Instalatia de racire motor - apa nu sta la 90 grade - la Audi A4 B6

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de mlmmarius, 22 Oct 2007.

  1. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    La tine tind sa cred ca ai problema cu ventilatorul .
    Cand cupleaza cand nu.Pot fi carbunii din motorasul de la ventilator sau un contact imperfect. Ventilatorul isi dovedeste utilitatea pe timp calduros cand nici
    deschiderea termostatului nu nu mai este suficienta.
    Daca ti se intampla si pe timp de iarna putea fi termostatul blocat pe inchis.
    Deci verifica ventilatorul , carbunii sunt de vina asa mi se pare.
    Doar o parere .:footy:
     
    Sea72 apreciază asta.
  2. radu82

    radu82 4th Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 2.0 ALT 2002
    ms..sper ..dupa paste aj la mecanic..acuma o las in parcare ca i i e frica sa nu bulesc ceva la motor....knd am vazut ca fierbea antigelu...si ca iesea aburul ala si a dat p afara...ma luase inima...sper sa nu fi facut ceva pe la chiloasa....sau ceva...ca mirosea incins..dar eu sper sa fie de a aburul ala incins si de la ce a dat p afara...sa mioarsa cauciucurile....a incins...sper sa fie doar atata...
     
  3. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Asta este treaba de o ora maxim asta daca cureti totul ca e ceva murdarie sunt care schimba singuri carbunii aceia,carbunii ii gasesti la orice magazin de piese dacia :p.
    A doua varianta este schimbarea ventilatorului cu totul 8 milioane original sau neoriginal 4 mil aproximativ.
    Desigur schimbarea carbunilor e varianta ieftina.
     
  4. radu82

    radu82 4th Gear Member

    Înscris:
    31 Ian 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    A4 2.0 ALT 2002
    dap sper sa fie doar asta...mersi mult....sper sa nu ami fi stricat nimica p la motor at kna fiert....cred k e ceva si la sonda de temperatura ca nu stiu de ce nu imi indica pe ceas si PC imi da Ok p bord si ceasul de la apa imi arata 50....adica nu mere ...vedem...dupa sapt asta o bag in service..vreau sa ii schimb toate filtrele...uleiul si ii schimb si antigelul si o sa vb sa imi aeriseasca si curete circuitul de racire si o sa remediez si problema....
     
  5. clorin

    clorin 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    VW passat variant Comfortline 2.0 TDI 2007
    pompa de apa

    m1nimal ai mai rezolvat ceva cu pompa de apa ? cred ca si la mine e dusa ... cel putin asa au spus la reprezentanta ... am observat ieri ... ca s-a ridicat temperatura cam pe la 100 de grade dupa 10 minute de mers... a scazut pe urma ... dar astazi iar a facut la fel ... am tras dreapta ... am asteptat sa se raceasca si am mai oprit pe urma la reprezentata ... m-au programat joi sa mi-o schimbe ... in jur la 210 euro toata distractia ... cam care ar fi simptomele la o pompa de apa dusa ?...am totusi am dubiile mele ... am schimbat pompa de apa odata cu distributia la 113. 000 si acum am 160. 000? help pls :(
     
  6. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    O pompa de apa este maxim 80e cam scump mesterul tau:p.
    Vorbea-ti de ,,disparut antigel din borcan,, sunt multe posibilitati.
    Trebuie verificat tot circuitul de racire .
    Chestia cu cu oscilatia temperaturii trebuie urmarit.
    O pompa care,, baga,, trebuie sa vezi ca-ti baga lichid in borcan.
    Apoi un termostat decalibrat care se blocheaza pe inchis sau aproape inchis face cam la fel.
     
  7. clorin

    clorin 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    VW passat variant Comfortline 2.0 TDI 2007
    pai lucreaza la 30 de euro ora ... in fine pana la pompa de apa am schimbat eu capacul de la vasul de expansiune si vad ca nu se mai ridica temperatura ... acum nu stiu ... sunt totusi nedumerit ... si as mai avea o intrebare ... ventilatorul mare de pe radiator (nu cel de la clima) ar trebui sa mearga tot timpul antrenat fiind de cureaua de la alternator ... si cand intra in functiune intra cu un numar mai mare de rotatii? ... mi-a mai spus cineva ca exista posibilitatea sa fie legat "pe direct" si din aceasta cauza se invarte tot timpul ... iar cel de pe radiatorul de la clima cum functioneaza ? nu l-am vazut niciodata sa se miste... clima functioneaza in parametri normali :yes: multumesc
     
    Ultima editare: 19 Mai 2008
  8. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Am avut si eu o problema asemanatoare cu ventilatoarele dupa lungi cautari,concluzia este:
    -pentru motoarele mai vechi nu pot sa precizez anul exact cred ca 2000
    ventilatorul principal este pe fulie din aceasta cauza trebuie sa se invarta ,,mereu,, al doilea trebuie sa intre in functiune in momentul cuplarii climei.
    -pentru masinile sa spunem ,,noi ,,aprox dupa anul 2000 ventilatorul mare nu este pe fulie.Are un senzor care il declanseaza dupa o anumita temperatura.
    De aici si confuzia printre multi posesori de masini chiar si unii mecanici:p.
    ,,Domle tre sa invarta mereu,,

    Asta e o schema cum functioneaza ventilatoarele pentru astea ,,noi,,
    anul este aproximativ 2000 nu stiu exact cand a aparut modificarea ptr fiecare model :p .Bafta.
    temp coolant ________vent mare___vent mic(aux)
    F18 termoswitch________ V7__________V35
    sub 91 grd C ___________Off_________ Off
    intre 92 si 97 _________stage 1 _______Off
    intre 98 si 105 ________stage 2 _______Off

    Cu motorul pornit si Ac on avem:

    temp coolant ____Presiune AC _____vent mare____ vent mic(aux)
    F18 termoswitch ___F 129 ___________V7 ___________V35

    peste 98________ peste 16________ stage 2________ stage 2
    sub 98 __________peste 16 ________stage1_________ stage2
    peste 98 __________sub 16________ stage2 _________stage1
    sub 98 ____________sub 16________ stage1 _________stage1
     
    Ultima editare: 19 Mai 2008
  9. clorin

    clorin 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    VW passat variant Comfortline 2.0 TDI 2007
    multumesc... acum sa vedem ce spune si mecanicul ... vad ca temperatura nu mai creste ... si nici nivelul apei din borcan ... nu mai scade, apa nu vad pe retur ... decat cand strang un pic ... furtunul mare ... :) in fine ... sper sa fi rezolvat ...
     
  10. clorin

    clorin 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    VW passat variant Comfortline 2.0 TDI 2007
    nope nu s-a rezolvat cu schimbarea capacului de la vasul de expansiune ... tot se ridica temperatura... :( nu mai inteleg ce are :-/ sa fie oare de la pompa de apa ?
     
  11. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Aici este pompa de apa aproape sigur ,daca tot umbli acolo schimba si termostatul:p.
    In mod normal daca ar functiona corect ar trebui sa vezi cum iti arunca apa in borcan tie se pare ca nu-ti mai arunca :p desigur daca strangi furtunul cu mana cum ai facut tu ...o sa arunce un pic:p
     
  12. Andrusa 2nd Gear Member

    Înscris:
    10 Apr 2008
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    A4 2002 B6 1,9 TDi PD RiegerTuning
    O tii pe loc, stai turat pe la 3000 de ture vreo 2 3 minute si apoi te uiti sub capota daca scoate abur, sub motor daca ai pierderi de apa... si roaga-te sa fie asa. Daca nu inseamna ca e garnitura de chiuloasa. Si in cel mai grav caz... daca spui ca mergi constant TARE cu masina... atunci ai putea avea surpriza sa schimbi chiuloasa.... BAFTA !!! si anunta-ne
     
  13. clorin

    clorin 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    VW passat variant Comfortline 2.0 TDI 2007
    m-am intors de la reprezentanta ... si nu mai stiu ... simt ca am ajuns la capatul puterilor cu masina asta ...pur si simplu nu ma vrea... se pare ca nici ventilatorul de pe radiatorul mic nu merge... a batut cu o surubelnita in el ... si incepea sa dea semne de viata... diagnostic, carbunii uzati... mai costa si ala acum vreo 200 de euro ... pana la urma eu unul n-am inteles si nici cei de la reprezentanta nu mi-au dat un raspuns concret... care este cauza?... de ce se ridica temperatura ? de la pompa de apa sau de la ventilatorul mic, se uitau la mine si ma intrebau ce vreau sa repar ventilatorul sau pompa de apa sau amandoua, totusi mi se pare imposibil ca un inginer audi sa nu stie cauza :-?? l-am intrebat daca demontam si vedem ca pompa de apa e buna ... atunci ce se intampla? raspunsul : platesti orele de lucru. pana mea ... cred ca ma duc sa ma aprovizionez cu 2 3 litri de benzina si-i dau foc in fata reprezentantei in semn de protest, daca se mai strica si a2-le chiar imi dau cu ceva in cap...
     
  14. Oleg Ragulka

    Oleg Ragulka 1st Gear Member

    Înscris:
    26 Feb 2008
    Locație:
    Iasi
    Masina:
    AUDI A4 1.9TDI 131CP
    mai om bun, da cine te pune sa te duci la reprezentanta ?
    nu stii ca la noi in iasi sunt VARZA ?!
    da-mi un mesaj sa iti dau numarul mecanicului meu, am toata increderea in el, lucreaza ingrijit, are diagnoza, de toate...
     
    Claudiu298806 apreciază asta.
  15. Stefan

    Stefan Audi Expert

    Înscris:
    9 Oct 2007
    Locație:
    București
    Masina:
    AUDI A4 B5 Avant, 2001, PD, AJM, 116+ CP by arazvan2002
    sau vezi ca la service am pus eu date despre un service super ok daca stai bine cu rabdarea:p( tre' sa astepti mult)
     
  16. clorin

    clorin 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    VW passat variant Comfortline 2.0 TDI 2007
    pai nu mai sunt in romania ... ma intorc peste 2 saptamani ... asta daca o sa am cu ce ... ca daca nu rezolv nu risc sa raman iar pe undeva cu masina ... nu stiu ...am programare la un service deabia peste o saptamana, intre timp incerc eu sa imi schimb ventilatorul ala mic ... imi ajunge din romania ... un ventilator duminica sper ... ca il aveam pe acasa si cred ca e cam la aceeasi dimensiune... acum ma duc jos sa vad cum se scoate cel care-l am ca am cumparat carbuni si poate se pot inlocui ... un lucru e sigur ... mi-am ratat vocatia ... trebuia sa ma fac mecanic ca aveam mai multe de castigat :))
     
  17. john76ro

    john76ro 1st Gear Member

    Înscris:
    5 Iun 2008
    Locație:
    Florida -USA
    Masina:
    audiA4 Quattro din 1998
    Audi A4 1998 2.8 L fierbe apa

    am un audi A4 1998 2.8 L qattro si mi se incalzea apa ,am schimbat pompa de apa, termostatul si tot se incalzeste.Ce ar putea cauza problema?
     
  18. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    La termocupla te-ai uitat? Daca nu-ti porneste termocupla, nu are cum sa-ti raceasca apa! In prima faza uita-te la mufa sa nu fie oxidati papucii, poate nu face contact cum trebe. Pe moment asta mi-a venit in minte. Bafta
     
  19. clorin

    clorin 2nd Gear Member

    Înscris:
    12 Mar 2008
    Locație:
    iasi
    Masina:
    VW passat variant Comfortline 2.0 TDI 2007
    :( am schimbat si eu pompa de apa ... am pus una hepu si termostatul ... si tot se incalzeste ... numai ca inainte se incalzea cand si cand ... acum constant ajunge pe la 113 grade :( nu baga nici apa in ulei nici ulei in apa, si antigel pierde numai cand masina este in sarcina :( sa fie oare garnitura de chiuloasa ?
     
  20. orgonaskaroly

    orgonaskaroly Audi Expert

    Înscris:
    14 Oct 2007
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Intreb din nou: termocupla?
    sau, esti sigur ca apa ajunge la temperatura pe care ti-o arata ceasul? Poate este sonda sau alceva de natura electrica si-ti indica eronat! Oricum bafta, sper sa depistezi cauza.
     

Distribuie pagina asta