1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfaturi - Consiliere achizitie Audi A5 / S5

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de sammuray, 18 Iul 2007.

  1. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Noi zicem sa citesti intai acest forum cateva saptamani si chiar luni de zile pentru ca nu ai ce intrebari sa pui. Bafta la achizitie ca ai mare nevoie.
    Gasesti ce cauti dar masini bune fabricate pana in 2008-2010. Restul, mai noi la acest pret, sunt niste minciuni sau au km foarte multi.
     
    Cata_ADC apreciază asta.
  2. Pițurcă Andrei-David 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Dec 2017
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Volvo
    Mulțumesc Cristi , nici nu ma gândesc la ceva mai sus de 2010 , știu ca alea sunt abureli , o sa mă apuc de “lecturat “ . O zi frumoasa
     
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Citeste, o sa inveti si o sa afli tot ce vrei sa stii acum si pe viitor. Bafta.
     
  4. Locotenent G.

    Locotenent G. 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 2.0TFSI Quattro 2013
  5. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Un anunt cu o descriere transparenta. Nu exagereaza in descriere cum o fac multi, dar pretul este mic comparativ cu dotarile si anul. Este un model American, nu stiu la ce trebuie sa stai atent.
    Poate fi usor un "submarin", consum excesiv de ulei, kilometri pierduti pe drum, etc. Din poze arata bine, dar trebuie controlata de aproape.
     
  6. Locotenent G.

    Locotenent G. 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 2.0TFSI Quattro 2013
    Merci Marian.
    Si mie mi s-a parut pretul cam mic pt piele, auto, quattro & trapa. Similare am mai vazut cu minim 4-5.000 mai mult. Ma uit de 4-5 luni dupa acest model cu aceleasi dotari si rar apare cate unul. Apropo anuntul l-am mai vazut si acum cateva saptamani, pare ca nu a fost dat ceea ce ridica semne de intrebare.
     
  7. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    @Locotenent G. incearca sa suni vânzătorul, cere-i seria de șasiu, și caută pe google, vezi ce informații găsești despre mașina. Plecând de la premisa ca mașina a fost accidentata în America poți găsi orice informație pe internet.
     
  8. Locotenent G.

    Locotenent G. 1st Gear Member

    Înscris:
    17 Noi 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 2.0TFSI Quattro 2013
    0218cristian apreciază asta.
  9. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    @Locotenent G.
    Din fotografii, deși sunt blurate, pare ca a avut o dauna pe fata, lateral dreapta. Cred ca merita sa cumperi cu 8 dolari raportul de pe vininspect, vei vedea exact ce a fost piese au fost afectate fiindcă poate mașina merita cumpărată. Farurile sunt întregi, mă duce gândul la ceva minor. Pe piața sunt multe masini lovite și reparate însă in cazul de fata ai ocazia de a vedea exact pe ce dai banii. Având in vedere ca prețul este sensibil mai mic fata de piața modelului respectiv.
    Inclusiv mașina mea a fost ușor lovită și când am văzut ca a fost ceva minor nu m-a deranjat sa o cumpăr.
     
    Cata_ADC și ace117 apreciază asta.
  10. Nickey

    Nickey 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Iul 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A5, 2.0 TFSI, 2012
  11. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Nu înțeleg preturile astea mici chiar dacă a fost lovita. Valoarea estimata de ei este undeva la 22.000$ probabil din auction a fost luata undeva la maxim 10.000 altfel nu vad afacerea

    Eu zic in felul următor dacă omul recunoaște dauna, sau poate nu știe nici el la radul lui fiind cumparator și dacă la fata locului masina dpdv tehnic este ok atunci lăsați ifosele ca FEMEIE VIRGINIA SI MASINA NEATINSA nu mai găsiți în veci!!

    Sent from my SM-N950F using Tapatalk
     
    borsy, stefan550 și 0218cristian apreciază asta.
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Eu as cumpara oricand o masina chiar si cu daune destul de mari reparata in reprezentanta sau reparata profesionist.
    Asa cum zice Catalin lasati ifosele si pretentiile daca masina nu a fost facuta din 2, 3, 4 bucati si / sau reparata prost.
     
  13. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    la asta mă uit și eu. pare tabla îndoită, nu structura afectată.
     
  14. justinducu 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Ian 2018
    Locație:
    Curtea de Arges
    Masina:
    Audi A5 1,8 TFSI 2013
    Buna seara, doresc sa achizitionez aceasta masina
    https://www.autoscout24.ro/oferte/a...na-negru-6e458ddc-56b9-4849-90f8-2f92d8214c01

    O urmaresc de ceva timp, insa dupa ce am citit toate posturile pe A5 cu motor pe benzina, m-am speriat foarte rau si imi este frica sa cumpar o masina pe benzina A5. Problema este ca nu merg mai mult de 10000 km pe an si nu cred ca ar fi potrivit sa cumpar o masina diesel.
    Dumneavostra cei mai experimentati ce ma sfatuiti sa fac: sa ma risc sa iau o masina cu motor pe benzina chiar daca exista sansa sa consume mult ulei, sau totusi nu e chiar atat de comuna aceasta problema precum reiese din posturile de pe site ? Va multumesc anticipat si astept sfaturi.

    P.S:

    Daca masina o iau din autohaus precum cea de mai sus exista vreo garantie din partea lor sau este tot la risc ?
     
  15. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    Eu nu mi-aș face griji, consider ca mașina merita cumpărată și dacă ai probleme cu consumul de ulei nu costa mai mult de 3000€ reparația cu piese noi, originale, iar apoi stai liniștit pe termen lung. Depinde foarte mult de ceea ce dorești de la acesta mașina.
     
  16. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    In primul rand masina asta nu are nimic ca dotari, este un "chel-line" as spune. Problema consumului de ulei se regaseste aproape la toate masinile dotate cu motorul pe benzina, foarte putine exceptii. Daca o sa prinzi una care este lovita de aceasta problema, trebuie sa o repari, cum de altfel trebuie sa fi pregatit mereu sa cheltui bani pentru orice alta defectiune.
     
  17. 0218cristian

    0218cristian 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 Facelift 3.0 TDI-Quattro/S-tronic Coupé
    Si eu sunt 100% de acord cu Marian.
    Adaug ca la banii astia iei un a5 non FL mult mai dotat, un istoric verificabil si curat.
    Iefteneaua asta sigur a fost la vreo flota ceva, daca mai e si autohaus.. nu miroase a bine.
    Iar daca vrei neaparat benzina, cauta una cu motorul facut pe garantie sau macar in reprez.

    Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk
     
  18. Adi24

    Adi24 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Oct 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A5 2.0tdi quattro 2014 CGLC
    Am fost in aceasi situatie si eu,nu fac km multi si nu era nevoie de diesel dar l-am ales pt problema care o au benzinarele cu consumul de ulei.
    Sincer masina de mai sus nu are nici o dotare si sa iei A5 asa chel nu merita.
    In schimb cei de la autohus sunt destul de ok ( un prieten a vb cu ei pt o masina si i-au spus la tel ca masina a avut accident)
     
  19. cogdao

    cogdao Platinum Member

    Înscris:
    8 Sep 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B8.5 2.0 TFSI QUATTRO TIPTRONIC
    Este ceva ciudat la anuntul ala, stopurile sunt de pre-facelift...


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  20. 0218cristian

    0218cristian 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 Facelift 3.0 TDI-Quattro/S-tronic Coupé
    Daca nu are Led fata si xenon, banuiesc ca nu are banda led nici pe spate.

    Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk
     

Distribuie pagina asta