Consum de combustibil 2.0 TDI la A4 B8 - discutii diverse

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de calinbalan, 2 Aug 2011.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. alexgeana 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 Avant 2010, 2.0 TDI 170 CP
    Azi am facut Budapesta-retur 6,1. Pe autostrada am mers si pe automat 140 si vreo 100 km 170-180. Ma declar multumit.
     
  2. wreiceva Banned

    Înscris:
    18 Sep 2013
    Locație:
    Valcea
    Masina:
    Audi A4 2.0 2010
    mie imi ia 6.5-7 maxim in oras si 4.5-5 afara am 143cp M6 120mi km merg comod nu bruschez inutil masina.
     
  3. alexgeana 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 Avant 2010, 2.0 TDI 170 CP
    In Timisoara e imposibil sa scoti 6,5-7 in oras, eventual doar duminica cand dorm toti.
     
  4. madalinc

    madalinc Bronze Member

    Înscris:
    13 Mai 2013
    Locație:
    Pitești
    Masina:
    A4, b8, 143cp
    Eu stiu cat imi ia in oras, cu 50 lei merg 90km+.
     
  5. mirceaB8

    mirceaB8 6th Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2012
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4, B9, 2.0 TDI S-Tronic, 2016
    In Timisoara, mai ales daca mergi dimineata si dupa-masa si prinzi traficul cel mai aglomerat, rar scapi sub 9,5-10. Haideti sa fim realisti, nu imi pot imagina cum intr-un oras ca Valcea sa consumi maxim 7, mai ales ca traficul in Valcea nu cred ca e foarte diferit de cel din Timisoara. Nici nu mai tin minte cat este dat consumul de producator in oras, dar cred ca este in jur de 6-7.
    Alexgeana, cred ca nici daca te trezesti duminica dimineata la 5 nu scoti 6,5, pentru ca te ajuta semafoarele. :)
     
  6. alizandru 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Aug 2012
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Avant, 2010, CAGA 143, multitronic 8+1, S-line, etc.
    Nu inteleg cum scot altii consum de 4,5 - 5 afara si 6,5 in oras. Se citeste corect ce afiseaza pe bord masina, sau sunteti cu vreun Matiz in trafic?
     
  7. GunX

    GunX Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2012
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A6 Allroad, 3.0 V6 biturbo 320 hp, 2015
    stilul de condus influenteaza cu pana la 40% media de consum!
    cand spui ca iti consuma foarte putin, recunosti ca esti cam pensionar la volan. nu e nimic rau in asta, mie imi place ca daca o pun pe tempomat scoate 5.6 la drum lung (cu dovada filmata) dar evident ca atunci cand ma dau la ea, sare de 9-10. si-n oras la fel, in loc de 9-10 pot sa am 15 lejer, mai ales la 4x4. dar oamenii au tendinta sa povesteasca consumuri pescaresti pt ca la noi si daca apari cu bugatti, vecinul de parcare o sa il intereseze numai cat consuma, dar asigurarea, cat e asigurarea? iar din pacate modelul asta de masina e cumparat mai mult pt imagine in ochii altora, decat pt cum se conduce.
    oricum din topicul asta trebuie sa faci o medie din postarile a cat mai multi oameni, nu sa iei extremele, cifrele raportate in panta etc. dar cei care se uita la 1-2L diferenta asta, sa-si aduca aminte ca in primii 2-3 ani de cand o cumpara SH, pierd in jur de ~1000L de carburant pe an din devalorizare (ca la orice marca premium), asa ca asta ar trebui sa fie ultima lor grija cand se bucura de masina. nu de alta, dar este ca si cand tie iti curge ploaia prin acoperis in casa sau esti inundat pana la prize si tu de dai de ceasul mortii ca ai varsat un pic de ceai pe masa.
     
    Ultima editare: 3 Oct 2013
  8. alizandru 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Aug 2012
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Avant, 2010, CAGA 143, multitronic 8+1, S-line, etc.
    Like, buna asta.
     
  9. chelule 3rd Gear Member

    Înscris:
    6 Mar 2013
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B8 2010 2.0 143CP, Audi A3 Sportback 2009 1.6 16v 105CP
    GunX foarte bine punctat, dar as spune ca minim 40% e influentat de stilul de condus.
    Eu am zilnic 8 km pana la birou, am un semafor 4 sensuri giratorii mari si destul de aglomerate la ore de varf (din fericire in Brasov nu prea mai sunt semafoare). Pot sa spun sincer ca am scos de la birou acasa si de acasa la birou atat consum de 7.6 cat si consum de 12. CUm se poate asta? Simplu: depinde cat de tare ma grabesc, cat de "lene" imi e sa ma dau la ea. Daca ma grabesc si o calc, scot intre 9.5 si 12, in functie de trafic. Daca merg lejet, ca pensionarul, scot intre 7 si 9, in functie de trafic.
     
  10. alexgeana 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 Avant 2010, 2.0 TDI 170 CP
    Eu sincer nu-mi amintesc sa fi scos consum sub 8 in oras. Undeva intre 8-8,5 cred ca mi-a afisat de cateva ori. Ca medie cred ca se invarte pe la 9.
     
