Zgomot - Sunet neidentificat - Motor si/sau Vibratii la A4 B8 - cauze - probleme si rezolvari

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de vik2009, 12 Aug 2010.

  1. b76dvb 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Noi 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 2.0 Tdi 2012
    Buna ziua! Am ramas dator cu un raspuns cu privire la modalitatea de solutionare a problemei semnalate. Raspunsul a venit prompt de la cei de la PoRo: ansamblul de agregate. Lucrarea a fost efectuata pe garantie, asa ca nu stiu un cost real al pieselor + manopera aferenta. De la schimbarea ansamblului specificat nu am mai avut problema (mai ales acum ca a venit si frigul), aspect pentru care cred ca problema a fost rezolvata. Multumesc pentru ajutorul tuturor celor care au dorit sa ma ajute. Cu privire exclusiv la problema semnalata de catre mine, declar topic inchis.
     
  2. marianu

    marianu Silver Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A7 2019 ,Q7 2018
    sa inteleg ca zgomotul era facut de axele cu came?
     
  3. b76dvb 1st Gear Member

    Înscris:
    9 Noi 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 2.0 Tdi 2012
    Nu. Este un ansamblu din zona alternatorului. Cel putin asta mi-au specificat. Nu mi-au aratat piesele de schimb inlocuite din pacate ptr ca era in garantie.
     
  4. alin_ice

    alin_ice 5th Gear Member

    Înscris:
    10 Feb 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    ex A4 B7; A4 B8 ; A6 4G FL
    Pentru colegii care au schimbat tampoanele de la toba: pot sa imi spuna cate sunt ( ma gandesc sa le schimb eventual pe toate ) si daca au un cod ceva de produs.Si eventual un pret.Imi zbarnaie usor si mie cand e rece si subturata ceva sub masina la 1200/1300 de ture si sunt destul de sigur ca e toba.Si ca si la colegii cu aceasi problema, tot cutie automata.
    Mersi anticipat.
     
  5. colind 1st Gear Member

    Înscris:
    4 Dec 2013
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    b8 avant,2.0 TDI,2009,cagb
    Zgomot/bataie pornire rece

    Salut,

    daca ma puteti ajuta cu un sfat v-as fi recunoscator.

    Am cumparat un A4 Avant 2.0 Tdi, 136 cp ,2009. Masina are acum 156000 km. De cand s-a racit mai tare si dimineata geamurile sunt inghetate ,la pornire aud din compartimentul motor zgomote ciudate si iregulate. Nu e ceva ritmic neaparat un fel de bataie . Cand se intampla si ma uit la rolele de pe ansamblul alternator cea metalica din mijloc (pare a fi un intinzator) imi pare ca vibreaza si momentul pare sa coincida cu sunetul. Nu sunt sigur ca vine din fata motorului sau mai din spate.
    Dupa cam 3, 4 minute dispare si pana acum in cursul zilei nu il mai aud. Pare sa dispara cand motorul se incalzeste.
    Dimineata insa apare din nou.
    O sa pun si un link cu un video cat de curand.

    Pana acum nu s-a schimbat distributia, pompa de apa sau ceva din asamablul alternator, curele sau role.

    Intrebarea mea e daca ati mai auzit de problema asta , sunt sanse sa fie altceva , am facut deja o programare la service .

    As mai dori sa va intreb in Timisoara ce service recomandati . Programarea e facuta pt service ul Porsche Romania din Timisoara si sunt convins ca ma vor usca de bani . Ar mai fi alt service potrivit?

    Multumesc mult,
     
  6. uromay 1st Gear Member

    Înscris:
    25 Noi 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Masina:
    A4 Avant B8 2010, CAGA, 2.0 tdi CR 105kW, 143hp
    salut.
    se pare că și eu am aceeași problemă.
    mai ai idee cât te-a costat piesa și schimbarea?
     
  7. tin 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Apr 2014
    Locație:
    Botosani
    Masina:
    A4 avant,143cp,2010
    Zgomot,bataie stanga fata,scoasa din viteza+pedala ambreiaj maxim

    Buna,
    Am citit si restul thread-urilor si singurul lucru care l-am gasit a fost aici http://www.clubaudi.ro/audi-a4-b8-2...a-a4-b8-probleme-diverse-si-rezolvari-10.html.
    Acolo un coleg zicea: "Am si eu o problema la cutie: cand e scoasa din viteza si pedala de ambreiaj calcata pana jos, dupa aproximativ 20 secunde de functionare in acest mod apare un sunet ciudat care dispare cand eliberez/las ambreiajul. Cam ce poate fi ?. Multumesc anticipat."

    Aceeasi problema o am si eu (nu stiu daca e de la cutie, dar zgomotul ala e) si se localizeaza undeva stanga fata in compartimentul motor sub rezervorul de apa sau deasupra rotii stanga.
    De mentionat e faptul ca nu am vreo problema privind intrarea in treptele 1 sau 2, nu am vibratii la schimbator si nici zgomote clasice la miscarea zchimbatorului pe liber.
    Zgomotul se aude ca o "bocaneala" (la turatie constanta) cand scot masina din viteza si opresc la semafor. Acesta dispare singur cateodata (50%) la oprirea totala a masinii, dar restul de 50% dureaza undeva la 10-15 secunde si dispare cand apas ambreiajul la maxim+treapta 1.

    Din tot thread-ul nu reiese vreo solutie privind aceasta problema.

    P.S.: - kit distributie schimbat recent + curea si role servicii (<500km)
    - zgomotul nu se aude in timpul mersului cand sunt in oricare treapta de viteza

    Daca imi puteti ajuta cu ceva pareri in acest sens.
    Multumesc anticipat.
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Apr 2014
  8. vladdd 6th Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2013
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Q5 09 125KW CAHA
    Salut, am si eu un sunet ciudat la b8-ul meu de 100kw.
    Cand o accelerez pana la 2.000 ture, pe la 1500 se aude gen un huruit ceva cam urat . Am fost azi la un mecanic si a zis ca este senzorul sau ceva de la pompa de inalta presiune care nu se gaseste singur.
    Nu sunt convins ca este acela, l-am incercuit cu rosu.
    Stiti pe cineva de prin Constanta care pricepe ?
    Multam

    http://tinypic.com/r/2n7i6pf/8
     
    Ultima editare: 30 Apr 2014
  9. m_mita69@yahoo.com 3rd Gear Member

    Înscris:
    13 Mar 2014
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    audi a4 b8 avant 2009 cagc
    Am si eu o problema: in mers cand masina e in viteza imi bate ceva pe partea dreapta (ca si cand ar fi roata stramba). Mentionez ca daca o las pe liber in mers nu mai bate.
     
    Ultima editare de un moderator: 1 Mai 2014
  10. vladdd 6th Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2013
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Q5 09 125KW CAHA
    Rulmentul de la roata
     
  11. m_mita69@yahoo.com 3rd Gear Member

    Înscris:
    13 Mar 2014
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    audi a4 b8 avant 2009 cagc
    Pai si de ce cand nu este in viteza (pe liber in mers) nu se aude nimic ? rulmentul se invarte si daca este si daca nu este in viteza nu ?
     
    Ultima editare de un moderator: 1 Mai 2014
  12. m_mita69@yahoo.com 3rd Gear Member

    Înscris:
    13 Mar 2014
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    audi a4 b8 avant 2009 cagc
    Am rezolvat- si pe asta multumita postarilor colegilor de pe forum.
    Am dat rotile jos, am curatat bine partile de contact dintre roata si asezarea pe butuc, partea conica, apoi am montata rotile inapoi si ca prin minune bataia aia sacaitoare de la roata a disparut. Pai oameni buni acum o luna am fost sa schimb anvelopele de iarna cu cele de vara, oare nu trebuia ala sa imi curete si partile descrise. Asa ca exista "meseriasi" sau "Dorel" si pe aici pe la "noi" prin Italia.
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Mai 2014
    Sergiullupu apreciază asta.
  13. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    Baieti, are cineva idee ce e cu sunetu asta de la motor, se aude atat timp am pusa cheia / ignition on ?

    Mentionez ca sunetul dat a aparut cam in acelasi timp cu problema volanul greoi, asistenta/servotronicul cand merg incet nu prea merge, la viteze de peste 25KM / h volanul se intareste, dar nu devine mai usor la viteze mici...

    Pe tester nu-mi apare ca ar fi vreun scurt circuit, in general nu am nici o eroare.

    O tin in parcare pana dau de capat ...

    Daca are cineva sfaturi, sunt binevenite.

    Multumesc.

    Link Youtube
     
  14. andyzaharia

    andyzaharia Audi Expert

    Înscris:
    11 Ian 2013
    Locație:
    Chișinău
    Masina:
    Current: A6 55 TFSIe 2022, Past: Audi A4 B8, 2.0 TDI CAGA, 2008
    OK, am gasit cauza, sunetul e produs de pompa auxiliara de recirculare a apei.
     
  15. adi_bm

    adi_bm 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2013
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    A4B8 2010 CAGA
    salutare, am o mare nedumerire, la mine se aude exact ca si acest videoclip



    unii zic ca-i zgomotul normal al pompei de inalta presiune altii ca nu, pe vwforum colegii spun ca nu-i ok, la voi cum se aude?

    motor CAGA, masina are 124kkm adusa din Germania 3000km facuti in tara cu motorina doar de la Moll
     
  16. marianu

    marianu Silver Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A7 2019 ,Q7 2018
    m-am confruntat si eu cu acel zgomot.la a mea si inca una fac exact la fel.
     
  17. adi_bm

    adi_bm 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2013
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    A4B8 2010 CAGA
    la mine se aude de langa masina cu capota inchisa ”paraiala, vibratia” aia, dar numai daca-l accelerez putin

    idea-i sa stiu daca ii un zgomot caracteristic sau sa ma pregatesc de o pompa noua?
     
  18. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Acela este zgomotul produs de electovalva ce regleaza presiunea, nu de pompa.
    Este un zgomot normal pentru TDI CR.

    Elecrovalva cu pricina este cea in care intrea acea mufa cu doua fire situata pe pompa.
     
    Ultima editare: 14 Iul 2014
  19. sebi24

    sebi24 2nd Gear Member

    Înscris:
    25 Feb 2014
    Locație:
    Dej
    Masina:
    Audi A6 C6 3.0 TFSI 2009
    Baietii eu de la 160 km/h aud un sunet tare ciudat un fel de bazait din bord, un fel de fluierat usor. Sub 160 km/h nu aud nimic. Oare sa fie de la ceva suporti de la evacuare ?

    Am si filmat sa vedeti ce problema am. Daca m-ar ajuta cineva as fi recunoascator :)

    http://youtu.be/TvCXFjgE_5s
     
    Ultima editare de un moderator: 18 Dec 2014
  20. marianu

    marianu Silver Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A7 2019 ,Q7 2018
    ai bare pentru thule?
     

Distribuie pagina asta