Consum de combustibil 2.0 TDI la A4 B8 - discutii diverse

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de calinbalan, 2 Aug 2011.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. alexgeana 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 Avant 2010, 2.0 TDI 170 CP
    Deci tu cand ajungi pe rosu mai poti baga doar 43 litri? Cam putin!
     
  2. celo

    celo Silver Member

    Înscris:
    1 Iul 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI CAGA 2010 @ 180HP/400NM
    @djenavar Interesanta partea cu rezervorul de 70 de litri. Cand spui carte te referi la cartea de identitate a masinii (emisa de RAR) sau la cartea tehnica a masinii(cea din torpedo)?
     
  3. iulianburleasca

    iulianburleasca 2nd Gear Member

    Înscris:
    31 Iul 2013
    Locație:
    Pitesti
    Masina:
    A4 Avant, 2.0 TDI, 2009
    Consum

    Salutare,

    Consum mediu 5,7l/100Km pe o ruta de aproximativ 5.000 Km cu o medie de 95Km/h

    Motor 2.0TDCI 120 CP, A4 Avant

    4 adulti full bagaje

    Aproximativ 500-700Km in regim Transfagarasan prin Alpi.

    Pe autostrada am folosit pilotul automat la 130Km/h.

    Eu sunt foarte multumit de acest consum.
     
  4. djenavar

    djenavar 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Oct 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 diesel 1968 cm3 19.03.2009
    Ma refer la cartea masinii(data de RAR), in cartea masinii din torpedou nu am gasit(sau nu am cautat eu bine) referiri la dimensiunile rezervorului. Oricum este o eroare undeva pt ca este un pik cam mult sa ramana rezerva 27-28 litri.
     
  5. vlad_brb

    vlad_brb 5th Gear Member

    Înscris:
    28 Noi 2010
    Locație:
    Alba Iulia
    Masina:
    Mercedes Benz C250
    La mine cand e pe rosu si computerul arata o autonomie de 30-40km intra in jur de 58-60l pana cand sare pompa prima data..
     
  6. mirceaB8

    mirceaB8 6th Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2012
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4, B9, 2.0 TDI S-Tronic, 2016
    Rezerva ar trebui sa fie undeva la 8 litri, din cate stiu eu.
     
  7. djenavar

    djenavar 1st Gear Member

    Înscris:
    7 Oct 2013
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    A4 diesel 1968 cm3 19.03.2009
    mirceaB8 Asa stiu si eu, asa ar avea 50 L rezervorul :)
     
    Ultima editare de un moderator: 20 Mar 2014
  8. MRR

    MRR Silver Member

    Înscris:
    29 Oct 2012
    Locație:
    Oradea
    Masina:
    Audi A4 B8 Avant 2.0 TDI CR (CAGA),143 CP,2009
    Cand mai aveam si eu o autonomie de 20-30km (am lasat expres atata motorina sa vad cat intra, desi alimentez cand mai am o autonomie de 80-100km ) si nu am reusit sa alimentez doar 59.60, si motorina era la capacul rezervorului! Nici vorba de 70 l capacitatea rezervorului, 64 l e daca am citit bine undeva, nu mai stiu unde!
    Numai bine!
     
  9. alexgeana 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 Avant 2010, 2.0 TDI 170 CP
    consum la ceas de seara prin Timisoara :)
     
  10. chelule 3rd Gear Member

    Înscris:
    6 Mar 2013
    Locație:
    Brasov
    Masina:
    Audi A4 B8 2010 2.0 143CP, Audi A3 Sportback 2009 1.6 16v 105CP
    dupa 16 km nu cred ca poti sa iei in considerare consumul ala ca fiind un consum real. consumul real se face dupa cateva sute de km,
     
  11. mirceaB8

    mirceaB8 6th Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2012
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4, B9, 2.0 TDI S-Tronic, 2016
    Omul a spus ca este consum la ceas de seara. Intr-adevar pe la 10-11 seara cam pe acolo se invarte consumul.
    Un consum mediu real pentru Timisoara este undeva la 10%.
     
