1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Trapa normala si trapa solara la A4 B7 - probleme diverse - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B7 (2005 – 2008)' creată de andr3y_ph, 23 Mar 2012.

  1. andr3y_ph 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2011
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    A4,1900cm,2007
    Salut,
    Am si eu un Audi A4 din 2007 si am pe masina trapa solara. Cand este soare afara imi merg ventilatoarele tot timpul, este vreun remediu sa le opresc sa nu mai imi mearga ? Sa le fac sa nu mai mearga ?

    Va multumesc.
     
    Ultima editare de un moderator: 23 Mar 2012
  2. Cristi82

    Cristi82 2nd Gear Member

    Înscris:
    6 Feb 2010
    Locație:
    Prahova
    Masina:
    A4 S-line, 2007
    Salut,

    ventilatoarele iti merg cu energia produsa de trapa solare, nu vad de ce ai vrea sa le opresti. :)
     
    Ultima editare de un moderator: 29 Mar 2012
  3. andr3y_ph 1st Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2011
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    A4,1900cm,2007
    Ca sa nu mai functioneze. :)
     
    Ultima editare de un moderator: 29 Mar 2012
  4. V8TDI

    V8TDI Gold Member

    Înscris:
    21 Noi 2007
    Locație:
    la casa
    Masina:
    Q7 4.2 TDI. De la Abt.
    Dar cu ce te deranjeaza? Eu as vrea sa am pe masina mea asa ceva dar din pacate nu se ofera. Si mai nou Audi nu mai ofera pe nici un model trapa "solara" :(.
     
  5. Mihayy

    Mihayy 2nd Gear Member

    Înscris:
    23 Dec 2013
    Locație:
    Alba iulia
    Masina:
    Audi A4,2.0 TDI,2006 s-line
    Salutare grup,
    As dori sa stiu daca se poate schimba chederul, din poza atasata, de pe trapa si daca se găsește nou original. Va multumesc frumos.
     
  6. remix

    remix Silver Member

    Înscris:
    2 Iul 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 TDI (BKE), 2005
    Am vazut ca se gaseste pe ecstuning la pretul de 177$. Codul piesei este 8E0877297.
    Arata asa rau ca sa-l schimbi? Chiar daca trece putina apa de el, aceasta ajunge in tavita si se scurge de acolo prin stalpii A si C.
     
  7. Kinay

    Kinay 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2017
    Locație:
    Galați
    Masina:
    A4 1.9 TDI BRB 2006
    Cei care au trapa , au patit din nefericire ca tabla care ridica trapa sau nu stiu exact cum se numeste , la gropi denivelari sa hodorogeasca ? Cred ca s a desprins de undeva sau a sarit vreun surub de nu mai sta fixa , ma dispera sunete de genul .... M am uitat eu acolo dar nu am loc sa ma umblu cum trebuie decat daca o demontez banuiesc
     
  8. 03geo 4th Gear Member

    Înscris:
    16 Feb 2009
    Locație:
    Târgu Jiu
    Masina:
    Audi A4 B7 avant, 2.0 TDI, blb, 140 CP, S-line, 2005
    Din pacate am patit si eu acelasi lucru si se pare ca trebuie demontata tepiteria de pe plafon ca sa poti remedia problema.
     
  9. remix

    remix Silver Member

    Înscris:
    2 Iul 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B7 1.9 TDI (BKE), 2005
    Cred ca se poate incerca si cu demontarea sticlei. A incercat cineva varianta asta? Am si eu ceva ramas acolo dar nu este de la rama aceea transversala.
     
  10. Gabriel Marin

    Gabriel Marin 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Ian 2017
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi a4 2.0 TDI 2006
    Salut,
    Problema aceasta se rezolva cu demontarea sticlei. Ridici trapa in modul sport (in sus mai exct), scoti chederele negre din interior care arata ca un acordeon, desfaci suruburile, scoti geamul.
    Acum daca te uiti atent cu o lanterna in tabla masinii si tapiteria plafonului vei vedea ca in spate de tot pe sina sunt niste piese. Pe aceste piese culisa tabla aceea de protectie. Trageti piesele din spate cu un carlig lung (eu mi-am facut un carlig dintr-un suport de ghiveci, trebuie sa fiti inventivi. :) Dupa ce ati tras piesele care culiseaza pe sina trebuie sa verificati daca mai aveti aceste componente din plastic montate. E posibil sa le mai gasiti "pierdute " intre spatiul dintre tapiteria plafonului si tabla.
    La montarea sticlei trapei inapoi nu strangeti suruburile pana nu va asigurati ca atunci cand trapa este inchisa sticla este la linie cu tabla. S-ar putea sa nu fie .Daca nu este, o aliniati (o impingeti usor pana este la linie ) si puteti strange suruburile.
    Aveti grija sa nu va jucati cu trapa cand sticla este data jos. Nu culisati in spate. Dupa montarea sticlei o lasati jos (inchisa), o calibrati si strangeti suruburile. Dupa, puteti face ce vreti.

    Piesele le gasiti pe ebay la pretul de 20$ sub denumirea de Audi A4 Sunroof Repair Plastic Parts B6 B7 Sunroof Rattle Fix cod 8E5 877 041 0

    upload_2019-4-11_12-32-39.png upload_2019-4-11_12-33-17.png
     
    remix apreciază asta.

Distribuie pagina asta