Motoare 2.5 TDI montate pe Audi - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Motoare si transmisii' creată de nykul, 19 Aug 2008.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. bob24 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2012
    Locație:
    TULCEA
    Masina:
    A6,2,5 TDI,180cp 2003
    Buna, sunt nou pe aici dar de cand ai un audi care nu mai merge mai ceri si ajutor sau sfaturi ...
    Am un audi a6 2,5 tdi 180 cp din 2003 model AKE. De cateva zile face figuri, mi se aprinde ESP din cand in cand. Am observat ca daca se aprinde ESP nici nu mai trage cum trebuie dar daca turez motorul se stinge ESP si trage bine. Cand nu trage scoate si fum alb-albastru mult asta daca o turez mai tare dar toate astea se intampla din cand in cand. Ce ar avea ?, ca ceva are eu am masina de 1 an dar nu a scos fum deloc niciodata pana acum ?
    Astept un ajutor, sfat ceva ca vad ca va mai pricepeti.
     
    Ultima editare: 30 Mai 2012
  2. tucudean87

    tucudean87 Platinum Member

    Înscris:
    3 Mai 2009
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A6, C7 avant, 2012, 3.0 tdi quattro 245 cp+++ CDUC
    .

    Prima data fai un test cu vag-com ca sa vezi ce erori ai stocate, si posteazale aici.
     
  3. bob24 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2012
    Locație:
    TULCEA
    Masina:
    A6,2,5 TDI,180cp 2003
    am facut testul cu vag-com
    si mi s-a spus ca ar avea o problema in pompa ceva legat de avans
     
  4. bob24 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2012
    Locație:
    TULCEA
    Masina:
    A6,2,5 TDI,180cp 2003
    problema este ca nu tot timpul face din cand in cand, spre exemplu azi dimineata la pornire dupa un minut dupa ce am pornit masina s-a aprins esp si se auzea ciudat motorul ca si cum ar intrerupe si fum mult m-am suparat pe ea si am incins-o si-a revenit dupa ce se incalzeste putin nu mai face si trage bine
     
  5. tucudean87

    tucudean87 Platinum Member

    Înscris:
    3 Mai 2009
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A6, C7 avant, 2012, 3.0 tdi quattro 245 cp+++ CDUC
    .

    Fai testul si scrie aici eroarea complecta exact cum iti apare pe tester.
     
  6. bob24 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2012
    Locație:
    TULCEA
    Masina:
    A6,2,5 TDI,180cp 2003
    a si apropo la mine in oras e greu cu vag-comul au cativa baieti dar cunostintele lor sunt limitate si nu te pot trimite clar la magazin sa cumperi vreo piesa ca nu stiu prea sigur nici ei e ceva de genul .. a e o eruare in pompa , de la avansul electronic, cred ca de la motorina asta ar fi un raspuns si asta ar costa 50 ron disper cu ei
     
    Ultima editare: 30 Mai 2012
  7. bob24 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2012
    Locație:
    TULCEA
    Masina:
    A6,2,5 TDI,180cp 2003
    ma duc acum iar la tipul ala si o notez pe hartie si v-o spun
     
  8. bob24 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2012
    Locație:
    TULCEA
    Masina:
    A6,2,5 TDI,180cp 2003
    a am vorbit la tel si spune tipul ca err era ceva de genul ''start of injection regulation''ce spune asta e pompa cumva , se poate repara ori caut alta
     
  9. bob24 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2012
    Locație:
    TULCEA
    Masina:
    A6,2,5 TDI,180cp 2003
    err ar fi ;start of injection regulation;
     
  10. tucudean87

    tucudean87 Platinum Member

    Înscris:
    3 Mai 2009
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A6, C7 avant, 2012, 3.0 tdi quattro 245 cp+++ CDUC
    .

    Ar trebui sa gasesti un service bun si sa iti reglezi avansul. Dar repet, un service unde stiu ce fac.
     
  11. octavian pascu 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Iun 2010
    Locație:
    Drobeta Turnu Severin
    Masina:
    Audi A6 2.5TDI,2003
    Eroarea e 00550.Cel mai ieftin scapi daca ai aer pe instalatia de alimentare cu motorina desi foarte putin probabil.Eu zic sa schimbi filtrul de motorina prima data,sa pui un filtru bun, MANN sau Mahle eu zic ca sunt cele mai bune.Daca nici asa nu scapi,cel mai grav(scump) lucru ar fi o reparatie a pompei de injectie.Mai grav de atat nu poate fi:).
     
  12. bob24 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2012
    Locație:
    TULCEA
    Masina:
    A6,2,5 TDI,180cp 2003
    am vb la tel cu cineva de la ploiesti boss,si au spus ca; problema e de la avans clar numai ca e dificil sa reglezi avansul daca intradevar nu te pricepi si asta se face din claviatura cu niste cunostinte bune ,trebuie comparati parametri de functionare dupa care ar fi de reglat avansul care la astfel de motor e luat din vreo 4 puncte,pompa ,distributie,calculatorul motorului ,si nu mai stiu ce ,daca nu se reuseste asa ramane uzura din pompa ,apistonasului de avans care cica de la uzura se inclina si se blocheaza el fiind reglat acolo de un electromagnet, dar am sa schimb si filtrul de motorina ca n-o fi foc la motorina pe care o avem, asta are vreo 8000 km, chiar credeti ca poate fi si de acolo?
     
  13. bob24 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2012
    Locație:
    TULCEA
    Masina:
    A6,2,5 TDI,180cp 2003
    ideea e canu face tot timpul face rar, am observat ca la rece ar face mai des dar daca o turez putin ai trece si merge bune rau, trage ,porneste si rece si cald pentru inceput am alimentat cu cea mai buna motorina posibila [teoretic]+un aditv, urmeaza filtrul de motorina, daca nu se linisteste tre sa fac ceva cu pompa clar ca ami sta pe retina nu ma pot odihni din cauza asta mai rau ma dispera ca nu prea mai stiu unde sa ma duc cu ea ca la mine in oras n-am unde
     
  14. tucudean87

    tucudean87 Platinum Member

    Înscris:
    3 Mai 2009
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A6, C7 avant, 2012, 3.0 tdi quattro 245 cp+++ CDUC
    .

    Prima data cauta un service bun si regleazai avansul.
     
  15. bob24 1st Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2012
    Locație:
    TULCEA
    Masina:
    A6,2,5 TDI,180cp 2003
    cum se regleaza asta ? informativ daca stie cineva cat de cat, sa nu ma duc la vreunu sa ma minta frumos
     
  16. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    La tine trebuie verificate 2 lucruri:IQ-ul (cantitatea de motorina injectata de motorina de pompa de injectie) si timing-ul sau avansul cum se zice la noi popular,ceea ce se refera la cureaua de distributie daca e decalata sau nu.

    Faza e,ca ambele se verifica numai cu vag comu`:
    -IQ se poate mari-micsora atat din vag com (nu permite mai mult de 2-3mg/str),cat si din capul pompei;in mod normal ar trebuie sa fie 4-5mg/str la ralanti
    -la timing trebuie verificata ca,cureaua de distributie sa fie pusa la punct;aici e mai usor de verificat,putand da jos acoperitoare de plastic
     
  17. AudiA642 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Noi 2011
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A8,3.0 2005
    Cel mai frecvent este din cauza intinzatoarelor de lant, cand turezi motorul lantul se invarte mai repede si bataia dispare , cand motorul merge la relanti lantul este mai larg din cauza ca intinzatorul nu intinde cum trebuie lantul.
     
  18. lxl

    lxl Gold Member

    Înscris:
    27 Ian 2009
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi allroad 2002.2,5 TDI AKE,A2 2002. 1,4TDI AMF,A4 2017 2.0 DETA.A4 2.0 2017 deta,A4 2015,2.0,CNHA
    Ai dreptate ,dar motorul lui e 2,5tdi .
     
  19. AudiA642 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Noi 2011
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A8,3.0 2005
    Pai da si ce are asta a face ? nu cred ca are (ma scuzati dar nu stiu cum se numeste in romana exact piesa la care am sa ma refer) nu este vorba depre cureaua de cauciuc care face legatura cu pompa de apa si compresorul de aer conditionat, ci lanturile care lucreaza in motor, Timing belt (curea care rula la pompa de apa si peste ceva intinzatoare , etc) si 1 lant cre are treaba cu axul cu came incerc sa gasesc si o poza cu piesa despre care vb . Cred ca ii zice lantul de la axul cu came .
    Am sa postez csteva linkuri
    partea 1 http://www.youtube.com/watch?v=g1VlevuI6pk&feature=related
    partea 2 http://www.youtube.com/watch?v=DEOC8zFOHcQ&feature=related
     
  20. boresque

    boresque Gold Member

    Înscris:
    3 Sep 2008
    Locație:
    E60
    Masina:
    A6 4B-C5, sedan model 2000, 2.5TDi AKN 110Kw(150hp), c.v. M6-DQS
    Servus!
    Daca pui lanturi in motorul 2,5 TDI incepe masina sa scoata pilitura de fier in loc de fum.
    Singurul mod in care poti folosi un lant pentru acest motor e sa-l agati, cand il scoti cu totul de sub capota.
    Asta incerca sa-ti spuna colegul de mai sus, ca V6-le 2,5 TDI nu are distributia pe lant... Unul din pacatele acestui motor.
    :hi:
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta