1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sistemul de franare la A6 C6 - discuri/placute de frana - modificare sistem de franare

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de zeuss, 6 Iul 2008.

  1. Mios

    Mios 3rd Gear Member

    Înscris:
    9 Mar 2010
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A6, 2.0TDI, 2005, Cod BLB
    Am inteles. O sa iau maine un modul de la dezmembrari(daca il mai au) si fac o proba sa vad despre ce e vorba. Problema asta deja ma cam dispera oarecum....
     
  2. Mios

    Mios 3rd Gear Member

    Înscris:
    9 Mar 2010
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A6, 2.0TDI, 2005, Cod BLB
    Azi am schimbat motorasele intre ele. Motorasul de pe stanga masinii(partea cu probleme) functioneaza ireprosabil pe partea dreapta, iar cel de pe dreapta, care pe partea dreapta functioneaza si el perfect, odata pus pe stanga, nimic...mort... Faza cu cablajele le cam scot din calcul, asta pt ca pe dreapta, unde merge perfect, nici macar nu am mufa originala, ci am un cablaj improvizat, facut din 3 bucati, cu papucei mama infipti direct in papuceii tata ai motorasului. Am verificat si alimentarile la mufele de intrare in modul conform instructiunilor colegului mihaicristian, si am acolo intrare de 12,3v pe ambele.
     
  3. Mios

    Mios 3rd Gear Member

    Înscris:
    9 Mar 2010
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    Audi A6, 2.0TDI, 2005, Cod BLB
    Am schimbat azi modulul, l-am codat si e ok acum. Sa vedem pt cât timp însă :)
     
  4. Roger25

    Roger25 Gold Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6, BPJ, 2.0 TFSI, 2011
    Ce se intampla daca din greseala tragi frana de mana (electrica) in mers la 100 la ora? Chiar actioneaza, sau de la o anumita viteza nu se intampla nimic.
    Aveam pe cineva in dreapta care a incercat sa faca o gluma proasta si sa-mi traga frana de mana, noroc ca am impiedicat aceasta actiune :)
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Se blocheaza pentru 1 secunda si se deblocheaza imediat automat.
    Daca vrei sa o tii trasa la viteza aia trebuie sa tii butonul actionat continuu, nu ii mai dai drumu.
     
  6. sonika33 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Aug 2013
    Locație:
    romania
    Masina:
    audi a6 4f, 2005. BLB, 1986cmc
    buna,a6 4f... are cumva fuzibila pt frana de mana? pt ca vreau sa o anulez!! multumesc!
     
  7. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ia fa o proba cu sigurantele 3 si 4 si vezi daca sunt alea.
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Una este pentru stanga, cealalta pentru dreapta.
    Daca ai probleme cu motorasele cel mai simplu este sa le scoti mufele, orice ai face ramai cu eroare in bord.
     
  9. razvan84

    razvan84 4th Gear Member

    Înscris:
    11 Ian 2016
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    Audi A 5,3.0 tdi,2008
    Buna,am schimbat placutele pe spate,si dupa aceea am ramas fara frane, prima pedala prinde dar mai greu si a doua nu mai prinde deloc.am incercat sa aerisesc si am observat ca la roata dreapta spate nu vine lichid nici cum. Am fost la mai multe service-uri si fiecare au pareri diferite. Mi-au spus 3 variante,ca ar fii aer pe instalatie care poate fii scos doar cu o pompa speciala,ca ar fii defecta pompa de frana sau ca ar fii defect modulul ABS. In bord nu apare nici o eroare doar ca am pedala moale,se duce pana jos si nu prinde frana,iar la roata din dreapta spate nu vine lichid deloc. Rog cateva pareri pt ca trebuie sa plec la un drum mai lung si nu pot asa
     
  10. razvan84

    razvan84 4th Gear Member

    Înscris:
    11 Ian 2016
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    Audi A 5,3.0 tdi,2008
    Chiar nu stie nimeni sa ma ajute?nu v-ati mai intalnit cu aceasta pb?! Multumesc!
     
  11. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Fără sa se vadă masina nu poate sa îți zică nimeni.
    Dar dacă cei de la servis te-au lăsat asa însemna că sunt ,,patiseri" și nu te mai duci la ei ca îți riști viata.Daca ai făcut tu fără sa ai habar iară îți recomand să nu te mai joci ca frânele îți pot salva viața.

    Dacă la frane nu s-au desfăcut ventilele de aerisit nu ai de unde sa ai aer.

    Dacă s-au retras motorasele de la frâna de mana cu VCDS s-au împins pistonasul e cu o presa s-au pus plăcuțele și s-a dat din VCDS sa revină motorasele la poziție nu aveai de ce sa ai probleme.

    Dacă s-au făcut alte metode ideal ar fi sa le povestești și după aia vedem dacă mai avem idei.

