1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Xenon after-market la A8 D3 - instalare - erori - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A8 D3 (2003 - 2010)' creată de dumitru13, 1 Sep 2011.

  1. dumitru13 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Feb 2011
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A8L 3.0 TDI 2008
    Revin cu un nou thread deoarece n-am gasit nimic cu ajutorul functie CAUTA...
    Doresc sa schimb becurile din fabrica de pe pozitii, de pe becurile de zi si de pe corner light cu becuri tip xenon...
    As putea intampina vreo problema....
    As fi foarte recunoscator daca mi-ati spune ce tip de bec imi trebuie pt fiecare ...poate stiti..

    Multumesc anticipat!
     
  2. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    deci .. poti dar iti trebuie ori o dioda pusa sa pacalesti computerul de bord ca si consumator ori cumparate becuri de asa natura cu consumator incorporat...
    Daca nu gasesti o solutie .. te pot ajuta cu un electrician .
     
  3. dumitru13 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Feb 2011
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A8L 3.0 TDI 2008
    Iti multumesc oricum , dar cunosc si eu un electrician bunicel ...am sa incerc sa vad ce iese....
     
  4. apokalypsm

    apokalypsm Silver Member

    Înscris:
    21 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI ASB Tiptronic quattro 2005
    Salutare,

    As vrea sa montez pe masina mea becuri de xenon d2s de 55w. Am vzt pe net multe kit-uri. Credeti ca vreun calculstor din masina detecteaza ce a? A incercat cineva? Doresc asa ceva din motivele pe care toti le stim, oglinzi prajite..... , doar pentru mai multa lumina. Si inca ceva, e legala chestia asta?
     
  5. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Pai si cu 55w nu crezi ca o sa prajesti oglinzile mai repede/mai rau ?
    Stai linistit ca nu te ajuta cu nimic 55w fata de 35w, doar sa arzi becurile mai repede.
    Normal ca detecteaza, vei ramane cu erori in bord. Sau vrei sa mergi cu 2 balasturi (si OE si aftermarket) ? :)
     
  6. apokalypsm

    apokalypsm Silver Member

    Înscris:
    21 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI ASB Tiptronic quattro 2005
    Atunci cea mai simpla solutie e sa iau 2 becuri noi ca astea au 10 ani. Crezi ca o sa fie o imbunatatire dpdv al cantitatii de lumina? Mc
     
  7. silkworm 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2008
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A8 D3 3.0 TDI 2005 (210CP), A6 C6 3.0 TDI Quattro 2006 (224CP), A6 C5 2.5 TDI Quattro 2002 (180CP)
    Eu îţi recomand becuri noi + faruri noi dacă e cazul (în funcție de cât de vechi sunt și de starea lor, desigur). Totul pe original. De fapt, la becuri ar mai merge ceva de la producătorii consacrați, cum ar fi Osram, Philips, Hella. Poți cumpăra de ex. Osram Xenarc (Night Breaker Unlimited), e cam scump dar oricum mai ieftin decât varianta OEM. Nu lua chinezării!
    Și încearcă și reglarea farurilor.

    Pe poziţii nu cred că poţi pune, iar per corner light nu rentează... becul xenon are nevoie de ceva timp ca să ajungă la temperatura optimă, la care luminează corespunzător, aşa că pe corner light nu prea ai mare avantaj, în afară de faptul că vede cineva ce lumină cool (la propriu :p) ai pe corner light, dacă se nimereşte cineva în rarele momente în care se aprind (raportat la parcurgerea unui drum întreg). De aceea, cu xenon aftermarket nu prea se recomandă să dai flash-uri (variantele OEM au un obturator care, în funcţie de poziţia corespunzătoare pentru fază scurtă/lungă, permite sau nu să treacă mai multă lumină, dar becul este mereu aprins - cu excepţia cazului când dai flash-uri "la rece").

    De aceea, pe corner light nu aş recomanda altceva decât halogen, eventual poţi să mergi pe nişte becuri tip halogen de la Philips, care pretind că fac lumina albă (dar tot galbenă este, comparată cu un bec cu xenon).

    Eu sunt pățit cu xenoane aftermarket, și nu aș mai reocmanda nimănui. Mai bine faci retrofit la ceva OEM, dacă există vreun far mai "bine dotat" decât ce ai tu (de exemplu, varianta cu leduri pe poziţie/DRL).