  12. alexgeana 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 Avant 2010, 2.0 TDI 170 CP
    Consumul afisat de BC nu cred ca e real niciodata, eu am facut odata consumul la pompa si mi-a iesit cu aprox 1 l /100 mai mare decat cel afisat. Am postat si eu asa, sa ma "laud" cu consumul :)
    Intr-adevar Mircea, consumul cam pe acolo se invarte.
     
  13. flavius89

    flavius89 6th Gear Member

    Înscris:
    12 Mai 2009
    Locație:
    Iași
    Masina:
    Audi A6 C7 Avant 2.0d Cglc Multitronic - Stage1
    Pentru discuțiile anterioare la rezervor.
    Confirm capacitate maxima de 64l. Testat personal cât și de prin alte surse tehnice.
     
  14. alexgeana 5th Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2013
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    Audi A4 Avant 2010, 2.0 TDI 170 CP
    Aseara Buzias - Timisoara, drum destul de liber, 100 km/ora, 4,5 l/100 afisat BC.
     
  15. vladdd 6th Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2013
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Q5 09 125KW CAHA
    Salut,

    De ce am consumul asa de mare ? La 100 km/h imi arata 9.1 L iar media in Constanta este undeva la 11%. Motorul este cel de 100 kw/ 136 cp
     
    Ultima editare de un moderator: 11 Iun 2014
  16. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    vladdd asa au toate masinile in mediul urban consumul. Masina ta are peste 1,5 Tone si are un consum pe masura si care este normal. Nu te mai lua dupa informatiile afisate pe CB. Consumul se face la pompa de la plin la plin. Bafta
     
  17. celo

    celo Silver Member

    Înscris:
    1 Iul 2013
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B8 2.0 TDI CAGA 2010 @ 180HP/400NM
    @vladdd Sunt de accord cu Cristi in ideea de a nu te baza pe CB pentru un consum real. Acestea fiind spuse singura mea obiectie nu ar fi referitor la consumul tau mediu in oras/afara ci consumul tau instant/mediu la o viteza constanta de 100 km/h. Sunt de accord ca CB afiseaza cifre "orientative" dar 9.1/100 pentru o viteza de 100 km/h mi se pare foarte mult. Sunt foarte multi factori care pot influenta consumul: de mediu (temperature exterioara,tip de carosabil,carosabil umed/uscat,rampa/vale), factori tehnici/non-tehnici ai masini (anvelope utilizate,grad de incarcare masina,calitate combustibil,AC pornit/oprit...) si lista poate continua. Personal consider ca la urmatorul scenario,unul foarte des intalnit de fiecare dintr noi (rulaj pe autostrada vara): pentru o viteza constanta de 100 km/h ,masina cu sofer+1 pasager(bagaje minime) , anvelope vara,fara vant sau ploaie (carosabil uscat si drept) consumul mediu nu ar trebui sa depaseasca 6.0 sub nici o forma. Acum nu cunosc care au fost datele problemei in cazul tau,ti-am descries insa mai sus care au fost in cazul meu.Bafta
     
  18. valentinc 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A8 3.0tdi, 2007
    Mie nu cred ca mi-a consumat niciodata 6 l/100km, poate doar in panta. Consumul mediu cu sofer si pasager (cu bagaje minime), anvelope vara (245/40/18) este de aproximativ 7.8 l/100km la masina mea 2.0 tdi 143 CP.
     
  19. mirceaB8

    mirceaB8 6th Gear Member

    Înscris:
    10 Noi 2012
    Locație:
    Timișoara
    Masina:
    A4, B9, 2.0 TDI S-Tronic, 2016
    La mine cam pe acolo se invarte un consum mediu extra-urban: intre 5,5 si 6,5. Sincer 7,8 extra-urban mi se pare destul de mare.
     
  20. valentinc 3rd Gear Member

    Înscris:
    16 Ian 2011
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A8 3.0tdi, 2007
    La mine nu e 100% extra-urban, e cam 70% extra-urban, desi, in ultimul timp merg numai in oras. Si in oras imi ia cam 11%-12%. Nu ma plang de consum, dar parca am autonomie mai mica de cand e cald afara.
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta