Tren rulare (suspensie - brate - rulmenti - etc. ..) A6 C6 - probleme - cauze si rezolvari

Discuție în 'Audi A6 C6 (2004 - 2011)' creată de mariusel86, 4 Dec 2010.

  1. ExcesDude

    ExcesDude 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2010
    Locație:
    Bruxelles
    Masina:
    Audi A6 3.0 TDI 2006 Quattro Full
    Ms de raspuns. Problema e ca se aude si la mers drept de ex ieri am fost pana in olanda si mi'a facut si pe drum drept dar problema e ca in viraje spre dreapta la iesire de pe autobanda zbomotul se amplifica. Cum pot sa imi dau seama ca e de vina rulmentul. Asi vrea sa fiu sigur si sa il schimb ca o sa ma astepte un drum lung si nu vreau sa am probleme cu masina pe drum. Ms inca o data.
     
  2. nucugheri

    nucugheri Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2007
    Locație:
    Bistrița
    Masina:
    Audi A6 C5 1,9 TDI 96 KW
    Poti sa faci urmatorul test: ridici masina pe cric si invarti de roata cu putere, de mai multe ori, trebuie sa se auda acel huruit, iar apoi repeti operatiunea la cealalta roata, unde teoretic nu ar trebui sa auzi nimic. Cam asta ar fi metoda "in parcare" .
     
  3. fwd 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2009
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    Audi A6, 3000 TDi quattro, 2009
    Buna.

    Am si eu o problema ciudata la un audi a6 2009 quatro 3000 TDI. De curand am observat cand rulez cu masina cu viteze peste 60 km/h , cand trec cu masina peste denivelari pur si simplu se schimba directia masinii, cand merge dreapta cand merge stanga este aproape imposibil sa o tin in pozitie dreapta pe un drum mai rau (nu va ganditi la un drum cu devinelari cat casa, ma refer la ceva banal mici damburi). Sincer cred ca audi care l-am cumparat este cea mai proasta masina in care m-am dat pana acum, stiu ca multi o sa va minunati de ce spun dar nu este posibil sa fie probleme de genu asta la o masina de 80k euro. Am to mers cu ea pe la mecanici toti dau din umeri... Orice sfat este binevenit.

    Multumesc.
     
  4. iacoba 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2013
    Locație:
    Galati
    Masina:
    A6, 2.0 - 136cp, 2010
    fwd nu sunt mecanic dar am vazut aceeasi problema pe un Alfa Romeo. Masina era perfecta pe deasupra dar avea sasiul rupt. Verificati caroseria pe dedesubt sa nu ai vreo surpriza. Ca idee Alfa n-a putut fi recuperata nici dupa sudarea lonjeroanelor.
    Sper sa nu ai aceeasi problema !
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Iul 2013
  5. valentinc 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A8 3.0tdi, 2007
    fwd, cred ca ai pus cauciucuri putin prea late ...
     
  6. fwd 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2009
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    Audi A6, 3000 TDi quattro, 2009
    Masina este bibelou dedesupt fara pata de ulei, practic ca din fabrica ma indoiesc dar foarte posibil sa fi fost vreo problema, lovire ... etc. O sa incep cu schimbul cauciucurilor, am niste caucicuri uzate care cred ca nu au fost pe masina asta...
     
  7. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    [​IMG]
    [​IMG]
    Bucsele de la bara stabilizatoare praf, am avut aceeasi problema, verifica si suportii bucselor sa nu fie indoiti/infundati, eu am atins ceva dedesubt si am infundat un suport stricand si acea bucsa. La mici denivelari masina o lua pe unde vroia ea :)). Ti.am atasat o poza cu suportul(nu este de audi ca nu am gasit dar este90% identic) si bucsa aferenta.
     
  8. fwd 2nd Gear Member

    Înscris:
    11 Iul 2009
    Locație:
    Hunedoara
    Masina:
    Audi A6, 3000 TDi quattro, 2009
    Da cunosc bucsele, am sa le schimb si astea cu toate ca am impresia ca masina este imposibil de reparat, tot schimb pe ea bag bani aiurea fara rezulat...
     
  9. iacoba 2nd Gear Member

    Înscris:
    8 Apr 2013
    Locație:
    Galati
    Masina:
    A6, 2.0 - 136cp, 2010
    de ce nu te duci sa ii faci un bracaj, poate isi dau aia seama ce are
     
  10. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Stie cineva ce firma vine rulmentul fata pe original la A6 2.7 fara quattro 132kw?
     
  11. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    SNR, FAG sau SKF. Pana nu desfaci nu ai de unde sa stii. Fabrica echipeaza in functie de contractele existe cu anumiti furnizori la un moment dat, furnizori care se schimba in functie de mai multe motive. Bafta
     
  12. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Am gasit pe net SKF FAG MAPCO credeam ca sunt aftermarket :) vreau sa il schimb si nu stiu exact de care sa pun ... ca raport pret/calitate imi recomanzi vrun brand anume? mersi
     
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    SNR, SKF sau FAG nu neaparat in ordinea asta.
    In ultima vreme la A6 C6 si alte modele de Audi am gasit (la demontare) din fabrica montati rulmenti marca SNR. Bafta
     
  14. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Multumesc pentru raspunsul promp. Am gasit ceva SKF dar nu stiu daca se potriveste, vad ca SKF au un anumit diametru exterior, SNR alt diametru exterior, dar ambele sunt pentru A6 2.7 ...
     
  15. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Pana nu demontezi si nu masori exact rulementul tau nu cumpara nimic. ETKA si programele de piese te/se pot insela. Am patit asta de multe ori. Intai demontezi si pe urma cumperi. Asta este regula cand se schimba piese auto (nu se aplica la consumabile, adica: filtre ulei, etc.). Bafta
     
  16. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Sunt in Austria, aici costa aprox. 320e rulmentul + manopera. Un rulment SKF este 400 ron. Sa ma duc sa il demontez,masor si sa il pun la loc asteptand dupa aceea colet din romania cu rulmentul pe care il voi comanda nu prea este un avantaj ca platesc manopera de 2 ori. Am gasit urmatoarele coduri compatibile cu 2.7 tdi 132 kw : 4F0 598 625 A - 4F0 498 625 A - 4E0 498 625 B - 4E0 498 625 B - 4F0 498 625 A - 4F0 598 625 A ... acum ramane de vazut ce cod am eu pe masina.
     
    Ultima editare: 16 Iul 2013
  17. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Si daca iti iei teapa, adica iti vine un rulment cu alta masura ? Demontezi si comanzi dupa ce ai demontat. Preturile reflecta puterea de cumparare din tara respectiva. Atunci asteapta pana te intorci in Romania.

    Inca ceva: vezi ca un rulment SKF pentru masina ta nu costa 100 euro. Pretul real este cel mentionat de tine anterior in Euro si este un pret foarte bun daca include si manopera. Bafta
     
  18. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Nu am voie sa pun link ca am gasit pe diferite site-uri preturi intre 390 si 450 ron pentru rulment punte fata SKF. Sunt foarte tulburat :) Sper ca nu am gresit cu nimic punand print-ul.
     
  19. haryhary

    haryhary Bronze Member

    Înscris:
    8 Oct 2010
    Locație:
    Buftea
    Masina:
    Audi 6 3.0 tdi 2005, Motor BMK
    ai grija, caci pe SKF se fac multe "facaturi" ! stiu asta din propria experienta
     
  20. audi66

    audi66 Audi Expert

    Înscris:
    18 Ian 2011
    Locație:
    București / Italy
    Masina:
    - A6 C6 3.0TDI CDYA 2010 -
    Am gasit pe niste site-uri in Italia, SKF 91euro, FAG 80euro, MAPCO 65euro. Pe toate site-urile gasesc cam aceleasi preturi +-10 euro. E imposibil ca toate sa fie facaturi, m-am uitat pe cel putin 20 site-uri pana acum.
     
    Ultima editare: 16 Iul 2013

Distribuie pagina asta