Taxa de mediu / poluare - recuperare taxa cum procedam ? - discutii diverse

Discuție în 'Probleme inmatriculare' creată de eugencp, 23 Iul 2007.

  1. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Mda... faptul ca ai platit-o te va lungi si mai mult si exista riscul sa nu iti mai recuperezi banii.
    Ce acte am lasat eu acum aproape 2 ani cand am inmatriculat-o? Crede-ma ca nu mai stiu, in orice caz, chitante in original - nu (exceptie cred ca a facut cea pentru cert. de inmatriculare, aia i-am dat-o in original ca ii priveste direct, ei mi-l fac).

    Decizia aia de calcul o mai ai? Daca da, citeste-o... in special partea de jos. Apoi faci contestatie cum scrie acolo la Finante.

    P.S. Nu mai posta consecutiv, citeste si respecta regulamentul!
     
  2. 28-CIU

    28-CIU 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2010
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    A3,1.9, TDI, 131 Cp, 2001
    dap defapt e o reducere la autovehiculele M1 intre 1,5-3%
    se refera la nr de km ai masinii si la anu de fabricatie...
    imparti si vezi la cati km te incadrezi pe an ..daca esti intre 15.000-25.001primesti 2,5 %reducere daca ai peste 25.001 ai 3 %
    acuma depinde de tine cum ti se pare ........
    am facut si eu declaratia respectiva....am castigat 1 milion:)
    si am mai platit 57milioane:((
     
  3. CristiAuD

    CristiAuD Silver Member

    Înscris:
    30 Dec 2008
    Locație:
    Ro
    Masina:
    alta marca
    ovidiu din toata discutia asta am inteles ca e mai bine sa contest taxa inainte sa o platesc!gresesc?
     
  4. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Corect. Cand statul e pus in situatia de a da inapoi bani o sa se lege de orice chichita pe care tu o poti gafa prin necunoastere in sistemul acesta, in procesul de recuperare a banilor. Dealtfel preconizez ca toata treaba asta te tine cu masina pe dreapta (neinmatriculata) circa 6-8 luni, ori daca o platesti va dura dublu, vor avea mai multe lucruri cu care sa te agate si exista oricand posibilitatea sa castigi cursul si apoi dsa pierzi recursul asa cum vezi mai sus....
     
  5. 28-CIU

    28-CIU 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2010
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    A3,1.9, TDI, 131 Cp, 2001
    Deci spui ca procesul poate dura si un an........ foarte tare.....Luni imi da un duplicat la chitanta respectiva........imi poti spune unde ma duc sa contest si ce anume???
    cam care sunt pasii de urmat?
     
  6. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    :) Nu, nu spun ca poate dura si un an... spun doar ca eu sunt in proces din februarie 2009. In functie de oras si problemele ce pot aparea pe parcurs, dureaza mai mult sau mai putin.
    Pentru a mia oara, ia-o cu inceputul, depune domnule contestatie asa cum scrie la baza deciziei de calcul. Dupa cum vad ca te tot agiti pe aici si intrebi pe topicuri diferite parca vad ca dupa aia nici nu faci ce ti-a spus unul sau altul.
     
  7. CristiAuD

    CristiAuD Silver Member

    Înscris:
    30 Dec 2008
    Locație:
    Ro
    Masina:
    alta marca
    :) asa ovidiu!
    sincer sa fiu la ce se intampla in tara asta de cand cu recesiunea asta financiara cred ca o sa fie din ce in ce mai greu sa avem castig de cauza.ei vor sa intre bani in buget si de iesit daca se poate nimic!eu am inceput deja actiunea,momentan sunt la capitolul "strans acte".rezultatul o sa il postez aici, poate ajuta pe cineva!
     
  8. 97LIR

    97LIR Bronze Member

    Înscris:
    17 Noi 2007
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A8 3.0TDI, Golf 6 2011,
    la constanta ma intrebat fata de la ghiseu (o babuta de fapt) cati km are masina , i-am dat o foaie cu km erau peste 25mii/an
    masina la 2 ani si nici un leut reducere
    adica exact cat a dat pe site cu taxa auto exact atat a iesit calculatia
    daca la 57 mil a iesit 1 mil
    la 20 de mil ar fi tre sa iasa 2-3 beri
    da n-a iesit
    :banghead:
     
  9. watpassat

    watpassat 1st Gear Member

    Înscris:
    22 Mar 2010
    Locație:
    Deva
    Masina:
    A6 C5 TDI multitronic
    Fratilor, eu mi-am inscris masina (audi B4 1.9TDI din 1994, cu aer, abs si airbag) de 3 zile..iata cum am iesit:
    taxa era pe net de aprox 1254 euro, cam 5.300 lei...
    la RAR am facut depreciere interioara (d2 pe certificatul de depreciere)...
    la finante am dat declaratia cu rulajul mediu de km pe an (pe proprie raspundere = 52.000 km/an)
    taxa mi-a iesit 2.671 lei (doar cu deprecierea RAR fiind de 4.450 lei)...
    E un castig bun, nu?
     
