1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Ulei 2T in motorina pentru lubrifierea injectoarelor - recomandat sau nu ?

Discuție în 'Motoare si transmisii' creată de Kira, 21 Oct 2010.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. MacMac

    MacMac Bronze Member

    Înscris:
    5 Ian 2017
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    RS3 5xxHp, Q5 3.0 CCWA
    Nu e asa simplu precum pare. Uleiul 2t prin ardere face depuneri. Cine nu a avut motor 2t nu are cum sa stie aceste aspecte.

    Sent from my SM-G935F using Tapatalk
     
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Hai ca o luam de la capat. MacMac am inteles punctul tau de vedere dar te asigur eu ca ce ai acolo pe cilindrii nu este de la uleiul 2T. Restul sunt povesti si vezi ca stiu bine ce spun si ce afirm pentru ca am desfacut mai multe motoare la viata mea, ca tine si ca multi altii de pe acest forum. Am avut inclusiv Kart construit de mine personal de la zero (rama, suspensie, motor, directie, etc., etc) in anii '80 asa ca stiu bine motoarele in 2 timpi si iti spun eu ca nu am vazut nici o depunere pe cilindrii la nici un motor in 2 timpi doar daca vroia cineva sa-si bata joc de acel motor mergand cu el la rupere si cu un amestec de carburant neconform. La tine s-a intamplat altceva si nu din cauza uleiului 2T ai avut tu acele depuneri pe cilindrii. Incheiem aici subiectul deschis de tine. Multumesc. O seara buna.
     
    kojak13 și gutza25 apreciază asta.
  3. Clauu Gold Member

    Înscris:
    2 Iul 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    ̶A̶4̶ ̶B̶8̶,̶ ̶2̶.̶0̶d̶ ̶-̶ ̶C̶J̶C̶B̶,̶ ̶2̶0̶1̶2̶ A1 8X, 1.4tfsi, CAXA, 2012
    Am luat iarasi o pauza de la 2t si.. si s-a simtit imediat la zgomot, mult mai zgomotos exact la fel ca ultima oara cand am intrerupt amestecul. Nu stiu la voi insa la motorul meu si la nr actual de km, combinatia cu 2t ii place maxim :) Nu stiu sa zic de depuneri insa este de ajuns sa-l aud cum 'toarce' si nu ma mai gandesc la nimic :-) Desi recunosc imi este din ce in ce mai lene sa fac amestecul.. #rezist :)
     
  4. Alex-F1

    Alex-F1 Silver Member

    Înscris:
    3 Ian 2017
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A6 2.0 TDI (2005)
    Si eu azi am alimentat si chiar mi se terminase bidonul de ulei 2T la alimentarea trecuta. Aveam OMV-ul in drum (eu bag MaxxMotion), dar am facut un ocol de inca 2 km (si 15 min. de stat bara la bara in trafic), pana la cel mai apropiat Mol, ca sa-mi iau un bidon de 2T si apoi m-am intors la OMV. :hi:
     
  5. gabi_74

    gabi_74 Audi Expert

    Înscris:
    6 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, C6, 2.0 TDI,CAGB,136 CP,2010
    A folosit cineva uleiul ăsta 2T? Un feedback eventual daca se poate.
     
  6. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ia si tu Gabi Mol dynamic sprint 2T care e probat deja de atatia utilizatori, ala stii ca e bun 100%.
     
  7. gabi_74

    gabi_74 Audi Expert

    Înscris:
    6 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, C6, 2.0 TDI,CAGB,136 CP,2010
    Am luat Nucu,și nu îmi plac anumite aspecte apărute după.
     
  8. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Ce aspecte negative ai intampinat Gabi?
     
  9. paul14

    paul14 Platinum Member

    Înscris:
    28 Dec 2015
    Locație:
    Târgu Jiu / Timișoara
    Masina:
    Audi A4 B5 Avant Quattro, 2.5 TDI AKN, 2000
    Eu folosesc de la kaufland, bidonul galben, dar de ceva timp nu am mai gasit.
    As fi curios de ENEOS MAX PERFORMANCE 2-STROKE daca l-ar aduce la distribuitorul din Timisoara.
     
  10. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Explica-le putin.
     
  11. gabi_74

    gabi_74 Audi Expert

    Înscris:
    6 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, C6, 2.0 TDI,CAGB,136 CP,2010
    În primul rand am simțit o scădere din puterea mașinii, mașina chiar a devenit un pic mai leneșă, ăsta ar fi un aspect,al aspect,compensarea pe un injector a crescut puțin.Vreau sa menționez ca aceste "probleme",dacă pot sa le spun așa, au apărut după ce am folosit uleiul 2T de la Mol Dinamic Sprint,poate sunt eu mai ghinionist dar nu cred.Oricum nu-l mai folosesc.Dacă ne uitam în fisa tehnica al acestuia vedem ca are 0,05 cantitate cenușă, comparativ cu Ravenol Scooter 2 Takt,care are 0,03.Din ce am discutat cu unul cu altul,cel mai lăudat ulei 2T,lăudat mult pe site-urile din DE.,este Liqui Moly 1052,un ulei care după spusele lor are și proprietați de curățare plus boost.Se găsește și la noi.Oricum fisa tehnica al acestuia (LM) arata foarte bine.Este destul de subțire la 40°, are un punct de aprindere de sub 65°,etc.Spunea cineva ca atâta timp uleiul are un punct de aprindere mai mare decât motorina ia din puterea masinii.În general cred ca uleiurile sintetice nu fac bine motorizarilor cu DPF.Pe viitor voi încerca unul din cele doua sa văd Cum se comporta dar înclin spre LM,deși și Ravenol ul are rewiew-uri foarte bune.

    http://www.automoly.ro/cumpara/ulei-universal-semisintetic-liquimoly-2t-api-tc-1052-1l-1167

    http://www.ulei-ravenol.piese-autonext.ro/ulei-motor-ravenol-scooter-2t-semisintetic-jaso-fc-1l
     
  12. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Aici in acest topic la pagina 11 si pe topicul dedicat uleiului 2T de pe vwforum exista un tabel mereu actualizat de catre un user cam cu toate uleiurile 2T existente pe la noi si prin lumea larga. Ai citit tabelul acela ?
    Iti spun eu ca tu esti ghinionist in legatura cu folosirea uleiului 2T de la MOL. Oricum poti incerca si cu alte marci de ulei. Bafta.
     
  13. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Eu prefer motorina mai buna, nu imi place sa umblu dupa mine cu "eprubeta".
     
    mihaicristian, Aurel G și Alin Alina apreciază asta.
  14. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Nu stiu cat timp ai mers fara ulei in motorina si cat timp ai folosit uleiul 2T si in ce proportie (avand in vedere ca ai masina de putin timp), dar sa faci afirmatia asta de mai sus...mi se pare un pic exagerat. Pe ce te bazezi cand spui ca a scazut puterea ? Pe ce simti tu asa de la volan ? Crezi ca poate fi un factor pe care sa te bazezi ca sa iti sustina afirmatia respectiva ? Eu personal sunt cel putin sceptic, sa nu zic altfel.
     
  15. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Nu pricep un lucru.. cum zice si nucu mai sus, dupa ce ca nu trageti concluziile exacte dupa un log in mers sa vezi exact cu ti-a mers turbina in acel moment , daca erau tot aceleasi grade afara , cat de bine functioneaza injectoarele , debitmetrul.. valoarea pe un injector s-a marit, voi repede asociati toate probleme astea ba cu un aditiv ba cu uleiul 2t facand comparatie cu topicul de aditivare a motorinei. 1ml la 50L :lmfao:
     
  16. gabi_74

    gabi_74 Audi Expert

    Înscris:
    6 Dec 2009
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A6, C6, 2.0 TDI,CAGB,136 CP,2010
    Talos, acum ce faci, mă cerți ? Eu mi-am spus părerea, acum dacă nu-ți convine ție sau dacă crezi ca le știi tu pe toate nu ai decât sa folosești ce ulei vrei tu dar eu unul nu mai pun în motorina uleiul despre care am vorbit.
    Nucu, dacă înainte de a folosi uleiul respectiv simți mașina intr-un fel,iar după trei luni de de când îl pui în motorina vezi ca nu mai este la fel,nu este un factor care sa te facă sa te gândești ca ceva nu este în regula ?
    Tu vrei sa spui ca trebuie sa mergi cu mașina câțiva ani ca sa-ți dai seama de lucrul ăsta? Mie mi-au fost dejun câteva plinuri ca sa-mi dau seama ca cel puțin la motorul meu nu-i place uleiul ăsta, ulei care dealtfel este un ulei bun pe care l-am folosit mult timp la mașinile anterioare. Intr-adevăr pe celălalt forum în sondaje de opinie uleiul Mol sta foarte bine, dar sunt foarte putini useri cu mașini cu DPF care-l folosesc.
    Chiar recent am citit declarația unui coleg care spunea ca a renunta la Mol după primul plin deoarece-i înfunda DPF-ul.
    Pentru ca sa fie foarte clar și cine nu crede se înșeală amarnic, anumite uleiuri 2T lasă depuneri in DPF. Și cu asta am incheiat orice comentariu legat de Mol Dinamic. Fiecare este liber sa folosească ce produse dorește în mașină sa.
     
    mihaicristian și borsy apreciază asta.
  17. TalosCosmin

    TalosCosmin Platinum Member

    Înscris:
    12 Feb 2013
    Locație:
    Sălaj
    Masina:
    A4 B5 Avant Facelift, AJM , fab. 2000
    Eu nu te-am certat colegu , mi-am spus si eu parerea cum ca ar fi cam pripita afirmatia.
     
  18. Dragos7 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Oct 2017
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Porsche Cayenne 3.0 diesel 2009
  19. Alin Alina

    Alin Alina 3rd Gear Member

    Înscris:
    21 Feb 2017
    Locație:
    Reghin
    Masina:
    A4 2.0 TDI an 2009
    Recomanzi o statie anume?
    Eu am din luna august masina si nu as vrea sa patesc cu pompa ...
     
  20. MarianMaxx

    MarianMaxx Audi Expert

    Înscris:
    19 Apr 2014
    Locație:
    Italia
    Masina:
    Audi A6 4G "break" 2.0 TDI ultra 190 CP S-tronic (CNHA) 2014 "S-Line de Romania"
    Eu locuiesc in Italia, nu cunosc statiile din Romania. Cand vin acasa in vacanta, folosesc motorina de la MOL, pentru euro 5.
    Daca ti-e frica de pompa, verifica in ce stare este, vezi daca are span sau uzura. Motorina buna sau uleiul nu o sa ajute daca a inceput uzura.
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta