1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Volan la A4 B6 - Tutorial Montare volan S-line model B7 / B8 / TT pe A4 B6

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de taz, 28 Aug 2008.

  1. Easycome 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Iul 2016
    Locație:
    Mehedinți
    Masina:
    A4, 1,9 AVF, 2004
    Salutare, am rezolvat problema, se pare ca deconectarea sistemului de la acumulator a avut efect.
     
  2. AlexxxA4B6

    AlexxxA4B6 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Sep 2017
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A3 8P, 2.0 TDI
  3. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Pentru ? Gasesti cate vrei pe net cu acel model de volan.
     
    DonDoneL apreciază asta.
  4. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Salutare colegi. Caut ornament pentru volanul meu montat pe B6. Aluminium look, vine pe spita de sub airbag si se continua pe partea dreapta a volanului in ambele parti (stanga - dreapta).

    Mi-e foarte ciuda ca am gasit intamplator asa ceva pe internet in urma cu ceva timp, insa am uitat sa fac o poza si sa-mi salvez link/cod.

    Am incercuit cu rosu elementul care-l doresc (dar pentru volanul meu, bineinteles). Am cautat in fel si chip pe google (ahw, ebay) insa fara rezultat.

    Daca imi amintesc bine, e un ornament ce vine direct montat pe volan in acea zona.

    Daca stiti ca se potriveste 100%, rog un cod, pret, ceva de folos. Multumesc.
     
    Ultima editare: 27 Mai 2019
  5. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ce cauti tu nu are cod de fabrica ci este facut home made sau custom (la comanda). Partea inferioara este integrata in volan si nu vine si nu are cod din fabrica. In ETKA iti arata volanul pe componente si daca o sa te uti o sa vezi ce componente din volan iti vin separat iar ce cauti tu nu exista in ETKA.
    Asa ca pe cale de consecinta ce ai gasit este ceva artizanal sau facut la comanda.
     
  6. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Da, am verificat in program si nu am gasit componenta separat. Ma enervez pe mine ca nu am facut poza la produs (cautasem altceva si am vazut din noroc orb).. posibil sa fi fost o replica.. dar indiferent cum am cautat, nu am nici un rezultat.. mai astept.. mai “sap”..
     
  7. t_qua77ro Banned

    Înscris:
    29 Dec 2011
    Locație:
    1
    Masina:
    2
    Nu cumva asta e ceea ce spui ca ai vazut?
     
  8. AlexPTB

    AlexPTB Platinum Member

    Înscris:
    14 Iul 2017
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 2oo4 1.9 AVF
    Ideea e ca am vazut un "sample" cu elementul de aluminiu separat, doar elementul de jos (de sub airbag, ce vine pe spita inferioara si se continua pe partea "flat bottom"). Era o imagine cu acel element, separat de volan si exact atat era, nicidecum cu prelungire pana la comenzile de pe volan. Sigur era ceva China.. (spun asta acum deoarece am cautat cum mi-a trecut prin cap si nu gasesc nimic).
     
  9. sorin_16

    sorin_16 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Iul 2019
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 B6 1.9 TDI 2001
    Buna . Se potrivește un volan de pe A4 b9 pe un A4 B6 ? La zimți ma refer , și dacă se poate adapta airbagul . Mersi
     
  10. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Se poate, îți trebuie calculator de coloana de B7 cu Q sau R, apoi pentru că sa meargă comenzile trebuie un modul special. Eu am făcut același lucru la B8,pentru că fără modul volanele de pe altă mașină în afara de B8,nu merg.

    Sent from my HTC 10 using Tapatalk
     
  11. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Daca nu ai pretentii la comenzi, da, se potriveste la zimti si se poate adapta pentru claxon si airbag.
    Daca vrei sa mearga si comenzile, mai bagi 200 euro intr-un modul, cum zicea si Razvan.
     
  12. sorin_16

    sorin_16 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Iul 2019
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 B6 1.9 TDI 2001
    Mulțumesc pentru răspunsuri.
     
    Ultima editare de un moderator: 24 Iul 2019
  13. KaPyK

    KaPyK 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2014
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B6 2.0i (ALT) + GPL (BRC) 2003
    Salut, am un a4 b6 cu volan normal si vreau sa pun volan de b7 cu comenzi si padele. Am citit toate paginile, am vazut ca la calculator se poate pune R sau Q dar am o nelamurire privind spira. Functioneaza doar cele cu terminatia B sau merg si cele cu terminatia A sau fara terminatie. Am gasit pe net doar 4E0 953 541 A sau 4E0 953 541, nu gasesc 4E0 953 541B.
     
  14. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Ideal ar fi sa cumperi tot ansamblul din acelasi loc si esti sigur ca vor merge.
     
  15. KaPyK

    KaPyK 1st Gear Member

    Înscris:
    11 Sep 2014
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B6 2.0i (ALT) + GPL (BRC) 2003
    Am deja volanul de b7, lipsesc restul pieselor dar toti care vand au spira cu A sau fara terminatie.
     
  16. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Important este calculatorul sa provina de pe B7 si sa aibe terminatia potrivita, spira daca este cea cu 12 pini e ok si a ta, sau daca nu alta in configuratia respectiva. Eventual bricolezi putin la cătările alea daca nu intra mufa pe spira .
     
  17. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Ca sa mearga comenzile, trebuie ca spira sa aiba 12 pini. Spira de b6 o imperechezi mai usor cu masina si trebuie schimbati pinii in mufa care intra in cea cu 12 pini + acea mufa trebuie taiata ca e mai mare spre volan decat spre masina, spira de b7 o imperechezi mai usor cu mufa cu 12 pini (nu schimbi nimic), insa trebuie sa schimbi o mufa (de 4 pini care are 2 ocupati?) care vine din masina intr-un picior mai lung, in partea dreapta cum te uiti la spira montata. Poti sa o pui si asa, dar nu face click.

    Cauta postarile mele in topic pt prima varianta ca am pus si poze.
     
    AlexPTB apreciază asta.
  18. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Eu zic ca e obligatoriu sa schimbe mufă de 2 pini cu cea de 4 pentru ca e de la airbag și pot apărea mereu erori (Ca sa nu zic probleme) , în cazul folosirii spirei de B7.
    Dacă se folosește spira cu 12 pini de B6 (care oricum cred ca e muuuult mai greu de găsit) e bătaie de cap la pini apoi... Dar orice se face.
     
  19. lowlife

    lowlife Audi Expert

    Înscris:
    11 Feb 2012
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    B6 1.8T 150/210 @ 200/330, B6 1.8T 150/210
    Eu am pus pe o masina spira de B6 fara sa schimb mufa cu 4 pini (cred ca B6 are cu 2?), nu am erori si merg comenzile.
    Si @rotitza la fel a procedat IIRC.
     
  20. arazvan2002

    arazvan2002 Audi Expert

    Înscris:
    1 Iul 2010
    Locație:
    București/Fieni
    Masina:
    A4 B8 allroad 2.0TDI CAHA
    Pai da, cu spira de B6 nu mai umbla la cea de airbag cu 2 pini, dar trebuie mufa cu 12 pini de B6 si e de lucru la cablaj. Cand pui spira de B7 si volan B7+, schimbi doar mufa cu 4 pini pt cablajul de airbag ce intra in spira.
     

Distribuie pagina asta