Motoare 2.5 TDI montate pe Audi - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Motoare si transmisii' creată de nykul, 19 Aug 2008.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. zso01

    zso01 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2012
    Locație:
    dej
    Masina:
    TT, 1.8t, 1999
    adibose EGR s-a curatat. Turbina este ok, am facut test si imi da valori bune, la fel si debitmetru de aer care l-am inlocuit. Ma gandeam ca sunt injectoarele dar am inteles ca am injectoare mecanice ce nu se strica

    Maristian1 Da. Toate mi-s ok. Adica, daca am fost la tester te referi ? Toate mi-s ok.
     
    Ultima editare de un moderator: 8 Dec 2012
  2. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Ai cutie de viteze automata pe masina ?
     
  3. zso01

    zso01 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2012
    Locație:
    dej
    Masina:
    TT, 1.8t, 1999
    Este cutie manuala pe masina, asa e din fabrica, nu am facut modificari.
     
    Ultima editare de un moderator: 8 Dec 2012
  4. lxl

    lxl Gold Member

    Înscris:
    27 Ian 2009
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi allroad 2002.2,5 TDI AKE,A2 2002. 1,4TDI AMF,A4 2017 2.0 DETA.A4 2.0 2017 deta,A4 2015,2.0,CNHA
    Fa ce zice cristi,un log in mers poate sa ajute foarte mult,pentru ca se va vedea concret ce se intampla in momentul cand zmuceste.
    Eu personal cred ca agata geometria la turbina,dar mentionez asta este presupunerea mea
    para6 Supapa de comanda a turbinei de obicei este cea de culoare alba cu codul 1J906627A ,dar nu e regula culoarea,cel de la EGR este exact invers,unul e in stare de repaos inchis, iar celalalt deschis.
     
    Ultima editare: 8 Dec 2012
  5. para6

    para6 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2011
    Locație:
    constanta
    Masina:
    audi a6 2.5tdi quattro 2002
    Imi poate spune cineva care dintre acele doua electrovalve de vacuum situate in stanga sus cum deschizi capota este pentru turbina si care pentru egr cea cu negru (stanga cum te uiti din fata masinii) sau cea alba cu gri (dreapta cum te uiti din fata masinii)! A6 2.5 tdi.
     
    Ultima editare: 8 Dec 2012
  6. Rodyca Banned

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi ALLROAD 2,5TDI,an 2002
    Buna.

    Da alba-neagra.Alba la turbo ,neagra la EGR.
     
    Ultima editare de un moderator: 9 Dec 2012
  7. zso01

    zso01 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Aug 2012
    Locație:
    dej
    Masina:
    TT, 1.8t, 1999
    Am sa fac un test in mers...
    Geometria la turbina nu prea as crede pt ca in viteza a -a la 30 la ora nu cred ca intra turbo...
    Iar daca ii dau talpa nu smuceste deloc...
     
  8. Rodyca Banned

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi ALLROAD 2,5TDI,an 2002
    buna.

    Ceva bec galben aprins in bord?Posibil probleme la clapeta control admisie aer care este electrica la motorul tau,sau un catalizator crapat in interior.
     
  9. para6

    para6 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2011
    Locație:
    constanta
    Masina:
    audi a6 2.5tdi quattro 2002
    Poze test Rodyca

    Am facut poze cum mi-ai cerut ultima daca nu se intelege voi mai iesi sa incerc sa o fac mai clara!Sa verific mufa nu am avut cum deoarece e duminica si mai si ploua torential...si nu am avut la cine sa apelez!Vreau sa mai zic cand o pornesc cateodata se si tureaza pana la 1200 singura! multumesc Rodyca
    Si despre erori au fost mufele scoase la ele ieri si nu a intrat nimeni sa le steraga!(poate din cauza asta au aparut)
     
  10. Rodyca Banned

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi ALLROAD 2,5TDI,an 2002
    buna

    Fa o proba cu masina si posteaza erorile.ti-am spus sa faci asta la urma.Ma-am gandit ca ai avut mufe scoase,
     
    Ultima editare: 9 Dec 2012
  11. para6

    para6 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2011
    Locație:
    constanta
    Masina:
    audi a6 2.5tdi quattro 2002
    Am mers cu ea si a ramas doar g62 senzoru de temperatura(nici la bord nu o mai indica) Ce mai am de facut? sa mai dau inca o tura cu ea sa vad daca mai apare ceva?
     
  12. Rodyca Banned

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi ALLROAD 2,5TDI,an 2002
    buna

    da,fa o tura sa vedem ce iese,ii dai in gusa.
     
  13. dukku 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2009
    Locație:
    Calarasi
    Masina:
    Audi A4 Allroad 3.0 TDI
    In treapta a 3-a de la 1000 rpm o calci la podea si fa 2 loguri .Te duci pana la maxim cat se poate.

    Primul log pe 3, 10 , 11 si al doilea pe 8,10 , 11
    Pui excel-urile aici.
     
    Ultima editare: 9 Dec 2012
  14. para6

    para6 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2011
    Locație:
    constanta
    Masina:
    audi a6 2.5tdi quattro 2002
    Nu mia mai dat nici o eroare! inainte sa o pornesc am verificat si senzorul de temperatura care era scos probabil de cei care miau demontat turbina! Am mers blana cu ea si la sfarsit nu am avut nici o eroare!
     
  15. Rodyca Banned

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi ALLROAD 2,5TDI,an 2002
    Buna

    Dar rezulate,cum trage,ce probleme?
     
  16. para6

    para6 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2011
    Locație:
    constanta
    Masina:
    audi a6 2.5tdi quattro 2002
    Pleaca greu pana 1800-2000 cand se simte turbina actionand si nici dupa aceea nu trage calumea doar ca se infige un pic! Pe N18 nu am vacuum deloc!
     
  17. Rodyca Banned

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi ALLROAD 2,5TDI,an 2002
    Buna

    N 18 e electrovalva de la egr,verifica sa fie bagate bine toate furtunasele de vacuum cu atentie,ai o supapa juma neagra-juma alba,verific-o e unisens,intr-o parte trebuie sa tragi aer in una nu,partea unde tragi aer sa fie spre pompa de vacuum,baga un furtun in egr si vezi daca face vacuum,trAGI CU GURA.
     
  18. para6

    para6 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Oct 2011
    Locație:
    constanta
    Masina:
    audi a6 2.5tdi quattro 2002
    Da in egr face daca tragi am probat. Maine trebuie sa ma duc la servise ca am comandat N18 sa o probez!Furtunele sunt asezate bine!Unde este pozitionata aceasta supapa?
     
  19. Rodyca Banned

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi ALLROAD 2,5TDI,an 2002
    bUNA

    Supapa e chiar in spatele turbinei,poti scimba mufele de la electrovalve,si furtunele de la egr si turbo intre ele sa vezi daca ai vacuum.electrovalvele fac acelasi lucru.
     
  20. dukku 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Mar 2009
    Locație:
    Calarasi
    Masina:
    Audi A4 Allroad 3.0 TDI
    Electrovalvele NU fac acelasi lucru.
    N18 nu este interschimbabil cu N75 .
    Amandoua lucreaza in impulsuri insa au parametrii diferiti de functionare.
    Fa o proba la masina ta si spune-mi daca trage masina la fel daca pui un N18 in locul unui N75
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta