1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Transmisia Quattro - Cardan si Diferential la Audi A7 - montare ulterioara - mentenanta

Discuție în 'Audi A7' creată de AlexD99, 2 Oct 2018.

1. AlexD99 1st Gear Member

Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A7 2013 3.0 TDI V6 Quattro
    Salut,
    Am observat urmatoarea problema, in doua randuri, legata de quattro si lipsa putere/tractiune:

1. manevram masina pe o panta cu inclinatie relativ abrupta, iar la manevra de mers cu spatele, efectiv masina derapa pe loc, pe moment am pus-o pe seama anvelopelor sport;
    2. la urcarea unei borduri absolut normale pentru Bucuresti, manevra executata cu spatele, masina NU A VRUT SA URCE. o bordura pe care, de exemplu un Logan o urca.

Ambele manevre efectuate cu spatele, in R, masina fiind Quattro.

Pe de alta parte, tocmai pentru a vedea ce si cum, am incercam manevra de mers cu spatele pe o rampa ce intrare/iesire dintr-o parcare subterana si nu au fost probleme.

Ca un pasionat si practicant de offroad consider ca stiu cat de cat ce inseamna o panta si cum ar trebui sa se comporte o masina 4x4 in situatia asta, iar la 3.0 TDI V6 ma gandeam ca masina va rupe asfaltul.

Ce parere aveti ?

Multumesc.

2. Gabriel1113 1st Gear Member

Locație:
    Uk
    Masina:
    Audi A7,3.0tdi s-tronic 2016
    Salutare la toata lumea,
    De 3 zile sunt posesorul unui Audi A7 3.0 tdi quattro 272 cp 2016 S-tronic. Toate bune si frumoase masina este superba dar singura nelamurire este urmatoarea: la plecarea de pe loc cand virez si accelerez, indiferent daca o fac in forta sau usor, se aude un zgomot usor un trepidat la fel foarte fin, ca sa ma exprim asa si parca se chinuie putin sa plece. Este normal sa faca asa ? Cei de la reprezentanta mi-au zis ca este zgomot si vibratie din sistemul Quattro si de aia face asa sa nu ma sperii. Precizez ca masina a fost luata direct de la reprezentanta Audi. Mai precizez ca masina are 55.000 km si prezinta 1 an garantie. Va multumesc mult si astept parerile voastre.

3. Caprita Emanuel

Caprita Emanuel 3rd Gear Member

Locație:
    Rastatt De
    Masina:
    A 7 3000 TDI 2015 (CRTE)
    Salut,
    Nu cred ca e normal, la mine nu se intampla asa ceva.

Distribuie pagina asta