Taxa de mediu / poluare - recuperare taxa cum procedam ? - discutii diverse

Discuție în 'Probleme inmatriculare' creată de eugencp, 23 Iul 2007.

  1. eminence

    eminence Pasionat Audi

    Înscris:
    10 Sep 2008
    Locație:
    Turda
    Masina:
    Audi A6 Avant 1.9TDI AWX 2002
    inmatricularea pe BG e usoara pt cei din sud, eu din CJ mor incet pana in bulgaria...
     
  2. wizzard

    wizzard 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 110 CP 1998
    Pentru cei din Cluj varianta Ungaria e mai la indemana. Nu stiu insa care ar fi costurile. Oricum pentru o economie de peste 1.000 euro merita un drum pana la Ruse si cateva zile alocate actiunii.

    Am uitat sa precizez un avantaj pentru cei care detin masini cu numere straine: nu primesti (tu sau proprietarul strain) prin posta amenzile pentru depasirea vitezei daca te pozeaza vreo camera. Sa vedem cat va mai dura si chestia asta.

    Daca te opreste politia te faci ca nu intelegi romana, engleza sau ce limba stie respectivul si scapi ;). Glumesc si nu stiu daca as reusi sa fac asta pentru ca nu ma pot abtine sa nu rad. :)
     
  3. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Inmatricularea pe Ungaria nu renteaza.
    Cat despre faptul ca te faci ca nu intelegi romana cand in buletin scrie ca esti nascut in Romania, cu domiciliu in romania si mai ai si nume romanesc... nu cred ca tine!
     
    Ultima editare de un moderator: 1 Dec 2009
  4. cbucin 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Iul 2009
    Locație:
    Medias
    Masina:
    Audi A4B7 2.0 TFSI
    reducere taxa inmatriculare

    Stie cineva daca exista vreo reducere la taxa de prima inmatriculare in functie de numarul de kilometrii pe care ii are masina?

    multumesc
     
  5. Dracku

    Dracku Bronze Member

    Înscris:
    21 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Fosta mea, Audi A4 2,5TDI V6 Quattro 2001,180CP
    Da,daca ai 0 km(masina noua) si euro4 norma de poluare,motor pana in 2000 cm3,nu platesti!Pentru restul masinilor,taxa este neschimbata!
     
  6. wizzard

    wizzard 1st Gear Member

    Înscris:
    27 Ian 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 1.9 TDI 110 CP 1998
    Ovidiu, era o gluma. ;) Am si precizat acest lucru.
     
  7. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Na, ca eu nu m-am prins! :p Abia acum cand am recitit inca o data...
     
  8. raz89codlea

    raz89codlea 4th Gear Member

    Înscris:
    7 Feb 2008
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    BMW 320d E46, 136 cai, 2001, M-Paket I
    Exista cateva "chichitze" la taxa de prima inmatriculare. In functie de dotarile masinii poti primii o reducere la taxa de maxim 10% si asta cu ceva relatii la Finante! ;)
     
  9. marko 2nd Gear Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    Galați
    Masina:
    audia2
    a2

    vreau sa platesc taxa de prima inmatriculare la a2 am stat 3 luni cu el .motor de 1422 ...sub ce forma e taxa se plateste ptr fiecare cilindru in parte sau il ia sub forma intre 1.2 si .1.4 o taxa intre 1.4.si 1.6 o taxa? vor cons acei 22 de cilindri sau imi vor lua masina pur si simplu 1.4?
     
  10. mugur 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Aug 2007
    Locație:
    Buzau
    Masina:
    A2 1.4i
    Datorita faptului ca are 1422 cm. cubi va intra in transa 1400 - 1600.
    Se mai ia in considerare norma euro (in cazul tau euro 3) si mi se pare ca si anul de fabricatie.
    Gasesti un calculator pt. taxa de prima inmatriculare pe www.automobiletv.ro
     
    Ultima editare de un moderator: 11 Apr 2011
  11. WNS

    WNS 1st Gear Member

    Înscris:
    15 Iul 2008
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    Audi A4 b7 2007
  12. mirelastancev 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2009
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Opel Vectra , 2008
    Recuperare taxa de poluare/mediu

