1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Viata unui motor - cat tine in conditii optime - discutii diverse

Discuție în 'Motoare si transmisii' creată de mariusrizea, 22 Sep 2008.

  1. harfo_79

    harfo_79 Bronze Member

    Înscris:
    22 Iul 2008
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi Avant B6/A4 1.9 TDI / Audi Avant B9/A4, 2.0 TDI Black&White
    daca te negociezi cu ei poti obtine si 500-600 Euro discount
    eu atat am obtinut. pretul afisat pe "eticheta" de pe usa era 13600 si includea garantia A1, garantie valabila exclusiv in Germania.
    i-am bagat de vina ca avea gaurele in parbriz, ca lipsea un pres, ca nu aveam roata de rezerva si chitul era incomplet, ma rog, per ansamblu am primit reducere 600 Euro, motorina avea aproape jumatate de rezervor, am ajuns la viena cu motorina aia si apoi am facut plinul, pe mine m-au costat numerele, cu asigurare si tot 150 Euro pe doua saptamani. i-am dat banii dealer-ului si am luat masina cu numerele rosii actele pe numele meu, tot tacamul, fara sa misc un deget. in plus mi-au mai dat 250 Euro discount dupa aia pentru ca mi-au promis ca imi umplu gaurelele din parbriz si imi fac un polish, dar au fisurat parbriuzul cu totul (cam 3-4 cm) si nu mi-au mai facut polish. mi-au dat si un set nou de covorase, kit de reparatie pana nou de la un A3 si set corector pentru coibiturile din capota, pe care l-am folosit in urma cu 3 sapt dar cam stangaci... ma rog.
    eu am fost multumit.
     
  2. mariusrizea

    mariusrizea 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2008
    Locație:
    RO, BUCHAREST
    Masina:
    A4,2003,1.9TDI,131cp
  3. harfo_79

    harfo_79 Bronze Member

    Înscris:
    22 Iul 2008
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi Avant B6/A4 1.9 TDI / Audi Avant B9/A4, 2.0 TDI Black&White
    :hubbahubba:
    mda... nici nu am observat. scrie blau=albastru la culoare... nu stiu cum traducerea engleza e black=negru, dar ma rog.
    sincer si a mea de departe pare mai inchisa, culoarea e motorblau sau ceva de genul, de aproape, mai ales in poze e mai deschisa: ceva efect al blitz-ului.
    cred ca nu ai de ce sa iti faci griji...
     
  4. blizzard

    blizzard Bronze Member

    Înscris:
    3 Feb 2008
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Audi A6, 2003, 1,9 TDI 131 CP
    Clar este alta poza !! Nu are cum sa difere asa de mult culoarea indiferent de unde si cum bate lumina !!
     
  5. geo69 2nd Gear Member

    Înscris:
    29 Dec 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    audi A4, 1,9 Tdi, 96kw, 2002
    daca te uiti si la presurile din interior acestea par a fi la fel cu del din fata, oricum caroseria este sigur acoperita cu vopsea metalizata, iar in imaginea cu interiorul nu prea pare a fi metalizata.
     
  6. mariusrizea

    mariusrizea 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2008
    Locație:
    RO, BUCHAREST
    Masina:
    A4,2003,1.9TDI,131cp
    Oare ce naiba sa se fi intamplat ? ca anuntul nu pare teapa ,mai ales ca sta pe mobile de vreo 2 saptamani iar pretul este cel real ,in comparatie cu ce ofera masina. Oare ar trebui sa-mi fac griji si sa nu mai vizitez aceasta masina ?
     
  7. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Eu cred ca cei care scriu aici ca sunt pozele a doua masini diferite sau ca masina a fost accidentata sau cel putin revopsita, nu au vazut niciodata un Audi (A4 B6) albastru.
    Daca tie iti place nuanta de albastru care o vezi la interiorul usii, atunci dute si vezi masina. Cel putin dpdv al vopselei (nuantei) nu vor fi probleme. Insa asteapta-te ca masina la exterior, vazut de aproape si in soare sa fie aceeasi culoare care se vede acolo la usa (acolo vb de blitz).
     
  8. mariusrizea

    mariusrizea 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2008
    Locație:
    RO, BUCHAREST
    Masina:
    A4,2003,1.9TDI,131cp
    Hei ia-ma usor ca m-ai pierdut ,ceea ce vrei sa zici este ca nuanta care apare pe interior este foarte probabil sa fie si culoarea reala a masinii ,doar ca pozele facute de afara nu au aceeasi intensitate a luminii si de aceea apare mai inchisa ? sau ce...?
     
  9. gaby1773

    gaby1773 Banned

    Înscris:
    14 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    A4 B6 2003 1.8T Sport - evolutie continua
    Aha, te-ai prins ;) Tare pacatoasa nuanta asta de albastru pe A4, in unele poze (a se citi proaste) chiar nu iti dai seama daca e negru sau albastru.

    Totusi, chiar daca la exterior va fi foarte apropiat ca nuanta de poza cu interiorul usii, nu va fi chiar identic, deoarece acolo este vorba si de blitz.

    Arunca si aici un ochi. Cam asa arata (vezi pozele de aproape, ignora zgarieturile :) )
     
    Ultima editare: 5 Oct 2008
  10. mariusrizea

    mariusrizea 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2008
    Locație:
    RO, BUCHAREST
    Masina:
    A4,2003,1.9TDI,131cp
    Ooooo ,dar e tare frumoasa culoarea ,sper din tot sufletul sa fie asta pentru ca asta este culoarea pe care o doresc .
    Multumesc mult de tot de ajutor.
    Maine la 10.00 sunt cu fundul in masina si plec spre destinatie. Urati-mi succes si sa ne vedem la o intalnire de cerculete. Va comunic la intoarcere cu ce m-am ales din calatoria asta.
     
  11. harfo_79

    harfo_79 Bronze Member

    Înscris:
    22 Iul 2008
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi Avant B6/A4 1.9 TDI / Audi Avant B9/A4, 2.0 TDI Black&White
    bafta. sper sa reusesti
     
  12. mariusrizea

    mariusrizea 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2008
    Locație:
    RO, BUCHAREST
    Masina:
    A4,2003,1.9TDI,131cp
    URAAAAAA
    Tocmai m-am intors din Germanica de unde mi-am luat aceasta masina :
    A4 ,fabricata in 05.2003 si pusa in circulatie in 10.2005 ,1.9TDI ,131 CP ,133000 km reali ,carte service ,cu ultima revizie la 86000 km cu distributia schimbta ,si in rest facturi de la ultimele service-uri de la 100000 km si 112000 km ,si bineanteles factura de la revizia facute de mine acolo inainte sa plec cu ea spre casa.
    De mentionat ca avand un prieten la Porsche Romania i-am dat telefon si el mi-a verificat masina in softul lor ca apoi sa-mi confirme ca masina este buna de cumparat.
    Sunt asa de bucuros :):):)
    Multumesc foarte mult tuturor celor care m-au ajutat sa devin posesor de O-uri
     
  13. Vlad04NOZ

    Vlad04NOZ Gold Member

    Înscris:
    20 Sep 2007
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    Audi B3 1.8S & Audi A4 B5 Avant
    Ma bucur pentru tine ca ai reuzit sa achizitionezi masina si mai ales la numarul acesta de km;)....daca o sa-i faci reviziile regulat cred ca mai "duce" in vreo 400-500.000 de km fara probleme:p;)...sper sa ne prezinti si noua achizitia(daca nu ai facut-o deja cumva;))...sa o stapanesti sanatos si cat mai multi km pe hartoapele patriei...pardon autostrazile lui Orban...:):p
     
  14. mariusrizea

    mariusrizea 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2008
    Locație:
    RO, BUCHAREST
    Masina:
    A4,2003,1.9TDI,131cp
    Cu siguranta nu voi lipsi la urmatoarea intalnire ,bineanteles sa nu se suprapuna cu programul meu supraincarcat.
     
  15. laurentiucat

    laurentiucat 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Sep 2008
    Locație:
    VLADENI/IALOMITA
    Masina:
    AUDI A 4 1,6-alz BENZINA A4 8E, B6 -2002
    felicitari

    cat ai dat pe ea? ce dotari are?
     
  16. mariusrizea

    mariusrizea 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2008
    Locație:
    RO, BUCHAREST
    Masina:
    A4,2003,1.9TDI,131cp
    masinuta a costat 11400 cu nr de 5 zile incluse si are : computer ,tempomat,oglinzi,geamuri,navigatie mare,dublu clima,scaune sport,1.9 tdi,131 cp,jante originale,133000 km,si probabil mai are cate ceva dar nu i-mi vin acum in minte.
     
  17. laurentiucat

    laurentiucat 6th Gear Member

    Înscris:
    30 Sep 2008
    Locație:
    VLADENI/IALOMITA
    Masina:
    AUDI A 4 1,6-alz BENZINA A4 8E, B6 -2002
    alegere

    sa o stapanesti sanatos si fara incidente!uite diferenta de optiuni: tu ai vrut 1,9 tdi eu 1,6 benzina..tu ai 133.000 de km si 400 de euro dati in plus..eu am 68.000 km.optionalele cred ca sunt la fel la amandoi.dilema mea e daca se merita diferenta..
     
  18. mariusrizea

    mariusrizea 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2008
    Locație:
    RO, BUCHAREST
    Masina:
    A4,2003,1.9TDI,131cp
    Pai asta trebuie sa stie cineva care s-a dat cu ambele motorizari. La mine este pentru prima data cand ma sui la volanul unei maisni Audi . Insa daca te referi strict la optiunile din interior pot spune ca pretul masini este foarte bun in comparatie cu altele cu aceleasi optiuni. Din curiozitate m-am uitat acum pe mobile si nu am mai gasit la aceeasi bani. Vb de 1.9 TDI ,pentru ca la benzinare nu m-am uitat.
     
  19. beatmort 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Aug 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4, 2006, 2.0 TDI
    @ Laurentiu - Nu compara 1.6 benzina cu 1.9 diesel, ca pret, ca nimic. Diesel-ul oricum este o masina mai scumpa la cumparare si din cunostintele mele duce ca ani si km mai mult decat un benzinar, daca este intretinuta cum trebuie, normal. Din punctul meu de vedere, pretul TDI-ului este foarte bun iar cei 133.000km nu se simt tinand cont de masina si an de fabricatie.
     
  20. mariusrizea

    mariusrizea 5th Gear Member

    Înscris:
    22 Sep 2008
    Locație:
    RO, BUCHAREST
    Masina:
    A4,2003,1.9TDI,131cp
    Intradevar acesti 133000 km nu se simt deloc ,si ca sa ma conving eu insumi de ce masina am luat ,am fost azi la Tiriac auto rulate si m-am dat drept interesat de un audi A4 cu 200000 km. Nici macar la acesti km nu se simte uzura motorului. Intradevar aceste masini sunt facute de nemti nu de francezi ,spanioli ,turci sau mai stiu eu ce natii.
     

Distribuie pagina asta