Audi Drive Select la A4 B8 - Instalare buton si/sau activare buton ADS

Discuție în 'Audi A4 B8 (2008 - 2015)' creată de george, 10 Iul 2012.

Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
  1. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
  2. doctornd

    doctornd 3rd Gear Member

    Înscris:
    7 Apr 2015
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Volkswagen Passat B5.5 2004 TDI-PD AWX 130 hp/ Audi A4 B8.5 2013 TDI CR CJCA 143 hp
    @rotitza Multumesc! Deci comfort - raspuns liniar al motorului la accelerare, directie si suspensie mai soft, dinamic - raspuns mai brutal al motorului la accelerare (TDI-PD), directie si suspensie mai rigida. Ma intereseaza, aceste modificari apar daca ai ADS indiferent de tipul servo (asistat hidraulic sau electric) si indiferent de suspensie (fixa sau reglabila)?
     
  3. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Deci, ADS-ul modifica elemente specifice acestui sistem:
    -doar servotronic / servotronic adaptiv
    -doar magnetic dumpers (nu orice fel de amortizoare)!
    -doar diferential sport (daca masina este dotata cu asa ceva si este quattro)

    Motorul este singurul ce poate fi codat cu ADS, indiferent de echiparea masinii!
     
    Ultima editare: 19 Apr 2015
  4. ionutkir

    ionutkir 6th Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    Audi A4. B8. 2.0 TDI S-Line 2012 / Audi A7. 4G. 3.0 TDI S-Line 2016
    Azi am activat si eu ADS, cu toate codarile aferente (sper). Insa am o nelamurire la ultimul pas al codarii:
    [Security Access 16]
    [Adaptation 10]
    Channel 63-66 change value from 2 to 4.
    Eu am lasat valoarea 2 (auto) neschimbata gandindu-ma ca masina sa fie pe modul auto mereu, iar când vreau eu sa activez modul dinamic. Este bine sau trebuie sa schimb valoarea 2 in 4?
     
  5. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Daca ai consola ads in bord poti sa lasi orice valoare si schimbi din consola, daca nu ai consola trebuie neaparat valorea 4 ca sa fii mereu pe individual si sa poti regla din mmi.
     
  6. ionutkir

    ionutkir 6th Gear Member

    Înscris:
    4 Aug 2008
    Locație:
    Râmnicu Vâlcea
    Masina:
    Audi A4. B8. 2.0 TDI S-Line 2012 / Audi A7. 4G. 3.0 TDI S-Line 2016
    Am înțeles! Nu am butoanele ADS pe consolă (deocamdată, va urma), reglez din MMI (3g). Deci va trebui schimbată valoarea 2 în 4. Mulțumesc!
     
  7. Florin198787 2nd Gear Member

    Înscris:
    24 Mai 2014
    Locație:
    Franta
    Masina:
    Audi a4 b8 2.0 TDI CAGA 2008
    Am activat si eu ADS, totul e ok dar cand fac scanare imi da eroare pe steering si suspension.
     
    Ultima editare de un moderator: 12 Mai 2015
  8. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Pai e posibil sa fi activat mai mult decat stie masina, adica directia si suspensia. Posteaza aici erorile. Masina are servotronic? Intra in meniul car la ads individual si spune-ne ce optiuni iti apar acolo.
     
  9. Iceman80 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2013
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 2,0 Tdi , 2008
    Se pare ca masina mea are ca dotare suspensie magnetica...poate sa-mi spuna cineva ce face mai exact aceasta suspensie ??
    Multumesc anticipat.
     
  10. Cristi Staff Member Staff Member

    Înscris:
    21 Mar 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    Audi A4 B7 - S-line - 2.0 TDI ( BRE ) 140 CP
    Iceman80 ai citit acest topic unde ti-am mutat mesajul si unde trebuia sa scrii, pe youtube ai cautat explicatii ? Sunt zeci de filmultele cu explicatii despre ce inseamna Magnetic Ride la tipul tau de masina si nu numai (suspensia asta este identica ca si functie la mai multe modele de masini).
     
    Ultima editare: 5 Iul 2015
  11. adi_bm

    adi_bm 3rd Gear Member

    Înscris:
    14 Apr 2013
    Locație:
    Baia Mare
    Masina:
    A4B8 2010 CAGA
    La mine luminozitatea butonului ramane la maxim nu reactioneaza la reglaj, in rest totul functioneaza perfect chiar si personalizarea ”individual” din MMI...

    Nu reusesc sa-i dau de cap desi am verificat codarea de mai multe ori, ceva imi scapa
     
  12. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm

    Urmareste acest film si vei avea toate datele referitoare la sistemul complet ADS, bineinteles si pentru partea de suspensie magnetica:

    https://www.youtube.com/watch?v=z7XWuT73NiU
     
  13. Iceman80 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2013
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 2,0 Tdi , 2008
    @Rotitza - Nu apare linkul sau ce anume ai postat !
     
  14. rotitza

    rotitza Pasionat Audi Staff Member

    Înscris:
    7 Oct 2008
    Locație:
    Bucuresti
    Masina:
    Audi A6 C7 Allroad - 3.O BiTDI quattro - 2O13 ~ max torque @ 650Nm
    Daca dai click pe cuvantul ADS, aflat in semnatura mea, vei putea accesa filmuletul.

    Din pacate, daca folosesti platforma Apple, intradevar nu poti accesa toate link-urile video de pe acest forum.
     
    Ultima editare de un moderator: 7 Iul 2015
  15. Iceman80 2nd Gear Member

    Înscris:
    30 Mai 2013
    Locație:
    bucuresti
    Masina:
    Audi A4 B8 2,0 Tdi , 2008
    Multumesc rotitza, video educativ.
     
  16. Chrys Danny

    Chrys Danny 2nd Gear Member

    Înscris:
    17 Iul 2015
    Locație:
    Craiova
    Masina:
    A4 B6 1.9 TDI 2001 A4 B6 2001 1.8T MTM
    Salut!


    Poate cineva sa imi dea si mie cam toti pasii pentru instalarea ADS, neavând MMI la masina? Vorbisem cu cineva si a zis ca ii poate face un update la soft, dar nu garantează ca merge. P.S. Codările din VCDS sunt făcute pentru ADS. Modelul masinii este din 2009, euro4..daca ajuta la ceva.


    Va Multumesc!
     
  17. wrss 3rd Gear Member

    Înscris:
    31 Oct 2014
    Locație:
    Galati
    Masina:
    Audi A4 2012 143 CP CJCA Multitronic
    Salut. Am observat urmatorele comentarii si am nevoie de o confirmare:
    Byte 8, bit 0 - change 0 to 1. *(changes gearbox to S mode)
    si
    Byte 8 Bit 0 Change 0 to 1 - Enable Engine/Gearbox - Reported for DSG, Read the following note. This bit will also enable S mode even when in D.
    Comuta pe S doar cand este nevoie (dynamic) sau tot timpul cutia va fi pe S?
    Edit: Most people with Automatic transmissions are skipping bit 0 because of the car always being in S-Mode, but they are still reporting good results for the other changes.
     
    Ultima editare: 29 Sep 2015
  18. vladdd 6th Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2013
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Q5 09 125KW CAHA
    Salut, mi-am instalat softul ADS, si de atunci am numai erori pe vcds.
    As dori un tutorial sa il scot.
    Multumesc frumos
     
  19. K U L

    K U L Platinum Member

    Înscris:
    19 Ian 2009
    Locație:
    București
    Masina:
    A6 4G 3.0 BITDI
    Singura eroare dupa activare trebuie sa fie pe 09 central electrics din cauza lipsei consolei ADS.
    Iata tutorialul, site-ul audienthusiast este din nou activ:
    http://www.audienthusiasts.com/Project_ADS.html

    Iti recomand sa vezi din nou pasii din tutorial, poate ai facut ceva gresit.
     
  20. vladdd 6th Gear Member

    Înscris:
    29 Apr 2013
    Locație:
    Constanța
    Masina:
    Q5 09 125KW CAHA
    Am sa ma uit maine, dar il oricum il voi scoate.
    Am numai codarea, fara buton.
    pe 09 am :
    02838- solenoid valve
    03207- charisma switch module
     
Stare subiect:
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Distribuie pagina asta