1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Torpedou - Usa si Clapeta deschidere - Racire Torpedou la A6 C6 (4F) - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de vlad_82, 11 Iul 2014.

  1. mihaicristian

    mihaicristian Gold Member

    Înscris:
    8 Iul 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A6 Avant 3.0TDI Quattro BMK tiptronic 2006
    Fox1998, acesta este codul pistonului: 4F1880324 . Reparatia am efectuat-o personal.
     
  2. Fox1998

    Fox1998 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Mai 2014
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6, 3.0 TDI, 2006
    Multumesc frumos pentru feedback. Am sa incerc sa vad daca reusesc sa fac ceva.
     
  3. Adytzam6

    Adytzam6 1st Gear Member

    Înscris:
    14 Mai 2017
    Locație:
    Târgoviște
    Masina:
    Audi a6 c6 2005 cod motor blb 140cp
    Salut. Am rezolvat si eu problema usii torpedoului,a fost o ureche rupta si am lipit.o cu poxipol, pistonasul nu a avut nimic totusi l.am uns cu un spray sa alunece mai usor ca era destul de blocat. Multumesc colegilor pentru informatii.

    20180419_160316.jpg 20180419_170801.jpg
     
  4. Adilac

    Adilac 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2016
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Audi a6 c6,2000,2010
    Am si eu o problema azi am observat ca nu mai mi se descchide torpedoul dupa ce apas pe butonul de deschidere. Exista vreo solutie de remediere sau de actionare mecanica pentru a deschide torpedoul....
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Dai jos capacul panoului de sigurante de pe partea pasagerului si ai acolo un locas unde pot baga o surubelnita pentru a deschide mecanic torpedul.
     
  6. Adilac

    Adilac 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2016
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Audi a6 c6,2000,2010
    Ok mersi!

    Mersi, am reusit sa il deschid vreau sa te mai intreb ceva daca apas pe butonul din bord cele 2 cleme care asigura inchiderea torpedoului ar trebui sa se trag pt a se deschide acesta. La mine cand apas pe buton nu se intampla nimic. Posibil sa se fi defectat motorasul de actionare electrica. Nu are siguranta separata.
     
  7. Florinmiron 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Mar 2009
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi Q5 2.0 TDI 125 KW S-TRONIC
    Buna seara,
    Stiti cumva daca se poate monta racire in torpedou ?
     
  8. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    La cat e de mic, doar o ciocolata poti pune in el.
     
  9. Florinmiron 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Mar 2009
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi Q5 2.0 TDI 125 KW S-TRONIC
    Atunci hai sa pun intrebarea altfel! Ce modalitati folositi vara pentru a tine rece o sticla cu apa de 500 ml?
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Simplu, cumpar cate o sticla din Peco ori de cate ori imi este sete.

    Chiar daca ai torpedoul racit, tot nu iti tine rece la propriu, am avut optiunea pe un Passat si stiu despre ce vorbesc.

    Gaura din torpedo pe care sufla AC-ul este de diametrul unei tigari normale.
    Ca sa tii rece o sticla de apa in torpedo, trebuie sa setezi clima pe LOW, la treapta maxima, si nici atunci nu iti garantez ca va ramane rece mai mult de 1h, dar vei muri de frig in masina.

    Vara eu tin AC-ul intre 19 si 22 grade, daca as fi avut torpedo racit, acolo ar fi fost temperatura optima ambientala, nicidecum rece.
     
    Aurel G apreciază asta.
  11. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    La modelul C5 la gurile de racire centrale, avea suportul de desupt. Comod - batea aerul rece direct in sticla. La C6 nu este alta iesire din situatie decit sa o bei toata :):):).
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Sau sa pui suport (ca taximetristii) ce se prinde in gurile de ventilatie. :)
     
  13. Aurel G

    Aurel G Audi Expert

    Înscris:
    19 Mai 2011
    Locație:
    Italia - Vicenza / CHISINAU - Rep. Moldova
    Masina:
    AUDI A6 C7, 2.0TDI, CNHA ,QUATTRO, 2016.
    Exact
     
  14. Florinmiron 2nd Gear Member

    Înscris:
    7 Mar 2009
    Locație:
    Galați
    Masina:
    Audi Q5 2.0 TDI 125 KW S-TRONIC
    M...da! Asta e prima masina la care nu am racire in torpedou/cotiera. Mie personal mi s-a parut foarte util, mai ales ca mie nu imi trebuie apa foarte rece. audi66 indiferent pe ce temperatura tii clima, temperatura aerului suflat in torpedou e tot rece, inclusiv iarna cand masina baga caldura. Daca vara tii clima pe econ atunci aerul bagat in torpedou va fi la temperatura celui de afara (asta scrie si prin manuale).
    Pana la urma exita A6 c6 cu racire in torpedou/cotiera? Daca da, ma poate ajuta cineva cu codurile pieselor (furtun, priza din torpedou si daca mai sunt si alte piese)?
    Vis a vis de utilitate, apa calda tinuta in masina vara in torpedou la A4 b7 se raceste la temperatura baubila in cca 30 min, depinzand de treapta pe care merge ventilatorul (testat)
     
  15. gabitza121

    gabitza121 Audi Expert

    Înscris:
    22 Ian 2013
    Locație:
    Brașov / Benidorm
    Masina:
    a6 avant quattro,2.5tdi AKN 2001/ a6 avant quattro, 3.0tdi BMK 2006
    Racirea din torpedou este pentru a tine o temperatura scazuta astfel incat sa nu se ,,topeasca ciocolata''.
    Dupa cum ti-au zis si colegii nu este sa ti la rece.
    Ai optiune de lada frigorifica de la audi daca vrei sa ti la rece care si aia tine cu 10-15grade sub temperatura ambientală.
    Deci daca ai 30grade in masina apa o sa aiba realistic cam 20grade dar daca mergi la drum si in masina ai 20grade si pui gheata in ea si bauturile reci o sa le mentina reci.
     
    Ultima editare: 6 Mar 2019

Distribuie pagina asta