  11. alizandru 2nd Gear Member

    Înscris:
    20 Aug 2012
    Locație:
    Arad
    Masina:
    Audi A4 Avant, 2010, CAGA 143, multitronic 8+1, S-line, etc.
    Acestea sunt intradevar valori normale. Ca sa postez si eu valori la configuratia actuala, drum ARAD - ORSOVA si retur, consum mediu 6,8 pe o distanta de 550 km, accelerari bruste, depasiri, mers in coloana, tipic romanesc, viteze de 110-160 km/h. Un consum normal pt. mine. In oras, alta poveste. Intre 9 si 13 l. In functie de aglomeratie. Distantele sunt intradevar scurte si motorul nu se incalzeste suficient. Si levierul cutiei sta constant pe modul S. :D
     
  12. anarchy

    anarchy Gold Member

    Înscris:
    15 Dec 2007
    Locație:
    Wild West
    Masina:
    A6 C7 3.0TDI
    2.0 tdi resoftat la 180 cp mers pe dynamic cam 80 % din drum :
    cluj - timisoara, 340km, 82 km/h media de viteza, consum inregistrat 6.4 l/100km
    2 autostrazi parcuse :
    cluj - turda : mers legal cu 130km pe tempomat cap - coada
    orastie - deva : max speed cap - coada
    din motive lesne de inteles max speed nu este specificat

    clujul mi s-a parut un oras destul de relaxat in wkend si am scos in jur de 7% urban. in timisoara nu scot niciodata sub 8
     
  13. MedCj 1st Gear Member

    Înscris:
    28 Noi 2013
    Locație:
    Cluj-Napoca/Sibiu
    Masina:
    A4 B8, 2.0 tdi, 2009
    Salut!

    Consum extern aprox. 6.7 l/ 100. (Minim pe Sibiu - Cluj 6.2, maxim Cluj-Baia Mare 7.7).

    Consum intern calculat ~9.5-10l / 100 Sibiu, 11l/ 100 Cluj.
     
  14. k1dd1n

    k1dd1n 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Oct 2013
    Locație:
    Heidelberg, Germania
    Masina:
    A4 B8 Avant 2010, WAUZZZ8K29A241179
    Eu am un A4 si un A5 ambele de 2.0 175 CP. Ambele masini imi consuma nu mai mult de 5,5-6 pe audostrada, bucuros fiind ca locuiesc in germania. Ma refer la 5.5 6 % la un condus normal pe autostrada, unde media e la 140 150 de km/h si singur in masina. Am facut recent un drum Heidelberg - Paris 1000 km si am avut consum mediu 5.2 (in franta nu am depasit 130km/h). in Paris am facut cam 150 de km si a consumat in total aprox 11 litri deci in jur de 7 % ceea ce mi se pare normal. Acuma presupun ca fiind vorba de masini care au fost rulate are de aface si cu modul de exploatare eu vad o diferenta intre A5 80.000 km si A4 180.000... avand greutatea aproape egala A5 sprinteaza mai repede parca. Deduc de aici ca si exploatarea isi spune cuvantul pe langa alti factori bineinteles
     
  15. alexxxlch

    alexxxlch 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0TDI 143cp 2009
  16. marianu

    marianu Silver Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A7 2019 ,Q7 2018
    consum de iarna cu toate sistemele de incalzire pornite, geamuri,scaune,si mai ales cu aglomeratia de sarbatori media este de 10%,dar numai in oras si cu distante scurte 4-5 km.
     
  17. flavius89

    flavius89 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2009
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C7 Avant 2.0d Cglc Multitronic - Stage1
    Salutare la toti membrii clubului.

    Marturisesc cu bucurie dar si cu o oarecare jena faptul ca sunt proprietar recent pe un b8 2011 avant motor 2.0 tdi 125kw-170cp... masina excelenta, dar am detectat de 2 zile de cand am cumprat-o ca are un consum tare neplacut pentru psihicul meu.

    Imi consum prin orasul meu degajat si liber (Botosani) - 11 -12 % si 7-8 % exterior, deci o medie pe rezervor de fix 10 %. Este normal asa ceva?

    Am in acelasi timp 320d si 520d generatii mai vechi de aceeasi putere si am consum simtitor mai mic de 8 oras si 4.5-5 exterior. Tot in ograda am un Golf5 1.9tdi, consum de 7 oras si 4 exterior.

    Mentionez ca masina am cumparat-o dupa ce reprezentanta auto mitric suceava mi-a dat unda verde ca pot cumpara acest b8, facand teste de diagnoza pe motor inclusiv, totul fiind impecabil si fara repros la reprezentanta.
     
  18. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Da, ai un consum normal.
     
  19. flavius89

    flavius89 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2009
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C7 Avant 2.0d Cglc Multitronic - Stage1
    Atunci cam regret ca am ales b8 2.0tdi aveam alte asteptari decat 10% / rezervor media la un stil de mers domol /relaxat.

    Acum am rasfoit cartea masinii, iar cartea service originala de ce declara consum oras de 6.7, exterior de 4.7, mixtul de 5.6 si noxele de 144 g/km (singura cifra cu noxele care corspunde exact cu ceea ce am primit astazi de la rar).

    Inca o dovada ca asa ar trebui sa consume un motor in parametrii de fabrica la un user din Germania:
    http://www.youtube.com/watch?v=-CbHZTMESAg
     
    Ultima editare: 4 Feb 2014
  20. marianu

    marianu Silver Member

    Înscris:
    31 Aug 2011
    Locație:
    Brașov
    Masina:
    A7 2019 ,Q7 2018
    ce fel de cutie ai?
    daca mergi distante scurte e normal sa consume 10-12.
    consumul depinde de stilul de mers al fiecaruia.acum iarna nu te astepta la valori mici,roata se invirte mult in gol,plus ca ai si multi consumatori activi.
    si eu am avut de 170 cp si daca mergi sportiv cam ia...la mers moderat consum decent.
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta