Taxa de mediu / poluare - recuperare taxa cum procedam ? - discutii diverse

Discuție în 'Probleme inmatriculare' creată de eugencp, 23 Iul 2007.

  1. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Depinde de an.
    Eu am una neimatriculata (inca) 1.9TDI din 2003 (euro 3) la care taxa e 2130 euro.
    Si ca si completare... prost sa fii sa le dai banii astia.
     
  2. Dan.o

    Dan.o 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Q7,3.0 TDI DHXA, 2019
    Am inmatriculat o masina in 2011 platind 2050 euro taxa de inmatriculare.
    Am vorbit cu un avocat, i-am dat un avans (300 ron) urmand ca el sa castige ulterior din cheltuielile de judecata.
    Mi-a inaintat dosarul la Judecatoria Bucuresti, pe 20 decembrie 2012 am avut primul termen si am avut castig de cauza.
    Din oficiu se face recurs, dupa care la urmatorul termen se da decizia finala si irevocabila .

    Deci se pot recupera banii nefacand nimic. Avocatul face totul.

    P.S: Am avut castig de cauza la suma platita + dobanda. => o sa recuperez mai mult de cat am platit in 2011.

    Stima,
    Dan
     
  3. alex4

    alex4 Banned

    Înscris:
    18 Noi 2012
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4,2.0 TDI,2010
    De la 1 ianuarie 2013 ordonanta lui Borbely data in ianuarie 2012 si aprobata de parlament in septembrie 2012 expira, in concluzie TOATE autoturismele inmatriculate inainte de 2007 SAU cele care nu au taxa de poluare platita (sunt o gramada care si-au recuperat taxa de poluare in instanta) vor plati taxa de poluare la reinmatriculare. LEGEA RAMANE nu se mai schimba, doar daca Ponta va da o noua ordonanta.
     
    Ultima editare de un moderator: 3 Ian 2013
  4. Dan.o

    Dan.o 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Q7,3.0 TDI DHXA, 2019
    In continuare este o aberatie de-a ministrilor ahtiati dupa bani la buget.

    Reglementarile UE sunt clare si taxa/taxele/toate ce sunt si vor urma sunt ilegale si se recupereaza. Mai mult, exista posibilitati de a trece peste plata acestor taxe.

    Mai multe detalii aici:

    http://www.avocatnet.ro/content/art...et-pentru-a-afla-detaliile.html#axzz2GtQlhfnF


    Doar vointa si informatii sunt necesare pentru a ignora aberatiile lor.
     
  5. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Doamna avocat din clipul de mai sus nu prea e iesita din instanta de Bucuresti. Nici vorba de 1-3 luni termen in provincie.
    De exemplu in Timisoara procesul dureaza minim 1 an. Minim.
    Dobanda se calculeaza de la data introducerii dosarului si nu de la data achitarii.
    In foarte putine judete din tara asta nu se face recurs si procesul se incheie dupa prima infatisare.
     
  6. dcaramarin

    dcaramarin Silver Member

    Înscris:
    27 Mar 2010
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4-avant-2.0 CR, CAGB
    Asa e. In Tulcea dureaza maxim 3 luni.
     
    Ultima editare: 4 Ian 2013
  7. dcaramarin

    dcaramarin Silver Member

    Înscris:
    27 Mar 2010
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4-avant-2.0 CR, CAGB
    masina din semnatura s=a inmatriculat definitiv ieri. totul a durat 2 luni de cand s=a depus dosarul la instanta si pana au iesit numerele...
     
  8. Dan.o

    Dan.o 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Q7,3.0 TDI DHXA, 2019
    Esti norocos ca a durat asa putin. In alte judete in afara de Bucuresti toata tevatura asta dureaza mult mai putin.

    Eu am dosarul in Bucuresti si pana la primul termen a durat 11 luni. Am avut castig de cauza evident insa mai am de asteptat cel putin 6 luni pana la recurs si sigur inca 2-3 luni pana sa pot spera la vre-un banut in buzunar.

    In orice caz, ca dureaza mult sau putin se recupereaza tot + dobanda + cheltuieli de judecata.
     
  9. ANDU4 Guest

    dasi35 se refeta la inmatricularea fara plata taxei.Numai ca la Constanta cam la jumatate din dosare se face recurs asa ca ai avut putin noroc.Iar la unele dosare primul termen e si peste 4 luni.
     
  10. dcaramarin

    dcaramarin Silver Member

    Înscris:
    27 Mar 2010
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4-avant-2.0 CR, CAGB
    Dosarul s-a depus la Tribunalul Tulcea. Acolo treburile asa merg, repede, nu ma intrebati de ce dar presupun ca sunt putine solicitari de acest gen. Hotararea instantei nu a mai fost atacata cu recurs si astfel a ramas definitiva si irevocabila si obliga DRPCIV Tulcea sa inmatriculeze autovehiculul fara plata taxei pt emisiile poluante- am citat din hotarare, sper fara sa gresesc. Daca as fi depus dosarul la instanta Constanta as fi mers cu numere rosii si la vara.....asa ca....
    Deci, ce nu stiu eu, acum si va rog sa ma ajutati cu un raspuns documentat este DACA eu vreau sa vand masina peste...... 7 zile, se plateste vreo taxa d-asta "minune" ? si mai ales cine plateste ? vanzatoru sau cumparatorul ? mentionez ca auto a intrat prima data in tara in 11-2012....
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Ian 2013
  11. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    In primul rand decizia de inmatriculare fara plata taxei e valabila numai pentru persoana in cauza ce a castigat procesul. Deci trebuie inmatriculata pe ro si apoi vanduta. Daca la vindere trebuie sau nu ceva... mergi la biroul de inmatriculari Constanta si intreaba.
     
  12. dcaramarin

    dcaramarin Silver Member

    Înscris:
    27 Mar 2010
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4-avant-2.0 CR, CAGB
    Am mai auzit una ieri: cica cei de la DRPCIV inmatriculeaza doar auto cu hotarari definitive si inmatriculari provizorii, pentru restul se asteapta sa iasa noua taxa. Cine mai are stire de asa ceva ?
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Momentan, acum, pana intra in vigoare noile reglementari privind taxa de poluare/mediu (sau cum ii vor mai spune)) este obligatorie prezentarea unei adeverintei din care rezulta ca: taxa nu a fost sau a fost recuparata sau nu a fost sau a fost platita.
    Chiar daca tu plateai taxa si pe urma o recuperai cel care cumpara masina era obligat sa prezinte aceea adeverinta obligatorie de la ANAF in vederea constatarii de fapt si de drept a platii sau neplati sau daca taxa de poluare/mediu a fost recuperata sau nu.

    O seara buna
     
    Ultima editare: 22 Ian 2013
  14. dcaramarin

    dcaramarin Silver Member

    Înscris:
    27 Mar 2010
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    A4-avant-2.0 CR, CAGB
    Scuza-ma dar eu vad un pic altfel lucrurile. Daca o Instanta hotaraste ca aceasta masina sa se inmatriculeze definitiv in RO, fara plata taxei, cel care cumpara masina asta dupa mine in ce temei legal este obligat sa plateasca ceva ? Nu cumva la randul sau poate merge in instanta invocand aceleasi drepturi ca si mine ? inca nu mi-e clar cum e legal.
     
    Ultima editare de un moderator: 22 Ian 2013
  15. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Nu se pune problema de autoritate de lucru judecat in acest caz.
    Daca masina se vinde de trei ori, toti cei trei proprietari pot actiona statul in judecata pentru inmatriculare fara plata taxei. Taxa este ilegala pentru toata lumea nu numai pentru primul proprietar.
     
  16. ciuca's

    ciuca's 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Ian 2010
    Locație:
    NAVODARI
    Masina:
    A6, 2.7 TDI, 05/2008
    dasi35, masina din semnatura a fost inmatriculata in aceleasi conditii ca a ta.
    adica, dupa castigarea procesului la tulcea, a fost inmatriculata la ei si in aceeasi zi (dec 2012) s-a facut actul de vanzare/cumparare. m-am programat la rar pe 09.01.2013 si in aceeasi zi am depus actele pentru inmatriculare dar numerele le-am avut a doua zi pentru ca masina a fost "scutita" de taxe si ..... dureaza. mentionez ca pe "certificatul de inmatriculare" emis la tulcea a aparut specificatia ca nu sa platit taxa, dar pe cel de constanta nu mai scrie nimic. de altfel si in calculatorul politiei la accesarea numarului de identificare al masini apare aceasta specificatie. asa ca .... mult succes tuturor !!!
     
  17. babone 3rd Gear Member

    Înscris:
    25 Dec 2012
    Locație:
    alba iulia,irl
    Masina:
    Audi A 4, 1.9 TDI 2002 B6
    Buna,
    Poti te rog sa ne zici si ce acte ai avut nevoie ca sa inmatriculezi masina pe linga sentinta definitiva si irevocabila ?
    Avocatul a inaintat procesul in 28 decembrie 2012 si am avut termen pe 15 martie, la o cerere de preschimbare a termenului mi s-a dat un nou termen la 1 februarie 2013 si de obicei nu se face recurs (daca nu ceri cheltuelile de judecata ), asa ca si eu ma astept sa o inscriu saptamina viitoare.
    Daca crezi ca ne poti zice de ce acte ai mai avut nevoie la inmatriculare ar fi super fain. RAR-ul l-am facut si ITP il am valabil pana in 2015 deci, pe linga astea ce acte mai am nevoie (ca deja sint satul de atatea harti). Multumesc.
    O seara faina la toti.
     
    Ultima editare de un moderator: 24 Ian 2013
  18. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Unde era specificata treaba asta pe cert de inmatriculare?
     
  19. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
  20. ciuca's

    ciuca's 1st Gear Member

    Înscris:
    2 Ian 2010
    Locație:
    NAVODARI
    Masina:
    A6, 2.7 TDI, 05/2008
    la "observatii" - ceva de genul "autoturism m1 inmatriculat cu hotarare judecatoreasca nr. ......"
    imi pare rau ca nu am facut o copie sa o atasez
     

Distribuie pagina asta