    Recuperare integrala, in instanta, a taxei de prima inmatriculare si a taxei de poluare pentru orice autovehicul, inmatriculat sau in curs de inmatriculare, achizitionat din tara sau strainatate. Valabil si pentru cazurile in care s-a incasat partial - recuperare diferenta. Inmatriculare fara plata taxei. Durata actiune 3,4 luni . Tel : 0740933302

    http://www.adevarul.ro/articole/galati-autoritatile-depun-armele-in-batalia-taxei-de-poluare.html
     
  13. CLM

    CLM Platinum Member

    Înscris:
    18 Oct 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    B6 1.9 Q; ex: B5 1.8 Q; ex: B5 1.8T; ex: B4 2.0;
    Si treaba asta se intampla doar in Galati?
     
  14. mirelastancev 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2009
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Opel Vectra , 2008
    Recuperare taxa de poluare

    nu, avem actiuni in toata tara
     
  15. CLM

    CLM Platinum Member

    Înscris:
    18 Oct 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    B6 1.9 Q; ex: B5 1.8 Q; ex: B5 1.8T; ex: B4 2.0;
    sunt interesat, maine sun la acel numar. eu sunt din tg-mures
     
  16. mirelastancev 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2009
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Opel Vectra , 2008
    Recuperare taxa de poluare

    avem actiuni pe rol si cereri in analiza si in tg mures
    asteptam telefonul dvoastra
     
  17. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Eu sunt in proces pentru recuperarea taxei de poluare/mediu. Termenul pentru curs era luna trecuta dar s-a amanat datorita faptului ca juristii sunt in greva. Pana acum m-a mai costat inca 1000 ron cheltuieli de judecata, urmand ca si acestia sa ii recuperez DACA castig procesul.

    Mirela, n-am inteles ce e cu acel numar de telefon. Esti avocata?
     
  18. mirelastancev 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Oct 2009
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Opel Vectra , 2008
    Recuperare taxa de poluare

    buna ovidiu,

    este cazul tau sau te reprezinta cineva ?
    banii platiti pana acuma sunt parte din onorariu ?
    cat vei mai plati ?
    cat ai de recuperat ?
    s-a dat vreo sentinta pana acum in cazul tau ?

    da, sunt avocata
     
  19. CLM

    CLM Platinum Member

    Înscris:
    18 Oct 2008
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    B6 1.9 Q; ex: B5 1.8 Q; ex: B5 1.8T; ex: B4 2.0;
    un moderator ar putea muta threadul la Probleme Juridice
     
  20. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Buna Mirela,

    In prima faza m-am reprezentat singur si la prima infatisare judecatorul mi-a dat amanare deoarece Directia Generala a Finantelor Publice a venit cu o intampinare, cum ca ei doar urmeaza prevederile legii si incaseaza banii in urma deciziei de calcul a taxei de poluare si, ca atare, trebuia sa chem in instanta Ministerul Mediului, eu atacand taxa de poluare nu de prima inmatriculare. Totusi, in acea intampinare, Directia Generala a Finantelor Publice a trecut si la atac spunand ca, orice constestatie cu privire la decizia de calcul se depune in termen de 30 zile de la data emiterii acesteia, conform legii x (o lege a fiscalitatii parca) , ori... eu am depus documentatia necesara la tribunal dupa circa 65 zile si am avut infatisarea dupa alte 3 luni. Mai mult, eu nu contest decizia de calcul a taxei ci obligatia de plata.

    Asadar, am angajat un avocat din orasul meu si am refacut dosarul dar la data procesului, greva mi-a amanat din nou procesul. Am platit 1000 ron onorariu, am primit chitanta si am inteles ca s-a depus la dosar pentru recuperarea sumei in caz favorabil. Am intrebat daca mai am alte cheltuieli si mi s-a spus ca nu.

    Taxa platita de mine in octombrie 2008 a fost de 1692 euro, adica circa 5600ron la cursul valutar respectiv. Am inteles ca sunt indreptatit sa cer si dobanda, asta in caz favorabil.
     
    Ultima editare: 5 Oct 2009

Distribuie pagina asta