1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sfaturi - Consiliere achizitie Audi A5 / S5

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de sammuray, 18 Iul 2007.

  1. seerkan 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2017
    Locație:
    TM
    Masina:
    VW
    Am fost, nu e ok masina, mai cautam :)
    De fapt avea 250.000 in bord si in realitate cred ca avea mai mult, pedala de ambreiaj era un sfert stearsa de tot, volanul era foarte uzat, cand accelerai mai tare, tragea dreapta, iar la capitolul dotari avea mai putine decat am vazut eu in poze, deci nu era ok :)
     
  2. stonez

    stonez 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2017
    Locație:
    Târgu Mureş
    Masina:
    Audi A5, Sportback, Quattro, 2.0, 190hp, Euro6
    Motorul vechi, Euro 5, dar la banii astia sa zicem ca ar merge, dar trebuie verificata calumea, aici ma refer VIN, si inspectie tehnica calumea, si vazute si calumea actele.

    Faptul ca nu este dublu climatronic parerea mea este ca nu e o tragedie deoarece single e in regula numai ca nu ai temperatura afisata jos ca pe MMI si ca iti vine aer la fel peste tot in habitaclul de 1,5-2 m patrati ... despre ce discutam.

    Inca o chestie: el zice ca are 235/50/18 pe jantele 5V-Spechien design de 8,5jx18. Nu masura asta de anvelope cere audi pentru janta asta, ci 245/40/18.
     
  3. seerkan 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2017
    Locație:
    TM
    Masina:
    VW
  4. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    In primul link cutia 8+1 este multitronic, nu s-tronic. A doua este putin mai slab optionata. Sincer ceva nu imi place la nici unul din anunturi. Cred ca preturile, care sunt destul de mici.

    Daca vrei optiuni, mergi pe prima, vrei km mai putini si an mai bun, mergi pe a doua (asta in cazul in care km sunt reali in ambele cazuri). Fa o verificare VIN la ambele, vezi optiuni, istoric si de acolo ai (sau nu) un punct de plecare).
     
  5. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    A doua este înscrisa. Încearcă să afli mai multe despre ea, dacă e proprietar, de ce o vinde, in ce stare e etc etc.
     
  6. seerkan 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2017
    Locație:
    TM
    Masina:
    VW
    Multitronic nu prea as vrea, deci prima iese din discutie, si la a 2-a si mie imi pare cam suspect ceva, de aceea am si intrebat aici..

    Si cea cu km mai putini are in descriere "8-Viteze, AUTOMATIC S-TRONIC " asta este tot multitronic nu?
     
  7. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    Si a doua tot multitronic este. Abia din 2016-2017 au renuntat la multitronic in favoarea s-tronicului.
     
  8. seerkan 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2017
    Locație:
    TM
    Masina:
    VW
    Bun, deci mai caut.

    Multumesc :)
     
  9. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    @seerkan singura sansa sa iei cu s-tronic din anii astia (daca vrei neaparat automata) este sa fie quattro. Daca are quattro si e automata atunci are s-tronic. Multitronic nu e compatibila cu tractiunea integrala. Dar sa ai quattro inseamna costuri mai mari de achizitie si de intretinere.
     
  10. seerkan 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2017
    Locație:
    TM
    Masina:
    VW
    Eu as prefera manuala, dar realist vb, crezi ca pot gasi o masina ok cu dotari cat de cat ok la 14.000 - 15.500 ? Pana acum din ce am sunat/vazut toate aveau cate ceva.
     