    Când ai timp, citeşte şi aici.
     
  8. apokalypsm

    apokalypsm Silver Member

    Înscris:
    21 Aug 2014
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A8 3.0 TDI ASB Tiptronic quattro 2005
    O sa aleg varianta sa pun becuri noi Osram Night Breaker Unlimited. Sunt pachete promotionale la 400 ron ceea ce nu mi se pare un pret mare. Care ar fi un pret coret pentru montarea lor la un service care stie ce face? Multumesc.
     
  9. Flaviu1234 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Apr 2016
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A8
    Salut,
    Am un audi A8 D3 din 2005 luna 6 care nu are xenon si as vrea sa stiu se poate pune un kit xenon AfterMarket pe un far cu lupa. Am auzit ca îți da eroare in bord daca pui tu xenon aftermarket. Va multumesc frumos .
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Vrei sa pui kit xenon sau sa schimbi farurile cu unele bi-xenon ?
     
  11. Flaviu1234 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Apr 2016
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A8
    Kit xenon
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Poti pune, mai ales ca farurile de pe A8 cu halogen au deja lupe.
    In functie de kit-ul ales vei avea sau nu eroare in bord.
    Sfatul meu este sa cauti un magazin in orasul tau ce comercializeaza asa ceva pentru a avea posibilitatea de a incerca mai multe kit-uri.
     
  13. Flaviu1234 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Apr 2016
    Locație:
    Romania
    Masina:
    Audi A8
    Am înțeles multumesc frumos ...
     
  14. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    Mai rar a8 fara xenon ...
    Eu unu iti recomand sa cumperi niste faruri complete xenon fabrica si sa faci retrofit , este posibil ca bornetul (un calculator din masina ) sa suporte codarea de xenon si sa fie relativ simplu .
    Vei fi mult mai multumit de rezultatul final decat sa pui kit xenon after ...
     
  15. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Da, dar va costa de 30x ori mult. :) Stii si tu ca un retrofit la xenon din fabrica nu inseamna doar faruri si bordnetz.
    Sunt ceva mai multe de modificat, bordnetz + Component Protection, refacerea mufelor sau cabluri adaptoare, traseul firelor, senzorii de autoleveling, manopera, etc. Si daca vrei sa fii in regula cu totul, alta bara cu sistem de spalare al farurilor.
    Masina lui fiind din 2005 slabe sanse sa fie bordnetz-ul compatibil.
     
  16. silkworm 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2008
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A8 D3 3.0 TDI 2005 (210CP), A6 C6 3.0 TDI Quattro 2006 (224CP), A6 C5 2.5 TDI Quattro 2002 (180CP)
    S-ar putea să fie compatibil, și mașina mea e tot din 2005 și am putut instala și adapta faruri de W12, cu leduri și cornering, fără schimbarea vreunui calculator.
     
  17. eull 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2016
    Locație:
    bacau
    Masina:
    Audi A8 2008
    salutare baieti! am un audi a8 din 2008 si am lupe la propiectoare; vreau sa pun un kit xenon ca seara nu se vede f bine cu xenonul original din far. as vrea sa iau canbus ca sa nu dea eroare de bec ars; dar acum imi trebuie cumva canbus pro sau canbus normal e ok...?

    Mai am o varianta canbus ECO+ http://xenoncenter.ro/index.php?route=product/product&path=88_61&product_id=288
    Multumesc anticipat.
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Fiind toate chinezarii, e posibil sa ai surprize cu orice kit.
    Ca sa scapi de o bataie de cap, cumpara un kit din orasul tau, asa ai posibilitatea sa il dai inapoi sau sa il schimbi fara sa platesti transportul prin curier de fiecare data.
     
  19. eull 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2016
    Locație:
    bacau
    Masina:
    Audi A8 2008
    imi dau seama ca sunt chinezarii; problema e ca imi zice doamna ca acest kit ar da eroare de bec ars in bord chiar daca e canbus; mie mi se pare ca imi baga pe gat unul mai scump varianta PRO.
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Tocmai din cauza asta ti-am zis sa cumperi din orasul tau.
    Poti sa probezi inainte sa cumperi.
     

Distribuie pagina asta