1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Sistemul de franare la A8 D3 - inlocuire placute si discuri - modificare sistem franare

Discuție în 'Audi A8 D3 (2003 - 2010)' creată de AndreiS, 27 Dec 2010.

  1. apokalypsm

    apokalypsm Silver Member

    Înscris:
    21 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI ASB Tiptronic quattro 2005
    Salutare. Am o problema in sensul ca am schimbat discuri si placute ATE fata si spate si la franari la viteze peste 110 kph am o trepidatie in masina si putin in volan. Precizez ca am testat si rotile de iarna si face la fel. Care ar putea fi cauza? Bataia este un pic diminuata fata de discurile vechi. Multumesc
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Cand ai montat discurile le-ai verificat cat sunt de bune/plane si sa nu bata ? Ai verificat HUB-ul cu ceasul comparator. Voi va duceti la "cofetari" schimbatori de piese sau la mecanici ?
    Verificarea se face cu un ceas comparator care se pune/aseaza pe fetele discului si/sau pe HUB. Ai facut asta adica ce am scris atasat mai jos ? Citez ce am scris in alt topic din alta arie

    ..... " La montarea discurilor nu s-au facut niste verificari obligatorii. Cu ceasul comparator trebuia masurate fetele de asezare pe butuc/fuzeta ale discului, trebuiau masurate fetele discului sa nu aiba abatere (mai sunt erori de turnare si fetele discului sunt ovale) trebuiau facute plane (la zero daca se putea sau cu abatere de ceva sutimi cel mult) fetele de prindere ale discului de butuc/fuzeta/hub adica trebuia slefuit bine acele suprafete.
    "Mecanicii lui peste" demonteaza discurile si chiar daca fetele de prindere/asezare sunt ruginite nu verifica nimic si prind/monteaza discurile noi peste rugina sa nu mai zic ca daca ii intrebi de ceas comparator sa uita crucis si trebuie sa le traduci.
    De aia la ei dureza 60 minute sa schimbi niste discuri la masina si la altii (cu adevarat profesionistii) cateva ore aceeasi operatiune. Cauta un service bun care respecta procedurile pentru ca trebuie facute niste verificari mai amanuntite pentru problema care o ai" .....

    Citeste si acest topic integral: http://www.clubaudi.ro/threads/cum-sa-ti-schimbi-discurile-si-placutele-de-frana-la-a4-b5.17765/
    Ce scrie acolo si aici in acest mesaj ca si operatiuni (sfaturi scrise de mine si alti colegi) trebuie mecanicul tau sa le faca in mod obligatoriu.

    Demonteaza roata la un mecanic adevarat, asa cum ti-am indicat si verifica ce se intampla. Bafta.
     
  3. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Eu nu am folosit ceas comparator, dar am frecat vreo 2 ore la ambii butuci pana au iesi luna. La fel si portetrierii, partea unde culiseaza placuta, curatat si gresat cu vaselina speciala. Nu uita sa cureti/gresezi si culinsatii.
     
  4. apokalypsm

    apokalypsm Silver Member

    Înscris:
    21 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI ASB Tiptronic quattro 2005
    Stiu ca este gresala mea, ce ma indrumati sa fac acum? Ieri am iesit putin la "alergat" si am obervat ca vibratia este doar intre 110 si 150 kph. Se mai pot da discurile jos si verificati butucii si freca pana ies? Multumesc si daca da cine ma poate ajuta?
     
  5. McCasian 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Iun 2015
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A8L D3 4.2 FSI Quattro 2009
    Salutare,

    Masina in cauza: Audi A8L 4.2FSI Quattro 257KW an 2008 cod: WAUZZZ4EX8N008058

    Doresc sa comand discurile de frana ATE cu codul 24.0134-0100.1 si diametru exterior 360mm. In prezent am discuri de 360mm montate pe masina si vreau sa raman la acelasi tip.
    Doresc sa comand si placute pentru aceste discuri, doar ca sunt confuz din cauza ca masina mea stiu sigur ca are discuri de 360mm pe fata, dar nu sunt sigur in privinta placutelor si nu pot nici sa verific pt ca sunt plecat din tara pana la sfarsitul lui noiembrie. In acest timp l-as trimite pe tata cu masina la service sa schimbe franele. Ideea e ca nu ma duc pe mana service-ului la comanda pieselor... astea vreau sa le comand eu inainte.

    Am vazut ca pentru aceste discuri, site-urile de piese recomanda placutele standard cu 72,8-9 mm inaltime, dar discurile fiind varianta cu diametru mai mare, cred ca si placutele ar trebui sa fie cele cu inaltimea de 155-156mm.

    Exista posibilitatea sa verific undeva concret acest lucru; conform cu codul masinii, si potrivit cu marimea discurilor, ce placute de frana ar trebui sa cumpar?
     
  6. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
  7. McCasian 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Iun 2015
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A8L D3 4.2 FSI Quattro 2009
    Multumesc. Dar pentru a-mi imbunatatii cunostintele, placutele de inaltime 155-156 cm pentru ce discuri sunt?
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    1. Cred ca ai vrut sa zici 155-156 mm, nu cm.
    2. Inaltimea este descrisa in poza atasata, nu exista placute cu inaltime de 155-156 mm. Tu probabil te referi la latime, unde si placutele tale au 193 mm.