  11. bobalex18

    bobalex18 Audi Expert

    Înscris:
    21 Iun 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 B9, 2.0 TDI 2016 Stronic&quattro
    Eu căutam A4 b8 și după 1 an de căutări am.suplimentat bugetul și am luat b9 cu 25k km, 11 luni vechime și de la audi.
    Poți găsi, una era cea a lui @Cata_ADC dar a vandut-o instant cum a pus-o la vanzare. șansele să găsești una?! Sub 10%
    F mult timp pierdut foarte multi nervi și bani în deplasări si verificări
     
    stefan550 și Cata_ADC apreciază asta.
  12. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    Cam mic bugetul pt ce vrei tu. La banii astia poate gasesti un A5 pre-facelift cu optiuni bunicele si intretinut corect. Ce aduc samsarii la noi 1 din 50 sunt masini de cumparat pentru consumator iar asta e pura intamplare, nu ca ar verifica ei temeinic masina sa fie buna. Uita-te pe germania sa vezi aceeasi masina, cu aceleasi optiuni, dar cu 2500-3000 mai scumpa. Nu te uita dupa ieftin, uita-te dupa masina intretinuta.
     
  13. seerkan 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2017
    Locație:
    TM
    Masina:
    VW
    Pai aia caut, una intretinuta corect, in Germania sa zicem ca mai erau cateva pe mobile, cum erau in realitate nu stiu, dar mai astept sa vedem poate mai apare ceva in Romania
     
  14. seerkan 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2017
    Locație:
    TM
    Masina:
    VW
  15. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    Portiera de la sofer pare revopsita. Nici nu rupe cu dotarile. Probabil de aceea si pretul mic.
     
  16. seerkan 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2017
    Locație:
    TM
    Masina:
    VW
    Ultima editare: 22 Iun 2018
  17. stonez

    stonez 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2017
    Locație:
    Târgu Mureş
    Masina:
    Audi A5, Sportback, Quattro, 2.0, 190hp, Euro6
    @seerkan masinile alea par suspecte. Oricum trebuie o verificare vin neaparat inainte de cumparare la reprezentanta, si eventual si pe net pe inspector auto, platesti 9 euro cu sms (asta ca uneori poata sa apara poze dupa predarea din leasinguri din DE, poze care nu apar la reprezentanta :O)

    Eu iti recomand sa iti faci tema de casa foarte bine ce inseamna sa stii cu exactitate ce optiuni, km, motor etc. vrei sa aiba masina, pe urma sa te decizi de unde vrei s-o cumperi. Eu recomand sa ti-o iei din germania, cum se zicea si mai sus, o masina calumea intretinuta, poate platesti umpic mai mult dar merita.
     
  18. RflMnk

    RflMnk 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2017
    Locație:
    Giurgiu
    Masina:
    A5 2.0 TFSI QUATTRO 2014
    Salut,sunt destul de nou pe forum si sunt interesat de parerea voastra despre acest A5:https://www.autovit.ro/anunt/audi-a5-ID7Guhru.html.Mi se pare destul de ok la pret,chiar daca are cam multi km.E achizitionata de noua din Romania,are toate reviziile facute la reprezentanta fiind luata in leasing.
    Astept o parere de la voi,multumesc anticipat.
     
  19. stefan550

    stefan550 Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2015
    Locație:
    București
    Masina:
    Ex: S4 Quattro, CGXC 3.0 TFSI, 2013
    cred ca merita văzut. Imi poți spune in pm firma care a utilizat mașina asta in perioada de leasing? Arată foarte apropiat de fosta mașina a unui prieten, numărul km este similar, același pachet de dotări, aceeași culoare, același model de jante. Dacă este aceeași mașina îți pot spune orice despre ea. Are cumva numarul B xxx SCH?
    Daca da, masina este ok, a fost servisata la reprezentanta si nu a avut probleme sau accidente, fostul proprietar fiind maniac la capitolul curatenie si intretinere.
     
    Ultima editare: 28 Iun 2018
  20. Vasile Vaska

    Vasile Vaska 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Mai 2017
    Locație:
    Braila
    Masina:
    Audi A3 Sportback 2.0 TDI 2008
    Un lucru pot spune sigur, nu minte la dotari. Subscriu la ce a spus colegul mai sus, masina merita vazuta. Mai negociaza pretul, poate o scoti sub 20.000€. Si km nu sunt multi dar important este ca sunt reali. Succes!
     

Distribuie pagina asta