Instalatia de racire motor - apa nu sta la 90 grade - la Audi A4 B6

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de mlmmarius, 22 Oct 2007.

  1. uscatu83

    uscatu83 6th Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2013
    Locație:
    Popesti Leordeni
    Masina:
    Audi A4, B6, 2002, 1,9 TDI (AWX) 131CP.
    Daca era pompa de apa fierbea motorul
     
  2. adyasu

    adyasu 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2013
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    A4 B6,1,9 TDI,96 kw,2002
    Ma gandesc la pompa pentru ca am mai citit pe forum ca la pornirea motorului indiferent daca are sau nu 90 de grade si indiferent de termostat inchis/deschis in vasul de expansiune trebuie sa circule apa pe furtunul subtire ( supra plin ) la acceleratie, insa la mine si daca il turez si in 4000 pe acolo nu impinge apa. Sper sa nu spun prostii pentru ca dupa ce am mers prin oras cand am ajuns acasa am bagat degetele in vas si antigelu era rece.
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Noi 2014
  3. uscatu83

    uscatu83 6th Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2013
    Locație:
    Popesti Leordeni
    Masina:
    Audi A4, B6, 2002, 1,9 TDI (AWX) 131CP.
    Verifica furtunul ala subtire de intra in vas sa nu fie infundat. Scoate l si sufla pe el. Daca era pompa nu iti baga caldura nici in habitaclu. Ori tu ai zis ca iti baga caldura.
     
  4. adyasu

    adyasu 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2013
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    A4 B6,1,9 TDI,96 kw,2002
    Am sa-l verific ca acolo intradevar nu m-am uitat. Caldura imi baga.
     
    Ultima editare de un moderator: 27 Noi 2014
  5. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    adi, unde simti un furtul rece (cand celelalte sunt calde) demontezi bucata de furtun si o verifici sa nu fie infundata.
    Ai verificat termostatul intr-un vas de apa pe aragaz, daca lucreaza?
    Si da, si pompa de apa poate sa aibe probleme (ti s-a spart paleta) si desi se invarte nu mai poate impinge debit suficient respectiv ai resturi de plastic in instalatie. Asadar, daca nu gasesti nimic la furtunele reci, pompa de apa e urmatorul suspect.
    Si pentru cine a spus ca motorul fierbe, sa stiti ca dieselul, iarna, cu pompa de apa partial functionala si termostatul deschis (sau scos afara) NU AJUNGE LA 90 grade. De fiert nu mai vorbim.

    campary, ventiulul ala nu l-am vazut nici pe o masina cu 1.9TDI si incalzire auxiliara. Mai mult, nu exista 1.9TDI longitudinal care sa aibe furtune de apa sau furtune de vacuum in fata motorului.
     
  6. uscatu83

    uscatu83 6th Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2013
    Locație:
    Popesti Leordeni
    Masina:
    Audi A4, B6, 2002, 1,9 TDI (AWX) 131CP.
    Ovidiu, el a zis ca radiatorul de racire este rece, deci exclus termostatul.
     
  7. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Eu am citit ca doar furtunul de jos e rece...
     
  8. uscatu83

    uscatu83 6th Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2013
    Locație:
    Popesti Leordeni
    Masina:
    Audi A4, B6, 2002, 1,9 TDI (AWX) 131CP.
    L am intrebat eu in postul 540 si el a raspuns in 541. Daca cite ai atent vede ai ca a zis ca e rece radiatorul
     
  9. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Si de aici nu reiese clar ca radiatorul e infundat?
     
  10. uscatu83

    uscatu83 6th Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2013
    Locație:
    Popesti Leordeni
    Masina:
    Audi A4, B6, 2002, 1,9 TDI (AWX) 131CP.
    Pai omu a zis ca a schimbat trei termostate si face la fel. Sa fi fost toate trei defecte si sa nu inchida bine?
     
  11. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Din moment ce furtunul de sus e cald eu banuiesc radiatorul infundat.
     
  12. uscatu83

    uscatu83 6th Gear Member

    Înscris:
    2 Sep 2013
    Locație:
    Popesti Leordeni
    Masina:
    Audi A4, B6, 2002, 1,9 TDI (AWX) 131CP.
    Si daca ar fi radiatorul infundat, ce legatura ar avea ca lui nu ii urca apa peste 60-70 grade? Ca asta e problema lui. Din contra, ar creste prea mult temperatura la apa
     
  13. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Lasati prostiile de genul "radiator infundat". Daca era infundat radiatorul, intr-o jumatate de ora fierbea antigelul cu bulbuci.

    Ovidiutm

    Schema aia e luata din ETKA pentru motorul 1,9. Nu cred ca aia incurca borcanele. Adevarul este ca nici eu nu am vazut acel ventil si I-am spus omului sa verifice daca il are. In schimb, am patit acelasi lucru cu un motor de vw LT 46, 2,5 TDI, BBF. Nu trecea temperatura de 70 de grade in mijlocul verii si cu 4 tone incarcatura. Dupa ce m-a facut sa vorbesc singur, am descoperit nenorocitul de ventil, avea membrana sparta la actuator si nu se mai inchidea. L-am schimbat si au disparut problemele imediat. La vw, ventilul e pe partea stanga a motorului, fiind prins doar in furtune.
     
  14. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Etka e varza la o gramada de scheme, stai linistit. M-am convins de mult. Suplimentar multe scheme sunt generice si in desen apare aceeasi masina/componenta cand de fapt tu cauti pentru alta marca.
    Si campary, tu nu ai avut diesel niciodata asa-i? Nu fierbe antigelul la diesel precum ar vrea cei cu benzinarele...
     
  15. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Nu ai tu fire de par in cap cate dieseluri am reparat eu in 25 de ani, nu doar din grupul vag. Nu intru in polemici cu tine, dar nu poti afirma ca unui diesel cu radiatorul infundat ii scade temperatura apei in loc sa-i creasca.

    PS
    Personal nu am avut audi disel. Nu cred ca are importanta daca tu ai avut vreodata benzinar. Daca te incalzeste cu ceva iti spun ca am 2 audi 1.6 benzinare, 1 Isuzu Trooper 3,1 TD, si un Ford Transit 2,4DI. Audi diesel imi voi lua cand voi avea nevoie de el, momentan nu se justifica pentru nevoile mele de deplasare de pana in 10 000 km pe an.
     
  16. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Radiatorul poate sa fie partial infundat sau total infundat, e o diferenta mare.
    Cat despre masini detinute, uita-te in semnatura mea. Mai am un benzinar din afara grupului vag si chiar daca am mai putine fire de par decat ai tu masini reparate, din experienta mea reiese contrariul. In fine, fiecare ia de pe forum ce informatie doreste, eu mi-am spus parerea mea si mi-o sustin in continuare.
     
  17. adyasu

    adyasu 2nd Gear Member

    Înscris:
    15 Ian 2013
    Locație:
    timisoara
    Masina:
    A4 B6,1,9 TDI,96 kw,2002
    Ovidiu am verificat furtunul de jos si nu este infundat, termostatele le-am pus pe fiecare in apa pe aragaz si functioneaza (zic eu corect) inclusiv pe ala ce l-am dat prima data jos (cel cu probleme) si e functional. Toate intr-o oala pe aragaz deschid in acelasi timp. :( Azi dimineata cand am plecat la serviciu am mai facut o verificare (care tot de pe forum am citit-o), am pus un carton in fata radiatorului si tot degeaba. :( Ramane sa mai verific radiatorul daca nu e infundat si apoi pompa de apa. :(
     
    Ultima editare de un moderator: 15 Dec 2014
  18. trusca.virgil

    trusca.virgil 1st Gear Member

    Înscris:
    13 Mai 2010
    Locație:
    Drobeta-Turnu Severin
    Masina:
    A4 B8, 2.0 TDI, 2008, CAGA
    Am și eu o problema cu pierderea lichidului de răcire, am constatat ca îmi pierde lichidul pe la racordul de iasă de la chiulasa și se duce către radiatorul de încălzire însă nu știu cum se numește pentru a-l cumpăra.
     
  19. cobi

    cobi Gold Member

    Înscris:
    14 Mar 2011
    Locație:
    Cluj
    Masina:
    Ex :Audi
    Distribuitor ii zice .
     
  20. Teko

    Teko Silver Member

    Înscris:
    27 Iun 2008
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    VW Passat 3C5 2.0 tdi (BMP) 2007 + VW Golf 7 1.6
    adyasu Eu as scoate termostatul, dupa ce recuperez antigelul, si as circula fara el, cu un carton in fata radiatorului. O zi cu apa simpla nu se intampla nimic. Circuitul mic inchis, adica caldura data pe minim de temperatura si turatia ventilator pe minim. Mergi asa o zi si vezi ce rezultat este. Parerea mea.
     

Distribuie pagina asta