1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sistem Esapament/Evacuare pentru A5 - inlocuire - sfaturi achizitie - probleme si rezolvari

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de bubulescu, 2 Ian 2009.

  1. bubulescu 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    audi a5
    Ipotetic vorbind, in primavara ar trebui sa imi cumpar un audi a5 (hopefully).As dori un sistem de esapament cu 4 iesiri pt motorul de 3.0 tdi. Unde ar trebui sa caut si ce sa caut ?
     
  2. alex.petrariu

    alex.petrariu Gold Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Suceava
    Masina:
    Audi A8 4.2 quattro 2004 / Audi A4 2.0i 2001
    Ar trebui sa apelezi la o firma de tunning !
     
  3. cosminm

    cosminm 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 3.0 V6
  4. SBU

    SBU 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Aug 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A5 2.0TDI 2017
    Salut,
    eu fac maine acelasi lucru la A5-ul meu 2.0TFSI benzina deci cu esapament dublu dar pe o singura parte.Daca o comanzi cu pachet Sline exterior si vrei sa ai exact esapamentul de la S5 cu 4 tevi ai in primul rand nevoie de partea de jos a spoilerului nu stiu exact cum se cheama.Ori de la reprezentanta ori de pe ebay daca ai noroc sa gasesti unul cum am gasit eu.Dupa care te duci la un atelier specializat si inlocuiesti tobele finale si iti alegi ce terminatii vrei pentru ele.
    Este mult mai ieftin si daca sunt de treaba cei de la atelier iti poti alege si ce sunet vrei sa ai race mediu sau normal.
    Maine seara daca nu uit o sa iti dau un pret la ce am facut eu si tine cont ca eu nu am esapament si pe dreapta si pe stanga deci e mai mult de lucru.
     
  5. cosminm

    cosminm 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 3.0 V6
    in banii aia, cei de la MTM iti dau si chitul de exterior S-line...adica te rezolvi si cu bara spate :)
     
  6. bubulescu 2nd Gear Member

    Înscris:
    14 Dec 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    audi a5
    Merci , astept cu interes :)
     
  7. A5 ooo

    A5 ooo 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Ian 2008
    Locație:
    Cluj Napoca
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDI
    Sistem evacuare pentru A5 TDI inlocuire, sfaturi achizitie, probleme si rezolvari

    salutare Audisti-lor. e pentru prima data cand citesc un forum cu si despre Audi, nu prea am rabdare, dar asta mi-a placut. Pe scurt am un A5 de 3l super multumit. Singura nemultumire este sunetul tobelor. Am vorbit cu mai multi tuneri si rezultat zero, in sensul ca orice toba pui pe un diesel nu scoti alt sunet, cica trebuie presiune si nu mai stiu ce. Sa nu imi spuneti ca ar fi trebuit sa imi iau un benzinar :). Ma gandeam ca poate totusi se poate face ceva in acest sens,adica e o masina sport iar una din senzatiile "tari" este data de sunet. prietena mea are un tt din '08 2.0 benzina......super sunet!!! ma ia ciuda :)
     
    Ultima editare de un moderator: 4 Mai 2011
    Cozy și MihaiMec apreciază asta.
  8. Bogdan.IS

    Bogdan.IS Audi Expert

    Înscris:
    6 Sep 2007
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C5 1.9 TDi , Audi 80 B3 1.6 D
    bine ai venit in club :sign_welcome: . fa o prezentare cu poze si dotarile ale masinii la sectiunea membri noi . cat despre mitica bucur este membru acilea la noi :) . cat despre zgomote faine la masina , fa tuning la motor , turbina mai puternica s.a
     
  9. cosminm

    cosminm 4th Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A5 3.0 V6
    Ultima editare de un moderator: 4 Mai 2011
  10. schitimus

    schitimus 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Iun 2008
    Locație:
    focsani
    Masina:
    AUDI A8 3.0 TDI
    Tobe Ragazzon 1.8 Tfsi

    Tocmai Mi-am Montat Niste Tobe De La Ragazzon Si Vreau Sa Spun Ca Sunt F Multumit. Kitul A Costat 700 Euro Si Spoilerul De 3.0 Tdi 200 Ron, Manopera 350 Ron. Soundul E Mai Gros La Turatii Mici Si Cred Ca Ar Putea Fi Deranjant La Drum Lung (voi Vedea).vedeti Pozele
     
