1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

The UFO - Audi A6 C6 2.0 TDI (2005)

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Alex-F1, 11 Feb 2017.

  1. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    Salutare forum! :arco:

    Alex aici (40 de ani) din Timisoara! Da-ti-mi voie sa va prezint si eu noua mea achizitie, acest Audi A6 C6 2.0 TDI, an 2005, motor BLB, 140 CP, 237.000 km REALI (cu carte service), proaspat adus din Germania, un singur proprietar acolo, 7200 de Euro halatul. De ani buni intorceam capul pe strada dupa orice model de asta (neaparat sedan si argintiu) si am zis ca atunci cand pretul imi va deveni accesibil si mie, imi voi lua unul. Iata ca acum visul mi s-a implinit si sunt mandrul posesor al unui astfel de agregat. In ultimii 10 ani am condus un Passat B5 1.9 TDI (an 2000), o masina cinstita si corecta, dar cum toate au un final, a sosit si momentul vanzarii lui.

    Masina arata si functioneaza excelent, e altceva fata de Passat, din toate punctele de vedere...nu are zvacul Passat-ului (acea plecare brusca cand o calc - Passat-ul e resoftat la 155 CP masurati pe dyno), dar cand a luat-o, s-a dus, clar nu te face de rusine in depasiri sau alte situatii. O resoftare totusi la 170 CP nu mi-ar displacea, dar toate la timpul lor. In 16 februarie sunt programat la RAR, apoi urmeaza inmatricularea definitiva. Am schimbat termostatul, fiinca nu trecea de 80 de grade acul la apa, acum sta fix pe 90, deci e ce trebe. Daca tot am pierdut sirocoul Webasto de pe Passat, imi place ca asta macar are PTC si se incalzeste repede in masina!

    Ca dotari ce sa zic...unele sunt standard, deci nici n-ar mai trebui amintite, cum e PTC-ul, dar o sa enumar ce-mi amintesc: 4 geamuri electrice, volan imbracat in piele, proiectoare ceata, bixenon, DRL, oglinzi electrice si incalzite, senzori de ploaie si de lumina, dublu climatronic, linie audio DSP cu subwoofer + amplificator de fabrica, comenzi pe volan, bluetooth, oglinda retrovizoare heliomata, navigatie mare color Navi Plus, magazie CD-uri, coming/leaving home, pachet lumini ambientale, scaune cu incalzire si reglaj dublu lombar electric, jante pe 17 inch, stopuri cu frana pe LED, pachet crom interior.

    Sapt. care urmeaza o sa-mi cumpar piesele necesare pt. schimbarea distributiei, a fost schimbata o data, la 120.000 km, iar acum la 240.000 e timpul din nou. Uleiul a fost schimbat acum 6000 km, e pus Aral 5W30, il mai las putin, apoi voi pune Motul 5W40. Odata cu distributia, se vor mai schimba placutele frana spate (terminate), o bujie (o vede defecta la diagnoza), filtrul de motorina, cureaua de accesorii si aparatorile de praf de la telescoapele spate (rupte). Farurile ar necesita un polish + folie, dar putin mai tarziu. Becurile xenon sunt cam obosite, se vor schimba cu altele noi Philips, le-am primit cadou de la un prieten. Am ramas surprins sa constat ca nu am bec de marsarier decat in partea dreapta, nu stiam de ce nu vad aproape nimic in spate...eram si obisnuit cu becurile LED de la Passat, cand bagam marsarier, ziceai ca e faza scurta! :). Cheie am primit doar una singura (briceag), atat cica a primit si omul de la neamt, asa ca trebuie sa-mi fac una de rezerva, ca nu se stie niciodata. Consumul inca nu-l pot spune exact...prin oras pe BC media ultimilor 400 km este 8.7, ceea ce nu e rau, cam la fel aveam si cu Passat-ul acum iarna.

    Hai ca deocamdata am povestit destul, va las mai jos cateva poze, facute cu telefonul, asa ca sa va faceti idee de masina, insa pe parcurs evident ca va tin la curent cu noutatile si mai vin si alte poze...ganduri sunt multe, dar intai sa mai intre niste cascaval pe sistem, ca s-a cam golit visteria! :undwech:
    Va salut! :salute:
    P.S.: The UFO fiindca asta va fi numarul de inmatriculare...il am din 1999 si l-am pus pe toate masinile mele! :hi:

    20170122_161129.jpg 20170122_161150.jpg 20170122_161217.jpg 20170122_161305.jpg 20170123_152822.jpg 20170123_152843.jpg 20170124_195438.jpg
     
    Ultima editare: 11 Feb 2017
    daChip, Fallen, mihaicristian și alți 2 apreciază asta.
  2. Cata_ADC

    Cata_ADC Moderator Staff Member

    Înscris:
    14 Feb 2008
    Locație:
    Brasov - Zarnesti
    Masina:
    alta marca I3 , e-drive 2018
    Bravo Alex și felicitări pentru achiziția ei.
    Sa te plimbe sănătos cat mai multi km de acum încolo.

    Pentru planuri de modificări vezi ca sunt câțiva colegi pe forum maeștri în C6,este loc mereu de mai bine.
    Succes si welcome again


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  3. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Masina e frumoasă si îngrijită merita insa un set de jante OEM.

    Insa mi-a placut la nebunie prezentarea ta.:applaus:

    Cat despre modificari mereu o sa gasesti lucruri de adaugat.
     
  4. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Bun venit in club ! :sign_welcome:

    Planurile o sa vina pe parcurs, dupa ce o sa vezi alti maniaci de A6 C6 ce nebunii au m-ai facut :) Spor ! :hi:
     
  5. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Bine ai venit!

    Felicitari pentru alegere si pentru prezentare! Sa te poarte sanatos si fara evenimente neplacute! Bafta in continuare cu modificarile pe care ti le-ai propus!
     
  6. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Lasa tot ce vrei sa faci la masina si repara de urgenta pompa de ulei daca nu vrei sa ramai cu masina in drum si sa te coste pe urma reparatia masinii aproape cat ai dat pe ea. Si daca tot umbli acolo faci si distributia complet cu tot cu accesorii / auxiliare / transmise. Treci la sistemul pe pinioane pentru ca tu ai pompa cu sistem de antrenare prin lant. Exista topic dedicat. Citeste-l integral incet si cu rabdare.
     
    silvio apreciază asta.
  7. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    Maxime multumiri, Doamne-ajuta la toata lumea, sa ne mearga ca unse agregatele...AM ZIS! :rock:
    Pozele de mai sus sunt facute imediat dupa cumparare...intre timp acolo unde e suportul de telefon, am atasat unul de ala mic, ce se cracaneaza si prinde telefonul, sta perfect.
    Stickerele alea nemtesti de pe parbriz au fost inlaturate si curatat lipiciul cu diluant...facem totul sa fie stas, sunt destul de maniac/tipicar cu chestiile astea.
    Am uitat sa scriu de servotronic sau probabil nici nu e cazul de amintit, daca e dotare standard, nici nu stiu.
    O chestie ciudata e pragul f. lat si trebuie sa ma cracanez mai tare la urcare/coborare in/din masina, dar asta banuiesc ca e chestie de obisnuinta. Insa cand e mizerie pe drum si masina e murdara pe prag, daca nu sunt atent, pantalonii ii fac varza. :banghead:
    Dupa inmatriculare, prioritatea nr. 1 va fi o magazie care citeste mp3-uri, ca asta cu cd-uri ma dispera, bag 6 cd-uri normale si in 2-3 zile canta toate, deci OBLIGATORIU mp3!!!
    Am ramas socat sa vad ca spatarul banchetei nu e rabatabil...la cumparare nici nu mi-a trecut prin cap sa ma uit la asta, credeam ca toate au...asta e.
    In cotiera din fata aveam montat suport OEM de telefon Nokia 6230, pe care l-am scos afara, fiindca nu-mi trebuie, ocupa locul degeaba acolo.

    Stiu Cristi de problema cu pompa de ulei, m-am documentat inainte...momentan nu se va interveni la pompa, dar treaba ramane in vizor.
     
  8. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Alex, moda cd-uri este ceva de timpul preistoric, fie ele si Mp3. Daca nu ai AMI, iti poti instala o alta interfata, care sa aiba USB/AUX/I-pod si totul este altceva.
     
    Cosmin790 apreciază asta.
  9. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    Eu de Mp3 stiu, de ala vorbesc, in rest nu ma stiu cu AMI si alte interfete de astea, dar ma voi documenta la momentul potrivit, ca sa nu intreb pe-aici, ca precis voi primi raspunsuri de genul "cauta, ca s-a mai discutat". :asskicking:
    In orice caz, as dori cea mai ieftina varianta, ca s-a cam terminat malaiul. In iulie vine concediul de vara, trebuie sa-mi pun ceva deoparte si pentru ala, deci.
     
    bobalex18 și Mitiy apreciază asta.
  10. Lucian189

    Lucian189 Bronze Member

    Înscris:
    3 Ian 2011
    Locație:
    Sibiu
    Masina:
    BMW 335d
    Gata ma,ai intrat in randul lumii?.
    Sa ai noroc de masina
     
  11. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    Hai multam Lucica...uite cate cunostinte surpriza gasesc pe-aici...mai intai nenea moderator, consateanul meu (Ovidiu), acum tu...cred ca si Bogdan din Fagaras e pe-aici (Spanu) si poate si altii. :kiss:

    Intrebare brusca: in dreapta butonului de avarii, am butonul "FUNK" ... ce moloz face ala? Ca nici taica Google vad ca nu stie raspunsul...
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Este butonul pentru statiile masinilor de politie din Germania. In nemteste FUNK = Radio.
    Multa lumea il pune dupa aia la misto sau la diverse accesorii aftermarket.
     
  13. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    Na buna asta. :) Deci e egal cu zero butonul ala acolo.
    Ia uitati ce-am gasit in trusa medicala originala (expirata) a masinii...observati inscriptiile cu "made in"...:blink:

    20170207_181726.jpg
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Stai linistit ca si pe masina ta sunt destule piese OE Made in China si alte tari.
    Credeai ca este o masina 100% nemteasca ?
     
    sKpMariuss apreciază asta.
  15. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    Da, imi inchipui ca in 2005 deja s-a dus de ceva vreme "moda" cu masinile facute 100% acasa la mama lor. Nu ma miram daca erau 2-3 tari, dar 6 intr-o biata trusa medicala, mi s-a parut totusi ceva...ce-nseamna globalizarea asta dom'le...
    Nu v-am spus ca am si eu acele balbaieli/intreruperi la relanti, doar e BLB, stiam de asta dinainte...incep sa ma obisnuiesc cu ele, dar inca nu le pot trece cu vederea...poate cu un update de soft la reprezentanta am si eu norocul altora sa dispara aproape de tot balbaielile, ca-s totusi destul de enervante.
     
  16. doctornd

    doctornd 3rd Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Volkswagen Passat B5.5 2004 TDI-PD AWX 130 hp/ Audi A4 B8.5 2013 TDI CR CJCA 143 hp
    Hai sa-l stapanesti sanatos, iti zic inca o data si aici. Deja ai inceput sa primesti indicatii cu ce ai de facut. UFO cel batran te a slujit cu incredere. Sa speram ca si inlocuitorul. Drumuri cat mai bune! ☺
     
  17. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    Ohooo multumiri cu plecaciuni dom' doctor... :anbet: ...cum ziceam, cunostintele surpriza tot apar! :arco: O muzica de aia buna de-a noastra se asculta pe-aici sau? :music: Intr-adevar, masini bune Passat-urile, ne-au slujit cu incredere atatia ani, dar vorba ceea, care vine uneori in vietile noastre: "it's time for a change"...
     
  18. Mocanu.adi

    Mocanu.adi Bronze Member

    Înscris:
    13 Feb 2015
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A6 C6 4F - 2011- S-line - 2.0 TDI (CAH) 170 CP
    Sa il folosesti sanatos , si fara probleme ! Bun venit !


    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  19. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    Multumesc mult, la fel si tie si tuturor colegilor de aici. :hi:
     
  20. paul.sergiu75

    paul.sergiu75 6th Gear Member

    Înscris:
    28 Feb 2015
    Locație:
    Timișoara / Bergen
    Masina:
    Audi A4 B7 2.0 TDI 140 Hp Bpw Airride,Audi A6 C7 Hybrid si Audi A4 B7 BLB
    Bun venit colegu!! Sa ai noroc de masina si sa o folosesti fara probleme !
     

Distribuie pagina asta