Motoare 2.5 TDI montate pe Audi - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Motoare si transmisii' creată de nykul, 19 Aug 2008.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. pona

    pona 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2009
    Locație:
    Caras Severin
    Masina:
    A4 1.9 TDI 2005 BKE
    limp mode

    Am luat limp mode cu a 4-a pe la 2400 ture.Am facut log in mers cu viteza a 3-a si iata ce imi da.Va rog sa ma ajutati si pe mine cu cateva sfaturi.Multumesc.
     
  2. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Te-ai gandit vreun moment ca in treapta 5 la 4000rpm e maximul de putere?Tu cat ai vrea la un motor de 110cp,sa se tureze intr-a 5-a la 5000rpm si sa ai 300km/h?:) @pona,la tine presiunea in turbo e f mare,nici nu e de mirare ca ECU iti taie injectia si iei limp mode,fa o scanare sa vedem care e vinovatul.
     
  3. pona

    pona 2nd Gear Member

    Înscris:
    4 Noi 2009
    Locație:
    Caras Severin
    Masina:
    A4 1.9 TDI 2005 BKE
    limp mode

    Iata ce imi da la scanare.
    Am curatat doar EGR, dar eroarea o da si inainte de curatare,dar si dupa.
    Oare de ce am asa mare presiune pe turbina.Care sa fie buba?
     
    Ultima editare: 28 Feb 2010
  4. codrut ionel

    codrut ionel 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Feb 2010
    Locație:
    falticeni
    Masina:
    audi a4 :racer:
    salut am o problema am pus pompa de injectie noua si nu vrea sa mai porneasca are cineva idee de ce? sau cum trebuie sa procedez
     
  5. S0rinake

    S0rinake 3rd Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 2.5TDI quattro 2002 motor AKE
    Bravo meshtere! Dar poate ne postezi si noua o poza cu acel furtun...! Macar sa ramana aici in istorie si peste 2 - 3 ani pentru cei ce se uita mai tarziu... Exemplul meu! sau poate imi explici cu un lux de amanunte care este acele...dat fiind un numar de sute de furtunashe la motorul asta.
    Problema o am si eu dar nu mereu...adika 1 minut....dupa care isi revine... maxim 60km/h si turata la kick down cu maxim 3000rpm.

    Cu stima pentru toti! Mersi!:thumbs-up:
     
  6. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Crezi tu? Da, daca citesti doar memoria de erori nu se vede, daca interpretezi presiunea o sa ai niste valori mai mici decat cerintele, asadar se vede zona problemei chiar daca nu scrie "furtun spart" pe tester.
     
  7. raduc

    raduc 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Iun 2008
    Locație:
    Bușteni
    Masina:
    Audi A5 2.7 tdi 2010
    As avea si eu rugamintea sa imi spuneti cu lux de amanunte unde se afla acest EGR,si cum il pot bloca:).
    A doua problema o am de la turbina......nu imi merge tot timpul turbina,sau daca functioneaza si accelerez un pic mai tare taie turbina.de la ce poate fii ca imi vine sa o arunc.
     
  8. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Prima problema: fa o poza la motor fara capac si iti desenez. Personal cu cunosc asezarea pe motorul de 2.5 dar poate din poza imi dau seama. A, si daca nu ma insel tu ai 2 EGR-uri findca e V6.
    A doua problema: scaneaza masina (cu Autoscan>Audi A6C5) si daca reusesti sa faci si un LOG in mers ar fi tare bine.
     
  9. S0rinake

    S0rinake 3rd Gear Member

    Înscris:
    6 Apr 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 2.5TDI quattro 2002 motor AKE
    Va salut! Incerc sa aflu si eu unde este si care este acel Furtun de vacum de la comanda turbo. Se poate o poza! Asta din cauza lipsei de putere a motorului....la peste 50km/h si 2000rpm dar nu mereu....! este acelasi simtom ca-n primul post! Help pls!
     
  10. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Ai mai multe furtune, unele mai subtiri, unele mai groase. Sincer, nici nu are rost sa intru in detalii care furtun sa il cauti. Nu... le verifici pe toate. Si daca te pui sa studiezi topicuri asemanatoare o sa constati ca nu numai un furtun e cauza, pot fi mai multe cauze. Eu chiar sunt gata sa pariez ca e altceva, nicidecum un furtun... ai vrea tu sa scapi asa usor.
    Sfat pentru toti cei cu probleme: scanati masinile inainte sa intrebati ce are masina, ca voua vi se pare ca nu mai merge ok.
     