    Cateodata datele de pe site-urile cu piese auto sunt putin eronate, amestecate. Comanzi dupa cod OE si nu vei avea probleme.
     
  9. Marduk Von Dell

    Marduk Von Dell 3rd Gear Member

    Înscris:
    28 Oct 2016
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A8 D3 3.0i (ASN) an fabricație 2004
    Cine poate sa îmi spună ce înseamnă următoarea eroare :
    Brake Boots Vaccum System
    P1479-008 Mechanical Failure - intermitent
    Frânele funcționează foarte bine. Plăcuțele pe spate sunt apropiate terminate. Vor fi schimbate săptămâna viitoare.
    Mulțumesc.
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
  11. Marduk Von Dell

    Marduk Von Dell 3rd Gear Member

    Înscris:
    28 Oct 2016
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A8 D3 3.0i (ASN) an fabricație 2004
    Mulțumesc Audi66. Asta am găsit și eu. Ma gândeam ca s-a mai lovit careva de problema.
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pai scrie mare si clar acolo tot ce trebuie sa verifici. Sigurante, furtunele pompei de vacuum sau pompa de vacuum in sine.
    Foloseste Google Translate daca nu stii engleza.
     
  13. Marduk Von Dell

    Marduk Von Dell 3rd Gear Member

    Înscris:
    28 Oct 2016
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A8 D3 3.0i (ASN) an fabricație 2004
    Am eroarea cu frâna de mâna la un A8 din 2004. La prima scanare scria ca sunt plăcuțele uzate. Am dus mașina la service, au înlocuit plăcuțele și discurile. Acum frâna de mâna funcționează, dar nu scap de eroare. Din când in când se aprinde și martorul ABS si ESP. La service au setat cu vag-ul dimensiunea plăcuțelor, eroarea de plăcuțe a dispărut dar nu se stinge eroarea de frâna de mâna. Mai trebuie adaptat ceva?
     
  14. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    La demontare placute spate au deschis etrierii cu VCDS-ul ? Alta problema ar fi cablul de la frana de mana (la modelele cu frana de mana electrica) uneori se strica mai precis mufa care intra in motorasul de la etrierii spate. Intra apa in mufa si de aici multe probleme. La A6 C6 (4F) s-a reproiectat acel cablu din cauza asta adica a mufelor din spate cu probleme de la motorasul etrierilor. Despre asta s-a mai discutat pe forum in topicuri dedicate sistemelor de franare electrice adica masini care au frana electrica la buton. Citeste integral topicul din aria A6 C6.
     
  15. McCasian 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Iun 2015
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A8L D3 4.2 FSI Quattro 2009
    Va rog daca poate cineva, si are A8 D3, sa posteze 4 screenshoot-uri din VCDS la 03-ABS Brakes -->> Meas. Blocks - 08 -->> Group 80, Group 81, Group 125 si Group 126. Ma intereseaza sa compar cu ce am eu, pe un modul 4E0-910-517.
     
  16. Marduk Von Dell

    Marduk Von Dell 3rd Gear Member

    Înscris:
    28 Oct 2016
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A8 D3 3.0i (ASN) an fabricație 2004
    diseara pot sa te ajut....
     
  17. McCasian 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Iun 2015
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A8L D3 4.2 FSI Quattro 2009
    are cineva timp sa posteze screenshot-urile de aici: VCDS at 03-ABS Brakes -->> Meas. Blocks - 08 -->> Group 80, Group 81, Group 125 and Group 126 ?
     
  18. Marduk Von Dell

    Marduk Von Dell 3rd Gear Member

    Înscris:
    28 Oct 2016
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A8 D3 3.0i (ASN) an fabricație 2004
    Am Atașat pozele. Sper sa îți fie de folos. Scuze de întârziere.
     
  19. McCasian 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Iun 2015
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A8L D3 4.2 FSI Quattro 2009
    Superb. Imi sunt foarte de folos. Multumesc.

    Detaliez putin ce se doream sa compar:
    - la Group 81 imi apar si mie doar XXXX-uri. Auzisem ca acolo trebuie sa fie de fapt seria de caroserie.
    - la Group 125 apar inversate Engine cu Transmission, si la mine si la tine(Presupun ca fisierul "label" din VCDS este gresit si am dat feedback la Ross-Tech)
    - la Group 126 am N/A la Level Control System. Asa e si la mine si la tine.

    Am ABS, Brake, ESP si EPC aprinse tot timpul, nu se sting nici o secunda niciodata si nu am erori pe modului ABS si nici pe ENGINE. Devine interesant ca pe diagnoza arata totul cum trebuie dar nu se sting beculetele.
     
  20. Marduk Von Dell

    Marduk Von Dell 3rd Gear Member

    Înscris:
    28 Oct 2016
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    Audi A8 D3 3.0i (ASN) an fabricație 2004
    0745392127.....suna-ma maine si vorbim. am si eu ceva probleme pe aprtea de ABS. Imi apare din cand in cand eroare de ABS la senzorul se la roata din spate stanga. Am inlocuit senzorul, mufa si tot nu scap de eroare. Ma dispera.
     

Distribuie pagina asta