asta este o masina destul de inflorita. Are dotari de serie, nimic special.
    Minte cu:geamuri laterale si spate fumurii; parbriz incalzit; camere fata/spate (poate are spate, dar nu se vede nimic); carlig remorca (?); bancheta incalzita (?); suspensie reglabila (?); etc.
    Un minus este cutia multitronic.
     
    CostinP apreciază asta.
  12. CostinP 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Iun 2017
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A5, 2.0, 2013
    Multam, apreciez promptitudinea raspunsului.
     
  13. Alexandru Iamandi 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mai 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A5 2013, 2.0 TDI, 177cp, Quattro, S Tronic
    Eu am cumparat raport de la AutoDNA si nu mi s-a parut foarte util.
    N-au gasit nicio inregistrare referitor la km. Poate daca avea asa ceva mi se parea util, dar altfel...
    Primesti o lista cu toate dotarile masinii, cod motor, tip cutie, o estimare a km si cam atat.
    Mie nu mi s-a parut foarte util.
     
  14. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Pentru masina de mai sus, adusa din Statele Unite, poti verifica vin-ul direct pe google sa vezi daca nu cumva apare la site-urile de licitatii cu masini lovite. Din punctul meu de vedere chiar daca a fost accidentata usor, intai trebuie sa vezi ce fel de dauna a avut, si reparata bine nu vad cu ce te-ar incurca. Problema ar fi daca masina respectiva ar aparea in cautari ca inundata.
     
    smurff apreciază asta.
  15. Cosmin 1234 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Iun 2017
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    Audi A5, 1,8tfsi,2012
    Buna ziua, vreau sa îmi cumpăr un audi A5 1.8tfsi din 2012. As vrea sa stiu consumu in oras / pe exterior real. Multumesc!
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cat vrea ea consuma. Daca asta te impiedica sa-ti cumperi aceasta marca de masina cauta alta marca. Nu mai intreba asa ceva pe nici un forum unde se discuta despre masini premium. Nu de asta iti cumperi marcile astea de masini adica sa te intereseze consumul. Asta mai denota si faptul ca nu iti permiti sa o intretii si altele. Incheiem aici. Multumesc.
     
    smurff și 0218cristian apreciază asta.
  17. Alexandru Iamandi 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Mai 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A5 2013, 2.0 TDI, 177cp, Quattro, S Tronic
    Cosmin, nu cred ca e posibil ca cineva sa-ti dea o cifra. Va consuma mult, asta e clar.
    Daca pentru tine consumul este o problema, de ce nu te orientezi catre diesel?
    Am 2.0 177cp quattro, 7.5-8 mixt, depinde de trafic.
     
  18. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Daca vorbim de A5 prefacelift 2012, iti va consuma in medie 12-13 in oras. Facelift ai ~10. Bucuresti, ore diferite, mers normal.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  19. smurff

    smurff Gold Member

    Înscris:
    22 Ian 2015
    Locație:
    Bacău
    Masina:
    Audi A4 (B9 - DEUC - 2016 - sedan)
    Consumul diferă foarte mult de stilul de condus si de aglomerația in trafic, așa ca: consumul este ceva relativ, depinzând de fiecare șofer si oraș in parte.
    Eu am văzut la mașina mea, in trafic aglomerat 40%, așa ca, va las pe voi sa trageți concluzii.
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Cred ca vorbesti de consumul instant, mediul nu ai cum sa il faci in viata ta de 40 la BRD.
     

Distribuie pagina asta