1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sistemul de directie - suspensie - planetare - rulmenti sau tren de rulare la Audi A8 D4

Discuție în 'Audi A8 D4 (2010 - 2017)' creată de donny7, 13 Iun 2018.

  1. donny7 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Sep 2014
    Locație:
    ploiesti
    Masina:
    audi a6, 2.0 tdi, 2007
    Buna ziua,
    Am o problema la audi A8 D4 an 2011, 3.0 tdi. La drum are un sunet ciudat ce se aude in toata masina. Unii au spus ca e de la anvelope, am pus anvelope noi si exact la fel se aude. E vreo problema comuna la modelul acesta ? Atasez un video cu sunetul ce il am in masina. Multumesc.

     
  2. Mitiy

    Mitiy Silver Member

    Înscris:
    2 Ian 2014
    Locație:
    Rădăuți
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TFSI 2012
    Mie mi se pare ca se aude de la un rulment.
     
  3. donny7 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Sep 2014
    Locație:
    ploiesti
    Masina:
    audi a6, 2.0 tdi, 2007
    am schimbat rulmentii pe fata si tot la fel se aude.
     
  4. Gabi1981

    Gabi1981 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2016
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Audi A8 D4 3.0tdi CTBA
    Buna ziua,
    Am cautat de curand pe forum solutia, nu am gasit-o, pentru acel scartait de cauciuc pe puntea fata, atunci cand treci peste denivelari, de felul celor dinaintea trecerilor de pietoni. Foarte multi au spus ca este de la bucsele de la bara torsiune. Le-am schimbat, bine inteles la recomandarea mecanicilor, degeaba si la fel am zgomot. Dupa ce am trecut prin 3 verificari la diferite service-uri, am gasit pana la urma problema. Nu sunt mecanic, nu stiu exact cum se numesc, dar in cazul meu mecanicii au gasit crapate bucsele unor brate, exact dupa scutul motorului. Se gasesc pe original, undeva la 380 lei bucata. Le-am schimbat pe ambele parti.
    A meritat toti banii. Sper sa fi ajutat postarea mea. Imi cer scuze daca subiectul nu este postat unde trebuie.
     
    genu0506, AdyBn86vyp și Cain apreciază asta.
  5. Nicolcea

    Nicolcea 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2010
    Locație:
    Targu Jiu
    Masina:
    Audi A8 D4 (CTBA) 3.0 diesel , 2015
    Buna ziua,
    Am achizitionat recent un audi A8 D4 cod motor CTBA si simt niste vibratii in pedala de acceleratie (nu tot timpul). Cand am venit din Germania cu masina, pe autostrada nu am avut aceasta senzatie. Posibil sa fie tot de la bucsa cod 4H0407183C, pe care a schimbat-o userul @Gabi1981 mai sus ? Multumesc.
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
  7. Nicolcea

    Nicolcea 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2010
    Locație:
    Targu Jiu
    Masina:
    Audi A8 D4 (CTBA) 3.0 diesel , 2015
    Vreo sugestie ? Am fost la reprezentanta Audi cu ea dar degeaba. Am vazut si pe audiworld problema semnalata de mine dar fara rezultat. Orice sfat este binevenit. Multumesc.
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Daca iti vibreaza pedala inseamna ca vibreaza si caroseria.
    Deci, poate fi orice de la jante, anvelope, tampoane motor/cutie, cardan, cutie de viteze, etc.

    Intr-un cuvant, pot fi multe cauze.
     
  9. Nicolcea

    Nicolcea 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2010
    Locație:
    Targu Jiu
    Masina:
    Audi A8 D4 (CTBA) 3.0 diesel , 2015
    De la un rulment roata stanga fata era :) .(poate nu m am exprimat eu corect… nu era vibratie , era ca un zgomot de fier pe fier , o caraiala , care se simtea in podea mai ales pe partea soferului)
     

Distribuie pagina asta