  11. daniel84

    daniel84 6th Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A 3,1.9 TDI din 2000 ,ALH
    a 3

    SUPER TARE lucrarea :rock:
     
  12. zikova4 1st Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2009
    Locație:
    Slobozia
    Masina:
    Audi A4 2.0 TDI B8 ; Audi Q7 3.0 TDI
    curios

    ai putea sa mi spui de unde ti ai gasit difuzor de 3.0 tdi? eu am un audi a4 b8 2009 si am motoru de 2.0 tdi cu decupar doar in stanga. vreau difuzor cu decupaje in ambele parti. imi poate spune cineva de unde sa mi cumpar sau daca le face cineva?
     
  13. schitimus

    schitimus 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Iun 2008
    Locație:
    focsani
    Masina:
    AUDI A8 3.0 TDI
    gasesti la orice dealer vw sau audi, sau poti sa comanzi la un service dar iti trebuie un talon de 3.0 tdi pt ca le trebuie seria caroseriei
     
  14. gabix5

    gabix5 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2010
    Locație:
    suceava
    Masina:
    a5 2.7 tdi multitronic 2009 S-line
    sal, ma poate ajuta cineva cu o informatie de unde pot cumpara evacuari duble si difuzorul aferent pentru un a5? ceva de genul celor din imagine ....thanx!

    [​IMG]
    [​IMG]
     
  15. gabix5

    gabix5 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2010
    Locație:
    suceava
    Masina:
    a5 2.7 tdi multitronic 2009 S-line
    am primit azi o propunere pentru " supersprint" si nu stiu ce sa zic de firma ...[​IMG]

    pret 1150 euro si ei zic ca nu se schimba difuzorul dar nu cred asta....daca cineva se pricepe m-ar ajuta cu raspunsul...thanx
     
    Ultima editare de un moderator: 4 Mai 2011
  16. gabix5

    gabix5 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2010
    Locație:
    suceava
    Masina:
    a5 2.7 tdi multitronic 2009 S-line
    cum vad ca nimeni nu si-a dat cu parerea inseamna ca si forumul asta e slab utilizat...dupa lungi cautari am hotarat sa-mi pun tobe fox (eu unul am vrut rieger dar tipul care mi le aduce mi-a confirmat faptul ca fox-ul produce si pt rieger ),am cautat remus dar ei nu fac cu tipsuri duble, de la borla nu am primit nimic...hofelle erau destul de piperate...iar in concluzie am ramas la fox...http://www.fox-sportauspuff.de/


    pentru difuzor am comandat un rieger ca cel din imagine [​IMG]

    dupa ce o sa le montez o sa postez si foto..ca ma gandesc ca mai e cineva ca mine care are placerea de avea evacuari duble la masina :)
     
  17. masimo

    masimo Silver Member

    Înscris:
    29 Iul 2008
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi A5 3.0 TDI with REVO Stage 3 DPF Bypass Software,VW Touareg 3.0 TDI,2011
    Supersprint sunt cei mai tari in evacuari!;)
     
  18. gabix5

    gabix5 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2010
    Locație:
    suceava
    Masina:
    a5 2.7 tdi multitronic 2009 S-line
    mersi massimo din pacate ei nu mi-au dat solutie pentru difuzor mi-au zis ca merge pe cel original ceea ce nu cred...si am ales varianta rieger...sper sa nu ma fi inselat...ma gandesc ca in viitor sa continui cu rieger pt elementele de caroserie...:respekt:
     
  19. MARRIUS24 Silver Member

    Înscris:
    3 Apr 2010
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi
  20. bogdel.david

    bogdel.david Bronze Member

    Înscris:
    2 Iul 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 3.0 TDI quattro - Mercedes-Benz C240 4matic
    Moama cum se aude :wub: Evacuarea asta o ai si tu pe masina nu? :) :respekt:

    Singura chestie care nu imi place mie este faptul ca scoate fum si asta probabil din cauza anularii filtrului DPF. Daca nu il anulezi se aude tot la fel?Sau nu are legatura filtrul DPF cu sunetul?:think:
     

Distribuie pagina asta