  10. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Dupa un 1 si 3 luni de judecata am pierdut procesul (curs si recurs) impotriva taxei de mediu, platita in octombrie 2008. ;(
    Neoficial mi s-a spus ca statul roman are nevoie de bani la buget, doar e criza. Asadar, cadou de la mine catre ei, 1700 euro.
     
  11. Mertug 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iun 2010
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    A4,2002
    ovidiutm era clar ca ai sa pierzi, intrucat asa este practica instantelor.
    Avocata mea mi-a spus ca cele din perioada aia se pierd , nu are rost sa pornim.Super fata ca putea sa ma faca sa pornesc si apoi sa pierd,dar pe cea din 2009 platita am castigat-o. Ea se ocupa numai de taxe acum si nici nu ia daca nu se castiga, ca eu i-am trimis din perioada aia 2008 sfarsit cativa clienti si le-a zis sa mai astepte poate Curtea Europeana isi formeaza o parere.Daca vrei iti dau nr . ei
    Iacovita da se poate suna av si vezi.Daca te apuci de procedura de inceput trebuie sa te tii de ea ca altfel risti.
     
  12. Mertug 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iun 2010
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    A4,2002
    Oviditium av. tau trebuia sa-ti spuna ca stia practica Curtii de Apel, dar le convine sa angajeze cauze ca primesc bani care stiu din start ca se pierd la Curte ca zic, asa cum ti-a motivat si tie, dar te-a imbarligat sau nu se pricepe la astfel de cauze .
     
  13. Mertug 1st Gear Member

    Înscris:
    1 Iun 2010
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    A4,2002
    28-CIU
    Suna av.pe nr. 0745330285 Larisa sa-ti spuna cum , e av mea (Mihai) se pricepe la astea.
     
  14. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Oricum ar fi, in cazul meu nu mai am ce sa fac. S-a consumat atat cursul cat si recursul iar la CEDO nu am de gand sa fac dosar.
     
  15. victor fagaras

    victor fagaras 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iun 2010
    Locație:
    fagaras
    Masina:
    audi a4, 1.9 tdi, 2003, 200 hp
    am si eu o intrebare: este sigura treaba cu recuperarea ca am platit si eu 6800 ron....si sper sa ii pot recupera.......
     
  16. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Care taxa ai platit-o? Sau mai bine zis cand ai platit-o?
     
  17. karaspunk

    karaspunk 3rd Gear Member

    Înscris:
    15 Feb 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 Avant,1800,1996
    Pacat,cum spunea si Maestrul Dinica:Avem o tara frumoasa,pacat ca e populata
    Eu am mai spus intr-un topic ca nu merita sa te iei cu statul de la noi,fac ei cum fac si tot te ard.nu faci decat sa pierzi bani si timp.eu unul chiar daca asi putea sa-mi inmatriculez masina fara plata anumitor taxe(ilegale de altfel,si nesimtit de mari),tot nu asi face asta.cand ma gandesc la japca de la impozit si asigurare...parca nu-mi vine sa arunc cu banii
     
  18. catalinboss

    catalinboss 1st Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2010
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A6, 3.0 TDI, 2006
    am platit taxa pe data de 14.06.2010 - 10200 ron. Are cineva idee cum imi iau banii inapoi de la ei ?
    Multumesc anticipat.
     
  19. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    La baza deciziei de calcul a taxei scrie ca se depune contestatie in termen de 30 zile de la emiterea ei. Incepe de aici.
    Sansele sunt mai mari ca la cei care au platit taxa pana in 15 dec. 2009 dar fiind vorba de Romania... nu se stie niciodata. Eu unul as incerca...
     
  20. 28-CIU

    28-CIU 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2010
    Locație:
    Bacau
    Masina:
    A3,1.9, TDI, 131 Cp, 2001
    Deci asa cum zice si @Ovidiutm trebuiesc urmariti pasii...respectivi.....
    si eu sunt in aceeasi situatie si am depus deja contestatia...apoi voi lua legatura cu un avocat care sper ca se va ocupa de restul....
     

Distribuie pagina asta