1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Turatia optima pentru schimbarea vitezelor la cutia manuala - motor 3.0 TDI la A5

Discuție în 'A5 B8 (2007-2016)' creată de a1mz0r, 1 Mar 2013.

  1. a1mz0r 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Mar 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A5 , 3.0 , 2008
    Buna , detin un Audi A5 Coupe , 2008, 3.0 tdi .Am o problema , mai precis cand schimb din treapta 1 in 2 uneori apare un mic soc , care il mai simt rar si cand schimb din 2 in 3.Cineva de la reprezentanta mi-a spus ca ar putea fi de la faptul ca nu ma misc destul de rapid cu schimbatorul.As vrea sa va intreb la ce turatii recomandati sa schimb viteza , tinand cont ca in carte scrie 2000 , deoarece de multe ori in oras simt cum il subturez si sare turatia brusc cand schimb.
     
  2. bogdel.david

    bogdel.david Bronze Member

    Înscris:
    2 Iul 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 3.0 TDI quattro - Mercedes-Benz C240 4matic
    Salut,

    Ai masina de putin timp?Daca da, o sa iti ia ceva vreme sa te acomodezi cu manuala pe 3.0 TDI. Eu unul schimb la 2000 si e foarte ok. Poti sa schimbi si la 1500-1600 ca sa nu te mai smuceasca. Cea mai buna solutie in detrimentul ambreiajului este sa-l patinezi mai mult pana cand cupleaza cu totul treapta a II-a.

    Spor :)
     
  3. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    Eu cred ca mai ok este prima treapta 2000 si a 2 a 2500-3000 si restu de la 3000 asta asa pentru EGR,Particule,Admisie,
    Dar evident este parerea mea .. Tu faci cum crezi tu ca e mai bine ..
     
  4. salamaha

    salamaha 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Apr 2012
    Locație:
    Roma
    Masina:
    Audi A3 1.6 TDI 90CP 2010
    Normal e sa citesti in carte de la ce turatie intra cuplul ca sa faci schimbarile optime.
     
    Ultima editare de un moderator: 5 Mar 2013
  5. bogdel.david

    bogdel.david Bronze Member

    Înscris:
    2 Iul 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 3.0 TDI quattro - Mercedes-Benz C240 4matic
    Daca schimbi la 3000 te smuceste foarte tare pana in treapta a V-a si ca sa eviti asta trebuie sa patinezi mai mult ambreiajul, ceea ce duce la deteriorarea lui, mai ales la A5 care este predispus la astfel de probleme.
     

Distribuie pagina asta