Cutie viteze multitronic - sfaturi - probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Motoare si transmisii' creată de horatiu09, 27 Ian 2008.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. raduc

    raduc 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Iun 2008
    Locație:
    Bușteni
    Masina:
    Audi A5 2.7 tdi 2010
    trebuie sa se duca la 4000 rpm
     
  2. iani85 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Apr 2010
    Locație:
    panciu/milano
    Masina:
    audi a4 avant 1.9tdi multitronic 2004
    Pai asa am vazut si eu in diverse clipuri. Cu alta masina nu am avut ocazia sa merg. e clar ca eu am o mica mare problema. Sa fie de la cutie sau de la motor? habar n-am.
     
  3. q40andrei 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2010
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    A4 B8 , 2.0 TDI , 2008 & A7
    Daca treci cutia in manual sport tot asa se manifesta ??
    In una din aceste 2 variante poti vedea in ce treapta esti .
    Cel mai probabil este cutia.
     
  4. iani85 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Apr 2010
    Locație:
    panciu/milano
    Masina:
    audi a4 avant 1.9tdi multitronic 2004
    pai ori manual ori sport? ca sunt 2 lucruri diferite! pe manual parca trage mai bine dar nu multumitor! pe sport aproape ca in drive doar cu 2-300 turatii mai sus.
     
  5. q40andrei 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2010
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    A4 B8 , 2.0 TDI , 2008 & A7
    Scuze . Am intentionat manual/sport , una din doua. Ideea este ca la ambele poti vedea in ce treapta esti .
     
  6. q40andrei 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2010
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    A4 B8 , 2.0 TDI , 2008 & A7
    Inca ceva . Daca esti in P sau N , poti tura motorul pina la 4000 ???
     
  7. raduc

    raduc 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Iun 2008
    Locație:
    Bușteni
    Masina:
    Audi A5 2.7 tdi 2010
    da,il poti tura fara probleme
     
  8. iani85 2nd Gear Member

    Înscris:
    1 Apr 2010
    Locație:
    panciu/milano
    Masina:
    audi a4 avant 1.9tdi multitronic 2004
    in P sau in N nu am nici o problema. se duce la rosu. numai in sarcina am probleme.
     
  9. raduc

    raduc 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Iun 2008
    Locație:
    Bușteni
    Masina:
    Audi A5 2.7 tdi 2010
    E posibil sa ai vreo problema la calculatorul cutiei.fa un test cu Vag Com si o sa vezi unde e problema.
     
  10. q40andrei 1st Gear Member

    Înscris:
    29 Mai 2010
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    A4 B8 , 2.0 TDI , 2008 & A7
    Pina la VAG , sa nu fie ceva mai simplu , sa nu fi pierdut ulei din cutie. Mergi si fa un schimb.
     
  11. raduc

    raduc 6th Gear Member

    Înscris:
    19 Iun 2008
    Locație:
    Bușteni
    Masina:
    Audi A5 2.7 tdi 2010
    Un test cu Vag Com-ul este maxim 100 lei,un schimb de ulei este 1000 ron.care ar trebui facut primul e decizia ta
     
  12. mammuth 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Noi 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 B6, 2.0 ALT, 2001
    Cum aflu sigur ce cutie am pe masina ,eu am un A4 2.0 ALT din 2001 , stiu ca are cutia schimbata de fostul proprietar pe casco :) "a pocnito intro bordura" cine stie poate nu a schimbat ulei la timp a decedat si a aranjat in asa fel sa o acopere pe casco.
    Cutia are PRND/6 viteze nu am comenzi tiptronic pe volan ,banuiesc ca este multitronic dar nu sunt 100% sigur plus ca ma bate gandul sa i schimb ulei-ul desi nu ar trebui sa aibe mai mult de 30-40 mii de km , dar vrea sa fiu sigir ca nu am probleme cu ea.
     
  13. RazvanC 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Iul 2010
    Locație:
    Ploiesti
    Masina:
    A4, 2.0 TDI BLB 103kW, multitronic, 2005
    Salut. Va rog sa-mi dati un sfat cu privire la o problema aparuta la o cutie de A4 automata cu 7 trepte. Masina mea este un A4 din 2005, motor BLB de 2.0 l TDI, 103 kW, cutie septronic. Iata ce s-a intamplat cronologic:
    -displayul PRNDS s-a aprins (rosu),
    -dupa o saptamana, in timpul mersului, displayul PRNDS incepe sa se aprinda intermitent (rosu),
    -am mers la o reprezentanta Audi si diagnosticul VAS este defectiune senzor turatie iesire CV - G196 (integrat in calculator CV - J 217).
    Acest senzor de turatie nu poate fi cumparat separat, poate fi schimbata unitatea de comanda a cutiei integral si costa aproximativ 1.000 euro.
    Dupa stergerea erorii displayul a ramas aprins (rosu) dar cutia functioneaza perfect ca si inainte. Cei de la reprezentanta mi-au spus ca uleiul din cutie este lifetime si nu trebuie schimbat.
    Va multumesc anticipat.
     
  14. hro

    hro 5th Gear Member

    Înscris:
    1 Dec 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 2.7 quattro, 120 kw model 2006
    dar poate trebuie completat
     
  15. kry0007

    kry0007 4th Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4-2006 2.0TDI-MULTITRONIC
    CITESTE topicu meu...

    CITESTE Cateva pag in urma...si vei constata singur ce defect poti avea...De unde ai tu septronic?:readit:ca eu stiu ca e multitronic...adica 7+1...Acelasi defect am avut si eu....si am remediat ...Stima:arco:
     
  16. kranegsm 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Iun 2008
    Locație:
    buzau
    Masina:
    audi a3
    18201 - Transmission Output Speed Sensor 2 (G196): No Signal
    17090 - Transmission Range Sensor (F125): Implausible Signal

    Se pot rezolva aceste erori prin repararea calculatorului? De ce trebuie neaparat inlocuit? Pot aparea aceste erori si din cauza unor contacte imperfecte, de la vibratii din cauza drumurilor si chiar de la uleiul uzat care si-a pierdut proprietatile.

    Mi-a aparut si mie aceeasi problema pe un a4 2006 2000cmc 7 trepte, displayul cu PRNDS apare intermitent din cand in cand. Tin sa mentionez ca una din erori cred ca a fost prezenta de aprox 1 an de cand am luat masina cand nu am luat in considerare fondul acela rosu pe care erau scrise initialele PRNDS. Masina a mers perfect pana acum cand am intrat pe o sosea in mare demaraj, veneau masini cu viteaza. Si atunci imediat dupa ce am fortat cutia a inceput sa apara intermintent. La resetarea cu VAG COM dispare si reapare cand turez motorul pe loc sau in mers peste 1700 turatii/min (nu si pe N).

    Dati-mi cateva pareri si variante de pret si furnizori in cazul in care nu reusesc sa rezolv nimic prin demontarea calculatorului.

    Multumesc.
     
  17. kry0007

    kry0007 4th Gear Member

    Înscris:
    16 Oct 2007
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4-2006 2.0TDI-MULTITRONIC
    Sal men...

     
  18. claudiu_huiduma

    claudiu_huiduma 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Iun 2010
    Locație:
    suceava
    Masina:
    a6 2,5tdi 2002
    salut tuturor

    aceiasi problema o am si eu:( de la o viteza de 40 kmh nu a mai cuplat dar se simte ca cupleaza.Am fost la un service si mi-a zis ca e calculatorul la cutie si mi-a zis un pret ca m-am speriat:wacko:dupa care am mers la reprezentanta si mi-a spus ca e 4200 ron si maine ma duc sa fac o diagnoza dak nu e nici calculatorul e cuta si costa 21100ron adica 211 milioane NOU LA MANA 2 O GASESTI DE LA 1000E-2000E VA TIN LA CURENT
     
  19. jonix

    jonix 6th Gear Member

    Înscris:
    21 Mar 2010
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 Avant 1.9 TDI, 85kW AJM, Tiptronic, B5-06.2000
    @redface_vali iti povestesc din ce stiu eu la tiptronic, ma gandesc ca multitronicul nu este alt avion.

    Deci, un buson este mai mare in diametru (cel de umplere/verificare/completare) si unul mai mic in diametru (cel de golire). Partea cu completatul cred ca ar trebui sa o faci inr-un service specializat in asa ceva, dar ma rog, fiecare cu masina lui. Ideea este ca trebuie sa completezi pana "da pe afara" la busonul mare evident. Motorul trebuie sa fie oprit, si uleiul in cutie cald (40-50 grade). Daca se pune prea mult ulei in cutie am inteles ca pe partea superioara a cutiei este o supapa de presiune care scoate surplusul afara (la mine la tiptronic, la multitronic nu stiu), deci nu trebuie sa te ingrijorezi, probleme mari sunt la nivel inferior celui normal. Bafta...
     
  20. claudiu_huiduma

    claudiu_huiduma 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Iun 2010
    Locație:
    suceava
    Masina:
    a6 2,5tdi 2002
    Condoleante

    Domnu Nicu (0724.227.012) Repara Orice Fel De Calculator Inclusiv Senzoru F 125 A Murit Marti 27 07 2010 Si Nu Am Mai Reusit Sa Fac Senzoru F 125:(
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta