Consum de combustibil 2.0 TDI la A4 B8 - discutii diverse

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de calinbalan, 2 Aug 2011.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. tilu

    tilu Bronze Member

    Înscris:
    23 Oct 2009
    Locație:
    Târgu Mureș
    Masina:
    Audi A3 8V 2.0 TDI DSG
    Daca te gandesti la jantele mele...pune-ti pofta in cui:p

    CAHA, 245/40/18 Pirreli Cinturato P7 Ecoimpact:oras- 7-9%, exterior 5,2-6,2%.
    Media dupa 10000km a fost de 7,2%.
    Am verificat de cateva ori consumul CB, metoda plin-plin, indicatiile sunt aproape de realitate.
     
  2. huskyuk 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Apr 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4, 2.0TDI, Multitronic, 2010
    Adevarat, BC nu prea "minte"...
    Si eu scot cam 8,5 - 8,7 in oras, si aprox 6 la drum intins.
    Mentionez ca am multitronic, si vad "S" in bord destul de des :D ... Oricum, cutia face minuni pt consum!
     
  3. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Sa intru si eu in joc desi am spus ca sunt dezamagit de cei care mint cand este vorba de o simpla relatare in ceea ce priveste consumul unei masini.

    Crede cineva ca va fi considerat mai special daca are consum mai mic sau e pur si simplu nevoia de a fi invidiat de ceilalti?

    Masina mea: motor CAGA - cutie manuala 6 trepte consuma:
    11-12-13 -14l /100km in oras (Bucuresti)
    Extraurban cu mers sustinut cu acelerari constante pana la 160 km/h - 7.2 l/100 km

    PS: sunt de parere ca la o masina cu "CLIMA bizonica" este bine ca butonul AC sa stea activat, ca doar mi-am cumparat o masina confortabila....- deci aceste cifre sunt cu AC in functiune
     
    Ultima editare de un moderator: 30 Mai 2013
    Maieras apreciază asta.
  4. mirceaB8

    mirceaB8 6th Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2012
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4, B9, 2.0 TDI S-Tronic, 2016
    Nu vreau sa fiu rau, dar 8,5 in Bucuresti cred ca se poate doar dimineata la ora 3. Asta in conditiile in care consumul urban dat de producator este 7,8 parca.
    Am aceeasi cutie si motor (2.0 TDI, Multitronic) si in Timisoara cu plinul facut de 170 de KM si resetat CB la plin, am un consum de 10,3 (iarna consumul era in jur de 11-12), mers linistit, pe Drive. Daca se merge bara la bara, sare la 13-14 lejer. Mai mult ca sigur pe S consumul ar creste la 11-12. In afara, in jur de 6, dar nu prea depasesc 110 km/h.
     
  5. marianu

    marianu Silver Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A7 2019 ,Q7 2018
    colegii, banuiesc ca aveti jante pe 17 sau 18 de aveti consumu asta in oras?
     
  6. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Am avut anul trecut jante pe 16 iar acum am pe 17 dar nu vad o crestere a consumului de carburant fata de anul trecut ...
     
  7. mirceaB8

    mirceaB8 6th Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2012
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4, B9, 2.0 TDI S-Tronic, 2016
    Cred ca latimea cu cat este mai mare cu atat influenteaza mai tare consumul, nu neaparat diametrul lor.
     
  8. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    Din testele mele si a inca doi prieteni cu A4 B8, diferenta intre 16 si 17 inch inseamna o masina aproape cu o secunda mai lenta pana la suta, lasand la o parte consumul. De la 17 la 18 este si mai dezastru.
     
  9. bet

    bet Gold Member

    Înscris:
    1 Apr 2008
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 4G 2O12
    Pe principiul asta daca iti pui jante pe 15 s-ar putea sa bati un rs incaltat cu jante de 20.
     
  10. glumaretzuu Gold Member

    Înscris:
    16 Mar 2008
    Locație:
    Bacău / Iași
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI
    O secunda e mult prea mare diferenta. Daca trec de la 17 la 16 ar insemna ca in loc de 143 cp am 170 cp...
     
  11. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    am zis aproape o secunda, este cam 0.7-0.8. Dar nu trebuie sa credeti din auzite, puteti sa va dati cu parerea sau sa testati efectiv, avem toti telefoane care filmeaza, testul 80-120 intr-a 4-a elimina complet influenta soferului, va urez mult succes si acum gata cu offtopicul :)
     
  12. marianu

    marianu Silver Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A7 2019 ,Q7 2018
    eu mi-as pune 15 sa vad comportamentul dar cred ca nu incap de discuri.cred minim e 16 ce se poate pune .
     
  13. ionut_marius 5th Gear Member

    Înscris:
    23 Oct 2011
    Locație:
    Buc
    Masina:
    bmw,4.0d,2010

    Poate ai ceva pb sau mergi pe distante f scurte fie resetezi Cb-ul din 2 in 2km,altfel nu imi explic.
     
  14. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Salutare,

    Deci, postez si eu consumul masinii mele(2.0TDI CAGA).

    5.4L, viteza medie 120KM, autostrada.

    Consum oras undeva in jurul la 9-10l.
     
  15. Bicker 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Noi 2009
    Locație:
    Tg-Mures
    Masina:
    Adudi 80 model '80
    Consum cu biciclete sus

    Salut, am un Audi A4 B8 motor 2.0 TDI 143 Avant cp , citind pe forum ajung la concluzia ca am un consum relativ ok iarna / vara . Saptamana trecuta am fost plecat in concediu in Austria 2330 Km 3 persoane, bagaje + 3 biciclete pe masina. Am facut un calcul la pompa gen 2330 km alimentat 181,6 l si mi-a iesit un consum de 12,8 . Mi se pare extrem de mare acest consum, ce parere aveti ? Am cauciucuri pe 16 si ma batea gandul sa imi iau pe 18 / 225/45 dar acum stau sa ma gandesc daca e o alegere buna sau nu .

    Multumesc !
     
  16. laurxxl

    laurxxl 4th Gear Member

    Înscris:
    26 Ian 2009
    Locație:
    Buzău
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI 143 CP B&O
    Biker... vezi ca da 7,7 l/100 Km
     
  17. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Intr-adevar consumul iese mai exact 7.79l/100km
    In opinia mea este un consum normal, avand in vedre si bicicletele dar si viteza de deplasare maxima cu care poti rula cu bicicletele sus.
     
  18. Alekxxx

    Alekxxx 2nd Gear Member

    Înscris:
    9 Mar 2012
    Locație:
    București / Craiova
    Masina:
    Audi B8 (CAHA) S-Line
    Salutare!

    Am obtinut si eu cel mai apropiat consum pe BC - 4.8l/100km fata de cel dat de carte 4.7, pe Sinaia - Bucuresti pe DN1 regim 70-130kmph.
     
  19. Bicker 1st Gear Member

    Înscris:
    12 Noi 2009
    Locație:
    Tg-Mures
    Masina:
    Adudi 80 model '80
    Da, imi cer scuze, nu stiu ce calcule am facut dar dupa ce am citit posturile voastre si am refacut calculele mi-a cam revenit zambetul pe buze :) . Multumesc !
     
  20. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    Eu am consum de 7% mers pe autostrada:
    Bucuresti -> Vama Veche
    Vama Veche - > Bulgaria
    Bulgaria -> Bucuresti
    ~680km

    Spor
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta