1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

The UFO - Audi A6 C6 2.0 TDI (2005)

Discuție în 'Masina mea / Prezentarea membrilor' creată de Alex-F1, 11 Feb 2017.

  1. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    La faruri daca nu pui folie nu v-a tine foarte mult.
     
  2. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    Intentionat n-am pus acum, ca sa vad cat tine. Cunosc povestea foliei, doar am inceput s-o folosesc cu vreo 8 ani in urma. Nu voi mai spala cu spuma activa, ci cu sampon + burete...sau detergent de vase, asta mi-a zis-o un tip de la o spalatorie, cica e un degresant excelent si nu ataca niciun element de pe masina...merge orice ieftineala, nu neaparat marci de astea consacrate, gen Pur sau Fairy...ii dau la om flaconul, baga in proportie de 1:1 cu apa in pulverizator si iese lucrare a-ntaia! :rock:
     
  3. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Ai noroc că ai o culoare nepretențioasă, că altfel îți spuneam vreo două :)
    Pentru mine sa dau cu pur sau fairy pe mașina, e ca și cum aș pune sare și spirt deodată pe o rană deschisă !
     
    Gabriel Popa apreciază asta.
  4. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    De ce? Am golit vreo 2 flacoane de detergent la fosta masina, tot argintiu metalizat (e culoarea mea preferata la o masina, culoarea metalului) si a fost totul ok, s-a spalat bine, nicio problema. Dar crezi ca spuma aia activa ii face bine masinii? Am si sampon auto in portbagaj, pot sa-i dau de oricare omului de la spalatorie.
     
  5. Cosmin ZKG

    Cosmin ZKG Moderator Staff Member

    Înscris:
    12 Oct 2015
    Locație:
    Roman
    Masina:
    Audi A3 8P 2004 Coupe 2,0 BKD+
    Dar cine a zis ca vorbeam despre spuma activa ?! Cu toate ca ma cearta Cristi, iti explic aici ca stiu ca n-ai sa folosesti topicul dedicat:
    Alex, o spalare ca la carte presupune snow foam, o spuma cu un Ph neutru, alaturi de un sampon dedicat, folosit impreuna cu o manusa din blana de oaie sau microfibre pentru a ingloba eventualele mizerii ramase dupa clatire. 2 bucket method presupune clatirea dupa fiecare panou a manusii, la sfarsit stergem cu un prosop dedicat din microfibre...deci, flacoanele de detergent sunt precum leacurile babesti pe care le folosim atunci cand ne doare spatele, functioneaza, dar efectele pe termen lung pot fi altele. Nu o spun cu rautate, dar poate detergentul ar trebui sa-l lasam pentru vase.
     
    lowlife apreciază asta.
  6. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Cosmin, Alex inca nu a fost "fericitul" posesor a unei masini negre, altfel avea o alta idee despre spalatul masinii.:) Sa vezi cum umbla dupa el cu "plasuta" plina de "cosmetice".;)

    Si eu am o alta masina gri metalizat, o spal/usuc cu orice, si mereu arata ca noua, dar cu asta neagra... imi ies fire albe in par.
     
    Mitiy apreciază asta.
  7. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    Asa e, la culorile inchise se schimba datele problemei, dar argintiul fiind culoarea antijeg, e altceva!
     
  8. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Alex vezi ce sfaturi asculti ca mai era unu de injura ca a bagat zahar in ulei.
     
    MariusSCM și Cosmin ZKG apreciază asta.
  9. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Voi vorbiti de masini sau de vreun artefact ? :))
     
  10. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    Sa fie pozitiile portocalii, zic! :rock: In realitate sunt un portocaliu misto, mai inchis la culoare (mai intens decat semnalizarea), dar telefonul atat a stiut...o sa revin cu o poza facuta cu aparatul foto. :eyebrows:

    Am incercat azi sa-mi dau seama cum se scot cercurile din grila (in vederea vopsirii lor in negru mat), dar nu m-am prins, trebuie sa rasfoiesc forumul.
     
  11. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Se dau jos foarte simplu... dupa ce dai grila jos. :) Sunt prinse cu niste picioruse.
    Despre lumini nu stiu ce sa spun. Altii le vor cat mai albe... ele sunt galbene... tu le-ai facut portocalii. ;)
     
    Gabriel Popa apreciază asta.
  12. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    Am avut pe parcursul anilor atatea nuante de alb pe pozitii (leduri, evident), de mi s-a acrit, asa ca de vreo 2 ani incoace le-am pus portocalii, daca tot e legal. :angrymod: Si culmea, astea nu sunt leduri, sunt cu filament!
     
  13. SCN

    SCN 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Iul 2014
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A6 C6 2.0 TDI DPF
    nu trebuie grila data jos, doar ce am vopsit si eu recent emblema, se scoate ca in filmulet.
     
  14. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    Da, am gasit si eu aseara filmuletul asta, dupa ce-am postat aici, mersi oricum. :respekt:
     
  15. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    Cam asta e culoarea reala a pozitiilor...impreuna cu o simulare in Paint cu cercurile negre...imi place, deci o sa ma pun pe treaba, dar mai intai sa-mi vina trusa asta, ca sa nu fac vreo ciobanie. Oricum demult am ochit eu o trusa de spatule de astea de plastic, pt. demontat diverse plastice, ca sa nu se mai foloseasca surubelnite si alte improvizatii, care deterioreaza plasticele. Apoi sa vad cum ma scap si de cromul din jurul grilei...vopsit sau infoliat, vedem...
     
  16. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    A venit si trusa de spatule pt. demontat plastice, alta viata frate, faci o treaba frumos si elegant, nu ciobaneste, asta trebuia s-o am demult in casa, dar mai bine mai tarziu, decat niciodata. S-a scos sigla (nu f. usor totusi, m-am chinuit vreo 3 min. pana a intrat varful unei spatule sub ea si a iesit prima clema...e locul f. stramt si grila are si o buza de plastic in jurul siglei, f. aproape de ea), iar acum sa vad ce-i fac, ma apuc eu de ea sau o duc la un meserias.

    In alta ordine de idei, am fost la reprezentanta, ca sa-mi verifice istoricul masinii si mi-a facut-o in 2 min. (gratis), iar eu am plecat fericit, fiindca pusca exact cu cartea de service!!! :yahoo: Ultima intrare in service cica a fost in septembrie 2016, la 231.000 km, exact cum scrie si pe carte si pe eticheta de schimb ulei!!! :rock: Asadar mai sunt si romani cinstiti prin tara asta! :anbet:
     
  17. romy.b Platinum Member

    Înscris:
    9 Mar 2013
    Locație:
    Rădăuți / Suceava
    Masina:
    audi a4/AWX/2002, Seat Leon 1P/BXE/2009, passat cc 2011/cbab
    Off topic.
    Mai Alex te ai mutat aici de cand ai"haudi"!!
    Eu vorbesc!!:)
     
  18. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    Hiihi da, da, pai unde sa ma fi mutat, doar nu pe clubopel? :)
     
  19. c3po

    c3po 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Mai 2016
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    VW Passat Variant, 1.8T AWT, 2001
    Welcome here Ef Oane, sa-ti traiasca Haudi-ul. Am zis. :moa:
    Abia astept sa aflu cum se misca/taraste gondola cu soft. :)
    Sa bagi impresii dupa, aici sau prin alte parti, nu conteaza unde, sunt geana pe tine. :arco:
     
  20. romy.b Platinum Member

    Înscris:
    9 Mar 2013
    Locație:
    Rădăuți / Suceava
    Masina:
    audi a4/AWX/2002, Seat Leon 1P/BXE/2009, passat cc 2011/cbab
    Bravo banatene!! Aud de la altii ca ti ai marit herghelia!! :applaus::applaus:
     

Distribuie pagina asta