    Aerisitul se face cu o pompa care face vacum sau în doua persoane (old-school), FĂCUT PEDALĂ,TINE APĂSAT.......
     
    mare_hotz apreciază asta.
  12. razvan84

    razvan84 4th Gear Member

    Înscris:
    11 Ian 2016
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    Audi A 5,3.0 tdi,2008
    Nu s-au retras motorasele de la frana de mana cu VCDS-ul pt ca nu mai functioneaza motorasele de aprox 4 ani. Cand a incercat sa impinga postonasul cu presa la una din roti,a simtit presiune mare pe instalatie si a fugit repede sa desfaca dopul de la vasul cu lichid de frana si atunci a sarit lichid de acolo.atunci cred ca ar fii putut prinde aer.dar nu am prea bagat in seama asta, am cumparat alta pompa de frana,pt ca asa mi-au zis toti mecanicii.am montato,am aerisit clasic,facand pedale,s-a intarit pedala si am avut frane ca la inceput. Au tinut o zii,dupa care a inceput sa coboare pedala tot mai jos. Am mers din nou la service crezand ca mai am aer pe instalatie,cum am schimbat pompa. Mi-a desfacut aerisitoarele pe fata,a curs putin lichid,dupa care nu a mai curs deloc la nici o roata si pedala e moarta. E la fel ca pedala de ambreiaj,e moale si merge pana in podea. Ce mai e acum? Chiar s-a putut defecta si cealalta pompa sau e aer in modulul ABS?
     
  13. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Eu cred ca ceva nu s-a strâns calumea ceva si/sau mecanicii nu știu meserie.
    Și îți recomand să găsești unii care știu meserie.
     
  14. razvan84

    razvan84 4th Gear Member

    Înscris:
    11 Ian 2016
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    Audi A 5,3.0 tdi,2008
    Am fost la toate cele mai bune service-uri din Hunedoara.Nu am pierderi de lichid,daca nu era strans ceva ma gandesc ca pierdeam lichid. Mi-a zis multa lume ca daca in modulul ABS intra aer e greu de aerisit si se manifesta ca la mine acum. O sa incerc maine sa aerisesc ABS-ul la un baiat,de pe tester,si daca nu reuseste el mi-a zis ca singura solutie e reprezentanta pt a aerisii pompa ABS. Dar nu sunt nici 100 % convins ca e aer in pompa ABS.de ce a mers 2 zile si pe urma nu mai am frane deloc.
     
  15. mare_hotz

    mare_hotz Platinum Member

    Înscris:
    3 Noi 2014
    Locație:
    Nurnberg
    Masina:
    A6 2.5tdi Avant AKN
    Nici o pompa abs nu i.a aer fara a inlocui lichidul(adica undeva il pierzi). Asadar mai inspecteaza incaodata peste tot.
     
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Razvan voi acolo (bine nu tu, "mecanici lui peste") ati facut ceva gresit. Trebuie inspectat / desfacut tot si vazut ce nu s-a facut corect.
     
  17. razvan84

    razvan84 4th Gear Member

    Înscris:
    11 Ian 2016
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    Audi A 5,3.0 tdi,2008
    Am rezolvat azi pb. Mecanicul lui peste care a schimbat placutele,a pierdut lichid de frana pe la vas,deoarece a facut presiune prea mare cu presa.in fine nu era asta o pb.dar in loc sa complecteze cu lichid de frana,a bagat din gresala ulei de servo directie.cum pompa mea probabil era ea putin obosita (masina are 300 000 km) atat i-a trebuit ca a murit de tot.am pus alta pompa,am pierdut tot lichidul si normal ca a bagat tot din acelasi bidon,adica ulei de servo.in 2 zile uleiul a distrus si a doua pompa.azi a descoperit baiatul care trebuia sa aeriseasca ABS-ul,ca defapt eu am ulei in loc de lichid de frana.am mai luat o pompa,a incercat sa aspire tot uleiul de pe instalatie si acum e ok,sper sa ramana asa. Multumesc oricum celor care m-ati ajutat cu sfaturi
     
  18. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Nu te supăra pe ironia mea dar înseamnă că la Hunedoara aveți multe Patiserii dacă tu mai sus spuneai ca ai fost la toate și cele mai bune servis-uri din Hunedoara și ala a avut perseverenta sa bage de doua ori ulei de servo.
    Și as fi curios și eu cum a ales el lichidul de frana dacă bidonul era de altceva.
    Când completezi cu lichid te uiți pe capacul bazinului sa vezi ce zice fabricantul sa bagi și după aia te uiți pe bidon sa vezi dacă e ce a zis fabricantul mașinii.
     
    radu20 apreciază asta.
  19. dhan67

    dhan67 Silver Member

    Înscris:
    26 Aug 2014
    Locație:
    LOGROÑO,LA RIOJA,ESPAÑA
    Masina:
    Audi A6/C7 Avant, 2.0 tdi 177 cp,multitronic, an fab. 2014,luna octombrie
    Gabitza121 iti spun eu cum a ales.Fiind patiser si-a spus ca daca nu are unt merge si margarina ca doar e acelasi lucru.
    Si uite asa noi platim prostia si necunostinta unor "mecanici".
    Razvan,sper ca cel putin l-ai pus pe nenorocit sa iti plateasca cele doua pompe, asa cel putin se va invata minte sa caste bine ochii inainte de a mai face vreo prostie de calibrul asta.
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Trebuie sa fii idiot sa ai impresia ca in loc de lichid de frana merge si lichid servo. Eu cred ca pur si simplu a gresit. Totusi ... ce patiser, este imbecil in tot sensul cuvantului.
     
    mare_hotz apreciază asta.

Distribuie pagina asta