Instalatia de racire motor - apa nu sta la 90 grade - la Audi A4 B6

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de mlmmarius, 22 Oct 2007.

  1. marius_bv

    marius_bv Audi Expert

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 2.0i, 131 cp, 2003
    nu mai stiu ce firma, ca l-au comandat aia din service. Febi sunt bune, oricum cauta ceva made in germany, sa nu pui senzori italieni ca nu tin si problema va reaparea.;)
     
  2. turcufrf

    turcufrf 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    targoviste
    Masina:
    audi a4 2500v6 tdi 2001
    ok mersi
     
  3. turcufrf

    turcufrf 1st Gear Member

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    targoviste
    Masina:
    audi a4 2500v6 tdi 2001
    Astazi l-am schimbat si merge. De la sonda de temperatura era. Mersi colegu de informatie.
     
    Ultima editare de un moderator: 16 Iul 2011
  4. marius_bv

    marius_bv Audi Expert

    Înscris:
    6 Mar 2009
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 2.0i, 131 cp, 2003
    oricand cu placere ;)
     
  5. ind1scutabil 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Noi 2010
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    A4, 1.8T, 2002
    A4 1,8t

    Salutare,
    Am si eu o problema: imi sta temperatura la 90 grade si nu baga caldura decat foarte putin si asta daca o omor putin in turatii. Daca stau pe loc baga mai mult rece. Ma puteti ajuta si pe mine cu niste sfaturi ? Este de la termostat ?
     
    Ultima editare de un moderator: 29 Ian 2012
  6. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Nu ! Este infundat radiatorul de incalzire.
     
  7. annabudala

    annabudala 5th Gear Member

    Înscris:
    8 Dec 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 8P BKD
    Aceeasi chestie mi se intampla si mie.Daca era infundat totusi de ce mai da cateodata??O seara buna.
     
  8. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Daca cele doua furtune care intra in habitaclu (duc la radiatorul de incalzire) sunt calde, atunci sigur e radiatorul infundat. Mai da caldura cateodata la turatii ridicate deoarece pompa exercita o presiune mai mare fortand lichidul de racire sa circule cu o viteza mai mare prin orificiile ramase libere in radiatorul de incalzire.
     
  9. ind1scutabil 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Noi 2010
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    A4, 1.8T, 2002
    hmm

    Bun asa, este infundat. Cu ce se desfunda ? Ceva vreo solutie speciala ? Necesita dat jos ? Unde este pozitionat ? O schema ceva te rog daca se poate ca este frig rau afara si inebunesc. :crying:



    Te rog nu mai folosi TZ, K, SH sau limbaj de mess sau chat si/sau prescurtari ale cuvintelor pentru ca nu ai voie conform regulamentului. Dupa punct sau la inceputul propozitiei sau frazei cuvantul se incepe obligatoriu cu litera MARE. Mesajul a fost editat. Multumesc de intelegere.
     
    Ultima editare de un moderator: 30 Ian 2012
  10. annabudala

    annabudala 5th Gear Member

    Înscris:
    8 Dec 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 8P BKD
    Te referi la radiatorul asta nu?
     
  11. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Da. La el ma refer.
     
  12. annabudala

    annabudala 5th Gear Member

    Înscris:
    8 Dec 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 8P BKD
    Aceeasi chestie mi se intampla si mie si eu am vazut un topic pe audizine unde este situat.
    Trebuie sa desfaci 3 suruburi: unul este la tabloul de sigurante si 2 jos la pedale la acceleratie in sus se vede. Mai sunt 2 suruburi micute de desfacut care tin un plastic negru. Le desfaci si se vede radiatorul.
    Nu trebuie sa dai pedala de acceleratie jos, ai loc sa il scoti asa, are 2 sigurante. Saptamana asta il dau si eu jos sa vad daca merge curatat, daca nu, il inlocuiesc.
    Am gasit Valeo 60 si ceva de euro. Sper sa te fi ajutat informatia ca nici eu nu ma pricep asa de bine sa explic.

    O seara buna.
     
    Ultima editare de un moderator: 30 Ian 2012
  13. ind1scutabil 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Noi 2010
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    A4, 1.8T, 2002
    Am mai consultat ceva pareri cu ceva mecanici si mi-au zis mai multi sa bag 3 litrii de otet pe instalatie si o sa se desfunde. O sa incerc astazi si o sa revin mai pe seara cu rezultatul, asta pana nu ne apucam de demontat. :sadlike:
     
    Ultima editare de un moderator: 3 Feb 2012
  14. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Da,asa este cu otetul,si este folosit cu succes ;)
     
  15. Claudiu G 1st Gear Member

    Înscris:
    3 Feb 2012
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    audi a4 1.6 2001
    Salut,
    Am si eu o intrebare: merg cu masina, se incalzeste pana la 90 grade. Dupa aia cand opresc masina sa alimentez de exemplu si pornesc iar motorul, nu se mai ridica acul, ramane la 50 grade.
    De la ce poate fi ? Am schimbat senzoru de temperatura. Astept raspuns. Multumesc anticipat.


    Te rog nu mai folosi TZ, K, SH sau limbaj de mess sau chat si/sau prescurtari ale cuvintelor pentru ca nu ai voie conform regulamentului. Dupa punct sau la inceputul propozitiei sau frazei cuvantul se incepe obligatoriu cu litera MARE. Mesajul a fost editat. Multumesc de intelegere.
     
    Ultima editare de un moderator: 4 Feb 2012
  16. annabudala

    annabudala 5th Gear Member

    Înscris:
    8 Dec 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 8P BKD
    Buna seara!
    Astazi de dimineata am plecat spre Romania totul bine si frumos am mers 50 de km si a inceput dintr-o data sa nu mai bage caldura.
    Am oprit-o, ca era soare afara si era destula caldura, am continuat drumul si imediat mi s-a aprins becul de la antigel si a coborat temperatura si am oprit imediat.
    Am deschis capota si iesea fum. Am lasat-o putin si am desfacut capacul de la antigel si nu mai era pic de antigel. Cum eram pe autostrada am pus 2 litri de apa sa vedem daca o mai pierde si pe aia. Am pus si o pierdea dar nu puteam sa ne dam seama pe unde.
    Am sunat la asistenta, au venit, ne-au adus acasa, totul bine dar problema este ca a venit un mecanic si s-a uitat si spune ca ar fi carcasa de la termostat care s-a spart si a scos termostatul afara.
    Asta se vede cu lanterna dar cum aici este totul inchis astazi astept pana maine sa vedem.
    Voi ce parere aveti ?
    Imi poate da cineva un cod de la termostat, din ce am vazut eu sunt 2 feluri unul cu garnitura si unu fara. Asa imi spune mie dupa codul de motor dar nu stiu exact care imi trebuie.
    Adaug o poza care am gasit-o. Deasupra la galeria turbo este termostatul care il aruncase..
     
    Ultima editare de un moderator: 12 Feb 2012
  17. annabudala

    annabudala 5th Gear Member

    Înscris:
    8 Dec 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A3 8P BKD
    Am schimbat termostatul. Totul bine si frumos dar nu baga caldura, ba baga, ba nu baga, poate sa fie infundat radiatorul de caldura ?
    De ce intreb asta pentru ca eu nu imi explic niste chestii. La furtunele de langa baterie sunt 2 unu care intra in radiator si unu care iese, odata ala de sus este cald si cand nu mai baga este rece dar imediat se intampla chestia. Nu am patit niciodata asa ceva si deaia intreb pentru ca ma gandesc ca de la radiatorul acela a cauzat sa sara si termostatul de acolo nu ?
    O seara buna.
     
    Ultima editare de un moderator: 15 Feb 2012
  18. soryn88

    soryn88 2nd Gear Member

    Înscris:
    13 Apr 2011
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    AUDI A4(B6), 1.9TDI 131CP AVF, 2004
    salut am si eu o problema, in vasul de expansiune nu imi revine antigel pe furtunul de retur caldura baga apa se ridica la 90 termostatul doar ce l-am schimbat in toamna atunci imi statea la 75 ma poate ajuta cineva cu o rezolvare sau vrun sfat multumesc
     
  19. iulian_1976

    iulian_1976 Audi Expert

    Înscris:
    29 Noi 2007
    Locație:
    Rhône-Alpes
    Masina:
    Audi aus Ingolstadt nicht weit von München
    Indraznesc sa spun ca pompa de apa este problema ta.

    Cand ai facut ultima oara distributia? Ce piese ai schimbat?
     
  20. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Verifica furtunul de retur sa nu fie infundat, sau duza de la intrarea returului in vasul de expansiune. Scoate furtunul de retur de pe vas si vezi daca baga apa pe el (cu motorul pornit). Duza din vas o verifici prin suflare. Daca astea sunt bune, atunci pompa de apa ramane singura vinovata.
     

Distribuie pagina asta