Audi Drive Select la A4 B8 - Instalare buton si/sau activare buton ADS

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de george, 10 Iul 2012.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. valentinc 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A8 3.0tdi, 2007
    Unde ai intampinat dificultati? Nu se mai activeaza sau cum?
     
  2. dr_dumi

    dr_dumi Bronze Member

    Înscris:
    12 Mai 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B9 190 CP Quattro
    Da, exact. Nu se mai activeaza..


    Sent from my iPhone 5
     
    ForTeen apreciază asta.
  3. dr_dumi

    dr_dumi Bronze Member

    Înscris:
    12 Mai 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B9 190 CP Quattro
    Am o intrebare pt specialisti, mai degraba o ipoteza si sa imi ziceti daca poate fi sustinuta sau nu.
    Am avut ADS-ul activat timp de 24h, activat prin aceleasi metode ca si la ceilalti colegi din meniu, fara buton. A 2a zi am mers si am facut update la navigatie ca sa am harta 3D. Este posibil ca atunci cand s-a facut update-ul la navigatie, ca sa se poate realiza acest update, implicit sa se fi facut si un fel de update la MMI?
    In seara asta am mai urmat pasii inca odata cu un alt coleg de forum si aceleasi rezultate negative am, ori ramane grey out in CAR menu ori lipseste cu desavarsire, la ADS ma refer.
    Credeti ca un alt update sau mai degraba un fel de downgrade la MMI (daca exista asa ceva) ar rezolva problema? Asta fara ca sa pierd hartile, bineinteles.
     
  4. mabalaru

    mabalaru Platinum Member

    Înscris:
    12 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 D4 FL 2017, 3.0 TDI 262CP, Exclusive
    Salut Dummi,
    Update la MMI se face (si mie mi-a facut ...)
    Cred ca un "update" de MMI ar rezolva problema, dar sincer nu stiu ce update sa faci ...
    Daca vrei iti dau un link de la un forum de unde am reusit sa obtin eu crack-ul pentru harti (care sa nu aiba probleme cu zoom-ul), dar nu stiu daca au idee la partea asta cu ADS-ul.

    Spor
     
  5. dr_dumi

    dr_dumi Bronze Member

    Înscris:
    12 Mai 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B9 190 CP Quattro
    Sunt curios daca si-a facut careva update la MMI pana acum, oare cei de la Audi iti pot face? Deja sunt offtopic..
    In alta ordine de idei, acum masina via vcds este pe dinamic all the way, s-au modificat biti 63-66 in loc de 4 am pus 3. Se simt o oarecare diferenta fata de cum era inainte insa parca nu la fel de majora precum era cu ADS-ul activat. Sau poate ma insel eu... parca tragea mai liniar cu ADS-ul fata de cum trage acum, nu ca m-ar brusca sau ceva.
     
  6. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    Da, update-ul de navigatie schimba si versiunea softului, nu se upgradeaza doar harta. Ca posesor de buton ADS, am facut acest update si nu am avut nici o problema. Singurul minus este ca hartile sunt tot mai mari/complete si viteza de raspuns a intregului sistem de navigare scade de la versiune la versiune. Procesorul ei a fost conceput pentru variante mai simple/mici, cu MULT mai putine strazi sau POI-uri. Dar asta este deja alta discutie.

    Probabil faptul ca activarea ADS fara buton a lasat niste erori pe acolo cu care mergeai fara sa te deranjeze, dar acum a intrat ceva in conflict cu noua versiune de software care mai nou nu te mai "lasa" sa setezi cum era inainte? Presupun, nu zic ca stiu sau ceva...
     
  7. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Si eu am meniul de la ADS pe gri in acest moment dar nu am mai avut timp sa ma ocup de el sa vad ce pot face.
    In curand imi voi monta si eu butonul si vom lamuri daca lipsa butonului duce la aceste erori cand se fac update-uri ...
     
  8. dr_dumi

    dr_dumi Bronze Member

    Înscris:
    12 Mai 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B9 190 CP Quattro
    Lipsa butonului nu are legatura cu problema mea. Stiu asta ca s-a incercat si cu buton, am imprumutat un buton de la cineva pt cateva minute si acelasi drac..
    Este foarte posibil ca update-ul mmi-ului sa fi dat peste cap cumva functia asta cu ADS-ul. Eu deja m-am resemnat si am setat 63-66 pe Dinamic via VCDS. Ar fi fost interesant cu butonul ala in bord, chiar da fain acolo.
     
  9. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    @dr_dumi : pana acum ceva minute si eu aveam meniul tot pe gri indiferent ca motorul era oprit sau nu.
    Solutia la mine a fost sa reiau toate setarile initiale si apoi a mers perfect ! Am umblat atat cu vagul cat si in meniul ascuns ! Vezi ca pentru a se salva informatia in meniul ascuns, dupa ce faci modificarea trebuie sa resetezi MMIul ...
    Mai incearca o data si fii atent ca trebuie sa mearga ;)
     
  10. dr_dumi

    dr_dumi Bronze Member

    Înscris:
    12 Mai 2008
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    Audi A4 B9 190 CP Quattro
    Am reluat toate setarile de la 0 de cel putin 5 ori pana acum.
    Nu mai conteaza acum. Probabil daca tineam masina ma gandeam sa ii dau de cap in vreun fel. Masina va mai sta la mine 2-3 saptamani si apoi iau alta. Asta e.


    Sent from my iPhone 5
     
  11. george

    george Gold Member

    Înscris:
    21 Feb 2008
    Locație:
    Iași
    Masina:
    [quattro] - A4 B8.5 2013 & Q5 8R 2017
    Cand ai umblat sa refaci setarile erau macar inregistrate setarile pentru ADS sau trebuia sa o iei de la 0 ?
     
  12. Sebastian2013 4th Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2013
    Locație:
    Zalău
    Masina:
    Audi Q3 8U, 2.0 TDI
    Aseara am vrut sa imi activez si eu ADS insa fara rezultat, nu imi apare nimic in MMI la CAR. Am urmat pasii de mai jos, cand am intrat in meniul ascuns deja era bifata functia charisma.

    Activate Audi drive select individual in MMI:
    for MMI 2G go to secret menu and in Diag settings, Car menus maske, check Carisma and go down to Accept changes.
    Restart MMI.
    Nex (same for both 2G and 3G) Coding 09-Central electric:

    for carisma engine only
    Byte 7, bit 5, change 0 to 1
    Byte 8, bit 2, change 0 to 1
    Byte 17, bit 7, change 0 to 1

    After this coding channels 63 - 66 are enabled (before this they are not available)

    [09 – Cent. Elect.]
    [Security Access - 16]
    [Adaptation - 10] -> Channel 63
    change to 04

    [Adaptation - 10] -> Channel 64
    change to 04

    [Adaptation - 10] -> Channel 65
    change to 04

    [Adaptation - 10] -> Channel 66
    change to 04

    4 = Individual

    Am sa schimb si eu din 4 in 3 poate asa va merge pe default cu zice si dr_dumi.
     
  13. Sebastian2013 4th Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2013
    Locație:
    Zalău
    Masina:
    Audi Q3 8U, 2.0 TDI
    Posibil sa fi gasit solutia de ce nu imi este afisat ADS in MMI 2g
    Mai trebuie bifat in Diag Settings, APK Ox1.... charisma.
    Am sa incerc deseara daca asta e solutia.

    Dr_dumi, posibil dupa ce ai facut update de versiune MMi, standard sa fie dezactivata casuta din APK Ox1.. charisma
     
  14. Sebastian2013 4th Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2013
    Locație:
    Zalău
    Masina:
    Audi Q3 8U, 2.0 TDI
    Confirm!!

    Dupa bifarea casutei charisma din Diag Settings, APK Ox1.... mi-a aparut Audi drive select individual in MMI.

    Deocamdata doar engine am activat, m-am juact cu dynamic vs confort scurt de tot, insa nu-mi dau seama daca sunt doua masini sub aceeasi caroserie :)
     
  15. Sebastian2013 4th Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2013
    Locație:
    Zalău
    Masina:
    Audi Q3 8U, 2.0 TDI
    Am activat si ptr steering, in dinamic se simt cei 143 de cai, in sfarsit merge cum trebuie masina. Pacat ca n-am magnetic ride si quattro :)
    Se merita codarea, in 5 minute ai o masina cum trebuie, simti cuplul diesel inca de la 1500 RPM.
     
  16. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    Atentie ca sentimentul ala de cuplu diesel sporit este dat de o o presiune incarcata mai agresiv, ceea ce in timp scade fiabilitatea tubinei, mai ales daca masina este calcata sub 2000rpm/cu motorul rece/nu este lasata sa se raceasca inainte de oprire motor samd. In special la masini nu tocmai la prima tinerete ca numar de km (indiferent cat de virgina scrie ca este pe bord), un ads "uitat" pe dynamic sau plimbata prea mult in acel regim, o sa va faca o mare bucurie la buzunar.

    De asemenea cutia de viteze, daca este automata, tine la mult mai putini Nm/harjoneala decat una manuala si tot asa, aia cand/daca pica, e mai avantajos sa faci masina cadou decat sa incerci sa o repari.
     
    Ultima editare: 1 Iul 2013
  17. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Nu esti cam drastic cu un soft proiectat si implementat de fabrica pe masinile Audi?
    In cele relatate mai sus banuiesc ca te referi strict la parea de soft pe motor nu si la magnetic ride + directia electro-hidraulica asistata ceea ce de fapt inseamna ADS!? Pe care cu sinceritate iti recomand sa il incerci complet ;)
     
    Ultima editare: 1 Iul 2013
  18. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    Servodirectia aia electro-hidraulica asistata (cea mai scumpa optiune de directie, 1N3 este codul ei) o am. E foarte buna, merita cu varf si indesat, nu are nici un minus in afara de pret.

    Da, ma refeream strict la motor. Am incercat ADS complet, din fabrica, era insa intr-o echipare mult mai slaba decat ce am cumparat in final si personal mi-a fost frica de relatia Romania+amortizoare magnetice (consumabile) cam scumpe pt gropile, trecerile "la nivel" si rosturile de dilatatie de pe podurile autostrazilor romanesti. Preferinta strict personala. Cu toate astea m-am ales cu suspensia sport originala/stock. Deci practic imi lipseste doar varianta "confort" a suspensiei, cea care face masina moale/barca pe curbe (nu, multumesc).
    Un quattro permanent cu suspensie confort e o combinatie cel putin ciudata, pt ca dotarea 4x4 este o optiune pur sportiva (te face sa te indragostesti de blana in viraje), in rest garda la sol nu-ti permite sa folosesti masina offroad sau cand zapada depaseste 15cm. Deci, ce sa fac cu niste amortizoare setabile mai moi, in configuratia mea?

    Nu stiu daca sunt drastic, Audi scrie clar in cartea masinii lucrurile spuse de mine, dar nu stiu cata lume o deschide si citeste, daramite respecta. Aceste reguli de utilizare sunt doar mai importante cand chipuiesti masina sau o conduci in regim sportiv. Sunt universal valabile.

    Cel mai simplu logic este sa te gandesti ca daca setarea dynamic la motor era ok permanent, lasau motorul in acest regim mai vioi din start, pt ca nu exista nici un sofer de pe lumea asta sa se planga ca masina lui trage prea tare ;)
     
    Ultima editare: 1 Iul 2013
  19. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Multumesc pentru raspuns
     
  20. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    FlorinB apreciază asta.
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta