Taxa de mediu / poluare - recuperare taxa cum procedam ? - discutii diverse

Discuție în 'Probleme inmatriculare' creată de eugencp, 23 Iul 2007.

  1. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    Pana la urma a facut o smecherie si e undeva la mijloc. A incheiat contractul de vanzare-cumparare, a trecut-o pe numele lui la primarie si la finante, plateste impozit ca tot omul, dar la inmatriculari nu s-a dus pentru ca ii cere taxa. Deci.....de la primarie de unde-l durea e perfect schimbat, iar in certificat e trecut tot fostul propietar adica firma. Nu are emotii ca firma era tot al lui.
     
  2. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Aseara pe TVR1 la Ora de Business se explica cum se va castiga noua taxa de timbru,nu am fost atent dar o sa caut azi.
    Pana nu intra noua taxa in vigoare nu au dreptul ca la transcrieri sa iti ceara plata taxei pt. auto inscrise,ieri am finalizat o transcriere a unei masini inscrisa in ro in anul 2000.Se pare ca birocratia difera de la judet la judet...
     
    Ultima editare: 21 Feb 2013
  3. Dan.o

    Dan.o 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Q7,3.0 TDI DHXA, 2019
    Romania e stat in stat si nimic mai mult....
    In orice caz, eu vazand ce-au facut bulgarii zilele astea constat ca suntem o natie de lasi, fricosi si puturosi.
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Feb 2013
  4. wug

    wug Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S4 C4 2.2T Quattro
    Am discutat cu avocatul aseara. Deocamdata asteaptam sa se publice in MO care se va intampla in cateva zile o citim si vedem E posibil sa nu se mai poata recupera.
     
  5. Dr. Gabriel

    Dr. Gabriel Audi Expert

    Înscris:
    26 Iun 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    A6,1.8T AWT,2001
    Dar ce au facut bulgarii? Eu nu ma uit la tv de mult timp
     
  6. Dan.o

    Dan.o 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Q7,3.0 TDI DHXA, 2019
    Pe scurt, li s-a scumpit curentul, au iesit in strada de nemultumire si au dat jos guvernul.Scurt si la obiect.

    Noi frecam menta in palma cu fiecare scumpire, cu fiecare taxa noua etc..

    Mi-e rusine...
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Feb 2013
  7. Cristisor

    Cristisor Platinum Member

    Înscris:
    23 Iun 2010
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Fost proprietar de A4 (B5)
    Populatia bulgara e majoritar urbanizata iar capitala are aproape 20% din populatie, deci e mult mai usor sa scoti lumea de la oras si sa rastorni guvernul. S-au adunat si ai nostri sa protesteze prin 2010 si dansau hora :))
     
  8. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Eu vad problema foarte simplu si aceasta taxa e inca partinitoare si ca atare poate fi atacata in instanta:
    1. orice masina are taxa platita si conform noii taxe s-a platit mai mult, are dreptul la recuperarea minim a diferentei. Adica echivalarea taxei. Sau rambursarea integrala si replatirea ei la vanzare cu conditia ca proprietarul sa nu se fi schimbat de la data platii taxei si pana acum. Daca proprietarul s-a schimbat deja face obiectul discriminarii pentru simplul fapt ca fostul propritar a platit mai mult decat e taxa acum. Daca si-a recuperat-o el va fi in castig iar nefericitul ce o va cumpara in 2013 va plati din nou pentru aceeasi masina.
    2. o masina care a castigat in instanta nu ar trebui supusa unei noi proceduri de plata. Schimbul proprietarului nu aduce modificari fata de tara de provenienta (UE), cilindreea, gradul de CO2 si vechimea ei.
    3. si cel mai bun argument pentru care taxa e inca prost gandita: Se plateste doar prima data (primul fraier care o inmatriculeaza in RO sau primul care cumpara de la cineva care si-a recuperat taxa), asadar desi numele taxei s-a schimbat, RAMANE TOT O TAXA DE PRIMA INMATRICULARE.
    Pai daca eu cumpar masina din UE si o inmatriculez si platesc taxa, de ce la vanzarea masinii nu imi primesc inapoi banii pe diferenta de ani in care nu voi mai polua pentru ca nu mai sunt detinator?
    Adica, pentru cine nu a inteles... daca eu inmatriculez o masina acum gradul de indatorare se calculeaza in functie de cateva criterii printre care si vechimea masinii. Sa zicem ca taxa ar fi 2000 euro. Peste un an, masina se mai invecheste si taxa ar fi 1700 euro. Daca eu platesc 2000 euro taxa corespunzator vechimii actuale a masinii, si tin masina 1 an dupa care o vand, nu ar fi normal, constitutional, moral, etic (cum vreti voi) sa mi se dea inapoi cei 1700 euro (retinandu-se diferenta de 300 euro) iar noul propritar sa plateasca cei 1700 euro la inmatrcularea pe el si tot asa sa se calculeze mai departe? Si toate astea sa se faca din oficiu, fara procese...
    Pai si nu e partinitoare taxa? Chiar nu inteleg cum pot spune avocatii ca nu au de ce sa se lege, ca nu au portite... si asta fara sa apara nimic in Monitorul Oficial. Numai din motivul 3 se poate deschide proces...
     
    Ultima editare: 21 Feb 2013
  9. Dan.o

    Dan.o 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Q7,3.0 TDI DHXA, 2019
    Eu te votez ministru al mediului :))))
     
  10. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    Taxe , Taxe , Taxe si impozite ..
    Dar noi nu avem autostrada si drumuri pe unde sa mergem cu masina ..
    Oricum este discriminare .. si se poate ataca in instantele de judecata competente
    Dar .. de ce doar auto de tip M1 trebuie sa plateasca taxa de ce nu plateste orice are motor si polueaza taxa mediu ...
    Deci .. asteptam varianta publicata in Monitor si cu siguranta vor exista cai de atac ..
     
  11. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Eu citisem ca se taxeaza auto din categoria M1, M2, M3, N1, N2 si N3.
    Rationament ilogic de a taxa putin masinile vechi, dupa discernamantul fara argumente cum ca sunt la finalul ciclului de viata si vor polua mai putin. Asta inseamna ca o masina Euro 5 care este mult mai noua, asadar va circula mult mai mult timp si va polua indelung, ar trebui sa aiba taxe si mai mari. Dar nu este asa deloc. Cat polueaza un Euro 2 intr-un an nu cred ca va polua un Euro 4 (sa zicem) in 3 ani.
    Numai masinile din categoria mijlocie, adica E3 si E4 sunt persecutate si platesc cele mai mari taxe.
    Cred ca luna viitoare merg in Germania sa cumpar o masina E2 asa... de distractie!

    Dan.o, macar pe mine nu ma cheama Plumb. :) Daca nu ar exista taxa auto/mediu ministerul mediului ar putea fi desfintat. Face tot atata treaba ca si ministerul turismului sau de ce nu, cel al sanatatii.
     
  12. Dan.o

    Dan.o 3rd Gear Member

    Înscris:
    18 Dec 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Q7,3.0 TDI DHXA, 2019
    Si normele astea sunt o mizerie daca stai sa te gandesti... cat co2 scoate un 3.0 benzina E5 si cat scoate un 1.4 E2 benzina? conform lor euro 2 polueaza....deci menta de frecat in palma
     
  13. wug

    wug Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S4 C4 2.2T Quattro
    Atunci sa incepem lista pentru cotoroante:

    Wug
    Cata181
    Ovidiutm
    ...
     
  14. TTs

    TTs Pasionat Audi

    Înscris:
    1 Sep 2008
    Locație:
    Piatra Neamț
    Masina:
    Audi TT Quattro 1,8T
    Daca cu vechea taxa ma costa cca 1600euro inmatricularea,cu noul asa zis timbru ma costa cca 2200euro,deci @wug,pune-ma pe lista :)

    Ce ma frapeaza e,cu cata nonsalanta,tupeu si nesimtire suntem mintiti pe fata:se sustine ca nu se tine cont de capacittea cilindrica,ca oricum platim impozit anual pe asa ceva,ci numai de CO2,cand de fapt nu e asa! :wtf:
     
    Ultima editare: 21 Feb 2013
  15. isvaly

    isvaly Gold Member

    Înscris:
    25 Aug 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A4,A6,A8,Q7,
    Oamenii astia sunt alesi de popor sa va dea cu Plumbul in cap...
    PDL ,taxa PSD taxa la toti e taxa .. indiferent de apartenenta ..
    Dar este bine ca se voteaza bine ..
    Nici o diferenta intre fostul si actualul Guvern ..
    Asta este fratilor acomodati va ...
    O sa ne umplem de masini inmatriculate in BG...
    Omul simplu nu are timp de procese intermiabile si nici banii si alege varianta mai simpla si mai ieftina .. si anume inmatriculare in Bulgaria .. fara impozite asa mari fara taxe asa mari .. etc ..
    Chestia este ca daca te loveste unu poti sa iti iei gandul de la RCA bulgaresc si despagubiri ..
     
    Ultima editare: 22 Feb 2013
  16. aurelgales 6th Gear Member

    Înscris:
    29 Aug 2008
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A6 C5 1.8T/2001
    Sa comparam!

    Eu, din pacate, nu am prea "iesit din curte", insa dintre cei care ati fost in Europa si aveti posibilitati de informare, eu propun sa comparam care este situatia taxei ... "pluri"-destinatii (nici creatorii astia imbatosati de pe plaiuri mioritice nu stiu cum s-o mai denumeasca) in tarile europene cu ce fac nesatuii astia si apoi putem analiza variantele de contracarare. Eu stiam ca principiul vestic era producatorul poluator plateste, adica taxa de poluare se regasea in pretul autoturismului.:hi::hi::hi:
     
  17. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Da, dar la noi Legea se face prin negocieri directe intre guvern si producatori care evident isi protejeaza afacerea. Iar daca ar taxa masinile la poarta fabricii, cum ne-ar mai prinde pe noi cei care avem masini deja inmatriculate sau care inmatriculam masini second hand? Ar fi o pierdere pentru stat care in ultima perioada se finanteaza numai pe spatele cetateanului prin impozite, taxe si amenzi.
     
  18. wug

    wug Platinum Member

    Înscris:
    1 Oct 2010
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi S4 C4 2.2T Quattro
    Atunci sa incepem lista pentru cotoroante:

    Wug
    Cata181
    Ovidiutm
    Hang your idols

    Inca 4 si inchidem un trailer.
     
  19. mikaela4

    mikaela4 Platinum Member

    Înscris:
    7 Oct 2011
    Locație:
    Barcelona
    Masina:
    Audi A4b5 AFN1,9 TDI feb.1999 Audi A4B5 AFN1,9TDI quattro, august1999
    taxa inmatriculare Spania

    Eu deocamdata stau linistit, prefer sa platesc 300€ asigurare si 140€/an impozit la spanioli. Haideti sa va spun cum e la spanioli cu masinile aduse din afara.
    O sa iau de exemplu un Audi A4b5 din 1999, al meu:). In Spania, fiecare masina se devalorizeaza pe masura ce trec anii, conform unei norme stabilite prin LEGE ! Si am sa pun mai jos un fel de tabel, pentru a vedea deprecierea vehiculelor :
    Pana la 1 an 100 %
    Pana la 2 ani 16 %
    Pana la 3 ani 33 %
    Pana la 4 ani 44 %
    Pana la 5 ani 53 %
    Pana la 6 ani 61 %
    Pana la 7 ani 66 %
    Pana la 8 ani 72 %
    Pana la 9 ani 76 %
    Pana la 10 ani 81 %
    Pana la 11 ani 83 %
    Pana la 12 ani 87 %
    Mai mult de 12 ani 90 %

    Asadar, masina mea se incadreaza la categoria peste 12 ani, drept urmare daca masina noua a costat, sa zicem, 24.000€ pe piata spaniola( cam atat a costat in 1999, fara extrasuri), la ora asta in Spania valoreaza 2.400€. Nu are importanta de unde o aduc eu si cat am dat pe ea, daca sunt bou si am dat pe ea 5000€ e treaba mea, in Spania masina este evaluata automat la 2400€.
    Buun ! Acum mergem la RAR sa vedem noxele actuale. In functie de noxe si de pretul devalorizat PRIN LEGE al masinii, vom vedea care este taxa de INMATRICULARE ( nu de mediu sau mai stiu eu ce plumbi ii trec prin cap lu' tanti Plumb! ). Si in cazul asta exista o normativa prin care taxa de inmatriculare se calculeaza in functie de nivelul de noxe astfel :

    Emisii de CO2 mai putin de 120gr/km 0% din pret
    Emisii de CO2 intre 121 si 160gr/km 4,75% din pret
    Emisii de CO2 intre 161 si 200gr/km 9,75% din pret
    Emisii de CO2 mai mult de 201gr/km 14,75% din pret

    Deci, si acolo platesti taxa pt. poluare chiar daca masina e noua. Da' nu ca la noi, in functie de norma EURO ! Ca daca e EURO 4 si contamineaza mai mult ca un euro 1 ce-i faci?
    Acum sa zicem ca masina mea are nivelul de noxe de 201gr/km (nu e cazul, anul trecut la itp-ul spaniol mi-au iesit 167gr/km). Voi plati o taxa de inmatriculare de 2400 x 14,75% = 354€ .Nici un euro in plus sau in minus!
    E adevarat ca Spania este membru cu drepturi depline in C.E., drept urmare, daca pe factura de cumparare se specifica cum ca tva-ul este inclus, inseamna ca s-a platit tva-ul, deci in Spania nu-l mai platesti. Daca dimpotriva, in factura se specifica TVA neinclus, atunci platesti in plus la inmatriculare TVA-ul, care apropo, in Spania este de 21% incepand cu 1 sept. 2012, pana atunci era de 18%!
    Sa zicem ca vii in Romania noastra si trebuie sa platesti si tva-ul, ar mai fi un plus de 576€.

    In ce priveste noua lege, sunt convins ca ceva nu e in regula. Mai ales cu creierul facut muci al idiotilor care ne conduc. Astia sunt mai idioti ca ailalti dinainte, aia macar aveau o scuza : sa nu transforme Romania in "groapa de fier vechi a Europei" (noaptea mintii). Ei lasa , ca acum o sa fim goapa de gunoi a Europei, daca nu suntem deja. Si or sa mearga românasii nostri si daca pana acum mai veneau cu masini din 99-2002, sa vezi acum! Numai pana in '95 !
    Asadar, se va gasi o portita, garantat! Orice lege are lacune si poate fi interpretata. Oriunde, numai ca la noi mai mult!

    Si ... treceti-ma si pe mine pe lista. Aduc numai Golf, ursuleti si alte specii ! Oare cate masini pot sa aduc, sa zicem, de 5000€? Ca fac imprumut la banca, ii scot dublu garantat !:)
    :salute:

    P.S. Pe mine ma treci cu restul de masini de pe trailer, asa ca am facut un transport! Mai vrea careva?
     
    Ultima editare de un moderator: 24 Feb 2013
  20. Cristian S.

    Cristian S. Audi Expert

    Înscris:
    8 Mar 2008
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4
    Foarte bun postul @mikaela4..mai adaug si eu ca taxa se plateste si la ei inclusiv pentru masinile inscrise in circulatie in Sp,dar doar cele pe persoana fizica daca nu ma insel,firmele sunt scutite.
    Parerea mea ca pentru 450 e o tii inscrisa acolo,la anu mai si scade daca esti baiat cuminte,impozitul e cam mare.In ce zona a Spaniei esti?
    Chiar in momentele de fata caut o masina pe site in sp si tot acolo va ramane inscrisa.
     

Distribuie pagina asta