Motoare 2.5 TDI montate pe Audi - diverse probleme si rezolvari

Discuție în 'Motoare si transmisii' creată de nykul, 19 Aug 2008.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. dragos bebe01 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a6 ake 2002
    Salut , informatile despere VP 44 se gasesc in ESI-tronic . piese de schimb si instructiuni pentru verificare si reparatie. Nu mai umblati si cheltuiti bani si timp degeaba, pentru ca se poate sa schimbati piese aiurea si pierdeti si garantia pieselor schimbate.
     
  2. Rodyca Banned

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi ALLROAD 2,5TDI,an 2002
    Buna!

    dragos bebe01 Membrana la capul hidraulic sau unul din oring-uri ?
     
    Ultima editare de un moderator: 19 Feb 2013
  3. dragos bebe01 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a6 ake 2002
    Ultima editare: 26 Feb 2013
  4. vulpasin 1st Gear Member

    Înscris:
    24 Noi 2009
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 2.5TDI 2005
    Imi cer scuze de absenta mea de pe forum, dar am fost plecat si am lasat masina (pana la plecare) in urmatoarea situatie: - am curatat galeria de admisie (toate 3), EGR-ul si ...tot greu porneste, dupa cheie lunga. Cald, sau rece, la fel. Porneste bine doar dupa ce a mers si o opresc si apoi imediat(sau pana la 1-2 min) pornesc. In cazul acesta porneste usor.
    Vad discutii pe forum de profesionisti, fratilor sunteti la alta categorie(grea si foarte grea). Multumesc pentru sfat pentru Rodyca,lxl, dukku si lui dragos bebe01. Aici este un "brain storming" adevarat! Ca si plan de actiune intentionez acum sa fac o aerisire la instalatie. Apoi daca nu se porneste bine o sa merg aici la un Bosch Car Service sa-i puna o mufa psg5 direct pe pomp(cod:0986612447. Sa vedem daca da ceva. Altfel A4 2.5tdi dupa ce a pornit...merge super in sarcina totala, in sarcini partiale are coerenta, la mers in gol poate nu merge ectrem de rotund(dar asta poate fi o perceptie de a mea subiectiva ca ...masina are ceva). Se pare ca in toate sfaturile dumneavoastra regasesc ca si remediu: schimarea pompei de injectie VP.
    Multumesc inca odata si revin cu informatii despre aceasta problema.
     
  5. Rodyca Banned

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi ALLROAD 2,5TDI,an 2002
    Buna!

    Fa o diagnoza cu Vag-com pe engine canalele 01,03 ,04 la 85-90 grade temperatura motor si poze. Poate te putem ajuta.
     
  6. Rodyca Banned

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi ALLROAD 2,5TDI,an 2002
    Buna!

    Nu ai bifat membrana la capul hidraulic!Nu mai trimite atatea poze fara suport tehnic ca bagi oamenii in ceata.Comenteaza!Argumenteaza!Concret si la obiect.Acesta nu este un forum tehnic si majoritatea nu stiu sa interpreteze ce este in poze.Trebuie sa explicici pe intelesul tuturor de pe forum.Multumesc.
     
    Ultima editare: 21 Feb 2013
  7. lxl

    lxl Gold Member

    Înscris:
    27 Ian 2009
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi allroad 2002.2,5 TDI AKE,A2 2002. 1,4TDI AMF,A4 2017 2.0 DETA.A4 2.0 2017 deta,A4 2015,2.0,CNHA
    Se vede perfect ce ai incercuit in desen,si vad ca la pozitia 20 este denumirea membran,nu contest cele spuse de tine.Am aici cateva pompe defecte am sa desfac una,poate vedem clar din cateva poze membrana respectiva.
     
  8. dragos bebe01 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a6 ake 2002
    Salut Rodyca
    Reperul pozitia 20 - membrana cap hidraulic, nu O-Ring. Exista asa ceva, ai asigurarile mele (implicit a service-urilor Bosch).

    Pentru vulpasin,
    Pompele se pot verifica si daca e cazul, repara in service care are/dispune de banc de proba si calibrare pentru pompe. Cu adaptorul Psg 5 nu poti interoga pompa decat in privinta erorilor memorate, iti recomand verificarea pompei pe stand.
     
    Ultima editare de un moderator: 22 Feb 2013
  9. lxl

    lxl Gold Member

    Înscris:
    27 Ian 2009
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi allroad 2002.2,5 TDI AKE,A2 2002. 1,4TDI AMF,A4 2017 2.0 DETA.A4 2.0 2017 deta,A4 2015,2.0,CNHA
    Colaborez cu o asemenea reprezentanta bosch de 10 ani,este la iesire din Satu mare , am vazut laboratorul lor si bancul de verificat pompe,sant perfect de accord cu cea ce spune colegul dragos bebe01,cine nu a vazut cum se verifica o pompa VP,la rece si la cald in mai multe etape , sa nu zic ca timpul de verificare care este de aproximativ 60 de minute,mai bine sa nu dea cu presupuneri:hi:.
     
    Ultima editare: 22 Feb 2013
  10. Rodyca Banned

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi ALLROAD 2,5TDI,an 2002
    Buna!

    Nu sunt lamurita dar va multumesc.am sa mai studiez.In ce priveste capul hidraulic.In ceea ce priveste senzorul de turatie nu ma-ti convins.Dar nu eu sunt problema aici.E numai parerea mea.Multumesc inca o data si nu o luati va rog ca pe o ofensa.zi buna.
    Apropo Dagos bebe01 cand ai umblat la senzorul de turatie si s-a schimbat cantitatea injectata stiu exact unde ai gresit si ce s-a intamplat dar nu voi spune acest lucru pe forum sub nici o forma.Ceea ce pot sa-ti spun este ca nu a fost de la senzor.
     
    Ultima editare de un moderator: 22 Feb 2013
  11. eu.shumy 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Mai 2012
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    Audi A6,2.5TDI,2000
    Salut,
    Am si eu o mare problema cu masina audi A6 2.5 tdi 150 cp, cod motor AKN: dimineata cand e sa o pornesc porneste la sfert n-am probleme dar cum ajunge apa la 90 de grade porneste greu si nu stiu ce poate sa aibe. Am bagat testerul pe ea, nu da nici o eroare nici pe pompa, nici pe altceva. Stie cineva ce poate sa aibe ?
     
    Ultima editare de un moderator: 25 Feb 2013
  12. dragos bebe01 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Iun 2009
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    audi a6 ake 2002
    Salut, eu.shumy pe testul de diagnoza poate sa nu apara coduri de defect .dar anumiti parametrii te pot indruma unde ar putea fi problema .Verifica cantitatea de motorina injectata, timpul de injectie (avansul) si temperatura combustibilului
     
  13. Dana 1st Gear Member

    Înscris:
    6 Noi 2012
    Locație:
    Spania
    Masina:
    Audi A6, 2.5TDI, 2002
    Revin pe acest site de data asta cu si mai multe probleme fara solutii. Masina mea, un Audi A6, din 2002, 2.5TDI. De cateva luni bune porneste foarte greu la rece si dupa mai multe ore de stationare( prima cheie), in rest porneste normal. Am schimbat bujiile, bateria, kit-ul de distributie, un senzor de temperatura, releu. Am verificat pompa si e buna, pe tester nu da erori. In ceea ce priveste pornirea nimeni nu ii gaseste ce are. Sunt dati cand ii dau cheie si de 6-7 ori, si de abea porneste, cu mult fum, inecata si tremurand. Ce ma preocupa acum si mai mult e ca atunci cand o accelerez, face un zgomot, ca si cum ar freca ceva, si nu mai trage de abea ajunge la 120/h. Astazi, avea 120/h, si mi-a murit motorul in mers. Cred ca si turbo ar avea ceva pt ca nu mai merge ca inainte, si in plus sunetul pe care il face e diferit ca inainte, acum parca e inecat se aude ca un harait. E incredibil, in cateva luni a cazut de tot, nu stiu ce are, si ce e mai grav, e ca nimeni nu ii gaseste solutii. Astept opiniile voastre. Multumesc.
     
  14. alean 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    allroad 2.5 2005
    carait motor

    Salutare!

    Sunt posesorul unui allroad 2005 180bhp ,cod motor BAU si cutie tip tronic 5hp19.

    De ceva vreme, mai exact de cand am vrut sa-i imbunatatesc performantele ,apeland la o resoftare a aparut un cararit al motorului pe la 2700-3000 rot/min.
    In paralel cu acestea si cutia de viteze dadea semne de oboseala...

    Am mers la cel care mi-a resoftat calculatorul si am solicitat reistalarea softului initial.

    S-a rezolvat cu transmisia dar caraitul nu a disparut. In plus la relanti dupa 10 min de functionare mai are cate o intrerupere scurta.

    Imi poate spune cineva care s-a mai intalnit cu o situatie similara care sunt cauzele si consecintele acestui ''carait''?

    Mai jos postez si un log facut pe motor:

    Friday,01,March,2013,20:42:12:32264
    VCDS Version: Release 11.11.3
    Data version: 20120401


    Address 01: Engine (8E0 907 401 J)

    20:42:00 Group 005: Start Conditions (last Engine Start)
    766 /min Engine Speed (G28)
    15.4 mg/str Starting Quantity
    1.6 °ATDC Start of Injection (act.)
    93.5°C Coolant Temperature (G62)

    20:42:00 Group 003: EGR (Exhaust Gases Recycling)
    766 /min Engine speed 740-840
    259.1 mg/str MAF (specified) 180-270 mg/H
    263.0 mg/str MAF (actual) 160-290 mg/H
    45.8 % EGR duty cycle 40-75%

    20:42:00 Group 004: Start of injection - Full load-4000rpm-85*C
    766 /min Engine speed 3800-4200 rpm
    2.2 °ATDC Spec. start 10-14 *BTDC
    2.0 °ATDC Actual start 8-16 *BTDC
    76.1 % Cold start valve
    Friday,01,March,2013,20:49:16:32264
    VCDS Version: Release 11.11.3
    Data version: 20120401


    20:49:05
    2.8 mg/str Injected quantity 3.0-8.0
    26.5°KW Qty adj valve act. time 15-25*Ck
    2.2 °ATDC Spec. start 10-14 *BTDC
    1.6 °ATDC Actual start 8-16 *BTDC
    15.4 mg/str Starting Quantity
    1.8 °ATDC Start of Injection (act.)
    58.3°C Intake Air Temperature (G72)
    0.63 mg/str Injection Quantity Deviation Cyl. 3
    -0.39 mg/str Injection Quantity Deviation Cyl. 1
    -0.78 mg/str Injection Quantity Deviation Cyl. 6
    -0.47 mg/str Injection Quantity Deviation Cyl. 4
    0.08 mg/str Injection Quantity Deviation Cyl. 5
     
  15. Rodyca Banned

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi ALLROAD 2,5TDI,an 2002
    Buna!

    Posibil in urma resoftarii ca pompa sa fi ramas cu sechele(SPUN un NU clar resoftarilor,motoarele au fost testate la uzuri!).Ai euro 4 poate ar trebui o readaptare la pompa de injectie.Ea si-a facut alta harta a injectiei cu resoftarea el a revenit dar numai la ECU.E un pic mai complicat.Of topic luati-va 2,7T daca vreti power sau faceti motorul sa mearga in parametri macar.
     
  16. alean 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    allroad 2.5 2005
    A fost o tampenie resoftarea. Din pacate in Ro nu prea gasesti 2.7 t :).
    I deea este ca banuiesc ca avansul nu este corect dar nu reusesc sa citesc informatiile din vcds si nici nu am reusit sa gasesc informatii despre cum se poate regla avansul.

    Mentionez ca acest carait apare doar daca merg lejer cu ea. Daca-i dau talpa, zgomotul cred ca este in continuare dar schimbandu-se vitezele repede nu este sesizabil.Cum se face adaptarea la pompa?

    Poate ma ajuti sa inteleg logul postat.

    Multumesc,
     
    Ultima editare: 3 Mar 2013
  17. Rodyca Banned

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi ALLROAD 2,5TDI,an 2002
    Buna!

    Daca ai Vag intri pe engine ,basic setings,cananal 04,motorul va incepe sa fluctueze,asa tre sa faca,motorul cald la 85 grade,jos ai o casuta TDI Timing,dai clic pe ea sunt niste grafice,in partea de jos alegi tipul motorului,dupa un ciclu de avansare si devansare vezi o casuta jos iti spune daca esti in parametri(whitin)sau nu (aut of specification)si fa niste poze cand se avanseaza si devanseaza motorul,aparatul tre sa fie pregatit.Plus cantitatea injectata la pompa care e sub valori.
     
    Ultima editare: 3 Mar 2013
  18. alean 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    allroad 2.5 2005
    Buna,

    Am facut cum mi-a spus si cred ca dupa ce imi da testerul totul pare in regula.

    Atasat pozele si cea esentiala :)

    Multumesc,

    A.
     
    Ultima editare de un moderator: 4 Mar 2013
  19. Rodyca Banned

    Înscris:
    22 Ian 2012
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi ALLROAD 2,5TDI,an 2002
    buna!

    Avansul e la limita minima.Linia galbena trebuie sa fie un pic deasupra liniei albastre.Nu trebuiau poze pe canalul 003 in basic settings.Mai mult ma interesa temperatura la care ai luat datele.Canal 001 Meass Block,nu basic.ESti in limite dar mai trebuie avansat.Din roata axului din partea stanga(stanga e partea soferului europa) fin spre stanga,slabesti cele 3 suruburi cu imbus de 6 si lovesti usor cu o surubelnita si un ciocanel.
     
    Ultima editare: 4 Mar 2013
  20. alean 1st Gear Member

    Înscris:
    23 Noi 2012
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    allroad 2.5 2005
    Multumesc frumos pentru sfat! Revin dupa interventie!

    Multumesc!
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta