1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Stropitori parbriz - brate stergatoare in fata si la hayon - vas lichid stropitori - A6 C7 (4G)

Discuție în 'Audi A6 C7 (2011 - 2018)' creată de clauuualc, 1 Iul 2015.

  1. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    sel, cred ca asta cauti :

    Dezactivare spalare faruri:

    [09 – Cent. Elect.]
    [Security Access - 16]
    [Coding - 07] -> byte 20 from 04 to 00
     
  2. sel

    sel Silver Member

    Înscris:
    17 Iun 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0 TDI (2O12) CDUC
    Merci Nucu :arco:

    Din pacate nu am reusit sa rezolv problema dezactivarii spalatoarelor dupa procedura indicata de colegul Nucu :( Am fost la service si nu i-au dat de cap, poate si datorita faptului ca am farurile led? Va rog, alte indicatii daca mai stiti.
    Ms.
     
    Ultima editare de un moderator: 4 Feb 2016
  3. dentimarius

    dentimarius Gold Member

    Înscris:
    27 Feb 2013
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi Q7 4M, 11.2016, 3.0 TDI, cod motor CRTC
    La primul Audi...deci o groaza de intrebari...
    Am tot spalat parbrizul, insa farurile nu mi le-a spalat deloc. Imi spune cineva cum functioneaza spalatorul la faruri?
    Am mers ziua, cu daylight, farurile pe automat.
     
  4. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Numai daca ai farurile aprinse, fie pe zi sau noapte, merg spalatoarele de far.
     
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    dentimarius de ce nu citesti manualul de intretinere si utilizare al masinii ? Daca nu ai in romana de ce nu cumperi unul de la reprezentanta ? Toate intrebarile astea cu raspunsuri cu tot se regasesc in manual. Pe viitor scrie in topicurile dedicate, asa cum este acesta unde ti-am mutat mesajul si unde trebuia sa scrii, pentru ca altfel mesajele scrise aiurea si care nu au absolut nici o legatura cu titlul topicului sunt sterse direct si fara alte explicatii. Multumesc pentru intelegere.
     
  6. Gabriel Breahna 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Iun 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Q7 4.2 TDI 2008
    Din ce-mi aduc aminte la Q7, spalatorul de faruri se activeaza la prima actionare a manetei, iar mai apoi din 6 in 6. Nu mai stiu chiar bine daca din 6, din 8, sau din mai cate, dar sigur scrie pe undeva prin manual.
    Cum zicea si Cristi, ar fi bine sa citesti macar o data tot manualul, ca o sa ramai surprins de cata dracii sunt acolo. Altfel, exista riscul sa fi dat o gramada de bani pe ceva ce nu vei folosi niciodata...
     
    bobby_iacob2005 apreciază asta.
  7. malexgti

    malexgti 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iul 2011
    Locație:
    București
    Masina:
    audi a6 4g 20tdi
    manualul se gaseste gratis pe siteul audi online, inclusiv in romana.:idea:
     
  8. Heisu Bogdan

    Heisu Bogdan 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TDI 2012
    Salut baieti. Am o intrebare de gradinita cred dar decat sa fac vreo prostie mai bine o adresez spuneti-mi si mie va rog cum se regleaza diuzele de la parbriz? Intreb pt ca atunci cand vreau sa spal parbrizul jumate imi arunca pe langa masina si nu exagerez deloc. Cum le pot regla? Imi spunea cineva sa incerc cu un ac. E ok?
     
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pe C7 sunt 2 modele de stropitori, cu 3 jeturi sau tip "perdea". De care ai ?
    Ti-am atasat oricum procedura de reglare atat pentru ambele variante cat si pentru luneta (in caz ca ai Avant).
    Si ca sa iti raspund la intrebare, reprezentanta foloseste o scula "speciala" pentru reglarea lor (vezi poza atasata), dar sunt sigur ca gasesti tu o solutie.
     
  10. clauuualc

    clauuualc Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2015
    Locație:
    Graz-AT/ Deva-RO
    Masina:
    A6 4G 3.0 BiTDI 2013, Allroad 4G 3.0 BiTDI 2013, TT 8S 2.0TFSI Quattro 2015.
    audi66 - Oare se pot adapta cele tip "perdea" daca am cele cu 3 jeturi?
    Si daca da. Ce crezi ca ne trebuie?
    Multumesc.
     
  11. Heisu Bogdan

    Heisu Bogdan 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TDI 2012
    Mulțumesc de ajutor. Cu trei jeturi am eu, și nu e avant. Din cate vad eu scula aia tot un fel de ac are în vârf. DecI poate improvizez eu cumva. Mulțumesc oricum.
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    clauuualc citeste integral topicul din aria A6 C6. Ce scrie acolo se aplica si la tine.
     
  13. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    @clauuualc Astea sunt codurile pentru A6 4G la stropitoarele tip perdea (hibrid) :

    4G0 955 987 A - stanga
    4G0 955 988 A - dreapta

    Nu vad in ETKA sa apara altceva, gen sa ai nevoie de vreun adaptor, etc.

    @Heisu Bogdan Exact, scula aia tot ac are in varf, dar este telescopica/extensibila pentru a vedea exact unde bate jetul pe parbriz.
     
    Ultima editare: 8 Sep 2016
    Gal Adrian și Volvox apreciază asta.
  14. clauuualc

    clauuualc Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2015
    Locație:
    Graz-AT/ Deva-RO
    Masina:
    A6 4G 3.0 BiTDI 2013, Allroad 4G 3.0 BiTDI 2013, TT 8S 2.0TFSI Quattro 2015.
    audi66 - Multunesc, Sunt comandate. Sunt curios daca este chiar asa de simplu. Sunt incalzite si costa aproximativ 55lei/bucata.
     
  15. STEFAN FLORIN

    STEFAN FLORIN 2nd Gear Member

    Înscris:
    16 Mai 2016
    Locație:
    DOLJ
    Masina:
    A6 C7, 2.0 tdi, multitronic, 2012
    Buna.

    Am pe masina stropitoarele cu trei duze si am o problema cu mici gunoaie, cred.
    Problema este ca uneori se obtureaza partial si stropesc aiurea si cu jetul mai slab.
    Daca le curat cu un ac subtire, totul revine la normal.

    Am auzit de solutia curatarii cu otet din diverse surse, insa nu sunt sigur ca asi face-o inainte sa intreb.
    A curatat cineva instalatia cu oțet?
    Este ok?
    Da ceva rezultate?
    Afecteaza in vre-un fel instalatia masinii?

    Multumesc anticipat pentru raspuns.
     
  16. Heisu Bogdan

    Heisu Bogdan 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2016
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 C7 3.0TDI 2012
    STEFAN FLORIN Salut. Am o rugaminte. Daca gasesti vreo solutie la problema asta te rog frumos sa mi-o spui si mie pentru ca ma confrunt cu aceeasi problema. Mersi mult.
     
  17. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    nu bagati otet in instalatie, demontati daca puteti stropitoarea si bagati-o in otet
    Se va desfunda instantaneu
    Cu acul nu faci decat sa infunzi sau sa largesti . O alta solutie ar fi suflarea cu aer comprimat pe furtune
    Grija la ce solutii de parbriz folositi
     
    bobby_iacob2005 apreciază asta.
  18. clauuualc

    clauuualc Silver Member

    Înscris:
    11 Mai 2015
    Locație:
    Graz-AT/ Deva-RO
    Masina:
    A6 4G 3.0 BiTDI 2013, Allroad 4G 3.0 BiTDI 2013, TT 8S 2.0TFSI Quattro 2015.
    audi66 - Multumesc pentru ajutor. Am comandat stropitorile cu codurile primite de la tine. Au venit, le-am montat si functioneaza perfect. Sunt foarte usor de inlocuit si recomand oricui aceasta modificare.
     
    audi66 apreciază asta.
  19. Fenya

    Fenya 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Sep 2016
    Locație:
    Sfântu Gheorghe
    Masina:
    Audi A4 avant B9 quattro 190CP
    Ca "incepător" am curajul să intervin cu o informație importantă!! Am audi facelift cu xenon, nu am spălătoare. Eu am adus mașina de la reprezentanță Germania. Am întrebat direct de la Audi AG care a transmis răspunsul la Porsche Romania și așa la mine... vezi răspunsul pe poză.
    Subliniez faptul ca la facelift xenonul e echipare de bază.
    Ar trebui învațați și cei de la ITP...

    IMG_4957.PNG

    Inainte să aflu răspunsul, la reprezentanță au desfăcut aripa față stănga interioară, să se uite după pompă/conducte etc. (pe bară fiind acolo și capacele) căutau defectul. Au scos roata și 6 șuruburi am plătit 197 (200) lei. Apoi eu (cumpărătorul care habar n-are) m-am dus la piese și am rugat pe băiatul de acolo să verifice după seria șasiu piesa (stropitoarele, dacă apare în sistem). Un minut și a răspuns că nu are, după care am întrebat: "asta înainte să băgați mașina în atelier nu ați putut verifica să nu plătesc degeaba ?"
    Asta este, presupun ca nici nu ii interesează. Dar răspunsul de la Audi AG l-am transmis si acolo, dacă eu de la ei (care sunt acolo de ani de zile si sunt în legătură cu fabrica) nu am avut ce învăța, măcar ei să afle ceva de la clienți.
    Bine, sunt sigur că se pricep, chiar unii sunt profesioniști, dar sunt cazuri cănd din păcate intenția lipsește, și nu ii interesează că banii nu i-am căștigat la loterie.
    Clipa în care omul ajunge să fie prea increzut, chiar atunci e momentul cănd are ceva de învățat.
    O seară bună
     
  20. Audi_MST

    Audi_MST 3rd Gear Member

    Înscris:
    26 Feb 2013
    Locație:
    Târgu-Mureș
    Masina:
    Audi A6 4G 2.0 TDI Multitronic, 2012
    Am avut Audi A8 din 2007 care la fel avea decupajul si capacele in bara dar nu avea sistemul de spalare. Am incercat sa le ridic si ele actionau ca o usita in sensul ca aveau balama si arc ca sa le tina inchise. Bineinteles ca masina avea xenon de fabrica.

    Stie cineva cum pot seta ca la fiecare actionare lunga a manetei sa imi spele farurile ? Acum le spala la prima actionare si pe urma pauza toata ziua, nu se mai actioneaza indiferent ce fac. Am crezut ca e de la nivel redus de lichid dar nu pentru ca era plin rezervorul. Am fost nevoit sa le spal in Peco. La un A4 B7 care l-am avut se declansa la fiecare actionare lunga a manetei.
     

Distribuie pagina asta