    Ultima editare: 11 Apr 2010
  11. raduc

    raduc 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Iun 2008
    Locație:
    Bușteni
    Masina:
    Audi A5 2.7 tdi 2010

    Salut Ovidiu.
    Pun o poza cu motorul si as avea o intrebare...daca blochez EGR va aparea vreo eroare,nu prea sunt de acord cu recircularea gazelor arse
     
  12. tucudean87

    tucudean87 Platinum Member

    Înscris:
    3 Mai 2009
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A6, C7 avant, 2012, 3.0 tdi quattro 245 cp+++ CDUC
    .

    Si eu am avut un A6 cu motor de 2.5 tdi v6 si i-am blocat mecanic egr si nu a aparut nici un bec in bord si nici o eroare. Mergea mult mai bine masina. Ti-am facut pe poza o sageata pe unde intra gazele arse inapoi in admisie, eu aici i-am pus o saiba ,,oarba,, si nu mai baga gaze arse deloc in admisie.
     
  13. HARFO66

    HARFO66 Bronze Member

    Înscris:
    13 Oct 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    a6 2.5 150HP
    Am vb si eu colegul de mai sus si oricum cica se simte un usor plus in mersul motorului si rau nu are ce sa faca,din contra nu stiu ce bine ar face toata sperla aia recirculata.am mai vb. cu ceva cunoscatori,ptr. eram interesat de aceasta operatiune,am si mi-a spus ca se poate bloca cu o 'tablita',taiata la forma furtunului(cel cu invelis de azbest) si astai tot.pe tester eroare nu are ce sa arate,doar vreo valoare mai mare..da si acolo...cine stie sa citeasca cu un VAG.

    ovidiutm-la v6 este un singur EGR.
     
    Ultima editare: 13 Apr 2010
  14. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Ma apucasem sa desenez si intre timp te-au lamurit colegii. Practic, nu mai am de adaugat decat ca e posibil cand te duci sa faci ITP-ul o sa trebuiasca sa dai "o cafea" ca sa nu vada gazele.

    @paryzyanu, nu stiam sigur dar omul cat traieste invata. ;)
     
  15. HARFO66

    HARFO66 Bronze Member

    Înscris:
    13 Oct 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    a6 2.5 150HP
    nici o problema,nu e in nume de rau sau chestii de genu.
     
  16. raduc

    raduc 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Iun 2008
    Locație:
    Bușteni
    Masina:
    Audi A5 2.7 tdi 2010
    :(MA scuzati,dar nu am inteles foarte bine unde trebuie sa pun saiba ..sa astup admisia...iar cu ITP.....no problem
     
  17. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Anuland EGR-ul nu vor creste cp;la ITP la masurarea gazelor nu se vede EGR-ul anulat,pt ca se face masurarea la WOT,unde EGR-ul oricum nu intra.
     
  18. raduc

    raduc 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Iun 2008
    Locație:
    Bușteni
    Masina:
    Audi A5 2.7 tdi 2010
    Luminatima inca o data ca sunt:banghead:la ora asta.


    Furtunul care trebuie astupa este unde am scris unu si se duce unde am pus cu rosu,sau unde este cu albastru??

    Multiri anticipat.....
     
  19. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Trebuie astupata calea de la galeria de evacuare catre galeria de admisie. Pentru ca eu nu cunosc motorul tau, pana iti scrie cineva cu experienta la motorul asta, inclin sa cred ca conducta mai subtire. Totusi nu sunt sigur ca e aia ce ai insemnat-o tu cu albastru.
     
  20. HARFO66

    HARFO66 Bronze Member

    Înscris:
    13 Oct 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    a6 2.5 150HP
    Ridica capota si ai sa-ti dai seama foarte repede.acel furtun,duce din EGR pana in admisie,are circa 15cm.pe desenul tau duce de la punctul 1 si se termina la semnul rosu..oricum se vede foarte clar ca intra in galeria de admisie.
    Ai de desfacut doua suruburi..foarte usor.
    succes.
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta