Instalatia de racire motor - apa nu sta la 90 grade - la Audi A4 B6

Discuție în 'Audi A4 B6 (2001 – 2005)' creată de mlmmarius, 22 Oct 2007.

  1. yo_koz_777

    yo_koz_777 2nd Gear Member

    Înscris:
    22 Iul 2013
    Locație:
    Constanta
    Masina:
    A4,1.8T, AVJ,2002
    Ce sa ii faci Ovidiu, mai greu cu mecanica.O fi el cald ala de sus ca doar pe acolo vine apa din motor si trece prin radiator,se raceste si intra iar in motor pe jos. Tine cont de ce ti-am zis eu si colegul si o rezolvi.Incearca cum ti-am zis cu vasul plin ca sa fi sigur ca scoate bule..si daca scoate bule e clar ca ai probleme ori cu garnitura ori cu chiuloasa..mai apesi si pe furtunul de zici tu ca se incalzeste din cand in cand dar oricum ar fi tot dai chiuloasa jos..sau poate ai noroc sa fie altceva dar nu cred. Vezi ca acum iti merge dar in timp ciupitura de pe garnitura sau fisura de pe chiuloasa depinde ce o avea ai probleme! cu bataie de cap chiar.
     
    Ultima editare: 24 Ian 2015
  2. Grofu

    Grofu 5th Gear Member

    Înscris:
    5 Aug 2009
    Locație:
    Targu-Jiu/Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 2.5 TDI quattro 2004
    De vreo saptamana uneori imi ramane aprins martorul check engine si am observat ca aveam nivelul lichidului de răcire sub minim. Am completat si poate a fost o coincidenta dar martorul nu s-a mai aprins.

    Am pus testerul pe ea si am gasit urmatoarele erori :
    pe instruments:
    1 Fault Found:
    01039 - Coolant Temperature Sensor (G2)
    30-10 - Open or Short to Plus - Intermittent
    Iar pe engine:
    1 Fault Found:
    18062 - Please check DTC Memory of Instrument Cluster
    P1654 - 35-10 - - - Intermittent
    Readiness: 0 1 X X X

    Din ce am inteles, a doua apare din cauza primei dar am doua intrebari:

    1. Vreuna din ele au dus la aprinderea martorului de check engine?
    2. De ce daca G2(care citeste temperatura afisata in bord) este defect posibilele simptome de pe ross-tech.com au legătură cu modul de functionare defectuoasa a motorului? Practic el doar citeste temperatura afisata in bord, nu ar trebui sa influenteze functionarea motorului asa cum o face G62(care se afla in aceeasi carcasa).

    In primul rand o sa schimb senzorul insa vreau sa stiu daca sa ma astept si la altceva.


    Simptome in mers nu sunt, doar cand e frig nu mai porneste la sfert, porneste din prima dar se balbaie putin si scoate si ceva fum. Credeam ca iar sunt bujiile pe care le-am schimbat acum vreo 2 ierni.
     
    Ultima editare: 2 Feb 2015
  3. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
  4. Grofu

    Grofu 5th Gear Member

    Înscris:
    5 Aug 2009
    Locație:
    Targu-Jiu/Bucuresti
    Masina:
    Audi A4 2.5 TDI quattro 2004
    Le-am vazut, de aceea eram si putin nedumerit. Par mai degrama simptome de g62.
     
  5. vivi966 1st Gear Member

    Înscris:
    19 Feb 2015
    Locație:
    mizil
    Masina:
    audi a4 1,6 alz 2002
    Baieti, am schimbat termostatul si acum imi fierbe motorul. Ce sa fac ? :(
     
    Ultima editare de un moderator: 21 Feb 2015
  6. campary

    campary Audi Expert

    Înscris:
    13 Dec 2008
    Locație:
    Ploieşti
    Masina:
    audi A4B5/1,6 ADP/1996
    Il mai schimbi odata, de data asta cu unul de calitate.
     
  7. F33lings

    F33lings Bronze Member

    Înscris:
    21 Feb 2014
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 1.8 T Denim Blue Pearl Effect
    Salut,
    de o saptamana am si eu o "problema" si anume cum ornesc dimineata motorul, indicatorul de temperatura apa, sare direct catre 90 de grade.
    Nu am apucat sa ma duc la tester cu ea.. dar sper sa fie senzorul de apa, care din cate stiu sunt 2..
    gresesc mult in aproximare..?
    multumesc
     
  8. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Da, sunt 2 care trimit informatii in 3 locuri.
     
  9. F33lings

    F33lings Bronze Member

    Înscris:
    21 Feb 2014
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 1.8 T Denim Blue Pearl Effect
    Ovidiu,
    imi posti spune un cod sau pe unde sa il caut ala care merge la ceas?
    am senzatia ca acel senzor declanseaza si termocupla, ca aseara am auzit si ventilatorul ca fiind pornit

    mersi
     
  10. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    In spatele motorului la iesire din chiulasa e un senzor cu 4 pini care da informatii motorului si ceasurilor (un fel de 2 in 1). La 1.8T il vezi uitandu-te intre motor si baterie, cativa cm sub capacul culbutor. Schimbarea lui este putin dificila datorita spatiului foarte mic. Cat spun asta ma refer la 1.8T. La 1.9TDI e mult mai simplu.
    Cel care se ocupa de declansatul termocuplei e infipt in radiatorul de racire, il gasesti pe partea soferului in partea inferioara a radiatorului, te uiti dupa o mufa electrica ce intra intr-un senzor.
    Atentie! Daca senzorul ce da temperatura motorului ii spune la ecu (in mod eronat) ca motorul are 130 grade, termocupla este comandata de acesta fiind in regim de avarie. Altfel, e comandata de senzorul din radiator. Daca nu vrei sa mergi la ghici, iti recomand folosirea diagnozei si sa vezi ce temperatura indica senzorul pe motor, atunci cand in bord acul sta pe 90 grade.
     
  11. gabarea 3rd Gear Member

    Înscris:
    9 Mai 2010
    Locație:
    constanta
    Masina:
    A4 B6, 1.8T, 2004, benzina, cabrio, 193CP, BFB
    am constatat ca pierd antigel pe la imbinarea plastic cu aluminiu. cel putin asa zice mecanicul, m-am uitat si eu, si intr-adevar se vede rosu la acea imbinare. se mai poate remedia? sau doar remediere cu unul nou?

    masina din fabrica cu ce radiator vine echipata? ce marca?

    vorbind de marci, am gasit asa:

    Nissens, NRF si Valeo

    Care dintre cele 3?
     
  12. F33lings

    F33lings Bronze Member

    Înscris:
    21 Feb 2014
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 1.8 T Denim Blue Pearl Effect
    ovidiutm Salut,
    Multumesc pentru raspuns. Am lasat masina la diagnoza. Rezultat senzorul de pe radiator. S-a schimbat. Pe test temperatura era 75 grade si in continuare pornea ventilatorul.
    Au schimbat si G62 dar are aceleasi simptome. Fara eror. Am mai lasat si pe azi masina in service sa gaseasca "buba". Ambii senzori au fost originali.
     
    Ultima editare de un moderator: 26 Feb 2015
  13. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    gabarea cumpara radiator Nissens. Bafta.
     
  14. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Imbinarea aia o cumperi noua pentru ca temperaturile mari au facut-o casanta. Costa in jur de 100 ron.
     
  15. F33lings

    F33lings Bronze Member

    Înscris:
    21 Feb 2014
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 1.8 T Denim Blue Pearl Effect
    Inca nu am nici o solutie la problema..
    ambii senzori schimbati, temperatura motor OK. si in continuare porneste ventilatorul
    aveti idee in ce directie sa mai sap..?
     
  16. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Jos radiatorul, acolo e o diferenta mare de temperatura, adica pe senzor antigelul are temperatura mare. Eu zic ca e partial infundat.
     
  17. F33lings

    F33lings Bronze Member

    Înscris:
    21 Feb 2014
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 1.8 T Denim Blue Pearl Effect
    Se pare ca exista o exlicatie

    termostatul mai are inca un senzor pe el si are codul 06B121111K (vine doar impreuna cu toate cele)
    Senzorul respectiv supra comanda ceilalti 2 senzori G62 si cel de pe radiator (G83 - daca am inteles bine)
    si intradevar , simptomele descrise de ovidiutm sunt adevarate, si anume partea de jos a radiatorului rece.

    ca pret estimativ OEM 450 ron, iar pe producator - Gates - 250 ron
    Cam asa arata si termostatul ca in poza a 2-a

    Pareri?
     
    Ultima editare de un moderator: 26 Feb 2015
  18. ovidiutm

    ovidiutm Moderator Staff Member

    Înscris:
    16 Sep 2008
    Locație:
    Timisoara
    Masina:
    A4 B6, 1.9 TDI ~ AVF/BGA + alte marci.
    Asa e, am uitat ca la 1.8T e alfel termostatul (si evident, mai scump).
     
  19. Icerw 1st Gear Member

    Înscris:
    21 Sep 2014
    Locație:
    Dublin
    Masina:
    Audi A4, B6, 2001, 1,9 TDI (AWX) 131CP.
    Buna seara am schimbat termostatul pentru ca nu deschidea acum nici cel nou nu deschide care sa fie problema ?
    Am verificat cu vcds si temperatura era pe undeva la 90 - 93 care sa fie cauza ?de ce nu deschide ?
    Termostatul nou este de 87
    Multumesc
     
  20. F33lings

    F33lings Bronze Member

    Înscris:
    21 Feb 2014
    Locație:
    Arad
    Masina:
    A4 B6 1.8 T Denim Blue Pearl Effect

    Schimband toate cele de mai sus.. ambii senzori de temperatua,
    termostatul cu senzorul de temperatura, problema s-a rezolvat partial.
    Adica nu mai pornesc ventilatoarele, dar nici nu prea mai baga caldura.
    Mecanicul a dat ieri o tura mai intensa cu ea.. si dupa radiatorul din fata era rece pe jumatate. in pus acum dimineata, dupa ce acul sa ridicat la 90 de grade, nu "baga " caldura cand stateam pe loc.. (am prins o bariera) dar cum am pornit de pe loc a inceput sa intre caldura..

    any ideeas?
     

Distribuie pagina asta